Kako se povezuje mikseta sa više pojačala?

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Kako se povezuje mikseta sa više pojačala?

Post by Mare_87 » 04 Mar 2010, 16:08

Ljudi, ovako pretrazio sam forum ali nisam nasao nista sto bi mi pomoglo..!
Izvinjavam se ako vec postoji ovakva tema, ali mislim da je nema!
Interesuje me kako se povezuje mikseta sa vise pojacala?
Npr:Signal iz miksete ide sa main out-a na input pojacala, pa sa pojacala na zvucnike!
E sada, kako da signal sa main out-a mixete posaljem na tri pojacala?
Da li postoji poseban kabal?Mislim da je na jednom kraju banana koja ide u mixetu a na drugom kraju tog kabla tri banane za svako pojacalo :facepalm: ?

OlovniVojnik
Posts: 31
Joined: 06 Jan 2010, 16:42
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Mixeta i vise pojacala!

Post by OlovniVojnik » 04 Mar 2010, 16:13

Javice se neko ko je strucniji ali koliko ja znam na pojacalu bi trebao da imas ulaz i izlaz. U svakom slucaju redno ih povezes, tacnije pojacalo sa pojcalom itd u nizu dok ne dodjes do miksete. Toliko ja znam:)

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: Mixeta i vise pojacala!

Post by Mare_87 » 04 Mar 2010, 16:23

Gledao sam neki yamahin tutorijal....i sada: sa mixete signal je poslat u vise pojacala da bi se prikljucilo vise zvucnika zato sto je to bio neki live!
Pojacala su bila Yamaha P5000S ali ona imaju samo input-e za signal i izlaze na koje se kace zvucnici!Nemaju output-e sa kojih bi se signal prosledio na sledece pojacalo.
Zbog toga mi je palo na pamet da je kabal na jednom kraju banana koja ce ici u mixetu a na drugom kraju tri banane, za svko pojacalo po jedna! :facepalm: :facepalm: :facepalm:

User avatar
Strat_17
Posts: 22
Joined: 02 Dec 2009, 20:22
Location: España

Re: Mixeta i vise pojacala!

Post by Strat_17 » 04 Mar 2010, 17:19

Ukoliko pojacala nemaju bypass, onda malo googlaj: Crossover :D
Banane ne dolaze u obzir!

pozdrav

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: Kako se povezuje mikseta sa više pojačala?

Post by Mare_87 » 05 Mar 2010, 17:20

provalio sam.Hvala svima :ziveli:

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: Kako se povezuje mikseta sa više pojačala?

Post by Mare_87 » 05 Mar 2010, 17:28

Provalio sam za vise pojacala :D
E sada me interesuje ako neko moze da mi pomogne...znam da se monitoring vezuje preko AUX-a ali me interesuje kako se u praksi radi, znate ono kada npr. pevac kaze pojacaj mi gitaru u monitor ili bubnjar npr kaze daj pojacaj mi malo bas u monitor...
Kapiram ovako: pojacalo za monitore je spojeno sa mixetom preko AUX-a pa su monitori prikaceni na pojacalo.Ali kako se odredjuje koliko npr. zvuka gitare ili bilo kog instrumenta ce ici u ovaj ili onaj monitor???
Kako se to radi u praksi?
hvala .

User avatar
Strat_17
Posts: 22
Joined: 02 Dec 2009, 20:22
Location: España

Re: Kako se povezuje mikseta sa više pojačala?

Post by Strat_17 » 06 Mar 2010, 20:21

Da ne kompliciram...
- za monitore bi trebao da imas min. jedan slobodan AUX SEND (izlaz mix signala) ili MONITOR OUT...
(tu ukljucujes pojacalo za monitor i njegove zvucnike)

- na svakom kanalu koji ima taj SEND, podesavas i saljes volumen za monitor mix

pozdrav

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: Kako se povezuje mikseta sa više pojačala?

Post by Mare_87 » 07 Mar 2010, 01:41

To sve kapiram...znam da ide preko AUX-a!Ali nismo se bas najbolje razumeli!
Pazi ovako :) :
Znam da na svakom kanalu miksete postoji AUX potenciometar sa kojim doziram odnosno odredjujem koliko cu signala sa tog kanala poslati u uredjaj koji je vezan preko tog AUX-a u ovom slucaju monitoring!
Nego interesuje me ovako:Ako je na pojacalo za monitoring prikljuceno npr. 4 monitora (zvucnika).Kako cu ja npr da u jedan posaljem samo npr bass i bubanj, u drugi npr sve instrumente, u treci npr vokal, gitaru i bass, u cetvrti samo vokal!I kako bi npr u monitoru u kojem sam poslao sve instrumente: kako cu odreti glasnocu odnosno nivo zvuka svakog instrumenta posebno...
npr: da se bass cuje jace nego gitara ili bilo koji instrument....Znas ono na svirkama kada "lupam" pevac kaze pojacaj mi gitaru u monitor da bi je bolje cuo...
Nadam se da si me sada razumeo sta me muci?!
E da, hvala ti sto se cimas oko mojih problema.

User avatar
Strat_17
Posts: 22
Joined: 02 Dec 2009, 20:22
Location: España

Re: Kako se povezuje mikseta sa više pojačala?

Post by Strat_17 » 07 Mar 2010, 12:36

1. koliko separacija zelis da kontroliras, toliko ti treba i sub grupa iz glavnog mixera. (sub out)
pr. vocal / gitara / klavijature / bubanj & bass = 4 stereo sub out

2. 4 sub out vodis u line mixer
http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Tasc ... 007483-000

3. line mixer spajas sa 2 stereo pojacala / 4 kutije

pozdrav

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: Kako se povezuje mikseta sa više pojačala?

Post by Mare_87 » 07 Mar 2010, 14:18

Hvala drugar :cao:

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Kako se povezuje mikseta sa više pojačala?

Post by Tiki the Boyler » 07 Mar 2010, 17:50

Kada niste sigurni da je to što želite reći tačno možda je bolje da uopšte ne kažete...

Sub grupe iliti grupe na mikseru u osnovi služe za nešto sasvim drugo. A linijski mikser - ma šta to bilo nema nikakvu ulogu u cijeloj ovoj priči... zato vas još jednom molim da ne pričate stvari u koje niste baš najsigurniji.

Broj monitorskih linija / mikseva je uslovljen brojem raspoloživih Pre AUX-a na mikseru, te brojem raspoloživih pojačavačkih / monitorskih linija na bini.
Ako pretpostavimo da mikser ima 4 AUX-a sa Pre routingom (nezavisno od pozicije kanalskog reglera) moguće je napraviti 4 odvojena monitorska miksa.
Recimo da je raspored AUX-a: AUX 1 - bubnjar, AUX 2 - gitarista, AUX 3 - basista, AUX 4 - vokal. I vokal kaže: "Pojačaj mi gitaru u monitor!" Potrebno je na kanalu gitare podići AUX 4 potenciometar. Bubnjar hoće nogu, doboš i bass u svoj monitor, ti podižeš AUX 1 potenciometar na kanalima noge, doboša i bass gitare... I to je to...

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: Kako se povezuje mikseta sa više pojačala?

Post by Mare_87 » 07 Mar 2010, 20:54

ok. Sada mi je sve jasno u vezi toga!
A posto se i reverb veze preko AUX-a... znaci u ovom slucaju bi mi bila potrebna mikseta sa bar pet AUX-a?!Na cetri bi prikacio monitoring a na peti npr reverb???

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Kako se povezuje mikseta sa više pojačala?

Post by Tiki the Boyler » 08 Mar 2010, 02:28

Mare_87 wrote:ok. Sada mi je sve jasno u vezi toga!
A posto se i reverb veze preko AUX-a... znaci u ovom slucaju bi mi bila potrebna mikseta sa bar pet AUX-a?!Na cetri bi prikacio monitoring a na peti npr reverb???
Upravo tako... s tim što ti za efekte generalno treba AUX sa Post routingom signala, tj. sa uticajem nivoa kanalskog reglera na nivo signala u AUX slanju!
Zato na mikserima imaš dio Pre AUXa a dio Post AUXa... ili na boljim mikserima imaš mogućnost izbora mjesta uzimanja signala.

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: Kako se povezuje mikseta sa više pojačala?

Post by Mare_87 » 08 Mar 2010, 13:01

Mnogo hvala.:ziveli:

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: Kako se povezuje mikseta sa više pojačala?

Post by Mare_87 » 17 Mar 2010, 18:34

Tiki, reci mi ovo...
Sta bi se desolo kada bih povezao npr AUX mixete direkto u monitor kutiju (bez pojacala)?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest