Oprema za solo acoustic nastupe

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
Franja
Posts: 33
Joined: 27 Nov 2009, 20:15

Oprema za solo acoustic nastupe

Post by Franja » 16 Jan 2010, 12:11

Nesto mi se u poslednje vreme mota po glavi da krenem da radim solo acoustic, tj. zivo tezgarenje po kaficima, ja i moja gitara. Interesuje me sta bi bio potrebni minimum od opreme za pocetak? Ko ima iskustva sa ovim neka napise koju rec. Takodje znace i svi ostali saveti vezani za ovaj posao. Hvala unapred.

Franja
Posts: 33
Joined: 27 Nov 2009, 20:15

Re: Oprema za solo acoustic nastupe

Post by Franja » 16 Jan 2010, 18:21

Zaboravih da dodam i to da me zanima da li je preporucljiva kupovina polovne opreme i jel neko zna neku dobru prodavnicu polovne opreme u Nisu?

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Oprema za solo acoustic nastupe

Post by sirac-šunka » 16 Jan 2010, 23:37

Ti bi to da budeš Oliver Katić? :mrgreen:

Pa dobro, neka... ;)

Prodavnica koja prodaje isključivo polovnu robu u Nišu ne postoji. Music House i Mustang čini mi se da su registrovani i za tzv. komisionu robu. Pogledaj oglase u svakom slučaju.

Oliver inače koristi Behringer PMH Mix i ako se ne varam, upravo je ovaj:
Image
I većinu klubova odradi sa dve kutije sa po jednom dvanaesticom, isto nije neka prenadrkana firma, tipa Alto ili tako nešto slično, nisam potpuno siguran.

A što se tiče ostalih tajni zanata, pa ja koliko kontam, najbitnije ti je tu da znaš da napraviš atmosferu, da si neposredan sa ljudima i da imaš dobar stas i glas.

EDIT: Proverio sam, u pitanju je baš taj stariji Behringer mix Europower PMH2000, snage 2x250w, odlično se pokazao posle ovoliko vremena, a koristili su ga i neki bendovi ovde...



User avatar
mfilip
Posts: 119
Joined: 10 Jun 2008, 14:21
Location: Nis

Re: Oprema za solo acoustic nastupe

Post by mfilip » 18 Jan 2010, 14:14

Moj ti je savet da se ne zaleces previse sa ulaganjem u opremu i da je za prvih par nastupa iznajmljujes cisto dok ne steknes malo iskustva... Sa druge strane vecina klubova gde se svira ima neki svoj razglas u koji ces moci da se ustekas i resis probleme...
Kad se odlucis da kupujes nesto svoje uzmi svoju gitaru i mikrofon u sake i kreni da obilazis radnje... Kreni od najjeftinih mikseta i proceni da li vredi davati 5x vise novca za nesto sto ti pruza malo bolji zvuk koji 90% ljudi u lokalu gde sviras nece ni primetiti. Pominjanji Oliver Katic koristi ovu mixetu koju je sirac-sunka okacio, kutije su neki kinezi od po 30 kila svaki (nista EV, nista Dynacord) i neki Behringer mikrofon.

Druga stvar...Repertoar je mnogo bitna stavka... Moras da znas veliki broj pesama i da procenis i ispipas sta ljudi zele da cuju u datom trenutku. Pored toga svakoj pesmi treba da das licni pecat...Ubaci nesto svoje...Prilagodi svom stilu pevanja i sviranja... Pomesaj 2 pesme u jednu... Sta god ti padne na pamet a mislis da dobro zvuci

Promocija je sledeca stavka. U vremenu interneta i facebook-a to vise nije neki problem. Pravi grupu ili fan page... Agresivno odreklamiraj stranicu na pocetku (ne preteruj sa pozivnicama da ti se uclani u grupu jer mozes da napravis kontraefekat).Nadji nekog drugara da ti odradi fotke...Snimi neki promo klip i kaci ga na YT... Veruj mi da gazde kafica itekako prate sve sta se desava na netu. Mozda i najvaznija stavka... Onda kada budes video da ti u publici ima 70% cura ti si uspeo u zivotu :) Jer svi mi znamo da to dovodi dodatnih 10 cura i 50 muskaraca na sledecu svirku :)

Nemoj da se stidis da sviras u kaficu 2x3m (i Oliver je svirao u jednom takvom pre okruglo godinu dana) gledaj na sve to kao na novo iskustvo. Jedna losa svirka nosi mnogo vise iskustva neko jedna fenomenalna proba. Budi sto profesionalniji u razgovoru sa gazdom.Niko nece da te pozove da sviras ponovo ako si se napio na svirci, davao ljudima da urlaju u mikrofon i slicno....

I obavezno javi kad i gde sviras da dodjemo i damo ti podsku :ziveli:

Franja
Posts: 33
Joined: 27 Nov 2009, 20:15

Re: Oprema za solo acoustic nastupe

Post by Franja » 19 Jan 2010, 13:52

Hvala na iskrenim savetima, ali kao sto rekoh jos uvek se samo vrzma po glavi. Mislim da nemam hrabrosti da krenem! :hide: Pre oko godinu dana sam bio skoro resen da krenem, a onda sam cuo Katica i shvatio da imam jos dosta da gulim. Covek me posle ubedjivao da to svako moze, ali mislim da je samo bio ljubazan! :D Trenutno nisam u mogucnosti da se ozbiljnije pozabavim tim poslom, ali kad nesto volis nikad nije kasno. Probacu da izbacim nesto na yt pa cu da postavim linkove da cujem misljenja. Pozzz :ziveli:

Franja
Posts: 33
Joined: 27 Nov 2009, 20:15

Re: Oprema za solo acoustic nastupe

Post by Franja » 19 Jan 2010, 15:29


User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Oprema za solo acoustic nastupe

Post by dejankuki » 19 Jan 2010, 15:35

Jel si ovo ti? tj. ti pevas...

Franja
Posts: 33
Joined: 27 Nov 2009, 20:15

Re: Oprema za solo acoustic nastupe

Post by Franja » 19 Jan 2010, 15:37

Neviđeno praktično!!! Jes košta dosta, ali je extra!

Franja
Posts: 33
Joined: 27 Nov 2009, 20:15

Re: Oprema za solo acoustic nastupe

Post by Franja » 19 Jan 2010, 15:39

dejankuki wrote:Jel si ovo ti? tj. ti pevas...
I pevam i sviram! Snimao sam se preko internog mikrofona na laptopu. Zajebano je kad si u neakustičnoj prostoriji, zato falširam.

T - Rex
Posts: 94
Joined: 24 Jan 2009, 21:54

Re: Oprema za solo acoustic nastupe

Post by T - Rex » 19 Jan 2010, 15:45

Franja wrote:
dejankuki wrote:Jel si ovo ti? tj. ti pevas...
I pevam i sviram! Snimao sam se preko internog mikrofona na laptopu. Zajebano je kad si u neakustičnoj prostoriji, zato falširam.
Lepo zvuci whitesnake.

User avatar
mfilip
Posts: 119
Joined: 10 Jun 2008, 14:21
Location: Nis

Re: Oprema za solo acoustic nastupe

Post by mfilip » 19 Jan 2010, 16:12

Super zvuci... Dosta bolje od mnogih koje sam slusao u tim akusticnim varijantama... Kad nabacis malo iskustva sve ce to da legne na mesto
Samo hrabro napred :metal: :metal:

RistaGitarista
Posts: 9
Joined: 19 Jun 2009, 22:49

Re: Oprema za solo acoustic nastupe

Post by RistaGitarista » 06 Sep 2010, 22:35

Pozdrav svima!

Sviram gitaru 9 godina i imam 18 godina. Takodje sam razmisljao o acoustic solo sviranju na gitari. Sviram i akusticnu i elektricnu. Imam neki bend sa drustvom ali sa njima to ide sporo. Imam mnogo prilike za nastupe po rodjendanima, zurkama, kaficima i ne bi hteo to da propustim dok se ne organizujem sa bendom.

Malo sam doduse zbunjen, kako to moze cela pesma da se odradi samo na gitari. Da li to znaci da se solo ne svira nego samo ritam?

Drugo, pravio sam backtrack (matricu) u fl studio-u za neke pesme od Leb i Sol-a. Da li mislite da je glupo pustati matricu (bubnjevi, bas, klavijature) a da ja na to sviram ritam gitaru i pevam?

Sto se tice repertoara, predpostavljam da neke laganije, evergreen pesme modu da se odsviraju u ovoj varijanti. Recimo od Bajage: Tisina, Vesela Pesma, Moji su Drugovi, Godine Prolaze...

Dodajte jos neke pesme koje mislite da odgovaraju za solo acoustic nastupe.

Pozdrav

Danilo96
Posts: 22
Joined: 08 Jun 2014, 16:27

Re: Oprema za solo acoustic nastupe

Post by Danilo96 » 20 Aug 2014, 02:00

Sada kada je resena kupovina gitare i mikrofona za pevacicu,na redu je razglas.Dakle,drugarica i ja nameravamo da ''tezgarimo'' kako je to ovde obicaj da se kaze po kaficima svirajuci neki rokic,popic i ostalo... :) Je l' bi mogli da mi predlozite nesto konkretno vezano za razglas,znaci pocetnici smo takoreci i vec smo se popriclino istrosili oko samih instrumenata tako da ne bismo mogli vise od 150 evra da izdvojimo za neku polovnu opremu posto pretpostavljam da nova ne dolazi u obzir za te novce. Inace ja imam Beringer gitarsko pojacalo blue devil gx 112 i neku pedalu za gitaru zoom i to je to.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest