Konkretne ralike izmedju zvucnika od 10" i 12"

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Konkretne ralike izmedju zvucnika od 10" i 12"

Post by dejankuki » 14 Jun 2010, 17:05

Nesto kao znam, u sustini 12ice kao malo vise imaju srednje... ali 4x10.. 2x12.. 1x12... Ajde neka neko malo vise oblazlozi i pojasni. Najvise me interesuje 1x12 i 1x10 razlika, znaci uporedno poredjenje...

E sad, gde se tu uklapa u svmu tome 1x8... moje neko misljenje da 8" ne moze da izbaci sve frekvencije, narocito low end... no... .. ajmo malo o tome.

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Konkretne ralike izmedju zvucnika od 10" i 12"

Post by MetalFunk » 15 Jun 2010, 00:57

fino. taman sam mislio da trazim po netu ovako nesto, ali ovo ce sjajno doci (:
svaka cast deki na temu (:
:ziveli:

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Konkretne ralike izmedju zvucnika od 10" i 12"

Post by Tiki the Boyler » 15 Jun 2010, 01:25

U suštini duga priča...
Ali... iako većina zna i neću reći ništa prepametno... manji promjer zvučnika uglavnom podrazumjeva veću brzinu pomjeraja membrane, a samim tim bolje iznošenje tranzijenata i viših frekvencija uopšte. Mana takvih zvučnika je mala efektivna površina, što rezultuje nešto slabijim odzivom u donjem frekvencijskom opsegu. Kako promjer membrane raste... efikasnost u bass opsegu raste, ali je brzina sve manja, a samim tim i odziv u višem spektru.

Opet kažem... to su generalne naznake i važe za zvučnike iste kvalitativne kategorije. Da ne bude zabune - važi za zvučnike - gole, bez kutije.
Kada se zvučnik(ci) upakuje u kutiju onda se dešava svašta. Na osobinu samog zvučnika se dodaje karakteristika same kutije. A od veličine kutije, tipa konstrukcije, te broja i rasporeda zvučnika u njoj - zavisi mnogo toga. (opet, duga i široka tema)...
Veći broj zvučnika uglavnom doprinosi povećanju glasnoće, djelimičnom usmjerenju zvučnog talasa iz kutije, ali se mijenja i sam zvuk. Kako... to je već malo teže opisati.

Primjer kutije 4x10" (koja je u poslednje vrijeme sve popularnija kod basista širom svijeta):
- Zvučnik relativno malog promjera ima izuzetno dobar tranzijentni odziv, tako da jako lijepo svira u srednjem i gornjem srednjem opsegu.
- Manjak bassa se nadoknađuje povećanjem broja zvučnika (a samim tim i ukupne površine koja emituje zvuk), te bass refleks konstrukcijom kabineta.
Rezultat je boks koji jako lijepo svira u srednjem i višem opsegu, sa isforsiranim refleks (zakašnjenim) basom u sub području. Mana je nedostatak direktnog (fazno nepomjerenog) bassa što se manifestuje kao blagi nedostatak niskog mid-bass opsega te "šuta" karakterističnog za taj opseg. U praksi se najčešće kompenzuje dodavanjem dodatnog boksa sa 15" zvučnikom.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Konkretne ralike izmedju zvucnika od 10" i 12"

Post by dejankuki » 15 Jun 2010, 11:10

Uh, vec vidim da o ovome ima sta da se pise..
Dakle, pocetnik nisam, ali nikada nisam imao prilike da u istim uslovima i sa istim pojacalom, kutijom i u istom prostoru uporedjujem zvucnike.. ono menjanje i uporedjivanje.. Znam da kutije tj. kabineti itekako uticu na ponasanje i na sam zvuk zvucnika. Pa onda da li je open back ili closed back...Ali...

Dakle, u nacelu, na istom pojacalu i u svim uslovima 10ka ce biti malo svetlija tj. manje basa, a 12 malo kompletnija... u spektru. Da li je tako? E sad, sta se dobija sa 2x10 konfiguracijom u odnosu na 1x12... opet pod uslovom da ima mesta da se na kutiji urade ovakvi zahvati...tj. da se zvucnici menjaju i montiraju.

nadam se da me razumete..


E da, ovde je rec samo o precniku samog zvucnika, a tek mogu da zamislim koliko utice deklarisana snaga u odnosu na snagu pojacala ...


ajd za sad ovo... posle imam pitanje... sta odredjuje razlike izmedju dva ista zvucnika.. npr 12"... imamo dva zvucnika, ova 12", oba 75W npr.. jedan je midlastiji, drugi basovitiji... treci je scoopovaniji... zasto?

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Konkretne ralike izmedju zvucnika od 10" i 12"

Post by guv'nor » 15 Jun 2010, 12:00

dejankuki wrote:sta odredjuje razlike izmedju dva ista zvucnika.. npr 12"... imamo dva zvucnika, ova 12", oba 75W npr.. jedan je midlastiji, drugi basovitiji... treci je scoopovaniji... zasto?
Magnet i membrana određuju zvuk, tj karakter istog. Veoma malu ulogu ima kalota, ali i ona diktira koliko ćeš visokih da propustiš na kraju.

Sada mLogo žurim, pa ću čim se vrnem malo više da se uključim u priču jer me interesuje, a i u poslednje vreme sam preterano počeo da se zaluđujem zvučnicima, ali evo na brzinu jedan primer potpuno različitih zvučnika (tonski) koji potiču od istog magneta (sve po rečima čika Scumbacka http://www.scumbackspeakers.com/, koji je preko bare jedan od speaker gurua, inikao iz škole Ted Weber-a)

G12M-25 i G12T-75
- Prvi je prepun srednjih i samo srednjih, dok je drugi pretežno u niskim i visokim frek, važi za mid scooped zvučnik.
- Imaju isti magnet, koji se drugačije "kuva" :mrgreen: , pa samim tim G12M podnosi 25W, a G12T 75W - mada to nema mnogo uticaja na zvuk. Isti magnet male vataže je življi, a veće je malo više smooth i čvršći u basu.
- Najviše uticaja u tonskim razlikama u ovom slučaju daje membrana.

A samo upoređenje preko vataže je malo nespretno, jer zvučnik od 75W mož' da se pravi od alniko, keramičkih, neodimijumskih magneta i onda tek kombinacije svega i svačega - magnet wise. :mrgreen: Tako da tu još više promenjljivih ima i tek tu nastaje zbrka kada se u jednačinu ubace i membrane.

Ajd' begam pa se viđamo kasnije da nastavimo o 12" vs 10"! :ziveli:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Konkretne ralike izmedju zvucnika od 10" i 12"

Post by dejankuki » 15 Jun 2010, 12:05

E, daj prvo to 12 vs 10 ... ( jeeah evo prave vs. teme... )

guv'nor wrote: A samo upoređenje preko vataže je malo nespretno
ma naravno, toga sam svestan i sam... navedoh 75W kao primer da su svi zvucnici iste jacine, jer opet kontam da identicni zvucnici, samo jedan motan za 75 a drugi za 200W mogu da zvuce razlicito.

Znaci, na sam zvuk koji ce da izbaci zvucnik, utice i membrana, i njen sastav, i kupa kohja je napravljena i kalota i sve. ok to jos i kontam, ali

10" vs. 12" je ono glavno...

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Konkretne ralike izmedju zvucnika od 10" i 12"

Post by guv'nor » 15 Jun 2010, 12:24

dejankuki wrote:E, daj prvo to 12 vs 10 ... ( jeeah evo prave vs. teme... )
dejankuki wrote:10" vs. 12" je ono glavno...
Jest', znam. I o tome ćemo, nego dobio sam još par free minuta pa da iskoristim za ove manje bitne stvari. :D
dejankuki wrote:navedoh 75W kao primer da su svi zvucnici iste jacine, jer opet kontam da identicni zvucnici, samo jedan motan za 75 a drugi za 200W mogu da zvuce razlicito.
Da, dva zvučnika istih magneta a različitih snaga će zvučati drugačije, isto kao što će dva zvučnika istih snaga a razl magneta zvučati drugačije.
dejankuki wrote:Znaci, na sam zvuk koji ce da izbaci zvucnik, utice i membrana, i njen sastav, i kupa kohja je napravljena i kalota i sve.
Čak će i isti zvučnici, istih magneta, iste snage i istog materijala membrane zvučati drugačije ako je u pitanju (npr Celestion) Lead membrana 1777 (75Hz) i Bass membrana 444 (55Hz). Pa onda i same papirne, tj kartonske, Lead membrane se razlikuju u odzivu visokih i sl, kao što su 1777 i Pulsonic-ova 102 003... Napraviše ljudi čitavu pomamu oko toga, samo da nas zbune - zato ćemo se mi držati za sada samo naslova teme - 12" vs 10"! :mrgreen: :ziveli:

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: Konkretne ralike izmedju zvucnika od 10" i 12"

Post by Bozha » 15 Jun 2010, 17:03

Kad se vec prica o zvucnicima... viewtopic.php?f=37&t=13509

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Konkretne ralike izmedju zvucnika od 10" i 12"

Post by guv'nor » 15 Jun 2010, 22:21

dejankuki wrote:Dakle, u nacelu, na istom pojacalu i u svim uslovima 10ka ce biti malo svetlija tj. manje basa, a 12 malo kompletnija... u spektru. Da li je tako? E sad, sta se dobija sa 2x10 konfiguracijom u odnosu na 1x12...
Pa valjda, koliko sam skapirao, u "bitci" jedna 10ka vs jedna 12ica, desetka često gubi, tj bar po mišljenju većine.
U slučaju 2x12 vs 1x12 bi na verovatno najviše pomogao Hillybilly, jer ima iskustva sa pravljenjem istih kombo pojačala sa jednom dvanaesticom ili dve desetke -
Do tada mogu samo da ponudim par rasprava koje si verovatno već pročitao. :(
TDPRI - 12" or 10" speaker for best twang
TDPRI - 1X12" vs 2X10" vs 1X15" Cab's
TDPRI - Cabs: 1x12 vs. 2x12 vs. 4x12 vs. 2x10 vs. 4x10 vs. 2x15
TDPRI - 2 x 8" or 1 x 10" speaker setup
The Gear Page - 1x12 or 2x10 setup? What is the major difference?
Z Talk - Maz Jr 1x12 Combo vs Maz Jr 2x10 Combo
Z Talk - 1x12 vs. 2x10 - What are the tonal differences?

Jedina iskustva koja ja mogu da podelim sa vama je vezano za moju staru 4x10 kutiju i "novu" 4x12 - ali kapiram da tu mnogo više veze ima i dimenzija samih kutija...
Jedini snimci koje imam su krajnje žalosni, najblaže rečeno, ali možda nečemu i posluže.
PFB Fender 10"
Celestion 10 Vintage
preuzeto sa ove teme - viewtopic.php?f=37&t=8819&start=30
Celestion G12H30 i G12M25
preuzeto sa ove teme - viewtopic.php?f=37&t=12664&start=30
Bar je pojačalo isto, kao i gitara i mikrofon kojim je snimano (PC Mic :mrgreen: ).

Ja sam prevenstveno zamenio kutiju zbog samog kapiranja sa pojačalom.
Dok sam svirao Maršala od 50W sve je radilo sjajno, malo brže i življe od 12ica, ali sa 4x10 nema šanse da ti zafali bilo kakvog basa i sl. Kada sam uzeo Maršalovu stotku, kutija je jednostavno krenula da se guši, kao da joj non stop fali vazduha, ne mere lepo da udahne. To se automatski sredilo stavljanjem samo 2x12, na početku, koje su opet imale više visokih od 10ki. Pojačalo je ostalo skoro isto sa basom, ali nije bio toliko isforsiran kao sa desetkama. Sve je mnogo više disalo i odavalo utisak većeg prostora.

Kada su u pitanju noviji zvučnici, još manje sve to važi, jer već uveliko prave gitarske desetke koje "tripuju da su dvanaestice" i dvanaestice koje imaju brzinu odziva desetki, tako da...

Btw, ta kutija sa desetkama je sada kod Rocketa, pa ako sklopimo neku pristojnu opremu za snimanje, možemo da uporedimo malo bolje sve te razlike o kojima oni sa iskustvom pričaju. Imamo 3 vrste desetki (Fender PFB, Celestion 10 Vintage i G10L-35) i isto toliko dvanaestica (Vintage 30, G12H30 i G12M25). :D :ziveli:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Konkretne ralike izmedju zvucnika od 10" i 12"

Post by dejankuki » 18 Jun 2010, 00:24

Znatji ovako, 10" je malkice plitka, a 12" ima srednjije... s tim da 2x?? 10" ili 12" je8u majkicu u oba slucaja..

User avatar
coca
Posts: 395
Joined: 19 Sep 2009, 00:11
Location: Deep South/BGD/HN

Re: Konkretne ralike izmedju zvucnika od 10" i 12"

Post by coca » 02 Nov 2010, 11:02

A sad ovako procitah sve sto je ovde napisano i svaka cast na temi, odlicna tema za svaku pohvalu..., razmisljanaj me vode na to vec neko vreme da uradi kutiju sa 1x12 i 1x10 (mislim zajedno da ih upakujem) ili cak umesto 1X10 da stavim 2x10 u istu sta mislite o tom konceptu citao sam da je '70-tih Gibson radio slicne stvari pa da cujem sta Vi mislite o tom??? pozz.Coca!!! :) :) :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest