Metal kod nas

Moderators: dejankuki, Critical, zolideathmetal, Trooper

Post Reply
User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Metal kod nas

Post by zolideathmetal » 10 Nov 2006, 10:38

Sta mislite, koji pravac metala najvise cveta kod nas?
Iz mojih iskustva, mislim da je black metal naj rasprostraniji na nasim predelima...
Discuss

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 10 Nov 2006, 14:59

Pojma nemam, moje drustvo uglavnom ne slusa metal, pa ne mogu da kazem svoje misljenje na tom globalnom (metal) planu (ala serem).
A tih par ljudi koji slusaju metal su u heavy, thrash, power, i mozda malo death fazonu.To je sve Blind Guardian, Iron Maiden ,Metallica, Megadeth, Slayer, Exodus, Motorhead, Grave Digger, Manowar ( :D ), Testament ... i sl. ekipa :) .
Venom je kao black? Eto par njih slusa i venom.
Zakljucak:
Statisticki gledano na uzorku od 7-8 ljudi , ne , black metal je u krizi :D :D :D .

User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Post by Vercundus » 10 Nov 2006, 21:37

Tesko da kod nas cveta bilo koji rock/metal pravac :) A inace ne mogu da dam neko konkretno misljenje posto uglavnom ne slusam metal...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 10 Nov 2006, 22:26

Slažem se, kod nas ne "cveta" metal, ali ga ima. Proporcionalno manje nego, recimo, u Švedskoj i Danskoj, ali ga ipak ima. Bilo bi ga više da ga mediji guraju, ovako - udarni termin ili ode elektrondži (new-turbEfolk) ili nekoj drugoj komercijali.

Da li se ja malo krećem po Beogradu ili - tek primetio sam da ne viđam nikoga preko 17 godina totalno obučenog u metal fazonu. Što nije bio slučaj u Berlinu... Možda nemamo tu vezu - jaka bajkerska kultura, deca iz industrijskih predgrađa koja nalaze sebe u hladnoj distorziji, itd.

(To za decu iz predgrađa sam pokupio iz socioloških istraživanja o poreklu prvih slušalaca metala u Americi. U Nemačkoj takvi slušaju goth, a u gothu - Einstürzende Neubauten - ima vrlo malo gitara.)

No preko je vrlo živ i još se eksperimentiše sa njim. Izdvojio bih "Ankaru", tursku grupu, koji sviraju nešto kao Cecu na steroidima... DžDžDžDž amaaaaaaaaaannnnnnnnn... Meni je bilo strašno zanimljivo da ih slušam :) I još, ako imate satelitski/ kablovski/ internet radio, bacite se na Dance i Norvežane. Totalni Ragnarok, "smak sveta beše juče posle podne", ali produkcijaaaa...

User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Post by Vercundus » 11 Nov 2006, 11:40

Sto se oblacenja tice, to ne znaci nista. Vecina ljudi koje znam (i ja sa njima) se oblace apsolutno neobavezno i krajnje obicno. Po izgledu nikad se ne bi reklo sta ljudi slusaju.

A sto se propracenosti u medijima tice... Iskreno vise mi se svidja ovakva situacija gde rock/metal nisu dominantni pravci. Nekako bi mi bilo suvise obicno da izadjem na ulicu, a 8 od 10 prolaznika slusa isto ili slicno sto i ja... Ne deluje mi bas zanimljivo :)

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 11 Nov 2006, 18:32

hhhhhhhhhhmmmmmmmm..sta ja mislim..ljudi nisu ovde toliko "open minded" koliko je to u ostalim, glupo je reci, ali je istina, razvijenim zemljama...mislim da je to i glavni problem "nerazvijenosti" metal scene kod nas..metalci su jos uvek stranci..uljezi..ali nije problem samo u masi koja ih okruzuje..morate priznati da ima poprilican broj kretena koji se pozerisu na neznam koje glupe nacine da bi bili cool..kao "opasan sam ako sam metalac" atc...kada to sve prestane, prestace i predrasude o metalcima..ko zna..mozda muzika i krene da se ceni..

a sto se tice scene..paaaaaaaaa..sta da kazem..trash i black?!?!?!?!

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 11 Nov 2006, 22:47

Stoji da su metalci uljezi kod nas, i da se puno njih pozerise, kako oblacenjem, tako sa ogranicavanjem na neki odredjeni zanr...hmm...ali kako je u tim razvijenim zemljama? Tamo nema freakova koji sa bodljama kupuju salatu na pijaci, ili tako nesto x) ?

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 11 Nov 2006, 23:44

hahahahaha..da..postoje ti frikovi x) ali, koliko sam bar ja imala prilike da se upoznam, tamo te ne sude po izgledu vec po tome ko si i sta si. Sta hocu da kazem..imas frikova koji su skrnavi maxi ali ne zavrsavaju nikakve skole, fakultete nego se oredeljuju za "ulicni" nacin zivota..oni dobijaju socijalnu pomoc od 500e mesecno..zive svoj zivot i nikoga ne diraju..kao sto niko ne dira njih :D opet, imas onih skrnavih, koji su uradili nesto u zivotu i imaju neko stabilno tlo pod sobom, razumni su. Oni su tamo cenjeni kao svi drugi..njihov izbor kako ce izgledati..onda imas one koji su malo skromniji..sa njima uopste nema nikakve frke..razumes? :)

ali...ALI!!!!!! cela ova prica bazirana je na mom iskustvu..tako da :) :*

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 11 Nov 2006, 23:49

Jedno sam primetio vidjam gomilu likova i devojaka su crnom sa dugackom kosom, u martinama i sve to na faxu, a reppera i nema bas..ako ih ima 2.
Sto se tice tvog commenta, mhm sve to stoji :) ali back to the topic...:) :P :*
black i thrash onda? tako kontam i ja...
black zbog tih malih bendica koji se extremno drze zajedno, i veliki bendovi ih podrzavaju, ma koliko oni svirali lose. A thrash uglavnom zbog cover bendova (zillion metallica, slayer tributa).

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 12 Nov 2006, 00:11

izvini! a nisi li danas tr00 ako si u crnom i namrsten? ;)
zolideathmetal wrote:black i thrash onda? tako kontam i ja...
black zbog tih malih bendica koji se extremno drze zajedno, i veliki bendovi ih podrzavaju, ma koliko oni svirali lose. A thrash uglavnom zbog cover bendova (zillion metallica, slayer tributa).
pa da..to kontam i ja..tHrash ;) je feJms zbog GOMILE klinaca sa gitarama koji sanjaju metallicu ;)

a black ne zelim da komentarisem..svega par bendova mogu da kazem da nesto vrede..ostalo je, po meni..jedna OOOOOOOOOOOOOOOOOgromna buka ;) sto odmah povlaci za sobom i neobavezu dobrog i preciznog, navezbanog sviranja..opet kazem..ima izuzetaka..ali vecina..haos...

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 19 Nov 2006, 23:49

ispada da se koplja lome oko thrasha i blacka:) ja bih pre rekao black, pogotovo sto sam u poslednje vreme video uslovno receno - milion bendova te ili slicne preokupacije na ibc-u:)
gothic nije preterano zastupljen, ali nekako mi postovaoci istog deluju najvise tr00:)))

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 20 Nov 2006, 00:01

sto se tice toga da li je nase drustvo zatvoreno za metalce, a manje zatvoreno za neke druge subkulturne grupe, samo bih napomenuo da svako preterivanje ne valja.
ono sto hocu da kazem je da odredjeni procenat metalaca preteruje u svom 'vizuelnom metalstvu', tako da privlaci paznju i komentare. mislim da je taj procenat veci nego sto je to kod, npr, repera. uvek sam bio za neko relativno diskretno ispoljavanje svog nekog tripa (osim ako ti sam trip nije da si preispoljan:))). stavise, meni recimo vise privuce paznju ako na ulici vidim nekog preispoljnog repera nego preispoljnog metalca, tako da mislim da je jednostavno stvar u tome sto ovih drugih ima vise.
svojevremeno sam prosao kroz obe faze i bilo je ljudi koji su me primecivali u prevozu:) ali nista bitno...
muzicki nisam prosao nijednu fazu:) tj ceo zivot samo sirim vidike, tako da bi sad covek tesko mogao da me uklopi u nesto da me sad vidi na ulici sa metalskim prstenjem, reperskom kapom i emo patikama :rlol:

User avatar
WildChild
Posts: 94
Joined: 26 Aug 2006, 17:20

Post by WildChild » 21 Nov 2006, 13:01

Tenebra wrote:izvini! a nisi li danas tr00 ako si u crnom i namrsten? ;)
zolideathmetal wrote:black i thrash onda? tako kontam i ja...
black zbog tih malih bendica koji se extremno drze zajedno, i veliki bendovi ih podrzavaju, ma koliko oni svirali lose. A thrash uglavnom zbog cover bendova (zillion metallica, slayer tributa).
pa da..to kontam i ja..tHrash ;) je feJms zbog GOMILE klinaca sa gitarama koji sanjaju metallicu ;)

a black ne zelim da komentarisem..svega par bendova mogu da kazem da nesto vrede..ostalo je, po meni..jedna OOOOOOOOOOOOOOOOOgromna buka ;) sto odmah povlaci za sobom i neobavezu dobrog i preciznog, navezbanog sviranja..opet kazem..ima izuzetaka..ali vecina..haos...
Ima dosta izuzetaka, ali sve zavisi od kategorizacije. Aj navedi par bendova koje smatras da su death pa da prodiskutujemo...
Moj omiljeni bend Children Of Bodom je mesavina vise pravaca, a pre su ga karakterisali kao cisti death metal pa je ipak jedno 20x slozenije odsvirati njihove stvari na gitari nego npr. nesto od Metallice.
Evo pogledaj npr. ovo sto svira Alexi "WildChild" Laiho(to je bilo pre oko 10 godina kada je otprilike COB nastao)-to je deo solaze iz pesme, a u njihovim pesmama ima ih mnogo... Znaci:
http://video.google.com/videoplay?docid ... aiho&hl=en

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 21 Nov 2006, 18:56

Ako mislis na nase bendove onda ih znam ("znam") svega par: Annathema (jedan od najstarijih death metal bendova),Sacramental Blood,Necropolis, M.A.D.Goya (nisu cist death),Ashen Epitaph, Defilement, melodic death: Amon Din, Angush Sublime...

sto se tice "svetske" scene, lista je jaaaaaako siroka..ne znam da li vredi da pisem..ali, evo..par bendova..Vital Remains, Nile, Necrophagist, Cannibal Corpse, Amon Amarth, Disgorge, Suffocation, Turisas, Obscured... (samo velika imena)

vec pomenuti Children of Bodom, otkad sam ih prvi put cula, znam da "spadaju" u kategoriju melodic death metala, zajedno sa Inlames, Absence, Inflicted, Mausoleum...

ja sam davno prestala da se "intezivno" interesujem za death metal(mada jos uvek obozavam da slusam :) ), pa je ovo, samo ono malo sto mi je ostalo u secanju..nadam se da ce Zoli ovde da mi priskoci u pomoc ;)

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 22 Nov 2006, 10:37

Death metal je sirok pojam. Ako smo kod kategorizacije, evo vam x)
- Death metal - Dissection, Al Sirat, Apsurd Conflict, mozda Lamb of God :S
- Melodic death metal - CoB, Inflames, goetheburg uglavnom zar ne?
- Brutal death metal - Prophecy, Vader, Behemoth (mada tu ima i black-a), Suffocation (izmedju death i brutal death), Dying Fetus, Disavowed, Avulsed, Beheaded, Cannibal Corpse, Decapitated, Hate Eternal, Vile(mozda malo tech.), Malevolent Creation, Centurian
- Brutal death metal/grind - Disgorge (i americki i mexicki), Regorge, Regurgitation, Alienation Mental, Lykhatea Aflame, Thornesbreed
- Brutal death metal/Technical (melodic) - Necrophagist, Nile, Cryptopsy, Vital Remains, Despised Icon, Visceral Bleeding, Spawn Of Possesion, Origin
i onda imas grind (Pig Destroyer, Anal Cunt, stari Carcass), gore (Necrophagia, i domaci Obscured x) ), i noise ali o tome necu da pricam (Atrax Morgue,...)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest