Meshuggah Topic

Moderators: dejankuki, Critical, zolideathmetal, Trooper

Post Reply
User avatar
sinnerboy
Posts: 148
Joined: 08 Dec 2007, 12:25
Location: neverneverland

Meshuggah Topic

Post by sinnerboy » 23 Jan 2008, 15:32

ohoho...otkud nema topica o legendama...

a izdaju i novi album (koji imam zahvaljujući blagodatima poznanstava) 8)

dakle - švedski math metal bend, osnovan 1987 u Ulmeu, i snimaju prvi demo "Psykiks testbild" dvije godine kasnije u originalnom postavu Thorendala na gitari, Petera Nordina na basu i Jensa Kidmana na gitari i vokalu.
Prvi demo je vukao dosta na bayarea thrash ali su već počeli ubacivati neke prepoznatljive elemente kao što su poliritmičke strukture i atmosferične solo dionice Thorenadala.

Prije snimanja prvog albuma "Contradictions collapse" u bend ulazi Haake na mjesto bubnjara, Kidman se posvećuje isključivo vokalnim dionicama i na mjesto ritam gitariste ulazi Marten Hagstrom, inače Haakeov susvirač još iz osnovne škole...

"Contradictions.." izlazi 1991. za Nuclear Blast, slijede EP "None" 94 -te i EP "Selfcaged" iste godine (uz ostalo je bilo malo zastoja u svirkama i pripremi novog albuma jer je Thorendal otfikario jagodicu srednjeg prsta postavljajući tepih !?!) da bi uslijedio "DestroyEraseImprove" izdan 1995.

slijedi tour sa Machine Headom i Clawfingerom da bi band napustio Nordin zbog problema sa zdravljem (upala unutarnjeg dijela uha), Fredrik Thorendal izdaje solo album "Sol niger within", kao novi basista u bend dolazi Gustav Hielm, inače njhov tour basista i bend snima EP "True human design" iza kojeg slijedi LP "Chaosphere".
Slijedi turneja sa Slayerom i Tool tijekom 1999/2000, izdavanje "raretraxx" albuma gdje se uz sotalo mogu čuti i stvari sa demoa da bi 2001 Hielm napustio bend. iako je nastavio svirati bendom.

Slijedi album "Nothing", EP "I" (jedna pjesma od 20-tak minuta podijeljena u sedam dijelova) i LP "Catch 33" iz 2005.

I naravno - friški "obZen". koji upravo guštam.

za detaljnije informacije - službeni sajt

http://www.meshuggah.net/

i video live za "future breed machine"...koji ne mogu postati kao embed...help?


http://www.youtube.com/watch?v=8kKLQp2BqXE


inače meni osobno jedan od omiljenih bendova i vječni favorit u playeru...odličan za nabijanje kompleksa muzičarima svih vrsta.

i da - nisam išao na koncert u NS. soro sam pukao od muke.

p.s. o ludim švedima dovoljno govori slučaj frajera koji je za diplomski na glazbenoj akademiji u Ulmeu odabrao analizu "D.E.I." albuma..

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: MESHUGGAH

Post by Nyarlathotep » 24 Jan 2008, 02:16

sinnerboy wrote: p.s. o ludim švedima dovoljno govori slučaj frajera koji je za diplomski na glazbenoj akademiji u Ulmeu odabrao analizu "D.E.I." albuma..

jebiga, tako je to u normalnom svetu, a ne ko po nasim balkanskim selendrama.

i meni su Meshuggah genijalan bend, definitivno jedan od kreativnijih strejt metal bendova danas.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Re: MESHUGGAH

Post by zolideathmetal » 27 Jan 2008, 11:25

Sad slusam novi album. Hvala bogu da su se otreznili malo :D Catch 33 me ubio...
Novi album pod nazivom obZen po moranjem za sve fanove!

bob
Posts: 2
Joined: 26 Jan 2008, 20:03

Re: MESHUGGAH

Post by bob » 27 Jan 2008, 15:10

meshuggah su genijalni. matematicari literally.
nacuo sam da ce se mozda pojaviti na castle fest-u u sd.
nenormalno bih zeleo da ih cujem live.
ortak ih slusao na egzitu, kaze neverovatan 'omotac', zestoko!! ljudi kidaju. perfektan nepar. svaka im cast.

User avatar
Void
kulen zmija
Posts: 1284
Joined: 21 Dec 2007, 19:14
Location: Novi Sad

Re: MESHUGGAH

Post by Void » 27 Jan 2008, 21:46

Znaju da me smore ponekad......inace OK bend, svidja mi se zvuk, sviraju osmozicane gitare ( koliko ja znam ) i to je jedan veliki plus......

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: MESHUGGAH

Post by Cortex » 23 Oct 2008, 00:28

Evo i ja da izrazim svoje beskrajno odushevljenje bendom. Ne znam shta je u pitanju, zashto mi se toliko dopada bend...prija mi nekako da me neko totalno unishti s vremena na vreme...mislim...oni riffovi...pa ono je rovanje po mozgu, stvarno su opasni za mozak. M abend je toliko genijalan i brutalan da sam stvarno bez rechi. Nikakav death metal, brutal death i tako to, ne mozhe po meni da se meri sa heavyness-om Meshuggah-e.

Nego, mene zanima kako oni dobijaju onaj zvuk, jel zna neko? Mislim ok, jesu to gitare od 8 zhica, od kojih oni koriste tipa par pragova i to samo na 7-oj i 8-oj zhici :lol: , ali opet choveche, kako je moguce da je ono toliko napaljena snaga????? Znam da ne piche Tubescreamer, ali mnogo je jako, mnogo...

Inache dugo mi je D.E.I. bio omiljeni album, ali u poslednje vreme je to Nothing. Pesma Perpetual Black Second je definitivno the heaviest thing in the whole fucking universe.

ObZen mi je odlichan. Fali mu neshto da bi bio kultni album, ali zadovoljan sam, nisu me razocharali.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Re: Meshuggah Topic

Post by zolideathmetal » 23 Oct 2008, 09:53

Gitarista se zove Fredrik ThorDendal (cisto da ispravim prvi post, tek sam sad primetio)

Meshuggah koristi 8 zicane gitare (Ibanez custom), i Line6 POD, i box. Cela magija je u line6-u. I ne koriste samo par pragova po 7-8 zici :S ima tu sviranja malo vise...preslusaj detaljnije albume :)

Inace i ja se slazem, fali nesto obZen-u. Vec ga slusam par meseci, i nesto fali. Nema normalnih bridge-ova. Nabacano je nekako, kao da je na frku radjeno.

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Meshuggah Topic

Post by Cortex » 23 Oct 2008, 11:49

zolideathmetal wrote: Meshuggah koristi 8 zicane gitare (Ibanez custom), i Line6 POD, i box. Cela magija je u line6-u. I ne koriste samo par pragova po 7-8 zici :S ima tu sviranja malo vise...preslusaj detaljnije albume :)
Ma koga ti zezuckash choveche...znash ti kakvi akordi mogu da se formiraju sa 8 zhica ako se to chudo nashtimuje na odredjeni nachin...i naravno ako koristish...pa ne mora 8 al dosta i 5! Ali jasno je da Meshuggah momci koriste te gitare da bi dobili extreme heavy zvuk i to je sasvim ok, shtavishe predivno je :D Njihova tehnikalnost se sastoji samo u desnoj ruci, na levoj nema skoro nishta. Na D.E.I. ima dosta i koketiranja sa chudnim akordima i definitivno vishe konkretne svirke a na kasnijim albumima su se odrekli toga u korist tezhine u zvuku(pa i saam ritam gitarista je jednom prilikom izjavio da na tim gitarama ne mogu da se sviraju Power chords-i, ali uspeju oni preko layer-ovanja da naprave neku harmoniju), mada je jasno da je Thordendal pod jakim uticajem fusion shkole 80-ih i 90-ih, pogotovo pod uticajem radova Allan Holdsworth-a, njegove solazhe su samo istripovane verzije pojednostavljenih Allan-ovih solazha. Ali zvuche bash onako kako treba da zvuche za bend kakav je Meshuggah.

I znam da cu zvuchati kao diletant, ali shta je to box? :mrgreen: Jel se to misli na 15 pojachala vezanih u red? :mrgreen:
Inace i ja se slazem, fali nesto obZen-u. Vec ga slusam par meseci, i nesto fali. Nema normalnih bridge-ova. Nabacano je nekako, kao da je na frku radjeno.
Najbolje su mi prva pesma koja je medju najjednostavnijim njihovim i in your face i bash zato mi se i svidja i ObZen. Ostale nikako da zapamtim. Dobro, Bleed...ali ta je pesma bash cirkuska atrakcija Haake-a. Svaka njemu chast i sve to, ali ne znam chemu toliko odushevljavanje ljudi, shta znam...mnogi od nas su tu foru iz pesme chuli u kompoziciji Planet X-a Dog Boots, gde je meni mnogo bolje i zanimljivije odradjeno, Virgil mu je jebo kevu...verujem da jesi poslushao to Zoli a ako nisi it is so highly recomended dude!

Bitno da su se oni vratili u full postavu a sada samo da se nadamo da ce doci malo do nas. Stvarno, ne mogu da se setim nekog metal koncerta da bih otishao sem na Meshuggah-u...

User avatar
Orgasmatron
Posts: 292
Joined: 06 Aug 2008, 10:35

Re: Meshuggah Topic

Post by Orgasmatron » 23 Oct 2008, 14:09

Slushao sam neshto malo od njih, fenomenalni su oni muzichari (mnogi od vas bi mrzeli sestru moje ortakinje jer je bila ili treba da ide na njihov koncert u Moskvi), meni su jednostavno teshki bre za slushanje, prave oni fenomenalnu muziku ali nekako mi ne leze na uvo

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Re: Meshuggah Topic

Post by zolideathmetal » 24 Oct 2008, 12:58

Bleed nema veze sa Dog Boots, totalno je drugaciji patttern. Virgil Donati svira double stroke roll, dok Haake svira Herta (triplet, leva-desna-desna, sa dodatim udarcem izmedju dve desne), i gomilu varijacija na tu Hertu. Donati samo double stroke roll, sa naglasavanjima :) nije isto brate! haha :D

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Meshuggah Topic

Post by Cortex » 24 Oct 2008, 13:51

zolideathmetal wrote:Bleed nema veze sa Dog Boots, totalno je drugaciji patttern. Virgil Donati svira double stroke roll, dok Haake svira Herta (triplet, leva-desna-desna, sa dodatim udarcem izmedju dve desne), i gomilu varijacija na tu Hertu. Donati samo double stroke roll, sa naglasavanjima :) nije isto brate! haha :D
Ma znam brate da nije isto ali ta je slichna fora, ono... cepanje ide kroz celu pesmu a na gornjem nivou :D tj. rukama stalno menjaju, te se i time signature menja i bla bla bla...nisam ni mislio da je totalno isto, ali taj je fazon. :)

Opet mi je Donati mnogo bolji bubnjar od Haake-a, ali to nije tema ove teme. Voleo bih da chujem Haake-a u nekoj normalnijoj opushtenijoj varijanti, da zasvira neki jazz/fusion/funk, chisto me zanima kako bi to zvuchalo.

MantraH
Posts: 32
Joined: 24 Apr 2008, 16:34
Location: Beograd

Re: Meshuggah Topic

Post by MantraH » 25 Oct 2008, 12:01

ovaj pronasao sam jos jedan bend slicnog zanra...tacnije silni AVANTGUARD !!!! u pitanju je _ Texstures! _http://www.youtube.com/watch?v=Kxhm-L-320I&feature=related

User avatar
sixstring
Posts: 627
Joined: 18 Jul 2008, 14:35
Location: Caakcaak
Contact:

Re: Meshuggah Topic

Post by sixstring » 25 Oct 2008, 13:51

@Cortex videh gore nešto o osmožičanim gitarama koje koriste,pa evo nešto o njima,
koriste osmice da bi dobili gore F# koju su oni preštimovali u F(F iz kontra oktave i ta žica je 0.70-0.80(da za bas samo je tutnuli u gitaru :twisted: i gitara je 29-30'' skale(ima na netu tačno al mrzi me da tražim,ako nekog ne mrzi nek ispravi)),(ooda i bas gitara je otišla na F iz subkontre!)sad...ljduima je trip da im pesme imaju pazi sad...prirpdan groove! i obično onaj ko napravi pesmu napiše i bubanj koji posle skine i doradi Tomas
prema tome,osmožičana gitara je tu zbog kontra oktave,a harmonski umeju da budu krajnje eksperimentalni jer npr,u bleed ima korišćenja mikrotonaliteta...

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Re: Meshuggah Topic

Post by zolideathmetal » 25 Oct 2008, 14:05

Cortex wrote:Ma znam brate da nije isto ali ta je slichna fora, ono... cepanje ide kroz celu pesmu a na gornjem nivou :D tj. rukama stalno menjaju, te se i time signature menja i bla bla bla
Ummm...time signature za Bleed je 4/4 kroz celu pesmu. 95% albuma je 4/4....:D

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Meshuggah Topic

Post by Cortex » 25 Oct 2008, 22:55

^ Mislio sam na Dog Boots kad sam to pisao...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest