Djent Metal

Moderators: dejankuki, Critical, zolideathmetal, Trooper

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Djent Metal

Post by Kristijan » 26 Jan 2014, 13:39

Хм, да ли то уопште може да се посматра као неки засебан жанр? Не видим довољно специфичних елемената да могу да кажем: "Аха, ово је нешто сасвим другачије!" Урадих и домаћи, читао сам шта то разноразни људи издвајају као типично, али све сам ја то чуо и раније у неком сличном контексту. Занимљиви су ми ови Tesseract, само нисам укапирао где су ту обележја издвојеног жанра. Шта заправо пропуштам?

User avatar
Void
kulen zmija
Posts: 1284
Joined: 21 Dec 2007, 19:14
Location: Novi Sad

Re: Djent Metal

Post by Void » 26 Jan 2014, 13:49

отприлике 3 ствари које дефинишу ђент:

компликовани ритмови константно
кристално препеглана хај тек продукција
ниски штимови

буквално те три ствари имаш код сваког бенда који се назва ђент бендом који сам ја до сада чуо и да могу да се сетим.

User avatar
L4t3r4lu5
Posts: 204
Joined: 10 Aug 2012, 17:05
Location: Novi Sad, Valjevo

Re: Djent Metal

Post by L4t3r4lu5 » 26 Jan 2014, 14:33

Najvažnije si zaboravio:
Đent je sleng za ton koji se izvlači iz đitri kad ih provuku kroz tjub skrimer, i bustuju frekvenciju od 1.6kHz. Moj zdravo-seljački tut, ima tu još nečega, samo me je mrzelo dalje da čitam.
U suštini svi đentbendovi imaju gitariste tog nekog specifičnog haj gejn zvuka, i to ih definiše. Bio bi đentbend i bez poliritmova, sedam, osam, devet, deset, žica i drop L štimova, ja mislim.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Djent Metal

Post by Kristijan » 26 Jan 2014, 14:52

Void wrote:кристално препеглана хај тек продукција
Чини ми се да је ово једино што не проналазим у другим поджанровима. Да ли је то довољна разлика?

User avatar
Void
kulen zmija
Posts: 1284
Joined: 21 Dec 2007, 19:14
Location: Novi Sad

Re: Djent Metal

Post by Void » 26 Jan 2014, 15:25

ет Л4т3р4лу5: знам, нисам то заборавио, знам и да је то извалио Тордендал (гитариста Мешуге) и да је првобитно било ономатопеја звука који добијеш кад окинеш пригушени пауер-корд или како већ, само мислим да то није никако релевантно за звук...то се односи на име жанра и ништа више, не верујем да људи могу да створе било какву слику у глави ако ако им тако опишеш ђент.

ет Крис: изгледа да данас јесте. Гоооооооомила људи се сад ложи на то и наставља жанр да се шири и да добија на популарности из дана у дан, па капирају да је дојаја ако томе дају име. То је мени као да рецимо Перо Деформеро постану планетарно популарни, да још 100 000 бендова почне да гаји сличан звук и одлуче да се колективно окарактеришу као напалм фолк.

баш сам пре неки дан упознао лика који свира гитару у бенду са неким мојим ортаком и спремају албум. Кад сам питао где раде, ко им ради остатак посла (снимање, мастеринг и остало) он каже да он то ради. Купио је препуцан комп, скинуо програме и плагинове за исте, туториал нашао на нету како се ради у истима и те бејзик ствари везане за продукцију и то је то, он је продуцент албума. Што је највећи фазон, кад сам чуо песму једну што је готова, звучало је скроз модерно, утегнуто и профи одрађено. И да, свирају нешто на фазон ђента.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Djent Metal

Post by Trooper » 26 Jan 2014, 15:51

Najspecificnija karakteristika djenta za koju ja znam je "line6 POD dist". Bukvalno svi beze od tog zvuka, dok su djent bendovi to prihvatili i okrenuli gain pot na 11

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Djent Metal

Post by Dushan S » 26 Jan 2014, 18:28

Kristijan wrote:Хм, да ли то уопште може да се посматра као неки засебан жанр? Не видим довољно специфичних елемената да могу да кажем: "Аха, ово је нешто сасвим другачије!" Урадих и домаћи, читао сам шта то разноразни људи издвајају као типично, али све сам ја то чуо и раније у неком сличном контексту. Занимљиви су ми ови Tesseract, само нисам укапирао где су ту обележја издвојеног жанра. Шта заправо пропуштам?
Nešto su ti čudno ljudi ovde objasnili... U pitanju je podžanr progressive metala koji de fakto ima dovoljnio specifičnosti da bi ga nazvao svojim imenom. Uostalom čim nešto tačno može da se identifikuje i stilski prepozna, ima prava i da se nazove svojim imenom. Pošto je trenutno moderan a metal publika dobrim delom sve više zatucana i zatvorena za bilo kakvu vrstu inovacije i promene, (ili su usvojili hipstersku logiku odabira kvalitetnog) onda je jedan od omiljenih žanrova da se pljuje kako je pomodan, komercijalan, nije pravi žanr itd itd. Na primer, ako je u pitanju dosadan, rip off AC DC ili Power progressive metal bend, to je onda u redu. Dakle postoji i to šta je kul i moderno mrzeti.

"Đent" naziv je nastao od onomatopeje za određen zvuk gitare. Taj zvuk nastaje i od raštimavanja žice, u trenutku udarca ona ide blago iznad štima i vrati se i dobije određenu foru kao da si stavio filter. Rif često nije udenfovan, da bi svaki ton imao takav zvuk, a patterni ne moraju biti poliritmovi ili neparni. Može da bude i 4/4 Djent. Stvar je samo u tome da ritmička struktura gitarskog-bas rifa , zalepljena na kick naravno, bude interesantna i pravi neku foru, a recimo imaš klasičan doboš na drugi i na hihat-u osmine. U suštini vrlo slično kao da imaš na primer neki funk bubanj i onda tražiš pattern bas gitare koji će da napravi interesantan groove. A onda umesto da kuca na jedan kick, zalepiš kick na deonicu bas gitare. Dakle najvažnija je ritmika a sekundarna je melodija u rifu. E sad, pošto ne možeš da do u večnost praviš takve pattern-e a da se ne ponavljaš, kao i u NuMetal-u, posle izvesnog vremena svi Đent bendovi su počeli da liče jedni na druge, a neki lagano izlaze iz takve striktne forme i ubacuju nove elemente. Eto recimo David Maxim, naše gore list ima interesantna izdanja, pa poslušaj to (mada uslovno ovo više i nije striktno Djent) http://www.youtube.com/watch?v=-t1WX9WXQZg Dakle više Đent prog jazz rock šta god metal.
Meni je u Đentu baš taj ritmički pristup kul. U suštini je thrash a mnogo više NuMetal (oh svetogrđa) jako obogatili Metal, koji je pre toga imao jako banalnu ritmičku strukturu rifova koja se nije mnogo promenila od crnaca koji su svirali akustične đitre na poljima pamuka a čiji je najveći domet bilo svirati gomilu ravnih 16ina i 32-polovina. Tj, pojavila se pauza. Ka na to dodaš igranje sa poliritmikom, i sve kompleksnije ritmičke strukture...Mešuga je ovo dovela do krajnjih granica i nenamerno stvorila pravac čiji deo nikad nije bila. Đent dalje gradi na toj bazi.

U principu, kao i u svemu drugom imaš par solidnih, čak odličnih bendova, a ostalo je više manje copy and paste.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Djent Metal

Post by Kristijan » 26 Jan 2014, 20:40

Аха. Одвојићу неко време да преслушам више тога, да имам комплетнију слику.

User avatar
Wizzard
Posts: 35
Joined: 30 Dec 2013, 13:32
Location: Arlington - Texas

Re: Djent Metal

Post by Wizzard » 04 Feb 2014, 13:23

Ja samo ne razumem zašto je uvek nešto novo i drugačije što izađe - sranje. Odukevek su mi bili fascinantni takvi ljudi sa zatvorenim "metal" ukusom koji ni po koju cenu neče da odstupe od classic metala ili rock-a. I još jedna stvar. Tehnologija je toliko napredovala da smo sad, manje više, svi u mogućnosti da za relativno male pare opremimo sebe da možemo i sami da snimamo. Ja ne vidim u tome ništa loše. Ukusi su različiti oduvek bili ali ne može niko da me ubedi da je samo analogna produkcija prava produkcija. Djent pljuju jer je produkcijski utegnut. Ja to prosto ne mogu da razumem.

Kada bi uzeo za primer Black Sabath koji je jedan od osnivača metala, moglo bi i za njih onda da se kaže da nisu izmislili ništa novo na muzičkom polju. Šta, samo par power-corda, pojačaš dist i eto. Ništa se taj Sabatovski metal ne razlikuje od bluza ili clasic roka beatles-a. Tako je isto sa djentom. Malo je izmenjeno naglašavanje tonova i ritmike i to je to. Mada i ta utegnuta produkcija (sve iskompresovano i utegnuto max), koja je btw loša po nekima, ulazi u stil samog muzičkog pravca. Ne znam ima li mogućnosti da se izmisli nešto novo što već ne postoji a da se odsvira na standardnim instrumentima kao što su gitara i bubanj. 8)

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Djent Metal

Post by mislim_stvarno » 04 Feb 2014, 14:15

Wizzard wrote:Odukevek su mi bili fascinantni takvi ljudi sa zatvorenim "metal" ukusom koji ni po koju cenu neče da odstupe od classic metala ili rock-a.
da, tako su pljuvani svi pravci (pa i ja sam pljuvao jbg), i nu metal (korn i sl), metalcore (slipknot i sl)... Zasto, zato sto je novo... Dusan S je imao vise dobrih postova o tome.

Najveci kraljevi su mi thrasheri i glameri koji se danas setaju kao da su se probudili u 1984. XD

Djent sam probao da slusam, i neke stvari su mi se svidele, ali ne dovoljno da postanem fan pravca... (vise volim mast na gitarama nego ovakav perkusivan i tajt ton... :D)

User avatar
Wizzard
Posts: 35
Joined: 30 Dec 2013, 13:32
Location: Arlington - Texas

Re: Djent Metal

Post by Wizzard » 04 Feb 2014, 15:02

mislim_stvarno wrote:
Wizzard wrote:Odukevek su mi bili fascinantni takvi ljudi sa zatvorenim "metal" ukusom koji ni po koju cenu neče da odstupe od classic metala ili rock-a.
da, tako su pljuvani svi pravci (pa i ja sam pljuvao jbg), i nu metal (korn i sl), metalcore (slipknot i sl)... Zasto, zato sto je novo... Dusan S je imao vise dobrih postova o tome.

Najveci kraljevi su mi thrasheri i glameri koji se danas setaju kao da su se probudili u 1984. XD

Djent sam probao da slusam, i neke stvari su mi se svidele, ali ne dovoljno da postanem fan pravca... (vise volim mast na gitarama nego ovakav perkusivan i tajt ton... :D)

Hahahahaha. da oni su mi najkrvaviji kad ih vidim da setaju u helankama sa natapiranom kosom :)

Pa nisam ni ja neki fan ali mi se dosta sviđa. Daleko od toga da pljujem po nečemu samo zato što do sada nije bilo zastupljeno. Nešto novo uvek dobro dođe. I ovako je velika prezasićenost.

I ja sam bio jedan od tih zagriženih ali valjda to ide sa godinama. Kao i sa vinom i pihtijama xD

User avatar
Uncle Moe
Posts: 684
Joined: 10 May 2008, 01:39
Location: Space Ranch
Contact:

Re: Djent Metal

Post by Uncle Moe » 04 Feb 2014, 16:41

Valjda sa rakijom i pihtijama. Sto je veoma tacno. :D A taj djent, neke bendove/projekte bas volim da slusam ali vecina njih mi je jedva neki prosek koji lice kao jaje jajetu. Sto je slucaj i u mnogim drugim zanrovima takodje jelte. Plus sto tako brzo nicu sa prepeglanim dosadnim produkcijama i tako dalje bla bla

User avatar
Wizzard
Posts: 35
Joined: 30 Dec 2013, 13:32
Location: Arlington - Texas

Re: Djent Metal

Post by Wizzard » 04 Feb 2014, 16:51

Uncle Moe wrote:Valjda sa rakijom i pihtijama. Sto je veoma tacno. :D A taj djent, neke bendove/projekte bas volim da slusam ali vecina njih mi je jedva neki prosek koji lice kao jaje jajetu. Sto je slucaj i u mnogim drugim zanrovima takodje jelte. Plus sto tako brzo nicu sa prepeglanim dosadnim produkcijama i tako dalje bla bla
A ne ne. Rakiju sam pio kao klinac ali vino tek od skora xD

User avatar
Wolf
Metalhead
Posts: 920
Joined: 16 Aug 2008, 13:05
Location: Kikinda, na kraj sela...

Re: Djent Metal

Post by Wolf » 04 Feb 2014, 17:00

jedna reč: Meshuggah :D

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Djent Metal

Post by Dersu Uzala » 07 Feb 2014, 01:14

Kratko i jebitacno:


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest