Domaci Punk

Moderator: Trooper

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Domaci Punk

Post by Doolio » 09 Sep 2008, 01:15

Derrick wrote:Prema nekom mom mišljenju, izmenila se suština PUNK-a, a to je pobuna protiv aktuelnih sistema vrednosti, političara, državnog uređenja.... U PUNK muzici se danas pretežno mogu čuti introspektivni i ljubavni, a u manjoj meri politički obojeni tekstovi. Naravno, muzika se drastično zakomplikovala u odnosu na izvornu varijantu PUNK-a - sada imamo odd time signatures, daleko melodičnije pevanje, gitarske solaže i deonice kojih se ne bi postideli ni mnogi progressive/metal bendovi..... Sve u svemu, PUNK je mnogo komercijalniji i slušljiviji, odnosno prihvatljiviji širokom auditorijumu nego ranije....
znas kako, to je tacno, ali to se desava sa svim zanrovima, pre ili kasnije, tako barem ja kontam. jednostavno, ljudi nadogradjuju stvari, prave neke breakthroughove, inovacije i na kraju dobijemo potpuno nove tripove, ali neka srz ostaje ista, tako da ces ti ipak pogoditi kog zanra je neka pesma, pa makar bila i na arapskom.

User avatar
Sid Vicious
Posts: 43
Joined: 17 Jan 2009, 01:01
Location: Bijeljina

Re: Domaci Punk

Post by Sid Vicious » 17 Jan 2009, 01:20

Domaca Punk scena je jedna od najboljih scena sto se tice Punka proslo je mnogo kvalitetnih bendova kao sto su:Pankrti,Paraf,KUD Idijoti,Goblini,Athesit Rep,Termiti,KBO,Pekinska Patka,2 Minuta Mrznje,Misters,Partibrejekrs(raniji dani),Trula Koalicija....ovi bendovi su se probili ali ima mnogo boljih koji su manje poznati vredi ih ipak poslusati.

zipe
Posts: 83
Joined: 18 Apr 2008, 17:14

Re: Domaci Punk

Post by zipe » 17 Jan 2009, 12:51

Doolio wrote:
Derrick wrote:Prema nekom mom mišljenju, izmenila se suština PUNK-a, a to je pobuna protiv aktuelnih sistema vrednosti, političara, državnog uređenja.... U PUNK muzici se danas pretežno mogu čuti introspektivni i ljubavni, a u manjoj meri politički obojeni tekstovi. Naravno, muzika se drastično zakomplikovala u odnosu na izvornu varijantu PUNK-a - sada imamo odd time signatures, daleko melodičnije pevanje, gitarske solaže i deonice kojih se ne bi postideli ni mnogi progressive/metal bendovi..... Sve u svemu, PUNK je mnogo komercijalniji i slušljiviji, odnosno prihvatljiviji širokom auditorijumu nego ranije....
znas kako, to je tacno, ali to se desava sa svim zanrovima, pre ili kasnije, tako barem ja kontam. jednostavno, ljudi nadogradjuju stvari, prave neke breakthroughove, inovacije i na kraju dobijemo potpuno nove tripove, ali neka srz ostaje ista, tako da ces ti ipak pogoditi kog zanra je neka pesma, pa makar bila i na arapskom.
slazem se u vezi promena. nista ne ostaje isto i normalno je da muzika vremenom evoluira, u muzickom, lirickom smislu ide dublje i dalje, nivo svesti se penje, ali ne svidja mi se kada skrece sa puta, kada nivo svesti se krivi. to znaci da je jednim dobrim delom punk postao pop i samim tim zasekao svoj prvobitni koren: muzika slobodna od muzicke industrije, borba za autonomni zivot gde ti niko ne govori sta da radis, kako da se ponasas, kako da izgledas. a danas komercijalni punk upravo to radi, propagira modu, diktira nacin ponasanja i oblacenja. u tom smislu sistem je pobedio punk. oduzeo mu je sustinu, osecanje i sada na mtv-u i po urban shopovima prodaje samo povrsinu, moderne "punkere", "klosare" ciji klosarski izgled pokriva necija debela plata, onda ljubavni tesktovi koji mogu biti toliko pateticni da mi se povraca... e ti bendovi zaista samo sviraju punk fazon, nemaju nikakve veze sa onim sto je za mene punk (a pomenuo sam na pocetku teksta) furaju pank imidz a po delima i recima ravni su mtv boys bendovima... ipak na pragu smo najvece svetske ekonomske krize, pa mislim da pankerima nije duznost da cvile zato sto ih je devojka ostavila, (naravno ne zelim biti iskljuciv, nisam protiv osecanja, moze i ljubavna pesma biti kvalitetan pank, nadam se da me razumete sta hocu da kazem...) postovanje onom drugom delu panka koji i dalje dobro zna o cemu se radi...

m@T@
Posts: 274
Joined: 14 May 2007, 23:09

Re: Domaci Punk

Post by m@T@ » 17 Jan 2009, 13:51

sta mislite o bendovima napred u proslost (ban.novo selo ) i hocu? necu! ( kraljevo ) ???

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Domaci Punk

Post by Doolio » 17 Jan 2009, 17:20

od napred u proslost sam cuo par pesama, tako da nemam pojma, a ove druge nisam nikad cuo:)

zipe:
jebiga, i to je normalno, tj to je neki neminovni sled stvari. mislim, to je pocelo onoga trenutka kad je neki panker obuko nesto cudno ili napravio neku frizuru, a neki drugi ga video i uradio isto to. kad god oces da budes nekonformista, mora da te bude samo jedan ili si napravio modu:)
sto se tice komercijalizacije, i to je neminovno, jebiga, nece niko da gleda zlatni rudnik (u ovom slucaju muzicki zanr) kako ostaje neeksploatisan, vec ce da uleti pre ili kasnije. e sad, tu postoje i dobre stvari, sirenje u nekom filozofskom, tematskom, muzickom smislu, pa i neki trud da se bude sto bolji kako scena postaje zahtevnija. naravno, onda to ode u potpunu dekadenciju i besmisao kao krajnji produkt, ali sto se mene tice, ja bih se uvek opredelio za neku zlatnu sredinu, kad je zanr dovoljno sazreo, a nije podlegao nekim nebulozama.
ako se ja pitam, jos je pank dobro prosao, drzao se dosta dugo, tipa 20ak dina, a jos nije potpuno prso. sto se tice ultra komercijalnog panka, tipa mtv i to, moze se reci da je jedan od najzastupljenijih gitarskih zanrova, ako ne i najzastupljeniji. ali to se desava svim socijalno obojenim zanrovima, neko nekom tamo ponudi pare, neki klinci koji i ne spadaju u datu socijalnu kategoriju krenu da simpatisu zanr i to sve ide u krug. pogledajmo sta se desilo sa repom, pa on je desetkovan sto puta vise nego pank.

zipe
Posts: 83
Joined: 18 Apr 2008, 17:14

Re: Domaci Punk

Post by zipe » 17 Jan 2009, 18:32

u pravu si, industrija gleda da od svega napravi biznis. realno ljudi kupuju to, to su dopadljive stvari, samo sto u masovnom konzumiranju prvobitna svrha se zagubi... sto vise ljudi se zalepi za nesto nekako mi se vise cini da to nesto i nije skroz u redu jer masa voli proste, plitke stvari, a samo neki stvarno kopaju u dubinu... ok je da ljudi imaju zajednicki smisao lepog, ukus oblacenja, navika, ali kao sto si rekao, ono sto mtv pravi je daleka i odvratna krajnost. verujem da ljudima sa dobrom idejom, energijom, muzikom i porukom mogu da dopru do globalne svesti a da ne budu deo masinerije (komercijalni: festivali, tv, zanrovi...)

"so i decided to take my work back undergorund, to stop it falling into the wrong hands..."

limfa
Posts: 9
Joined: 20 Dec 2007, 19:14
Location: lazarevac

Re: Domaci Punk

Post by limfa » 27 Aug 2009, 18:47

Ima par domacih benodva koji dobri npr tea break,six pack,prljavi dripci su sve solidni punk bendovi!
Nikad bolje vreme od ovog za nastanak new wave punk-a ali kao da su svi lenji ili sta je u pitanju niko nema inspiracije ja pokusavam da sastavim bend ali u mom gradu od 30k stanovnika ima samo trojica basista kojima nije do stvaranja novog benda!

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Re: Domaci Punk

Post by Derrick » 27 Aug 2009, 19:09

Ako se ne varam, svojevremeno sam pokušao da napravim bend sa jednim od članova Tea Break-a, pa neuspele kombinacije sa bendovima No Comply i njima sličnim... Eeee, beše nekada. :ziveli:

A razlog zašto nema tzv. new wave punk bendova je, prema mom mišljenju, nedostatak inspiracije (kao što limfa reče), ali i sviračkih sposobnosti (kao što sam rek'o ja, pre par meseci, u nekom od prethodnih post-ova)... Ljudi mahom ne žele da vežbaju da sviraju. Kada bi tehnički napredovali, otvorili bi im se i novi vidici po pitanju muzičkog stvaralaštva iz prostog razloga zato što bi mogli da odsviraju i nešto drugo osim rifova i solaža od 5 tonova... :mrgreen:

User avatar
eraserhead
Posts: 64
Joined: 06 Feb 2009, 23:43

Re: Domaci Punk

Post by eraserhead » 28 Aug 2009, 09:42

Lepo. Biti punker u ovoj zemlji preko 20 godina, nije ni malo, ni mnogo. Biti aktivan, to je već maltretiranje. Dakle, svi bendovi koji su na televiziji danas, a imaju više od svojih 30 godina života, moraju kakav takav respekt popiti. E sad, takvi bendovi nažalost, sviraju muziku koja je bila popularna u njihovo vreme odrastanja i od nekog novijeg punka, tu nema mnogo leba. A opet, to mlađim naraštajima daje krila da pljuju matore, "tehnički" glupave bendove.

OK, to što vi zovete punk-od-6-i-više-tonova uopšte nije punk. Nazovite ga nekako drugačije, a ne kao što vidim etikete za Franz Ferdinanda, Hives i sl.,... neo-punk. Punk je revolucija i pripada radničkoj klasi, i tu nikako ne spada Thrice, My Chemical Romance, SUM41 i sl..... ljudi, to je ozbiljna muzika. Ostavite punk punkerima! Svi koji su se iole naučili svirati, sviraju core. Emo, metal, hard.... bilo koji core, odnosno žanr koji dopušta bilo kakvo eksperimentisanje, pa i raznorazne podvrste metala. Mada i to je u neku ruku skrnavljenje.

Poenta ovoga je da prestanete da se etiketirate i prozivate. Svirajte jer je to jedino bitno. Borite se protiv onoga što vas žulja i izgrađujte svoje stavove, makar i neispravne, ali je bitno da verujete u ono što radite. Samim tim izgrađujete volju za vežbanjem i disciplinu koja je dobrom bendu potrebna. Slabe karike u bendu popuštaju i upotpunjavaćete ih boljim. Eto dobrog benda. Samo verujte da ćete naći basistu u gradu od 15K i naćićete. U stvari naćićete rešenje, makar bio harmonikaš koji prvi put hvata bas u ruke. Pravite glupave pesme, vremenom će doći i dobre. U bendu prvo napravite dobre muzičare, pa onda i drugare. Ako pravite "komšijske bendove", neće valjati. Zvučaćete kao vojni orkestar. Sve tačno, ali opet bez duše.

Na kraju krajeva zar je bitno šta svirate? Odnosno koji pravac!? Verujte da su pesme na tri dona opštenarodni hitovi. Kada ste videli da je Tokata i Fuga u D-molu vanserijski hit? Pravite muziku onako kako se vi osećate, a ne kako se NOFX oseća... to je glupo, jer ne živite u Americi. Pola tekstova tih stranih bendova, pa i Billy Idola i ostalih rokenrol gorostasa su potpuno sranje. Ali su hitovi, jer to prolazi na tlu na kome je nastalo. Vi ćete imati hit kada proniknete u mentalitet tla na kome pravite muziku. Više će vas ljudi ceniti i lakše će vas prepoznavati u moru istih bendova.

Neću još mnogo da vas davim, samo još malo da podelim s vama ono što mene žulja. Dakle, rek'o bi onaj ciga, "Internet je ćudo". Da jeste. Zahvalan sam mu za mnoge lepe stvari. Verujem da svi uviđate prednosti i da bih samo trošio reči. Ali ima i mana. Otuđili smo se. Ne družimo se. Samo smo virtuelni prijatelji, a kad treba s ortakom popit' onda pijemo ispred kompa, jedemo musli ili kakav buđavi sendvič. Nebitno, malo karikiram. Dakle, na kocertima nema više publike. Bilo kakav koncert da je, manji strani, domaći, metal, punk,.. .šta god... bendovi slušaju bendove. Nema prosečnog slušaoca. Ne bostoji više kultura posećivanja svirki. I ako se ide, ide se jednom u 5 meseci. A koncerata ima malte ne svaki drugi dan. Ja sam prošle i pretprošle zime 5 dana nedeljno (doduše u Beogradu) išao na kojekakve manje i veće svirke i ponešto odsvirao. Zato pričam iz iskustva. Sve iste face već 20 godina viđam. Podmlatka gotovo da i nema. Znam, vikend-rokera* će uvek biti, ali nema neke srži koja čini PUBLIKU. To je sve primetnije i verovatno će za par godina svi gledati live streaming na youtubeu, bend koji vežba u prostostoriji sa probe. Kome će biti potreban prazan klub za svirku. Nisu svirke ni toliko skupe. Ne morate na svakoj svirci popiti gajbu piva (to košta).

Nemojte shvatiti da nekome solim pamet, forumi služe za sučeljavanje mišljenja i nikako svađu i pljuvanje. Ima još bolesti od kojih boluje Domaći punk, metal i sav subkulturni svet, ali o tome neki drugi put.

Živi bili!

User avatar
Blingo
Posts: 586
Joined: 04 May 2008, 19:41
Location: Beograd

Re: Domaci Punk

Post by Blingo » 28 Aug 2009, 11:01

eraserhead wrote:Dakle, na kocertima nema više publike. Bilo kakav koncert da je, manji strani, domaći, metal, punk,.. .šta god... bendovi slušaju bendove. Nema prosečnog slušaoca. Ne bostoji više kultura posećivanja svirki.
Ovo 1.: Tužno ali istinito... Skoro smo svirali na svirci gde su samo bendovi bili bendovi i niko neće da ide kući pošto je završio sviranje iz poštovanja prema bendu koji sledeći svira. E zato mislim da ovde ne postoji scena u pravom smislu reči, već je to više gerilski način rada.

Što se 2. tiče... Pre par dana pričam sa drugarom koji nemam veza sa sviranjem i muzikom u opšte i kažem mu da smo u poslednjih mesec dana odradili 4 svirke na šta me on pita "Pa dobro, imate li bar neke pare od toga, samo za žice i probe?" Eeeeeeeee, bato, nema više kulture odlazaka na svirke. Sada na svirku, bukvalo, dolaze prijatelji i rodbina. Danas, bre, niko neće da dodje na svirku samo na osnovu plakata koji je video negde u gradu! Jednostavno, izgubila se ta kultura! - '80-te su davno prošle... Više nije kul biti vidjen na svirci. Paradoksalna je to situacija, gazda kluba zaradjuje od pića na tvojim prijateljima i rodbini, tonac zaradjuje na tebi, znači, svi zaradjuju zbog toga što TI sviraš, a TI, da bi održao svirku za prijatelje i rodbinu moraš da platiš - 40e tonca, 60-70e opremu. Drugim rečima, ako želiš da nastupiš, moraš da platiš bar 100e i , kako obično tebi ide keš od karata, moraš da staviš cenu karte bar 200 kinti, odnosno da "šišaš" sopstvene prijatelej i rodbinu. :povrac:

Naravno, sve ovo nije samo problem pankera, već svih bendova koji se bave autorskim radom trenutno kod nas.

User avatar
turbosarma
Posts: 40
Joined: 05 Feb 2009, 11:37

Re: Domaci Punk

Post by turbosarma » 13 Sep 2009, 23:00

Po meni je najbolja pank scena na svetu, nasa, to jest domaca pank scena. Ovog leta sam bio na preko 15 super pank svirki poznatih bendova (Atheist Rap,Novembar,KUD Idijoti,pa i sinoc Cock Sparrer, pa u novom sadu to be punk festival gde je svirao Sham69. A jos ovih tribute a i manje poznatih autorskih sam bio sigurno na jos toliko. i + sto sam ja svirao sa svojim bendom jedno 10 svirki letos. Sto se tice kvaliteta sviranja mislim da je na veoma visokom nivou. Slazem se da je pank evoluirao i da su se pojavili mnogi sheeeeeeet bendovi kao sto su Super s' karamelom, Vibrator u rikverc,......pa donekle i Six Pack, ali ima dosta bendova kao sto su Hosenfefer,Distorzija motorne testere,Concrete Worms,Schizophrenia,Corrosion....koji zasluzuju svaku datu paru za njihov koncert, a da ne pricam o starim dobrim bendovima kao sto su Goblini, Dzukele, Novembar, Atheist rap...itd...


Aj zdravo

User avatar
sevastokrator
Posts: 204
Joined: 26 Oct 2008, 00:00

Re: Domaci Punk

Post by sevastokrator » 14 Sep 2009, 21:46

Derrick wrote: Kada bi tehnički napredovali, otvorili bi im se i novi vidici po pitanju muzičkog stvaralaštva iz prostog razloga zato što bi mogli da odsviraju i nešto drugo osim rifova i solaža od 5 tonova... :mrgreen:
sustina punka su pesme od 3-5 akorda :?

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Domaci Punk

Post by nebojsak » 14 Sep 2009, 21:54

Suština punka je (između ostalog) da sviraš kako god ti dune, i šta ti se svira.

User avatar
Blingo
Posts: 586
Joined: 04 May 2008, 19:41
Location: Beograd

Re: Domaci Punk

Post by Blingo » 14 Sep 2009, 22:27

nebojsak wrote:Suština punka je (između ostalog) da sviraš kako god ti dune, i šta ti se svira.
+1

Od uvek sam ovo želeo da napišem! :P

zipe
Posts: 83
Joined: 18 Apr 2008, 17:14

Re: Domaci Punk

Post by zipe » 23 Sep 2009, 11:34

slazem se u vezi ovoga o izumiranju kulture odlazaka na svirke itd. rezultat otudjenosti, odustva osecanja pripadnosti zajednici, omladina se deli na tabore koji jedni drugima okrecu ledja, mozda i prezasicenosti jer danas moze da svira svako ne bitno da li on ima da ponudi nesto novo ili svoje a da nije samo preslikan bend koji slusa, i imali taj neko zaista nesto da kaze. ono sto mene vozi da radim muziku jeste to sto osecam da bi nesto rekao, ispljunuo, podelio sa drugima na svoj nacin, i to sto slusam razne bendove a opet imam u glavi zvuk benda koji bi ja voleo da slusam a nikako da cujem od drugih.

ono sto bi rekao svima koji sviraju, pank u ovom slucaju, jeste da se ne treba ogranicavati na pravac. ne uspevamao da vidimo mogucnosti muzike ukoliko ostajemo zatvoreni u kalup npr. starog panka, americkog melodicnog panka, new wavea itd. sve smo to culi vec gomilu puta i kada cujem jos jedan novi bend koji zvuci kao i da nije novi stvarno preskocim to bez mnogo razmisljanja. ne kazem da treba sad da sviramo klasiku, ili jazz, sve to moze da i dalje bude pank od tri rifa u pesmi, ali dajte nesto svoje, odsvirajte neki rif po kome ce vas bend biti autentican i doprineti muzickoj evoluciji panka...

pozdrav!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest