Doom

Moderators: dejankuki, Critical, zolideathmetal, Trooper

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Doom

Post by Bluesman » 21 Sep 2007, 17:07

Sta je ova vrsta muzike uopste? Cuo sam 2 verzije koje opisuju istu stvar na potpuno razlicite nacine.

Jedni kazu da je doom ono na foru Sabbath-a. Odnosno spore pesme, teski rifovi i mracni tekstovi. Pesme kao sto je pesma Black Sabbath. Neki kazu da je doom nesto slicno death-u, a da je ono gore opisano hard rock (odnosno neka verzija). Ja licno ne volim kada se muzika deli tako na sitna crevca. NE vidim razlog za to osim da bi neko mogao da izdvoji ono sto voli od onog sto mu je fuj.
Sad, zavisi i sta sam uzeo u razmatranje od muzike.
Neki kazu da je ovo dum:
http://youtube.com/watch?v=LqgmgBazJ-8
http://youtube.com/watch?v=zj9IAvv32wE

Za ovo bi se komotno moglo reci da je hard rock.
A neki za ovo:
http://youtube.com/watch?v=rFoA9vcolLI
http://youtube.com/watch?v=bEBawuIup0k

I sta je na kraju dum? Mogu li dobiti neke primere(imena grupa i pesama i neki snimak na youtube.com)? I ja ne vidim neku ogromnu razliku izmedju ovoga i stoner rocka(osim sto je stoner malo brzi) da bi ono bio rock a ovo metal? Ili opet mozda gresim oko toga sta je stoner.

Molim za objasnjenje!

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 22 Sep 2007, 13:34

Cim dodje Tenebra, dobices obilan opis doom-a (trenutno sprema ispit),
Hvala na razumevanju x)

User avatar
Ellasa
Posts: 47
Joined: 08 Apr 2007, 14:40
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Ellasa » 23 Sep 2007, 00:35

Ok, i ja cu sacekati opis :)
A samo pre toga da prokomentarisem ponudjene spotove.
Prvo, priznajem da za Acid Bath prvi put cujem. Sto se ostalih tice - recimo Sleep-a, koliko ja znam, oni sebe nazivaju stoner rockom (ili tako nekako) i to im sasvim odgovara jer je blize roku nego nekom (modernom) shvatanju metala. Witchcraft? Ko ti je rekao da je to doom? :P Sorry, I just don't really see it as doom...

A My Dying Bride - pa recimo da su najreprezentativniji bend ovoga pravca. No, pesma koju si izabrao je izasla kao promotivni singl njihovog albuma iz 2006 i 'najzesca' je i najbrza pesma na pomenutom izdanju, te bas i nije dobar primer doom-a.
(Relativno si u pravu kada kazes -"spore pesme, teski rifovi i mracni tekstovi", no uglavnom je sporiji tempo zbog izrazenije melodije, rifovi fini teski :P, a tekstovi su ponekad mracni, ponekad 'pateticni', ponekad u 'love lost' fazonu...)
Da ne duzim, evo ti par toplih preporuka pravog dobrog dooma :)
My Dying Bride - The Cry of Mankind video
My Dying Bride - For You video
Shape of Despair - Curse Life video
SADLY, nema spota za Mourning Beloveth i Warning, a dva su fantasticna doom benda....

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Post by Bluesman » 23 Sep 2007, 10:59

http://wm02.allmusic.com/cg/amg.dll?p=a ... fyxqljldte

Ovaj sajt mi rece. Sajt ima puno gresaka i gluposti ali nije jedino mesto gde sam naleteo na to da su oni doom.

User avatar
Ellasa
Posts: 47
Joined: 08 Apr 2007, 14:40
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Ellasa » 23 Sep 2007, 13:01

Ma to je zato sto im je rock nekarakteristican. :P
A i album poslednji im vise od 80% recenzija ocenjuje kao doom, jer doticne recenzije pisu ljudi koji bas i ne slusaju ovaj pravac...

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 23 Sep 2007, 13:03

Uh da tu je i Ellasa :D na nju sam zaboravio hihi (sorrrrrrrrryy :S )

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 23 Sep 2007, 14:16

A gde je tu Mourning Beloveth??? Eeeeeee Ellasa, Ellasa... pa tolko ga nahvalismo sinoć a ti ni da ih spomeneš... sram te bilo...

User avatar
Ellasa
Posts: 47
Joined: 08 Apr 2007, 14:40
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Ellasa » 23 Sep 2007, 14:21

Fox IV wrote:A gde je tu Mourning Beloveth??? Eeeeeee Ellasa, Ellasa... pa tolko ga nahvalismo sinoć a ti ni da ih spomeneš... sram te bilo...
Ellasa wrote:SADLY, nema spota za Mourning Beloveth i Warning, a dva su fantasticna doom benda....

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 23 Sep 2007, 14:36

OK my bad... :(

User avatar
Ellasa
Posts: 47
Joined: 08 Apr 2007, 14:40
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Ellasa » 23 Sep 2007, 15:22

Yes, yes it is :P
A s tim u vezi - stvarno bi trebalo poslusati Mourning Beloveth jer je bend predivan, ali My Dying Bride stoji kao jedan od zacetnika ovog pravca (tacnije, tek kroz njih je doom poceo da bude 'popularan', i vecina doom bendova je nastala upravo po uzoru na MBD)...

User avatar
Highlander
Posts: 59
Joined: 06 Feb 2008, 00:27
Location: Mooncrater
Contact:

Re:

Post by Highlander » 20 Apr 2008, 14:17

Ellasa wrote:Yes, yes it is :P
A s tim u vezi - stvarno bi trebalo poslusati Mourning Beloveth jer je bend predivan, ali My Dying Bride stoji kao jedan od zacetnika ovog pravca (tacnije, tek kroz njih je doom poceo da bude 'popularan', i vecina doom bendova je nastala upravo po uzoru na MBD)...
Samo da dopunim, pored MDB, u začetnike doom pravca spadaju još Anathema i Paradise Lost. Ta tri benda su čuvena Peaceville trojka sa kojom doom postaje sve rasprostranjeniji. :)

Obavezno poslušati Anathemin album The Silent Enigma. ;)

666
Posts: 4
Joined: 12 Mar 2008, 17:29

Re: Doom

Post by 666 » 25 Apr 2008, 21:09

Ja Doom vidim kao podpravac heavy metala... Znaci pravi, tradicionalno doom sviraju Black Sabbath, Candlemass, Pentagram, St. Vitus, Cathedral, Solitude Aeternus... itd. A bendovi kao My Dying Bride, Saturnus, Shape of Despair itd. to su death metal bendovi koji bas i ne mogu da spadaju u tu kategoriju, a pritom im je tematika tekstova slicna tradiconalnom doom-u te ih svrstavaju u taj pravac. No, ovo je samo moje misljenje...

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Doom

Post by Nyarlathotep » 28 Apr 2008, 04:09

istina - Sabbathi su pocetkom sedamdesetih za sebe govorili da sviraju "doom music". otada se doom razvijao iz pozadine metalmuzike preko Pentagrama, St. Vitusa, Cathedrala, Electric Wizarda, Sleepa, Khanate, SunnO))) i mnogih drugih predivnih bendova. Doom je mracna i spora svemirska nijansa metal muzike, danas forma metala spremna na razne preobrazaje i izlete - od dron monotonih zvukova, preko metal rifova do dzeza - drugar mi sinoc pustao neke norveske doom jazzere koji sviraju neverovatno sirov, spor i melanholican dzez - kosmicki doom.

kada cuju termin "doom", ljudi uglavnom pomisle na ranu Anathemu, My Dying Bride itd.... i ja sam pre nekih 12-14 godina mislio da su ti bendovi zaista DOOM. medjutim to je trzisna exploatacija ovog termina (ne kazem da su ti bendovi losi). a istinski doom lezi skriven u senkama bendova nezavisnih etiketa, doom lezi budjav, pijan i drogiran trune u nekom pordumu na starom hiwatt pojacalu. doom je mrak, cisti rokenrol, garaza, fuzz, droge, pulp horor knjizevnost i filmovi, velika, velika pojacaja, kotrljajuci i spori rifovi od po par tona... za mene to je DOOM.

666
Posts: 4
Joined: 12 Mar 2008, 17:29

Re: Doom

Post by 666 » 06 May 2008, 04:47

Vala si objasnio prijatelju, svaka ti cast! Doom je upravo to! Momenti meditacije, stondiranja, usporavanja motorike pokreta... Pre jedno godinu dana sam svirao sa nekim ortacima u bendu gde smo na pocetku veceri svirali brzi black metal, kako bi na kraju sve vise usporavali jer bi postajali pijaniji i naduvaniji, a muzika prelazila ka doom-u... Onaj najsiroviji i najiskreniji... U stilu Sleep-a, Om-a... Momente prave prosvetljenosti sam imao u tim trenucima... A jos nam je prostorija bila u bivsem WC-u... Sva u plocicama i zagusljiva usled nedostatka prozora koji bi vetrio prostoriju...

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Doom

Post by Nyarlathotep » 08 May 2008, 09:54

da, ja se odavno przim na Sleep i vecno im se klanjam. Electric Wizard pratim vec desetak godina, Catherdral slusam od pocetka - a nijem piomajcino mleko, vec sam sisao Iommieve rifove.
kad pricamo o doomu, evo linka za jedan moj hibridni stoner-doom-dub bend TEMPLE OF THE SMOKE. naravno, ovo su sve snimci sa proba, snimljeni Behringerovim mikrofonom od dva soma dindzi. naravno, ovo su prilcno stari snimci i predstavljaju neke nase stvari dok su se razvijale tokom dzemovanja. sad je to uobliceno i uvezbano.... mada, nije sve to ni bitno - bitni su spori teski raspad rifovi, oblaci kanabis dima koji kuljaju nasim studiom, i fuzz koji trese pod.

http://www.myspace.com/templeofthesmoke

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest