Kondezatorski mikrofon CAD 195

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
cokanovic
Posts: 28
Joined: 11 Apr 2009, 17:57
Location: Šabac - Beograd

Kondezatorski mikrofon CAD 195

Post by cokanovic » 18 May 2009, 06:15

Pre 5 godina sam ga pazario u Artistu na Konjarniku. Zeleo sam da kupim Shure Betu, ali je nisu imali na lageru, a meni je mik bio hitno potreban. Dali su mi da probam jedan Beyer dynamic iz Opus serije, takodje dinamicki. Svideo mi se ali, je bio malo skuplji od love koje sam poneo, tako da mi se od svih ostalih najvise dopao pomenuti CAD 195. Taj mik je kondenzatorski, americka firma, mada proizv u Tajvanu. Prilagodjen je stage nastupima, vrlo je lepo dizajniran i cvrsto i kvalitetno izradjen. Odlikuje ga izuzetno topao zvuk i velika prisutnost u miksu. Jednostavno se izdvaja! Frekv. opseg mu je od 50-22000 hz i ne pamtim da mi je i jednom napravio mikrofoniju na bini.

Prodavci su mi ga toplo preporucili (mada tada nisam puno znao o mikrofonima). Bio sam pocetnik u ovom poslu. Inace, pevao sam u nekoliku pop-rock bendova, kao i danas i sve se vise nosim mislju da ga promenim. Mnogi me kritikuju zbog izbora mikrofona-te treba ti fantom napajanje, ostetice druge mikrofone, te pravice ti mikrofoniju na bini, zvucis nekako ispred benda, kupi Surku i zavrsi posao itd. Uzeo sam Shure 58 od drugarice i probao na svirci, ali to je nista u poredjenju sa CAD-om. Jednostavno, na kondenz, glas je realniji, topliji, ma...neopisivo.

E sad, sa vec nekim iskustvom na bini, uvidjam da mi treba vise nego drugima da se podesim u mixu. Mik mi dosta kupi bubnjarev dobos i bas bubanj, ne praveci mikrofoniju, ali to polako pocinje da me nervira. Rado bih nastavio da ga koristim, jer za te pare mislim da ne mogu naci bolji. Platio sam ga novog 130 e, ovako polovan bi tesko uzeo i 80e. Ako uopste odlucim da ga prodam.

Znam da ovde ima dosta iskusnijih od mene, pa bi ih molio da me posavetuju na sta da obratim paznju kod miksa kako bi mik manje kupio ili sl, ili da mi daju neku preporuku. Koristim Proel kabal 5m XLR sa pozlatom i mik ide u Dynacord Powermate 2. Da li bi koriscenje manje osetljivog kabla promenilo stvar. Pevam sa vrlo malo efekta, reverb neki eventualno.

Hvala unapred.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: CAD 195 !!! Kondezatorski mikrofon

Post by sirac-šunka » 18 May 2009, 10:02

Vrlo lepo formulisano pitanje, nadam se da ćeš naći pomoć ovde.

Ja samo mogu da kažem sl.
Neće ti pomoći drugi kabli, a kada bi i mogao da kablom smanjiš signal, to bi bilo glupo i degradirao bi i zvuk tako kako ga čuješ.

Što se tiče problema sa napajanjem, može da se nabavi neko eksterno napajanje ili preamp, pa će ostali mikrofoni biti "bezbedni". Stavio sam znake navoda, pošto može da se vodi diskusija o opravdanosti za strah zbog upotrebe phantom-a na dinamičkim mikrofonima (pretpostavljam da koristite mix na kome je phantom za sve kanale). I ja sam ovo negde pročitao, ali nikada nisam čuo da je neko u stvarnosti imao bilo kakvih problema, a mnogi ovako rade.

Ali će kondenzatorski mikrofon uvek da ima mnogo jači, širi signal od dinamičkog šta god da mu radiš. Možda je ipak dizajniran za malo drugačije bine ili drugačiju muziku od te kojom se ti baviš :?

I još nešto, ako si probao novu meksičku 58-icu, probaj i sa nekom starom američkom ako nekako možeš da je nađeš. Nisu baš u potpunosti isti.

User avatar
cokanovic
Posts: 28
Joined: 11 Apr 2009, 17:57
Location: Šabac - Beograd

Re: CAD 195 !!! Kondezatorski mikrofon

Post by cokanovic » 20 May 2009, 17:20

Imam neki Beringerov preamp Mic 100, cini mi se. Veruj mi, da je preamp na kanalu mixera 10 puta bolji. Behringer, bar ovaj, radi lose.

E sad, sto se tice "bezbednosti" mikrofona, ni ja nisam cuo da je nekome stradao mikrofon zbog +48V??? Mislim da je to pitanje za Myth busters! :))

Shure 58 - verujem da ima razlike izmedju mexickog i americkog. Nosim se mislju da kazem nekome da mi kupi taj mik u USA. Mada, sumnjam da je i tamo americki.

Sve u svemu, ili cu i dalje morati da se patim sa CAD-om ili cu kupiti neki krs od 120 e i zvucati kao i svi ostali. Dobar pre-amp i kompresor kostaju oko 700-800 e, a to je vec premnogo za moj budzet.

Da li ko ima sugestiju u vezi nekog drugog modela? Mozda neki Beyer ili Sennheiser? Voleo bih da mi neko pomogne.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest