mikrofon za ozvucenje pojacala

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
dogfighter13
Posts: 127
Joined: 27 Jan 2010, 22:04
Location: Opstina Pirot

mikrofon za ozvucenje pojacala

Post by dogfighter13 » 23 Feb 2010, 00:34

ako sam pogresio spot za temu izvinjavam se...
treba mi neki jako jeftin mokrofon koji ce da obavi posao...(razmisljao sam neshto tipa behringer xm1800s)
otvoren za predloge...

hvala unapred

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: mikrofon za ozvucenje pojacala

Post by dejankuki » 23 Feb 2010, 09:14

Ok, ima mnogo mikrofna za ozvucavanje kabineta, tj.u sustini svaki moze da posluzi, ali ustaljeni "default" je SM57... Shure naravno.. u zadnje vreme je odlicno ocenjan SENNHEISER E-906... ako ima sanse, potrazi ih polovne.. i nema da brines. Samo pazi sta kupujes, gledaj ocuvanost.. i probaj ih.


A ako bas-bas hoces jeftino, onda rekoh, sta ti padne.

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: mikrofon za ozvucenje pojacala

Post by nenadnenad » 23 Feb 2010, 12:14

Meni su preporucili jedan electrovoice mikrofon za ozvucavanje pojacala , oko 50eu je al ne mogu da se setim kako se tacno zove.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: mikrofon za ozvucenje pojacala

Post by Tiki the Boyler » 23 Feb 2010, 17:21

ElectroVoice Co4

jeftina supstitucija za SM57

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: mikrofon za ozvucenje pojacala

Post by ssmc » 09 Jun 2010, 21:45

Jes' bajata tema,al' da pitam ima li ko iskustva sa Sennheiser E-906?Nešto bih se hteo zezati sa snimanjem mog sokoćala,pa sam razmišljao o tandemu SM57 (ili BETA 57) i ovom malopre pomenutom Sennheiser-u,a i kada sam već ovdi da pitam isto koji prvo da kupim(ako ima neke veze),s' obzirom da neću kupiti oba od jednom.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: mikrofon za ozvucenje pojacala

Post by Baba Slim » 09 Jun 2010, 22:05

Od tih low budget mikrofona za pojačala su još i Audio Technica Mb2K, i Shure PG57, oba koštaju oko 5.500 din, zadnji put kad sam gledao...

Pitanje za Tikija:

Nedavno sam došao u posed matorog mikrofona AKG D 1200 C kojim ozvučavam gitarsko pojačalo, pa me čisto zanima mišljenje ako ste imali iskustva s njim... Prilično je očuvan, i kada sam ga sa glasom probao u prostoru za vežbanje, zvučao je prilično mutno, ali mi se čini da sa razglasa daje prilično veran zvuk gitare. Mutnoću pokušavam da nadomestim tako što ga usmeravam malo direktnije na osu centra zvučnika. Neki savet?

I, ta mutnoća AKG-a na glasu... Da li se i SM57 tako ponaša, ili je i na glasu kristalan? Nisam imao prilike da ih upoređujem (ne bih li stekao kako to moj mikrofon radi u odnosu na standardni mic za tu namenu), a pitam jer me zanima da li je ta mutnoća na AKG normalna stvar, ili samo ukazuje na to da mikrofon i ne radi baš kako treba nakon svih tih godina...

Hvala, pozdrav :ziveli:

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: mikrofon za ozvucenje pojacala

Post by Tiki the Boyler » 11 Jun 2010, 11:17

Taj model AKG-a nisam imao priliku koristiti tako da ne mogu reći da li je to normalno ponašanje za njega. AKG je imao čudnih eksperimenata sa frekvencijskim odzivom mikrofona, tako da me ne bi čudilo da on tako treba da radi, mada je moguće da je vremenom membrana izgubila na elastičnosti, što za posljedicu može imati gubitak gornjeg opsega...
E sad... taj kristal o kom pričaš je relativna stvar. Činjenica je da vokal traži nešto otvorenije mikrofone, ali ta otvorenost se obično manifestuje u nešto nižemo opsegu (5k-6k) u odnosu na granične vrijednosti mikrofona. Koliko se sjećam specifikacija... mislim da SM57 ide negdje do 13k što teoretski zvuči nisko, međutim... SM57 sam zaista često koristio kao vokalni mikrofon i dobijao predivne rezultate.
Poenta priče je... da ako nešto dobro radi... ne diraj. Gitara (električna) po defaultu nema ništa ni blizu graničnim frekvencijama mikrofona, tako da uopšte nije čudno da mikrofon koji je "mutav" na vokalu sasvim dobro šljaka na gitarskom pojačalu.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: mikrofon za ozvucenje pojacala

Post by Baba Slim » 11 Jun 2010, 11:48

Tiki, monoooogoooo zahvaljujem na opsežnom odgovoru i objašnjenju :ziveli: :ziveli:

Sad samo preostaje igranje sa pozicijama mikrofona u odnosu na pojačalo, pa da vidim koja je kombinacija najbolja sa opremom kojojm raspolažem...

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: mikrofon za ozvucenje pojacala

Post by Tiki the Boyler » 11 Jun 2010, 15:40

Uvijek eksperimentiši sa pozicijom. U svakoj konkretnoj situaciji. Ne postoji univerzalno najbolja pozicija mikrofona. Zavisi od prostora, razglasa, miksera, samog benda sa kojim sviraš... Zato UVIJEK traži zvuk mikrofonom. Ekvilajzer je samo nužno zlo i hvataj ga se tek kada pozicijom mikrofona ne možeš dobiti više!

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: mikrofon za ozvucenje pojacala

Post by Baba Slim » 11 Jun 2010, 19:43

Još jednom, hvala :ziveli: Nastojaću da tako radim u budućnosti...

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: mikrofon za ozvucenje pojacala

Post by ssmc » 11 Jun 2010, 20:21

ssmc wrote:Jes' bajata tema,al' da pitam ima li ko iskustva sa Sennheiser E-906?

Hajd' da pitam opet :D

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: mikrofon za ozvucenje pojacala

Post by guv'nor » 12 Jun 2010, 03:53

:1: Taj rad! :lol: Nema smisla, ti je oživeo, postavio pitanje, a samo tebi niko nije odgovorio. :mrgreen:

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: mikrofon za ozvucenje pojacala

Post by ssmc » 12 Jun 2010, 06:28

guv'nor wrote::1: Taj rad! :lol: Nema smisla, ti je oživeo, postavio pitanje, a samo tebi niko nije odgovorio. :mrgreen:
:twisted:

User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: mikrofon za ozvucenje pojacala

Post by Driver » 05 Sep 2010, 21:11

Ima li neko iskustva sa Beyerdynamic soundstar III mikrofonom? Malo je stariji, pevacki, pa me zanima da li bi valjao za
ozvucavanje gitarskog pojacala?

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: mikrofon za ozvucenje pojacala

Post by Funkomat » 09 Oct 2010, 17:41

Mozda glupo pitanje ali sem radi ili ne, na sta treba da se obrati paznja pri kupovini polovnog mikrofona?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest