Sta je metal?

Moderators: dejankuki, Critical, zolideathmetal, Trooper

Post Reply
User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Sta je metal?

Post by Vercundus » 30 Aug 2006, 11:30

Posto ne mogu da verujem da nema ni jedna tema ovde, ajde da pitam onda nesto sto me muci od kad slusam ozbiljnije muziku.

Naime, koje vrste muzike spadaju u metal, a koje u rock?

Jer, tamo negde '60-tih i '70-tih za metal su smatrani Led Zeppelin, Scorpions... Kasnije, '80-tih Iron Maiden, Judas Priest... Danas je po meni to sve hard rock, a pod metalce smatram ove sto se dernjaju i drndaju gitare. Ima li precizna definicija metala?

User avatar
MrMoT
MF veteran
Posts: 190
Joined: 21 Aug 2006, 12:25
Location: Hamburg/Novi Sad/Beograd
Contact:

Post by MrMoT » 30 Aug 2006, 12:06

Iron Maiden je Hard Rock!? Dernjaju i Drndaju gitare!!?? Ti tu nesto grdno gresis sinko ovaj, grdno gresis...
Ne mozes definisati sta je to metal po nekim pravilima i definicijama (kao ni bilo koju drugu vrstu muzike)!

User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Post by Vercundus » 30 Aug 2006, 12:39

Pa po sadasnjim kriterijumima pre ce tu da spadaju. Mislim, metal je ogranak rocka, a ovo sto danasnji metalci rade je upravo to. Nisam za drndanje mislio na Maidene.

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 30 Aug 2006, 13:02

Teske reci, ali bas teske... Ima da budes isprozivan samo tako cim dodje neko ko slusa metal . Znaci bice posla za mene kad krenu psovke :) .
Drndanje i dranje: da, imas i tih sto se deru i drndaju ali njihovo drndanje je tehnicki kompleksnije od bilo koje pesme Scorpionsa(cisto da ti docaram taj momenat jer vidim da njih slusas). To ne zvuci lepo svakome ali treba vezbe i iskustva da bi se odsviralo.Nije ono kao skupe se klinci pa drndaju i deru se.Tu mislim na death metal.

A Maideni jos uvek spadaju u Heavy Metal.

Ako te ne mrzi i znas engleski procitaj http://en.wikipedia.org/wiki/Heavy_metal

@mrmot Pa sad kako se uzme, ali metal je toliko izdeljen na pod zanrove da kad pustis album neke grupe odma' znas da li je power , heavy ... ili sta vec.

User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Post by Vercundus » 30 Aug 2006, 13:50

Ja sam rekao "za mene" :) Nikad mi nije bila jasna kategorizacija muzike, narocito roka, zato sam i otvorio temu.

A da nije bilo Scorpionsa pola danasnjih bendova ne bi ni postojalo :)

User avatar
Scream Bloody Gore
Posts: 73
Joined: 22 Aug 2006, 03:43
Location: In Human Form

Post by Scream Bloody Gore » 30 Aug 2006, 13:57

Slazem se sa tobom u potpunosti za Death metal koji je meni posle legendarnog Heavy Metala verovatno najdrazi zanr u metal muzici.

Nemam nista protiv bilo kojeg rokera ali bi definitivno morao da pazi da ne uvredi metal :!:

Danas je sve vise Black metalaca nego Heavy metalaca(mislim na bendove),znam neku decu iz 6 Osnovne koja umiru za Black-om a pljuju po Heavy-ju.Treba da se zna da je sve krenulo od Heavy metala,koliko ja znam.Nisam nesto preterano muzicki potkovan ali od stranih hevi metalaca su aktivni samo Priest-i,i Maiden-i(ispravite me ako gresim a nadam se da gresim jer je to stvarno zabrinjavajuce)

Prvi Heavy Metal su svirali Black Sabbath - 1970 (cisto da se zna)

User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Post by Vercundus » 30 Aug 2006, 14:08

E upravo na to i mislim. Ako je Black Sabbath heavy metal ubi me :) Mislim, to se tada zvalo heavy metal, isto kao sto se Cream smatrao za hard rock. Ono sto sam generalno hteo da postignem ovom temom, jeste da se klasifikacija menjala tokom godina, i ako neko moze lepo da objasni danasnje definicije roka i metala.

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 30 Aug 2006, 15:24

Nije se klasifikacija menjala godina niti ce se menjati.Nastaju novi pravci i mesavine, a heavy ostaje heavy, death ostaje death...
Black Sabbath ni po meni nije metal, ali to je bio pocetak. Za prvu heavy metal pesmu se smatra pesma Paranoid od doticne grupe.
Mislim, i rock je nastao od bluza pa sada rock ne zovemo bluz. Tako da ni stare metal grupe ne mogu sada da padnu za jednu stepenicu u evoluciji i da se zovu rock.Ne mislim ovim sto sam rekao nista lose(te stepenice i to), ako je nesto nastalo iz necega ne mora da znaci da je dobro. Nu metal je ziv primer.

Mislim da sam se sad i*rao za medalju :) Jel da?

User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Post by Vercundus » 30 Aug 2006, 15:33

Hehe :) Ma naravno da ne mislim da se rock zovemo blues :) Valjda me neko razume sta hocu da kazem...

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Funkomat » 30 Aug 2006, 15:36

kao sto je vec receno ne moze se definisati ni rock ni heavy metal
vec sve vrste muzike imaju neke specificne karakteristike
npr. punk:
uglavnom jedna gitara, nekoliko power akorda koji se ponavljaju tokom cele pesme sto brze,
malo punk pesama ima solaze, pevanje nije najkvalitetnije,
uglavnom sto brze to bolje (predstavnici punka po meni su ramonesi)
sto se gitare tice napravio sam neki lick cisto bez veze:

Image

heavy metal
2 gitare, ima i cistije sporije delove pesme bez distorzije posle kojih idu riffovi sa cepanjem power akorda i mnogo distorzije, uvek ima solaze koje su uglavnom glavni deo pesme, pevanje je bolje nego punk ali jos nije dranje iz dubine glasa kao npr slipknot,
koriste puno palm mutinga, slican je punku samo je mnogo dublji i kvalitetniji po meni naravno (metallica)
npr:

Image

sto se klasicnog rocka tice to je vec jako sirok pojam
za mene su najupecatljiviji rock bend svih vremena Led Zeppelin
rock grupe imaju uglavnom 2 gitare iako zeppelini imaju jednu, sporije su od metala i punka (mnogo :D ), melodicne su za razliku od metala i punka,
najcescu strukturu rock pesme cine oko 4-5 akorda koji se ponavljaju u odredjenom redosledu i sviraju na razne nacine, npr pesma pocinje sa pojedinacnim trzanjem (nota po nota) unutar tih akorda onda se za refren sviraju akordi, pa ponovo nesto slicno pocetku, refren slican prethodnom, solaza sa puno distorzije (uglavnom neka skala) i na kraju ponovo refner
mrzi me da pravim sad neki lick....poslusajte californication-RHCP

sve ovo je samo MOJE vidjenje rocka metala cega god
i nadam se da sam vas smorio :D

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 30 Aug 2006, 15:49

Slazem se , ali:
Funkomat wrote: rock grupe imaju uglavnom 2 gitare iako zeppelini imaju jednu, sporije su od metala i punka (mnogo :D ), melodicne su za razliku od metala i punka
Ima i metal svojih melodicnih momenata, narociti ako gledamo(slusamo) symphonic , power, progressive...
Ko mi kaze da Blind Guardian nije melodican....ne znam sta bi ja njemu rekao....valjda da nije u pravu :mrgreen: .

I uspeo si da smoris :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
(salim se)

E da i Offspring je tamo neki melodic punk rock djavo :mrgreen: .

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Funkomat » 30 Aug 2006, 15:57

u pravu si...........
sad sam se setio dobrog primera
master of puppets............ pocetak tipican metal i onda onaj spori deo koji je vise neki rock i onda ponovo METAL

User avatar
WildChild
Posts: 94
Joined: 26 Aug 2006, 17:20

Post by WildChild » 30 Aug 2006, 15:58

Judas Priest, Metallica, Iron Maiden = heavy metal :lol:
Please God Kill Me!!! :roll:
Ne mogu se lako definisati pravci metal-a...
Neko je na TV-u rekao Lordi je heavy metal bend, a oni su ustvari klasicni Hard Rock.
Evo npr. kako se definise grupa:
Children Of Bodom: Scandinavian Metal, Power Metal, Speed Metal, Death Metal, Heavy Metal (zasto ovoliko - pa zato sto sve to obuhvataju u celinu)
Slipknot - Nu Metal, Heavy Metal
Cradle Of Filth - Heavy Metal, Death Metal
and so on...

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 30 Aug 2006, 16:55

Reći ću samo da me je oduvek nervirala klasifikacija muzike. Jednostavno treba klasifikovati muziku na "volim da slušam i prija mi" i "ne volim da slušam i odvratno mi je". Po meni je to jedina klasifikacija. Ima sada jako mnogo tih kao nekih podvrsta i to mi se čini sve kao neko (da prostite na izrazu) golemo proseravanje. Šta je zapravo pravac muzike i ko to zapravo definiše/lansira/neguje??? Za celu tu famu oko etiketiranja muzike su krivi muzički kritičari koji u nedostatku ideja u svom filozofiranju (umesto da troše vreme na prokleto sviranje muzike - više bi doprineli) izmišljaju kojekakve pravce samo da bi svaki bend mogli da svrstaju u neki koš.

@Darth Vercundus... Drndanje i dernjanje gitara??? :shock: :shock: :shock: E sad si me duboko razočarao... a ja mislio da si ti "jedan od nas"... c c c...

Možda je pogrešno sve ovo što sam napisao ali ja se vodim time i baš me briga kako se nešto zove ako mi to prija i ako to volim da slušam a ko će još pamtiti sva ta "inventivna kritičarska imena" koja često nemaju veze s mozgom i ponekad su toliko debilna da se čovek čak može slatko nasmejati???

User avatar
Scream Bloody Gore
Posts: 73
Joined: 22 Aug 2006, 03:43
Location: In Human Form

Post by Scream Bloody Gore » 30 Aug 2006, 17:41

@WildChild,to bi islo ovako(po mom misljenju)
SlipKnot - Metalcore,Hard core (to je sve mesavina metala i hard core-a)
Cradle of filth - BLACK metal,death metal,heavy metal
Metallica - Trash metal (mislim da ima malo Heavy-ja)
Judas Priest - Heavy metal
Iron Maiden - Heavy metal
Za Bodome si po meni 1000% pogodio :D


Mislim da su Sabbath-e smatrali metalom jer su oni jedini u to vreme svirali takvu vrstu muzike koja za tadasnje vreme nije bas bila ''ROCK''

Po meni su oni nekakav Hard Rock

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest