Robert Conti - DVD Jazz Edukacija

Moderators: dejankuki, Trooper

User avatar
JloveGuitar
Posts: 72
Joined: 01 Jan 2008, 23:33
Location: Makedonija

Robert Conti - DVD Jazz Edukacija

Post by JloveGuitar » 03 Feb 2010, 02:47

Dugo vreme trazim nacin preku koj moze da se nauci (ili zapozna) Jazz, a pri tome da se ne govori preku notnim materijalom jer ja nemam muzicko obrazovanije i se ne snalazim dobro sa notnom zapisom. Naisao sam na ovaj tip:
[youtube]jcKkNZc4goU&feature=channel[/youtube]

http://www.robertconti.com
Covek se zove Robert Conti i ima snimano DVD tutorijala u kome on tvrdi da predaje Jazz na "neklasican nacin". Tip tvrdi da najveci muzicki umovi koji su stvorili Jazz muziku su bili notno i teoriski nepismeni. I zato je mnogo jednostavnije da prvo naucis svirati nekoliko Jazz pesme za da osetis Jazz. Pogledao sam njegov sajt i gledam da ima 29 DVD tutorijala za razlicne nivoa znanja i podeleni na Improvizacija i Akord Melodija. Ono koje je privleklo moje najvece vnimanije je "Entry Level" DVD(pocetnicko DVD) koje je nazvano Ticket To Improv. http://www.robertconti.com/ticket_to_improv.html.
Ovaj post pisem za da informisem svi oni koji su u slicnom situaciju kao mene,a i ukoliko neko zna nesto za ovaj tip ili negovih DVD-ja(ili neki slican "nepismen" metod ucenja Jazz-a) da podeli svoje iskustvo sa nama.

P.S. Ukoliko zna gde na internet moze da se kupi :D ova stvar neka mi posalje PM.

User avatar
manda
Posts: 70
Joined: 01 Nov 2009, 13:34

Re: Robert Conti - DVD Jazz Edukacija

Post by manda » 03 Feb 2010, 13:56

Čini mi se da ne možeš da postaneš dobar muzičar (a važi i za jazz, sigurno) ako ne poseduješ bar jednu od ove dve veštine: čitanje nota ili sluh. Najbolje je, naravno, oba, ali ako ne poseduješ ni jedno ni drugo, mislim da se ne može postići skoro ništa, pogotovu ne u jazz-u. Skale i akorde treba poznavati, ali se tu priča ne završava, nego tek počinje. U suštini, teorija skale-akordi se nepotrebno mistifikuje i mnogo je jednostavnija nego što to izgleda. Najbolji način učenja jazz-a je učenje pesama, prolaz kroz akorde-skale, skidanje delova sola koji ti se sviđaju i koje možeš da skineš i upijanje tih fraza. Ni ja ne čitam note bogzna kako, ali znam da odsviram dosta standarda i dosta detaljno razumem način na koji jazz funkcioniše.

Inače, većina najvećih jazz likova su ipak znali note (Charlie PArker, Miles Davis, John Coltrane, Bud Powell). Nije znao npr. Thelonious Monk.

User avatar
delakroA
Jazz Café Barman
Posts: 342
Joined: 22 Aug 2008, 23:38
Location: Bijeljina, RS

Re: Robert Conti - DVD Jazz Edukacija

Post by delakroA » 12 Feb 2010, 23:28

Nisam znao da Milorad Dodik piči jazz ovako :bravo:

petrucci
MF veteran
Posts: 209
Joined: 22 Jan 2008, 17:01

Re: Robert Conti - DVD Jazz Edukacija

Post by petrucci » 28 Apr 2010, 00:00

manda wrote:Čini mi se da ne možeš da postaneš dobar muzičar (a važi i za jazz, sigurno) ako ne poseduješ bar jednu od ove dve veštine: čitanje nota ili sluh. Najbolje je, naravno, oba, ali ako ne poseduješ ni jedno ni drugo, mislim da se ne može postići skoro ništa, pogotovu ne u jazz-u. Skale i akorde treba poznavati, ali se tu priča ne završava, nego tek počinje. U suštini, teorija skale-akordi se nepotrebno mistifikuje i mnogo je jednostavnija nego što to izgleda. Najbolji način učenja jazz-a je učenje pesama, prolaz kroz akorde-skale, skidanje delova sola koji ti se sviđaju i koje možeš da skineš i upijanje tih fraza. Ni ja ne čitam note bogzna kako, ali znam da odsviram dosta standarda i dosta detaljno razumem način na koji jazz funkcioniše.

Inače, većina najvećih jazz likova su ipak znali note (Charlie PArker, Miles Davis, John Coltrane, Bud Powell). Nije znao npr. Thelonious Monk.
I ja to kazem. Samo rad, rad, rad...

I to sto je Konti kaze, ODMA treba navaliti na jazz standarde. Ako imas prosecnu tehniku, odmah mozes krenuti sa jazz standardima. Tu ces iz prve ruke skontati sta zapravo znaci II-V-! i zbog cega je to toliko bitno. Tu ces nauciti kako se hvataju razni akordi u raznim pozicijama i generalno steci neki ritmicki osecaj za jazz. 20 standarda da naucis, pratnja i melodija, sine tu si vec doooosta odmakao. U pocetku ce ti biti izuzetno tesko, nezgodni hvatovi, nepoznati akordi, memorisanje i po 20 razlicitih akorda u jednom standardu. Posle skontas da se sve to ponavlja, da se razne sekvence ponavljaju samo ti klikce u glavi, klik, klik, klik, kontas jako brzo. Mnogo ces manje potrebe i za teorijom imati, kad vec iz prve ruke sve znas. Konti zna sta prica. A i Manda lepo kaze, "krenes pa skidas solaze", to je jako bitno, a i jako zabavno. Slusas i sviras, slusas, sviras, pa naletis na neki nezgodni deo, pa motaj nazad, pa kad konacno skines super ti, kao da si neku zagonetku resio.
Jazz nauciti je stvarno jednostavno, ali nije lako. Mnogi misle da ima neki "fazon", neka skala, pa kao ti krenes da sviras tu skalu, i odjednom zvucis jazzy.
Nema trika, ako zelis napredak, tezak rad ti ne gine ;)

petrucci
MF veteran
Posts: 209
Joined: 22 Jan 2008, 17:01

Re: Robert Conti - DVD Jazz Edukacija

Post by petrucci » 28 Apr 2010, 00:17

delakroA wrote:Nisam znao da Milorad Dodik piči jazz ovako :bravo:
Hehe, pa i Klinton pici saks, Dinkic dzitru, Canak isto, Dodik resio da se pridruzi :)

Stinkfist
Posts: 13
Joined: 27 Sep 2008, 00:48

Re: Robert Conti - DVD Jazz Edukacija

Post by Stinkfist » 11 May 2010, 20:53

U potpunosti se slažem da je rad najbitnija stavka kod sviranja. Ali opet samo skidanje standarda je samo po sebi nedovoljno. Skidanjem pesama se neće stvoriti taj osećaj za improvizaciju. Potrebno je poznavanje harmonije i modusa da bi se snašao u tome. Ja sam počeo malo da sviram jazz. Iako znam note i par skala i malo sam naučio neke osnovne jazz progresije, opet ne kapiram harmoniju i gde se koji modus primenjuje i zašto. Mislim da je to veoma bitno kod improvizacije, a to je zapravo i suština jazz-a. Improvizacija. Pa bi moje pitanje bilo, kako rešiti ovaj problem. Ja recimo skinem neki jazz standard i hteo bih da odsviram neki solo, a nemam blagu ideju kako...

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Robert Conti - DVD Jazz Edukacija

Post by sinisake » 11 May 2010, 21:14

Stinkfist wrote:U potpunosti se slažem da je rad najbitnija stavka kod sviranja. Ali opet samo skidanje standarda je samo po sebi nedovoljno. Skidanjem pesama se neće stvoriti taj osećaj za improvizaciju. Potrebno je poznavanje harmonije i modusa da bi se snašao u tome. Ja sam počeo malo da sviram jazz. Iako znam note i par skala i malo sam naučio neke osnovne jazz progresije, opet ne kapiram harmoniju i gde se koji modus primenjuje i zašto. Mislim da je to veoma bitno kod improvizacije, a to je zapravo i suština jazz-a. Improvizacija. Pa bi moje pitanje bilo, kako rešiti ovaj problem. Ja recimo skinem neki jazz standard i hteo bih da odsviram neki solo, a nemam blagu ideju kako...
:1:

Da, a stvar se ''malo'' komplikuje sa supstitutima kad je ritam u pitanju... ne bih rekao da je dovoljno sviranje standarda i skidanje fora... Ima lokalnih ''jazzera'' koji su nabiflali standarde i opice katkad umesto C7 -> C7/9, ali to nije jazz... :)

Jedan fin forum:

http://www.jazzguitar.be/forum/

Posebice je ovo zanimljivo, u vezi sa onim sto te interesuje:
http://www.jazzguitar.be/minor_guitar_chords.html
http://www.jazzguitar.be/major_guitar_chords.html
http://www.jazzguitar.be/half_diminished_chords.html

:ziveli:

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Robert Conti - DVD Jazz Edukacija

Post by MetalFunk » 11 May 2010, 22:08

2 "reci" - JODY FISHER!
ko hoce da "kupi" knjige, ima na popularnoj web knjizari piratebay (:

petrucci
MF veteran
Posts: 209
Joined: 22 Jan 2008, 17:01

Re: Robert Conti - DVD Jazz Edukacija

Post by petrucci » 14 May 2010, 12:41

Stinkfist wrote:U potpunosti se slažem da je rad najbitnija stavka kod sviranja. Ali opet samo skidanje standarda je samo po sebi nedovoljno. Skidanjem pesama se neće stvoriti taj osećaj za improvizaciju. Potrebno je poznavanje harmonije i modusa da bi se snašao u tome. Ja sam počeo malo da sviram jazz. Iako znam note i par skala i malo sam naučio neke osnovne jazz progresije, opet ne kapiram harmoniju i gde se koji modus primenjuje i zašto. Mislim da je to veoma bitno kod improvizacije, a to je zapravo i suština jazz-a. Improvizacija. Pa bi moje pitanje bilo, kako rešiti ovaj problem. Ja recimo skinem neki jazz standard i hteo bih da odsviram neki solo, a nemam blagu ideju kako...
Skidanjem standarda u bilo kojoj vrsti muzike hoce se stvoriti osecaj za improvizaciju. Ja dosta dugo sviram jazz, i reci cu ti da intelektualni pristup nije bas dobar. Moguce je na taj nacin smilsiti neke improvizacije, ali zvucanje genericki, i te note nece biti tvoj izbor nego ces ih svirati zato sto "to tako treba". Ti trebas sam da biras note, a sluh bi trebao da ti kaze da li se uklapa u harmoniju. Da li nesto zvuci lepo ili ne. Ako ne znas sta da odsviras za solo, verovatno treba da ides na nesto jednostavnije gde ces moci da se opustis. Isto tako pogresno je uciti "jazz skale" jer one uopste ne postoje. Skale dolaze posle harmonija u jazzu, i jednostavno ne postoji skala koja moze da resi neku harmonksu situaciju sama od sebe.
U jazzu se koriste apsolutno iste skale kao i u drugim vrstama muzike, harmonije i ritam su bitni. Ja bih ti svakako savetovao da radis na teoriji, da znas nomenklaturu akorada, kako se grade isti i kako se svira odgovarajuci arpedjo, osnovni harmonski obrti, poznavanje skala u razlicitim pozicijama. To daje rezultate, ali pre svega treba svirati standarde, jer tu imas svu teoriju spakovanu, i vremenom stices neki osecaj za "sta lezi a sta ne".

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Robert Conti - DVD Jazz Edukacija

Post by sinisake » 14 May 2010, 12:49

Pa ja moram da se nadovezem...
Ja MOGU da improvizujem na neke standardne temice, ALI to nece zvucati jazzerski. Dakle, treba poznavati jazzerski pristup improvizaciji, koji je daleko ozbiljniji od pop-rok izricaja. :ziveli:

petrucci
MF veteran
Posts: 209
Joined: 22 Jan 2008, 17:01

Re: Robert Conti - DVD Jazz Edukacija

Post by petrucci » 14 May 2010, 18:04

sinisake wrote:Pa ja moram da se nadovezem...
Ja MOGU da improvizujem na neke standardne temice, ALI to nece zvucati jazzerski. Dakle, treba poznavati jazzerski pristup improvizaciji, koji je daleko ozbiljniji od pop-rok izricaja. :ziveli:
Sto mora da zvuci jazzerski? Tako i treba pristupiti improvizaciji, od onoga sto znas. Zapravo jazz i jeste slican pop muzici, a manje ima veze sa rokom. Nekada davno jazz je i BIO pop muzika.
Uostalom, i pentatonikom mozes odraditi dobar jazz solo, trik je u ritmu. Da znas kad da napravis pauzu, kako da rasporedis tonove ritmicki.
Odlican pristup bi bio krenuti od blues skale takozvane, ona sadrzi sve dobre tonove za lepe melodije, i moze kompletan solo da se naravi. Opet, fora je u ritmu.
I u roku se koriti bluz skala, pa je to opet rok. I u popu, i u fusion-u...
Mislim da je tvoj pristup improvizaciji dobar, ipak, ne bi se slozio da je jazz mnogo ozbiljna muzika. Ista je kao i svaka druga, rok, fank, pop, etno...

User avatar
Makinov
Posts: 138
Joined: 08 Jan 2009, 17:30

Re: Robert Conti - DVD Jazz Edukacija

Post by Makinov » 08 Jun 2010, 21:37

Charlie Parker je vezbao samo 3 stvari. Blues (12 bars), artikulaciju i forme (II - V - I), za be - bop (II - V). Jer se sve to nalazi u standardima. Forme jednu molsku, jednu dursku nedeljno. Posebno vazno za duvace. To vam dosta govori.
Standardi, mhm, na primer cuveni Autumn Leaves nije za pocetnike, jer ne znaju da uoce formu, tj cuveni II-V-I. Treba da se pocne za F ili Bb Bluesom. Gde se polako navikavaju na taj 12bar feel. To je veoma vazno.
Raditi sa materijalom Jamey Aebersold. Sa standardima poceti sa vol. 54. To su standardi sa veoma lakim temama i lakim progresijama. Pratiti forme i traziti vama najprihvatljivije resenje ( modus) za prosviravanje. Npr, medianta ide super preko durskog II - V - I.
Pentatonike, prouciti ih detaljno kako su nastale, koliko koja ima snizilica, povisilica, JAKO VAZNO! Vezbati svih 5!

Slazem se sa petrucciem. Improvizacija je momenat. Sve sto je pre toga snisljeno kao solo, ne kao fraze, zvucace turlo i gruv ce biti vestacki skroz.

User avatar
Makinov
Posts: 138
Joined: 08 Jan 2009, 17:30

Re: Robert Conti - DVD Jazz Edukacija

Post by Makinov » 09 Jun 2010, 22:31

sinisake wrote:Da, a stvar se ''malo'' komplikuje sa supstitutima kad je ritam u pitanju... ne bih rekao da je dovoljno sviranje standarda i skidanje fora... Ima lokalnih ''jazzera'' koji su nabiflali standarde i opice katkad umesto C7 -> C7/9, ali to nije jazz... :)
Pa sta ako je C79 ? To bash jeste jazz... Najbitnija stvar kod tenzija 9, 11, 13 je to da se ne mesaju sa melodijom, tj da vojsing ne bude fals. To dolazi vremenom i dobrim poznavanjem stvari koja se svira.

A to za biflanje napamet, to jaaaaaako nije jazz. Ok je harmonija, ok je donekle tema da bude nabubana napamet. A kad cujem nastreban solo, poludim. Najsladje mi je kad takav streber ispadne! :) :ziveli:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Robert Conti - DVD Jazz Edukacija

Post by sinisake » 09 Jun 2010, 22:57

Pa sta ako je C79 ? To bash jeste jazz...
Pa nije samo to. :wink: A nastrebane solaze... pa da, to je smesno. Ali solaze manje-vise... Kako je rekao jedan moj poznanik, mo's i pentatoniku da cepas, proci ce, ali sviranje ritam gitare je prilicno zajebana stvar (ako hoces da radis to kako treba). :)

User avatar
Makinov
Posts: 138
Joined: 08 Jan 2009, 17:30

Re: Robert Conti - DVD Jazz Edukacija

Post by Makinov » 10 Jun 2010, 16:18

sinisake wrote:
Pa sta ako je C79 ? To bash jeste jazz...
Pa nije samo to. :wink:
Ne moras da preterujes sa ironijom. Mislio sam na tenzije.
Pentatonuke u jazzu imaju totalnu drugu dimenziju. Kad pocenes da ozbiljno ucis jazz, shvatices. A kod kod vojsinga, tj pratnje, najbitnije je napraviti dobar, pametan vojsing. Ja obicno sviram tercu, septimu, jer one odredjuju rod i vrstu akorda. Kvintu tamo gde moram, a tenzije po zelji. Primu nikada ne sviram, jer prvi ton svira bas. :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest