Dimmu Borgir

Moderators: dejankuki, Critical, zolideathmetal, Trooper

User avatar
dimmu
MF veteran
Posts: 485
Joined: 21 Dec 2007, 00:59
Location: Sombor

Dimmu Borgir

Post by dimmu » 12 Jan 2008, 04:29

Image
Image
Shagrath,Silenoz I Tjodalv osnovali su bend 1993.Malo kasnije pridružili su im se Brinjard Tristan na bas gitaru i Stian Orstad za klavijaturama.Inspiraciju nalaze u black metalu 80-tih i heavy metalu te u delima klasičnih kompozitora kao što su Rihard Vagner
i Antonjin Dvorzhak Karijeru započinju objavljivanjem EP-a Inn I Evighetens Mørke s kojim postižu velik uspeh kod publike rasprodavši ga za nekoliko nedelja. Iako su na metal sceni delovali već nekoliko godina, prva priznanja dobijaju tek albumom For All Tid.Godine 1996. objavljuju jedan od najvažnijih albuma u istoriji blek metala pod nazivom Stormblast. To im je poslednji album na norveshkom jeziku pošto publika nije razumela tekstove a želeli su da dopru do što šireg kruga slušaoca. Godine 1997. objavili su album Enthrone Darkness Triumphant koji je prodan u preko 150.000primeraka. Nakon snimanja tog albuma u bend dolazi Astenu koji zamenjuje Šagrata na gitari pa se Šagrat može u potpunosti posvetiti pevanju. Tokom Entroune turneje Tjodlav dobija prinovu i napušta bend na nekoliko meseci da bi mogao biti sa porodicom. Zamenjuje ga Agresor. U to vreme grupa otpušta klavijaturistu Stijana Orstada a zamenila ga je Kimberli Gos koja je pre toga radila sa grupama Therion,Ancient i Sinergy. Međuti, Gosova ubrzo napusta benda,a zamenjuje je Mustis, mladi klavijaturista koji je već poznavao Šagrata. Mustisu je bio ovo prvi bend ali se vrlo brzo nametnuo kao instrumentalista i kompozitor, što se najbolje vidi na na albumu Spiritual Black Dimensions.Godina 1998. izdata je kompilacija Godless Savage Garden, album koji se sastojao od dve nove pesme, dva ponovljena izdanja i tri koncertne pesme ali je, u stvari, album bio poklon za verne obožavaoce koji su čekali izlazak albuma Spiritual Black Dimensions. On je bio tako dobro ocenjen da je bio nominovan za nagradu "Spelemansprisen", vrstu norveškog Gremija.Godine 1999. napokon izlazi album Spiritual Black Dimensions koji potvrđuje lidersku poziciju grupe u žanru blek metala. Po izlasku albuma Nagaš se odlučuje na odlazak iz benda a zamenjuje ga Simen Hestnes (poznatiji kao Vorteks) iz grupe Borknager-a čime Dimmu Borgir postaje bogatiji za još
jedan, ovog puta čisti, vokal.Početkom turneje 1999,odmah posle nastupa u New Jersey-u iMontreal-u, bubnjar Tjodalv se odlučuje na odlazak iz grupe,navodno iz porodičnih razloga. Njegovu zamenu je vrlo brzo nađena. Radilo se o Nikolasu Barkeru, bivšem bubnjaru grupe Cradle Of Filth. Zatim, takođe iz ličnih razloga, grupu napušta gitarista Astenu, i to za vreme priprema za snimanje novog albuma. Astenua zamenjuje Galder, ugledni black metal muzičar, član grupe Old Man's Child-a. U tako izmenjenom sastavu,grupa u jesen 2000. godine u shvedskom studiju Fridman počinje snimati novi, dugoočekivani album pod nazivom Puritanical Euphoric Misanthropia. Opet je stvorena mešavina agresivne muzike i mračne atmosfere, a članovi grupe su u tom periodu
publici pružili maksimum svojih stvaralačkih potencijala. Kao bonus, snimljeno je
nekoliko pesama sa Gotenburshkim sinfonijskim orkestrom koji se dobro uklopio u
njihov muzički izraz.U to vreme članovi benda izjavljuju da grupa nije komercijalno orijentisana i da samo žele da unaprede svoju muziku. Godine 2003. snimaju album Death Cult Armageddon. Delovi albuma snimljeni su sa češkim filharmonijskim orkestrom da bi se pojačali klasični aranžmani koji su oduvek bili zaštitni znak benda. 2005 Shagrath i Silenoz odluchuju da naprave reizdanje albuma Stormblast I snimaju spot za pesmu Sorgens Kammer II.Pored reizdanja izaslo je pakovanje Stormblast MMV+DVD Live @ Ozzfest na kome se nalaze nekoliko pesama snimanih sa pomenutog festivala..2007 izdaju album In Sorte Diaboli i uz njega dva spota za pesme The Serpentine Offering i The Sacreligious Scorn.Izdanje ovog albuma izaslo je u 3 vrste CD,CD+DVD i Digipack,takodje album je izashao sa bonus pesmama European I American bonus pesmom.

Studijski Albumi
Inn I EvighetensMørke [EP] - (1994.)
For All Tid - (1994.) (Reizdanje 1997.)
Stormblåst - (1996.)
Devil's Path [EP] - (1996.)
Enthrone Darkness Triumphant - (1997.) (Reizd. 2002.)
Spiritual Black Dimensions - (1999.) (Reizd. 2004.)
Puritanical Euphoric Misanthropia - (2001.)
Death Cult Armageddon - (2003.)
Stormblåst (re-recorded) - (2005.)
In Sorte Diaboli - (2007.)

Albumi uživo i ostalo
Godless Savage Garden [Kompilacija] - (1998.)
Alive in Torment[Uživo] - (2001.)
World Misanthropy [DVD/VHS] - (2002.)
World Misanthropy [Uživo] - (2002.)
Sons of Satan Gather for Attack - (1999.)

Aktuelna postava grupe
Šagrat (Stijan Toresen) - vokal (1993.-)
Galder (Tomas Rune Andersen) - gitara (2000.-)
Silenoz (Sven Atle Koperud) - gitara (1993.-)
ICS Vorteks (Simen Hestnes) - bas gitara (1999.-)
Mustis (Ejvind Mustaparta) - klavijature (1998.-)
Hellhammer (Jan Axel Blomberg) – Bubnjevi (2005-)

User avatar
Void
kulen zmija
Posts: 1284
Joined: 21 Dec 2007, 19:14
Location: Novi Sad

Re: Dimmu Borgir

Post by Void » 12 Jan 2008, 16:24

NAJBOLJI BLACK METAL IKADA!!!!!!!.......stvarno su....uhhhhh.....svaki album me odusevljava......najjaci mi je Puritanical Euphoric Misanthropia, pa Death Cult Armageddon....novi jos nisam skroz svario, drugaciji je od ostalih........ali i taj razara.......nemam sta da kazem za njih osim: KULT SVIH KULTOVA!!!!...ako volite BM, onda poslusajte nesto od ovih majstora i videcete sta je PRAVI BLACK!!!!!!


Svaka cast za temu, imas piwo od mene......!!! :wink: :wink:

Sezax
Posts: 310
Joined: 23 Dec 2007, 15:18

Re: Dimmu Borgir

Post by Sezax » 12 Jan 2008, 16:33

Nije da su najbolji ali su jedni od boljih.Ipak je ovo Symphonic Black nije onaj raw BM sound.

User avatar
Void
kulen zmija
Posts: 1284
Joined: 21 Dec 2007, 19:14
Location: Novi Sad

Re: Dimmu Borgir

Post by Void » 12 Jan 2008, 16:37

Meni su najbolji.....sto ljudi, sto cudi :D :D .................nisu RAW, mozda su mi bas zbog toga i najbolji..?!!!

Sezax
Posts: 310
Joined: 23 Dec 2007, 15:18

Re: Dimmu Borgir

Post by Sezax » 12 Jan 2008, 17:00

Poslusaj Behemoth pjesme:Conquer All,Demigod,Slaves Shall Serve,At the right (ili je left) hand ov god.Pa ces da vidis ko je najbolji :P

User avatar
dimmu
MF veteran
Posts: 485
Joined: 21 Dec 2007, 00:59
Location: Sombor

Re: Dimmu Borgir

Post by dimmu » 12 Jan 2008, 20:00

ali zashto da slusha te pesme kada je behemoth tu vec u death fazonu? on je prestao biti black oko satanica-e..
inache borgiri su za mene keva jasno se vide 2 perioda black metala od for all tid-a pa do stormblast-a je fina bm rokachina vec na enthrone darkness triumphant pochinje neka sympho faza shto i nie tako loshe..ja bih najvishe zheleo da naprave neku turneju sa samo starim pesmama da sviraju od for all tid-a pa do spiritual black dimensions-a :D

Sezax
Posts: 310
Joined: 23 Dec 2007, 15:18

Re: Dimmu Borgir

Post by Sezax » 12 Jan 2008, 20:23

Meni i dalje Behemoth zvuci vise tr00 BM nego Borgiri iako i Borgiri rokaju.

User avatar
Void
kulen zmija
Posts: 1284
Joined: 21 Dec 2007, 19:14
Location: Novi Sad

Re: Dimmu Borgir

Post by Void » 12 Jan 2008, 21:24

Po meni je Behemoth DEATH.....slusao sam sve sto si naveo tamo gore jos ranije, i mogu iskreno da kazem da ih ne volim....nisu mi nista posebno........JBG......al' zato su mi Borgiri kewa za sve!!

User avatar
dimmu
MF veteran
Posts: 485
Joined: 21 Dec 2007, 00:59
Location: Sombor

Re: Dimmu Borgir

Post by dimmu » 12 Jan 2008, 21:45

borgiri su za mene :bow: narochito posle snimka wacken-a 2007 odlichno su tamo svirali,da se najezhish..samo je sorgens kammer II malo chudno zvuchao :?

User avatar
Void
kulen zmija
Posts: 1284
Joined: 21 Dec 2007, 19:14
Location: Novi Sad

Re: Dimmu Borgir

Post by Void » 12 Jan 2008, 21:48

Jao, sad sam se bas setio kad je neki bubnjar Borgir-a ( ne znam koji ) na Wacken-u ili na Dynamo festu drljao duplak na dobosu......prvo malo bas bubanj puni duplom papom, pa onda dobos...... :D :D :D :D .....prvi put sam tako nesto video... :bow: :bow:

User avatar
dimmu
MF veteran
Posts: 485
Joined: 21 Dec 2007, 00:59
Location: Sombor

Re: Dimmu Borgir

Post by dimmu » 12 Jan 2008, 21:50

to mora da je bio tjodalv on je bio ludak na bubnjevima,jer sumnjam da je to mogao biti tony laureano :)

User avatar
Void
kulen zmija
Posts: 1284
Joined: 21 Dec 2007, 19:14
Location: Novi Sad

Re: Dimmu Borgir

Post by Void » 12 Jan 2008, 21:56

Moguce da je on, moram ovih dana to pogledati, da se prisetim.......jujuju...kakav car.... :bow: :bow:

MetalManiac
Posts: 2
Joined: 01 Aug 2008, 00:56

Re: Dimmu Borgir

Post by MetalManiac » 01 Aug 2008, 01:29

Jako mi se sviđaju prethodni radovi Dimmu Borgira,mada su malo prešli u komercijalu sa Spiritual Black Dimensions.Naravno,na albumima Puritanical Euphoric Misanthropia i Death Cult Armageddon može se čuti izuzetan trud bubnjara Nicholasa Barkera.Šteta što je otišao iz Borgira,mada je Hellhammer odlična zamena.Malo me brine položaj Mustisa u bendu,jer su počeli od 2001. sa da ubacuju i simfonijski orkestar.Svejedno,zadnji album(In Sorte Diaboli) je manje - više bio promašaj,jer su sve pesme bile jednolične(jbg kad je tematski album).Moj izbor:Serpentine Offering,Sacrilegious Scorn(sa vrlo zanimljivim spotom),The Fallen Arises(instrumental) i The Fundamental Alientation.Takođe mi se čini da je Shagratov glas postao izlizan,tj da više ne može da growluje kao ranije,i da koriste kompjuter da dodaju još neki prateći vokal.Međutim,Vortex je ono što Dimmu Borgiru daje zvuk misterije i čistote.Njegov glas teško ko može da kopira.Ono što je Tarja Turunen(Nightwish) ili Simone Simons(Epica) u ženskom svetu,to je ICS Vortex u muškom svetu pevača.
Black metal je žanr metala u kom dominiraju bubnjevi,blastbeatovi i klavijature(uglavnom).Gitare i bas nisu bogzna koliko isforsirane.Međutim Borgiri su svoje umeće pokazali obradom pesme Burn In Hell od Twisted Sister,koja je(po meni) bolja od originala.Metal Heart(Accept) je takođe dobra obrada,ali ne toliko uspešna koliko i navedena od Twisted Sister.
Po pitanju spotova,mogu da kažem da je Patric Uleaus učinio dobru stvar i njihove spotove načinio jednako mračnim i moćnim kao što su i oni sami.Ne mogu,a da ne pomenem i gole žene na spotu ''Progenies Of The Great Apocalypse''(xexe)...
Na kraju krajeva ostaje mi samo jedno da kažem a to je da su Dimmu Borgir zaista odličan primer Black metal benda,iako Mayhem drži tron.Nekoliko inovacija trebalo bi Borgirima dati neke stvari koje im nedostaju...sledeći put o tome...

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Re: Dimmu Borgir

Post by Derrick » 01 Aug 2008, 08:30

Dimljeni Burger - "Enthrone Mrakness", kako je neko napisao na zidu KST-a. :lol: Izinite, ali nisam mogao da izdržim. :)

User avatar
blaze
Posts: 144
Joined: 15 Aug 2007, 08:39
Location: Krusevac
Contact:

Re: Dimmu Borgir

Post by blaze » 01 Aug 2008, 08:56

Tr00. Najbolje je sto nisu prodali cma.uge kao COF.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest