Opeth

Moderators: dejankuki, Critical, zolideathmetal, Trooper

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Opeth

Post by Mithrandir » 17 Nov 2008, 22:09

Zasto ne postoji tema o njima? Jos bolje pitanje, zasto je ja postavljam!? :lol:

Na preporuku goodlikesweepera sam uzeo Opeth - Damnation da slusam i odusevio sam se! Iskreno, nikako nisam ocekivao ovakav album od Progressive Death Metal sastava, ali svaka pesma je prelepa.
Posebno mi je zapala za uho In My Time of Need zbog divno refrena i reci koje kao da su mi uzete iz glave... Obozavam takve pesme!
Trenutno preslusavam Blackwater Park. Ne volim puno growl, sto mi je jedina zamerka za sada. Opet, ako mogu Death da cujem...

User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: Opeth

Post by friedman » 17 Nov 2008, 22:43

Sta da ti kazem, pogledaj mi avatar. :D
Za mene, najbolja grupa trenutno na planeti. Kratko i jasno!
Njihovi albumi i pesme uglavnom ne mogu nekome da se svide na prvo slusanje (sto jedino nije slucaj sa Damnation-om, jer je kompletan album balada). Ja sam ih, za razliku od tebe, zavoleo sa pesmom The Drapery Falls, sa albuma koji ti je na avataru. Pesma je prejebena, i ne moze da dosadi. :D

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Re: Opeth

Post by Mithrandir » 17 Nov 2008, 22:56

Imaju fantasticne artwork-ove... Slazem se za prvo slusanje i za The Drappery Falls, posto mi se ta pesma jedina svidela na prvu loptu... Ostale mozda samo delovi. Za sada (ovo malo sto sam cuo od njih) mi se cini dosta meksim (odnosno ne toliko agresivnim) od npr. Death-a.

P.S. Moram da se ispravim za poslednju recenicu u prethodnom postu... Death obozavam, nije to pitanje da li mogu da ih cujem. Lose sam se izrazio.

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Opeth

Post by Cortex » 17 Nov 2008, 23:33

Damnation je neshto najbolje shto su izdali po meni. Prejeben album. I naravno da jeste kada je produkciju(a uz to dosta uticao i na zvuk, tj. "tonove" :) ), radio Steve Wilson, car progressive zvuka.
Prethodni album, pre ovog novog to jest, im je najbolji po meni, od albuma koji cepaju. Vrh, nikada mi nece dosaditi. Najnoviji album mi ni najmanju pazhnju nije privukao, zbog chega mi je jako zhao. Ali tako je. Nemam uopshte zhelju da ga slusham. Ima dobrih riffova i prva pesma je super sa onim zhenskim glasom ali nije mi to to, fali neshto, ne dopada mi se...

Da, Opeth je jedan od najboljih bendova na planeti. Takodje, jebena shteta za Martin Lopez-a, choveka koji mi je izmamljivao uzdahe odushevljenja, i choveka koji sigurno zna mnogo vishe nego da metalski svira bubnjeve, car ima fenomenalnu tehniku i mozhe i ubacuje dosta jazz forica. Njegovim odlaskom...pa jebiga, chuje se sve na albumu...

User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: Opeth

Post by friedman » 18 Nov 2008, 10:46

Uh, to za Martina je stvarno tuga. Odlazak Peter Lindgren-a se ne primecuje toliko (barem ne zvucno :mrgreen: ) kao odlazak Lopeza.
Ali onaj Akesson me uzasno nervira, od izgleda, do ponasanja na sceni...
Ali, ne bi se zalio da navrate do Srbije tamo negde 2009. :D

E da, mnogi fanovi grupe ne vole Orchid, a meni je to jedan od top 3 njihovih albuma - In Mist She Was Standing, Forest of October, Apostle in Triumph, Twilight is My Robe... Uh. :D

Nego, Cortex, zasto ti se ne svidja Watershed?

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Opeth

Post by Cortex » 18 Nov 2008, 15:53

Poslednji put sam ga slushao pre nekog, duzheg, vremena pa ne mogu da se setim utisaka bash najbolje, ali ukratko, koliko mi ostahu u glavi, smetalo mi je to shto su pesme nekako aranzhmanski nepovezane, tipa ide neko cepanje totalno i onda odjednom sentish neki na 30 bpm. Ok, to jeste jedan od glavnih elemenata Opeth-ove muzike i po tome su manje-vishe prepoznatljivi u smislu da tako neshto i ochekujemo, ali nije mi se dopalo to na ovom albumu, i to nije uopshte. Takodje, sama svirka, pogotovo akustichni delovi, mi deluje kao totalno izdrkavanje na momente, lishena mi je lepote, ne znam kako da objasnim, dok su na ranijim albumima takvi pasazhi bili izdrkani(i sam Mikael kazhe da on veze nema koje akorde svira, pri chemu je veoma slichan meni :D ) ali opet smisleni i sa izvesnom dozom stila koji mi je prijao, na novom albumu mi to ne prija i to je to. Sledi, zvuk i stil novog gitariste mi se nimalo ne dopada. Stari je bio car, i pored toga shto se zna ko je gazda benda i kreator zvuka.
Ne znam...novi album je kao nekakav nastavak proshlog zvuchno, mislim...svi elementi su tu i na proshlom albumu, pogotovo oni koje sam gore "napljuvao" ali je proshli po meni daleko zaokruzheniji i bolji, ma zreliji jednostavno.
Novi album mi je nekako povratak na trazhenje svog zvuka, a mislio sam da je Opeth nashao taj zvuk na Ghost albumu i da ce ga se drzhati i u buduce. Opet, onaj ko bude reagovao na ovo sa "pa brate oni ga se i drzhi, Watershed je skroz taj fazon samo su malo josh experimentisali dovoljno da ne bude kopija albuma" ja cu opet reci NE, experimentisali su previshe, i ta finoca, ta savrshenost koja krasi, i prema starim hard-core fanovima i prema novim, najbolji Opeth-ov album(pretposlednji jel?) je izgubljena.

No nebitno, u pitanju je strashan bend za koji mislim da nije rekao svoju poslednju rech, obradovace oni nas ponovo. :)

P.S. Ubedljivo najbolji growl ikada, najsmisleniji, najrazgovetniji, ima pevach Opeth-a. TO je moje mishljenje.

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Re: Opeth

Post by Mithrandir » 18 Nov 2008, 22:23

Growl mu je spoooky! Inhuman I tells ya!

Na momente me podsecaju na stoner rock (mene licno na Kyuss) sa silnim ponavljanjem riffova.
Inace, gledao sam Lamentations i mogu samo da kazem - sjajno! Fenomenalna atmosfera, odlicna svirka. Genijalni su uzivo i to mi jedan vazan faktor u formiranju misljenja o bendu.

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Opeth

Post by cccira » 18 Nov 2008, 22:31

Evo, ja inace ne slusam Opeth ali mi se Watershed poprilicno svideo. Smeta mi growl, stvarno im nije potreban, sto se mene tice :grummel_2:

User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: Opeth

Post by friedman » 18 Nov 2008, 22:58

Pa growl je ono sto ih cini. Bez toga bi bili jos jedan "obicni" bend. Ne kazem ja da je biti takav lose, ali zbog tog genijalnog spoja growla i "clean" vokala su unikatni.

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Opeth

Post by cccira » 18 Nov 2008, 23:09

Ma kapiram ja sve to, al' se meni ne svidja i pokvari mi nekako celokupan umjetnicki dojam. Inace skidam kapu, veoma kvalitetna muzika :wink:

User avatar
Шмајсер
Хинт-Лорд
Posts: 1055
Joined: 17 Feb 2008, 22:03
Location: Мош пит

Re: Opeth

Post by Шмајсер » 18 Nov 2008, 23:11

ја слабо слушам опетх, али по граулу који је Микел показао на Бладбатовим албумима не може да омане :lol:

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Re: Opeth

Post by Mithrandir » 21 Nov 2008, 19:45

Slusam Blackwater Park i zaista mi se svidja. Muzika je fenomenalna, kao i clean vokali medjutim, growl mi nikako ne ide. Ne zbog toga sto je growl, vec sto uopste ne razumem sta "prica" pa mi se tim gubi poenta growla (ne treba da bude lep, vec agresivan i kao takav da sa tekstom salje neku poruku, ne?). Navikao sam da uz Death skacem i vristim sa njim :lol:

User avatar
wackledude
Posts: 4
Joined: 19 May 2009, 19:16
Location: Nish
Contact:

Re: Opeth

Post by wackledude » 19 May 2009, 20:23

Da malo dignemo temu :]

Jedan od mojih omiljenih bendova, slazem se sa ostalim mozda trenutno najbolji na svetu.
Neverovatan glas covek kida i growl i clean i to bez problema. E sada Opeth ne bi bio Opeth da nije growl-a skines lepo lyrics i pratis. Recimo album Still Life ima celu pricu iza sebe o coveku koji se vraca u grad po svoju ljubav, znaci ladno film da snimis po tome. :]

Najbolji album po meni je def Blackwater Park, moze se cuti uticaj jos jednog mastermind-a muzike gosn Wilsona koji je radio i sledeca dva. Damnation je takodje prelep album i dosta ljudi se navuce na Opeth a onda kad cuju ostalo bude WTF!?! Malo samo da se covek navikne na growl i eto omiljene grupe xD

Oba DVD-a su odlicna :]

Nadam se da ce doci negde blizu nase zemlje... :metal:

User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: Opeth

Post by friedman » 19 May 2009, 23:02

wackledude wrote: Jedan od mojih omiljenih bendova, slazem se sa ostalim mozda trenutno najbolji na svetu.
Neverovatan glas covek kida i growl i clean i to bez problema. E sada Opeth ne bi bio Opeth da nije growl-a skines lepo lyrics i pratis. Recimo album Still Life ima celu pricu iza sebe o coveku koji se vraca u grad po svoju ljubav, znaci ladno film da snimis po tome. :]
Da, ali iza te priče je priča o religiji, jer se čovek vraća u grad u kojem su ljudi ograničeni religijom i neprijateljski nastrojeni prema nekome ko drugačije misli.
Inače, to mi je omiljeni album omiljene grupe, čisto savršenstvo. ;)

Pored njega, konceptualni albumi su My Arms Your Hearse i Ghost Reveries.

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Re: Opeth

Post by Mithrandir » 19 May 2009, 23:16

Dugo je vremena proteklo od poslednjeg posta. Sada ih definitivno obozavam.
Mikael mi je zasigurno jedan od omiljenih kompozitora danas, riffovi su mu fantasticni (Lepper Affinity, Blackwater Park npr), peva kao slavuj.
Ipak, moram priznati da mi se poslednji album nije preterano svideo. Ima par jako dobrih pesama, npr. Burden, Hex Omega, Derelict Herds, Hessian Peel, koje su sjajne, ali album ne ostavlja utisak celovitosti.
S druge strane, Blackwater Park mi je jedan od najboljih albuma. Uporedio bih ga sa The Dark Side of the Moon, jer mi je potpuno kompletan. Od pocetka do kraja (i 2 bonus pesme) svaka nota zlata vredi! Ima tu itekako Stevenove magije (one e-bow melodije u pozadini, npr)!
Ako ima nekoga da nije cuo ( :lol: ) obavezno - To Bid You Farewell! Prelepa...

Bilo bi jako lepo da navrati Progressive Nation, na celu sa Dream Theaterom i Opethom. Uf!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest