prva jazz tema

Moderators: dejankuki, Trooper

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: prva jazz tema

Post by sirac-šunka » 22 Jul 2008, 22:12

Poslao sam ti pp... :)
buki85 wrote:...to za Grac mi je jako poznato,znam harmonikasa koji studira u Grac i nista posebno nije...
Nije taj.
buki85 wrote:...Grac i nista posebno nije, a i sam kaze da je vrlo lako studirati tamo i da na prijemnom sviraju kompozicije koje se ovde uce u prvom srednje muzicke skole...
Pa ne znam na kom je on odseku, ali jazz odsek je (bar je bio tih 90, krajem 90-tih) vrlo cenjen, Mnogi nasi poznati jazzeri dolaze iz Graca, a neki su ostali i da predaju tamo.
Na prijemnom je potrebno odsvirati dva jazz standarda po izboru, jedan swing, jedan latino, i to sa tacnim temama, pratnjom i improvizacijom. Uz sve to zadaju ti i random modus da odsviras po celom instrumentu (ili tako nesto, vise se ne secam u potpunosti). Dakle, sve to nije nimalo lako, a na taj odsek dolaze kandidati iz cele Evrope i sire, pa je konkurencija poprilicno jaka. Drugim recima, da bi se upisao da ucis jazz, ti moras, prakticno da na zadovoljavajucem nivou, vec i vladas jazzom. Uz sve to, tamo je situacija za nase studente mnogo teska, jako tesko se zivi i vrlo malo postuju nase, cak i kada su vrhunski muzicari. Sad but true.

Uz sve ovo oko upisa zanimljivo je i to da te ni ne pitaju da li si zavrsio srednju ili nizu muzicku skolu. To i nije bitno, posto je pijemni tako tezak i mnogo se od kandidata ocekuje, a znam i par muzicara koji nisu primljeni i sve mi je jasno.

kadenca
Posts: 20
Joined: 12 Jul 2008, 10:36

Re: prva jazz tema

Post by kadenca » 24 Jul 2008, 18:50

Ma učite klasiku, pa će vam sve biti jasno. Prodjite Jovičićevih 5 knjiga sviraćete sve, a ne samo džez. Neko je reako ma ovom forumu učite note, pa u tome i jeste cela suština. Kad znaš note znaš i džez i sve pravce u muzici. Normalno podrazumeva se i teorija koju bez nota ne možeš učiti. U životu se sve polako stiče, a posebno muzičko obrazovanje.

Fusebop

Re: prva jazz tema

Post by Fusebop » 24 Jul 2008, 19:45

U životu se sve polako stiče
Ima tu istine, ali postoje i slučajevi kao Charlie Christian, Clifford Brown, Jimi Hendrix... bezbroj drugih
koji su tragično preminuli u 20-im godinama a već bili potpuno slobodni u muzičkom smislu.

Što se mene tiče, slušam jazz i srodne vrste muzike tek nekih 9 godina, a od toga
poslednje 2 provodim u trudu da naučim ponešto i da odsviram. Evo par mojih snimaka:
http://hc.bloodyvelvet.com/files/231/Olive_Oilz.mp3 - Oleo
http://rapidshare.com/files/121261048/kumquat.mp3.html - So What (sa naopako sviranom temom)

Živa tuga, ali šta da se radi. Neki u životu zaista moraju sve polako da stiču. :)

kadenca
Posts: 20
Joined: 12 Jul 2008, 10:36

Re: prva jazz tema

Post by kadenca » 25 Jul 2008, 23:39

Fusebop wrote:
U životu se sve polako stiče
Ima tu istine, ali postoje i slučajevi kao Charlie Christian, Clifford Brown, Jimi Hendrix... bezbroj drugih
koji su tragično preminuli u 20-im godinama a već bili potpuno slobodni u muzičkom smislu.

Da ali 20 godina i nije malo.


Što se mene tiče, slušam jazz i srodne vrste muzike tek nekih 9 godina, a od toga
poslednje 2 provodim u trudu da naučim ponešto i da odsviram. Evo par mojih snimaka:
http://hc.bloodyvelvet.com/files/231/Olive_Oilz.mp3 - Oleo
http://rapidshare.com/files/121261048/kumquat.mp3.html - So What (sa naopako sviranom temom)

Živa tuga, ali šta da se radi. Neki u životu zaista moraju sve polako da stiču. :)

Pedjazz
Posts: 55
Joined: 23 Nov 2007, 05:32
Location: Boston trenutno Nis inace
Contact:

Re: prva jazz tema

Post by Pedjazz » 26 Jul 2008, 15:13

Fusebop preslusao sam ovaj Oleo snimak i dopada mi se phrasing u velikoj vecini. Reci mi jel slusas Joey DeFrancesca mozda? Prepoznao sam dosta njegovog zvuka u tvojim linijama. Sve u svemu lep snimak iznenadjen sam prijatno.
Pozdrav

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: prva jazz tema

Post by sirac-šunka » 29 Jul 2008, 02:20

Oooooh, great Pedjazz is back. :)

E i ja sam uz pomoc carobnog dial upa skinuo Oleo i sa ovim se ne slazem:
Fusebop wrote:Živa tuga, ali šta da se radi.

Fusebop

Re: prva jazz tema

Post by Fusebop » 09 Aug 2008, 17:14

@pedjazz - Slusam deFranceska, ne preterano ali dovoljno, a i inace volim zvuk hemonda
i mislim da po opsegu i fraziranju ima dosta slicnosti sa gitarom. Hvala na komplimentima!

Hm, mozda bi zapravo trebalo da poradim na skidanju orguljaskih fazona... Interesantna
ideja (mada je vec eksploatise odredjeni broj ubojitih gitarista).

@sirac - zahvaljujem. :wink:

Pedjazz
Posts: 55
Joined: 23 Nov 2007, 05:32
Location: Boston trenutno Nis inace
Contact:

Re: prva jazz tema

Post by Pedjazz » 10 Aug 2008, 01:02

[quote="Fusebop"]@pedjazz - Slusam deFranceska, ne preterano ali dovoljno, a i inace volim zvuk hemonda
i mislim da po opsegu i fraziranju ima dosta slicnosti sa gitarom. Hvala na komplimentima!

Hm, mozda bi zapravo trebalo da poradim na skidanju orguljaskih fazona... Interesantna
ideja (mada je vec eksploatise odredjeni broj ubojitih gitarista).


Reci cu ti nesto sto je meni receno na Berkliju , jedna od milion korisnih stvari i saveta. Uvek gledaj da skidas druge instrumente a ne svoj. Gitaristi su ok za slusanje ali zasto bi skidao sterna metinija skofilda frizela holdsworta i sta ti ja znam koga kada ritmicki a i harmonski mnogo bolje stvari mozes da pokupis od pijanista i saksofona recimo?
Uzeo si rhythm changes a to nikad nije lako za sviranje jos Aebersold je srednje brzi tempo. Fraziranje si savladao ali radi na arpedjima, voice leadingu , sekvencama repeticiji i bice to mnogo bolje i imace smisla!

Pozdrav

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: prva jazz tema

Post by nenadnenad » 07 Sep 2008, 20:17

od teRorije znam jedino da odredim takt u pesmi [ time signature ].
volim da sviram neki jazz \ blues improv [ vise zvuci kao jazz ]
a i dosta mojih pesama ima neki jazz 'flavour' ili ima nesto sto vuce na klasiku, ili neki flamenco zvuk.
uglavnom skidam neku muziku iz glave i trazim nove akorde ton po ton dok mi ne odgovaraju pa ih posle uklapam u improvizacijama u druge aranzmane, iako te bas bas, po meni, jazz improvizacije na zapisujem.

Zanima me dal je uopste moguce biti jazz gitarista bez znanja teorije i kolko je to cesta pojava u ovo doba?
Takodje me zanima, posto bi , recimo, hteo da ucim, dal bi bilo najpametnije otici kod nekog iskusnog\skolovanog muzicara\ucitelja na procenu te nakon toga da me uputi malo ka onome sto bi treba da se fokusiram, ako ne od zanrova, recimo klasika \ jazz ili nesto trece onda na neke osnovne vezbe zajednicke za sve stilove?

Pedjazz
Posts: 55
Joined: 23 Nov 2007, 05:32
Location: Boston trenutno Nis inace
Contact:

Re: prva jazz tema

Post by Pedjazz » 08 Sep 2008, 01:27

nenadnenad wrote:od teRorije znam jedino da odredim takt u pesmi [ time signature ].
volim da sviram neki jazz \ blues improv [ vise zvuci kao jazz ]
a i dosta mojih pesama ima neki jazz 'flavour' ili ima nesto sto vuce na klasiku, ili neki flamenco zvuk.
uglavnom skidam neku muziku iz glave i trazim nove akorde ton po ton dok mi ne odgovaraju pa ih posle uklapam u improvizacijama u druge aranzmane, iako te bas bas, po meni, jazz improvizacije na zapisujem.

Zanima me dal je uopste moguce biti jazz gitarista bez znanja teorije i kolko je to cesta pojava u ovo doba?
Takodje me zanima, posto bi , recimo, hteo da ucim, dal bi bilo najpametnije otici kod nekog iskusnog\skolovanog muzicara\ucitelja na procenu te nakon toga da me uputi malo ka onome sto bi treba da se fokusiram, ako ne od zanrova, recimo klasika \ jazz ili nesto trece onda na neke osnovne vezbe zajednicke za sve stilove?


Druze predlazem ti da nadjes nekog kvalitetnog da te cuje proceni tvoje znanje da te saslusa kakvi su ti planovi i ambicije i da ti pomogne i sastavi ti plan za dalji napredak.

To je ovako najkrace i najbrze sto mogu da ti kazem. Ako ti se ispostavi da mozes od tog profesora da naucis dosta onda uzimaj casove od istog.

Pozdrav

Trija
Posts: 4
Joined: 16 Apr 2008, 15:56
Location: Beograd
Contact:

Re: prva jazz tema

Post by Trija » 11 Sep 2008, 11:39

www.brankotrijic.com
Vidi, nema te formule koja te može naučiti da tek tako prosviraš i na jedan akord, a kamoli na neke ljute jazz harmonije. To ti je dugotrajan proces. Ako hoćeš javi se,mogu da ti dam koji čas,da te usmerim ako mi dozvoliš naravno.
Pozdrav

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: prva jazz tema

Post by nenadnenad » 11 Sep 2008, 21:20

http://www.box.net/shared/43yuhehob7

evo neka stara tema..imao sam nesto slicno ovome po duzini i nekom 'zanru' pa sam iskoristio za sklapanje jedne cele pesme, pretpostavljam da ce tako proci i ovaj kratak deo.

znam da je ocaj odsvirano al to je zato sto ne vezbam bas ;s
postavljam posto vidim da ima skolovanih i iskusnih muzicara ovde koji bi mi mogli reci dal ovo valja nesto il ne jer ,cini mi se, do sada nisam trazio misljenje od nekoga ko se razume u muziku; moguce da ovo i nema veze sa jazzom jer ne znam ni sta su glavna obelezja pravca.

@ trija , ja sam inace u Subotici i radim 6 dana nedeljno pa ne znam kako bi mogli casovi da funkcionisu ako bi uopste doslo do toga

Pedjazz
Posts: 55
Joined: 23 Nov 2007, 05:32
Location: Boston trenutno Nis inace
Contact:

Re: prva jazz tema

Post by Pedjazz » 11 Sep 2008, 22:08

Podseca na Stairway to heaven dosta ovaj snimak. Ima elemente jazza u sebi (konstant structure , direct modulation i t d). Ako imas jos neke snimke okaci gde sviras solo neki da cujem skale arpedja i ostalo.
Moje misljenje da svaki dan vezbas makar sat vremena to ce mnogo da ti pomogne. Kontinuitet u jazz muzici je mozda najbitnija stavka.
Pozdrav

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: prva jazz tema

Post by Critical » 11 Sep 2008, 22:50

Podseca na Stairway to heaven dosta ovaj snimak
Da podseca dosta na stairway posebno na verziju Rodriga & Gabriele :D

Fino zvuci :)

User avatar
Funky_Bassmasta
Posts: 64
Joined: 18 Dec 2008, 23:15

Re: prva jazz tema

Post by Funky_Bassmasta » 27 Jan 2009, 20:09

ja sviram jazz ama basista sam i komponujem moje pesne i sviram kavere od weather report, jaco pastorius, marcuss miller itd mada to mi e je vise dosadilo ako neko zna neki dobar jazz bend ili nekoju jazz temu kazite slobodno

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest