prva jazz tema

Moderators: dejankuki, Trooper

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: prva jazz tema

Post by Cope » 29 Jan 2009, 00:17

Pre 35-40 godine života se ne postaje dobar Jazz muzičar, kolke god škole da imate ! :D :D :D

User avatar
Funky_Bassmasta
Posts: 64
Joined: 18 Dec 2008, 23:15

Re: prva jazz tema

Post by Funky_Bassmasta » 29 Jan 2009, 16:56

Cope wrote:Pre 35-40 godine života se ne postaje dobar Jazz muzičar, kolke god škole da imate ! :D :D :D
Izvini ama ja imam različito mislenje ja mislim da pre 35-40 godine zivota se postaje ODLICAN jazz muzičar inače sa puno skole, puno vezbanje, puno zainteresiranost u jazzom mislim da mozes postati jazz muzičar bez razlike na godine a i ima dosta primera za mladih jazz basista kao Jaco Pastorius koj na samo 24 godina je izdao svoj debut album, Marcus Miller koj vec je bio jedan megju najtrazenijih jazz basista u 70tih na samo 16 godina ili Stanley Clarke koj na 26 godina je imao najtrzeniji solo bass jazz album itd... e a ako vekj si se obracao meni jazz mi je vise kao hobi i inspiracija ja sviram u heavy metal bend a jazz je meni osnova to sam poceo da ucim, doma sviram i vezbam skoro samo jazz zasto mi se vise svigja i malo veci tehnicki predizvik mi je i dosta jazz tehnike su mi potrebne ponekad i za metal u plus moji bas je i napraven povise za jazz

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: prva jazz tema

Post by Cope » 29 Jan 2009, 19:54

Funky_Bassmasta wrote:
Cope wrote:Pre 35-40 godine života se ne postaje dobar Jazz muzičar, kolke god škole da imate ! :D :D :D
Izvini ama ja imam različito mislenje ja mislim da pre 35-40 godine zivota se postaje ODLICAN jazz muzičar inače sa puno skole, puno vezbanje, puno zainteresiranost u jazzom mislim da mozes postati jazz muzičar bez razlike na godine a i ima dosta primera za mladih jazz basista kao Jaco Pastorius koj na samo 24 godina je izdao svoj debut album, Marcus Miller koj vec je bio jedan megju najtrazenijih jazz basista u 70tih na samo 16 godina ili Stanley Clarke koj na 26 godina je imao najtrzeniji solo bass jazz album itd... e a ako vekj si se obracao meni jazz mi je vise kao hobi i inspiracija ja sviram u heavy metal bend a jazz je meni osnova to sam poceo da ucim, doma sviram i vezbam skoro samo jazz zasto mi se vise svigja i malo veci tehnicki predizvik mi je i dosta jazz tehnike su mi potrebne ponekad i za metal u plus moji bas je i napraven povise za jazz
-Mislim da je besmisleno licitirati sa nekoliko vanplanetarnih imena pa izvlačiti zaključke i paralele u odnosu na njih.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: prva jazz tema

Post by Duane » 30 Jan 2009, 00:58

Cope wrote:
Funky_Bassmasta wrote:
Cope wrote:Pre 35-40 godine života se ne postaje dobar Jazz muzičar, kolke god škole da imate ! :D :D :D
Izvini ama ja imam različito mislenje ja mislim da pre 35-40 godine zivota se postaje ODLICAN jazz muzičar inače sa puno skole, puno vezbanje, puno zainteresiranost u jazzom mislim da mozes postati jazz muzičar bez razlike na godine a i ima dosta primera za mladih jazz basista kao Jaco Pastorius koj na samo 24 godina je izdao svoj debut album, Marcus Miller koj vec je bio jedan megju najtrazenijih jazz basista u 70tih na samo 16 godina ili Stanley Clarke koj na 26 godina je imao najtrzeniji solo bass jazz album itd... e a ako vekj si se obracao meni jazz mi je vise kao hobi i inspiracija ja sviram u heavy metal bend a jazz je meni osnova to sam poceo da ucim, doma sviram i vezbam skoro samo jazz zasto mi se vise svigja i malo veci tehnicki predizvik mi je i dosta jazz tehnike su mi potrebne ponekad i za metal u plus moji bas je i napraven povise za jazz
-Mislim da je besmisleno licitirati sa nekoliko vanplanetarnih imena pa izvlačiti zaključke i paralele u odnosu na njih.
vis da dechko ima velike ambicije... :D

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: prva jazz tema

Post by Cortex » 30 Jan 2009, 01:05

Takav mi treba :D

User avatar
Funky_Bassmasta
Posts: 64
Joined: 18 Dec 2008, 23:15

Re: prva jazz tema

Post by Funky_Bassmasta » 01 Feb 2009, 01:47

heh :music-smiley5:

User avatar
Parazit
Posts: 1
Joined: 19 Apr 2009, 01:47

Re: prva jazz tema

Post by Parazit » 23 Apr 2009, 11:11

Da bi razumeo princip po kome se solira i razmislja u jazzu, mozda ti je najbolje za pocetak da pocnes da skidas stvari od Djanga Reinhardta, jer ti otkrivaju mnogo toga!

User avatar
KORG MASTER
Posts: 22
Joined: 18 Mar 2009, 03:59

Re:

Post by KORG MASTER » 06 Jul 2009, 04:55

Pedjazz wrote:Inverzija ti je ustvari obrtaj akorda

Ako imas C dur koji ima C E G u sebi onda ti je ovo redosled inverzija

Osnovna - C E G (C u basu G kao najvisi ton odnosno melodija)
Prva inverzija - E G C ( E u basu C kao najvisi ton odnosno melodija)
Druga inverzija - G C E ( G u basu E kao najvisi ton odnosno melodija)

4 note chords odnosno cetvorozvuci imaju ukupno 4 inverzije

Recimo C maj 7 - C E G B (b je ustvari H kod nas)

Osnovna - C E G B
Prva inverzija - E G B C
Druga inverzija - G B C E
Treca inverzija - B C E G

Nadam se da je jasnije sada

Pozdrav
Ili sto bi mi klasicari rekli:
Osnovna je kvintakord-sastoji se od osnovnog tona, terce i kvinte (ako je terca mala, onda je trozvuk molski, ako je velika, onda je durski)
Prva inverzija-sekstakord-nastaje tako sto se osnovni ton prebaci za oktavu vise
druga inverzija-kvartsekstakord-nastaje tako sto se od kvintakorda i osnovni ton i terca prebace za oktavu vise
(oktava je rastojanje od 8 tonova, znaci od jednog C do drugog, u ovom slucaju gornjeg)

Sa septakordima je ista prica
Septakord
kvinsekstakord
terckvartakord
sekundakord

Sto se tice tema, i svega sto sviras, kreni sa nekim stvarima koje su lake, npr.ja sam poceo sa Balkan Expresom, i muzikom iz igrice Komsija iz pakla. :) Onda sam to vremenom napravio na ozbiljne Jazz stvarcice, ubacio sam svoje akorde, ubacio sam neke solaze, i od prostih kompozicija napravio nesto sto mi traze sada da sviram na svirkama (pazi kad ljudi ne znaju da je to iz ite igrice, ili mozda nisu igrali? :) ) Krenes sa melodicnim stvarima, cak i ne moraju da imaju u sebi taj ritam-tvoje je da ga ubacis tu. Pazi ovo: Big Band RTS-a pretvara neke nase narodne pesme u Jazz, i uspeva im, pa ti vidi...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest