SUB GRUPE na mixerima, na koji nacin se najcesce koriste?

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
rahmanjinov
Posts: 6
Joined: 05 Feb 2010, 17:02

SUB GRUPE na mixerima, na koji nacin se najcesce koriste?

Post by rahmanjinov » 26 Feb 2010, 03:19

Odskora posedujem mixer Allen&Heath ZED 428 koja ima 4 sub grupe http://www.zikinf.com/_gfx/matos/dyn/la ... ed-428.jpg .Interesuje me za sta sve mogu da se upotrebe sub grupe na mixerima (prevashodno svirka uzivo, ali i uopste) i koji je najcesci nacin upotrebe sub grupa na svirkama?
Pozdrav.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: SUB GRUPE na mixerima, na koji nacin se najcesce koriste?

Post by dejankuki » 26 Feb 2010, 10:50

Postavis odredjene instrumente na Sub gupu.. npr gtare i klavijature.. (ili lead instrumenti - rhythm instrumenti izdeljeni na subgrupe) ili ceo bubanj.. na drugu subgrupu.. ili na primer vokale.. i onda izmiksujes unutar subgrupe.. pa na kraju pojacavas samo tu subgrupu sa vec izmiksovanim kanalima..

prakticno imas miks u miksu tako da ako su ti slabi vokali, pojacas samo tu subgrupu .. jedan siber. Ne moras da dizes tri-cetri i sjebes miks.. ili bubanj... slab bubanj - samo dignes subgrupu za bubanj.. i voila..
Plus, mozes da dodajes efekte jednoj subgrupi a da ih ne bude u drugoj.. opet npr. vokalima dodas reverbe, a bubnju compresor (preko effects ili aux send/receive) a gitare ostavis ne farbane...

Za zivu svirku, sta ja znam, korisno, ali samo ako imas muzicare koji kontaju da sve treba lepo da se cuje.. i kad se smiksa da se ne dira nista.. sa druge strane kontrola jeste jednostavnija, ali onda moras da pazis na miks unutar subgrupe i srodnost instrumenata... kolko je dobro, toliko je i opasno...

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: SUB GRUPE na mixerima, na koji nacin se najcesce koriste

Post by Mare_87 » 24 Nov 2011, 23:56

Da se nadovezem na ovu temu, posto imam slicno pitanje.
Interesuje me, posto na mikseti Yamaha MG32/14fx koja ima 4 sub grupe (4 reglera), zasto pored svakog kanala ima dugmence za slanje u grupu 1-2 i grupu 3-4???
Zasto nema posebno za svaku grupu, 1 2 3 4?
I kako se to radi, npr da mi na jednom regleru bude postavka bubnja,na drugom prateci vokali,na trecem nesto trece itd?

16 - 61
Posts: 73
Joined: 23 Nov 2011, 18:46

Re: SUB GRUPE na mixerima, na koji nacin se najcesce koriste

Post by 16 - 61 » 28 Nov 2011, 14:27

Pored svakog reglera imas tri dugmenceta grupe 1-2 grupe 3-4 i main mix. Stisnes 1-2 na nekom kanalu i pomeras panoramu
levo i desno do kraja, (to ti je regler prvi odozdole :D ) ako ga pomeris skroz na levo taj kanal ti je usao u grupu 1 ako ga pomeris skroz na desno onda je usao u grupu 2, isto ti je i sa 3 i 4.

Ako hoces bubanj stavis nogu, hi hat, dobos, sve na 1 - 2 i pomeris panorame na tim kanalima na levo.
Dobijes mono, sto nije dobro zbog bubnjeva posto overhead-ove uvek traze malo vamo malo tamo.

To ti je u sustini to, prvo nauci ovako a posle improvizuj, uzmi uputstvo i vidi zasta jos mogu grupe da se koriste, za razne efekte i cudesa.

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: SUB GRUPE na mixerima, na koji nacin se najcesce koriste

Post by Mare_87 » 28 Nov 2011, 14:47

Hvala.
:ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest