live nastupi za dvije gitare i dva vokala

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
lekar 1
Posts: 1
Joined: 27 Sep 2010, 18:30

live nastupi za dvije gitare i dva vokala

Post by lekar 1 » 27 Sep 2010, 18:50

htio bih sa mojim drugom da sviramo uzivo u manjim kaficima sa dvije gitare i oboje da pjevamo.od opreme ja imam elektricnu gitaru i pojacalo od 25 w a on ima akusticnu gitaru koja nije ozvucena.ja sam racunao da ce za ovu moju gitaru biti dovoljno glasno ako je prikljucim na pojacalo...e,sad ostaje pitanje kako najjeftinije(a da bude pristojno) ozvuciti njegovu gitaru i nasa dva vokala.molio bih vas da mi navedete tacno naziv mikseta,mikrofona i ostalih uredjaja koji bi mi trebali da realizujemo ovu ideju.

hvala unaprijed...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: live nastupi za dvije gitare i dva vokala

Post by sirac-šunka » 30 Sep 2010, 07:42

Tu ima bezbroj mogućnosti, ovo što si napisao je isto kao kad kažeš, imam ženu i dvoje dece, koji auto da kupim?

User avatar
istiqrac
Posts: 488
Joined: 10 May 2008, 16:51
Location: Beograd

Re: live nastupi za dvije gitare i dva vokala

Post by istiqrac » 30 Sep 2010, 12:51

sirac-šunka wrote:imam ženu i dvoje dece, koji auto da kupim?
Porodicni :D

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: live nastupi za dvije gitare i dva vokala

Post by sirac-šunka » 30 Sep 2010, 15:59

Aha!
Tu mi već pada na pamet nekoliko kombinacja od 400 do 40000 evra...

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: live nastupi za dvije gitare i dva vokala

Post by nemanjavelimirovic » 30 Sep 2010, 16:16

sirac-šunka wrote:Aha!
Tu mi već pada na pamet nekoliko kombinacja od 400 do 40000 evra...
imash i skuplje! :D :ziveli:

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: live nastupi za dvije gitare i dva vokala

Post by sirac-šunka » 30 Sep 2010, 21:03

Pa imaš, ali onda bolje da kupiš manji klub pa da ti svira bend koji ćeš da plaćaš neku siću, dok ti zbiraš pare... :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: live nastupi za dvije gitare i dva vokala

Post by Kristijan » 16 Apr 2011, 14:57

Hajde da ne otvaram novu temu, kad vidim da ni ova nije baš u punom zamahu :)

Naime, imam sličnu situaciju. Ženski i muški vokal, i 2 akustične gitare. Obe gitare treba da idu direktno u razglas, jedna svakako ide preko Behringer ADI21, za drugu još nisam siguran. Svirka je onako prava akustična, dakle nije "domaćica" aranžmanski sabijena u 2 akustične gitare, nego svirka koja je od samog starta i pravljena za akustični nastup, američka folk kantautorska scena i tako to... Dosta fingerpickinga, ne osobito bučna svirka, dosta pažnje posvećeno aranžmanu, nije najobičnije prangijanje po akustarama. E sad, gledao bih da uzmemo neku manju miksetu i 2 zvučne kutije, ali kako do sada nisam imao u ličnom posedu ništa od takve opreme, niti sam imao posebno razloga da mislim o tome, prava je istina da blage veze nemam šta da tražim. Oprema je potrebna za manje prostore, ne mora da bude namunjena da ljušti tapete sa zidova. Kapiram da nas pokriva i mikseta sa 4 kanala, ali bih za svaki slučaj uzeo i nešto malo veće. Ne treba nam 12 kanala, ali šta znam... 6 ili 8 bi verovatno bilo fino. U krajnjoj liniji, gledao bih da idemo na varijantu snagaš plus mukser, pa mikser možemo i promeniti ako se pokaže da nam fali više kanala.

Najviše me interesuje nekakav savet za zvučnike. Nemam predstavu koja snaga je dovoljna, niti koju konfiguraciju zvučnika u sklopu zvučne kutije juriti za ovakvu svirku. Trebaju mi onako neke opšte smernice, ne očekujem da mi se sad navedu baš modeli koje da jurim. Rado bih postavio preciznije pitanje, ali naprosto nemam dovoljno znanja o ovoj oblasti da bih to umeo bolje da formulišem.

Još sam nešto hteo da pitam, a bojim se da ne napravim preopširnu temu... No ovo me muči već neko vreme pa hajde i to da pomenem. Imao sam prilike da isprobam neka pojačala za akustične gitare koje imaju u sebi 2 kanala, jedan je za gitaru, drugi za mikrofon. Neki modeli koje sam isprobao se iznenađujuće lepo ponašaju kada se koriste i za gitaru i za glas, sasvim upotrebljivo za manji prostor. Razmišljao sam i o varijanti sa 2 takva pojačala umesto manjeg razglasa. Znam da akustična pojačala kod nas nisu nešto posebno popularna, da ne drže cenu u preprodaji i da idu budzašto kao polovna, pa me to dosta odbija, jer kapiram da bih kod svakog apgrejda opreme morao da pretrpim osetne gubitke. Isto znam da i čak i kad takva pojačala namestim pod uglom da "biju" publici iznad glava, i dalje bih imao nešto nesrećniji zvuk nego iz 2 razglasne kutije koje stoje na stalcima. Opet, ne smem da zanemarim i da zaboravim činjenicu da bendovi imaju fascinantno brz proces poluraspada i raspada, i da svaka zajednička oprema (na primer razglas) očas posla postane predmet parnice, k'o cepanje kuće posle razvoda. Kad se toga setim, nešto mi naprasno postane simpatična ideja da svako vuče svoje pojačalo :)

Dakle, ako može neki savet onako pre svega sa osvrtom na najpristojniji zvuk, a posle i jedan savet sa osvrtom na serbiše slogu - bio bih više nego zahvalan :ziveli:

bane025
Posts: 11
Joined: 11 Dec 2010, 11:03

Re: live nastupi za dvije gitare i dva vokala

Post by bane025 » 18 Apr 2011, 19:46

Takodje smo kolega i ja u slicnoj situaciji @ Kristijane :D
S tim da imamo mali pasivni mixer sa 4 mono i 2 stereo ulaza,srecom ima dobar reverb i ostale korisne efekte.....Zasad se kucnim uslovima kacimo na solidan HI-FI gde vezbamo,te nam takodje treba savet sto se tice zvucnika:
1.aktivnih
2.pasivnih + pojacalo

Stvarno ne bi bilo lose da pripomognu i iskusniji forumasi u ovoj temi.
uvazicemo i razmotriti svaki vas predlog ... :) .

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: live nastupi za dvije gitare i dva vokala

Post by Tiki the Boyler » 18 Apr 2011, 20:23

Tema je jako jako kompleksna i moglo bi se pričati danima o tome... Ali... moje iskustvo bi me vodilo u sledećem smjeru:

1. Mali pasivni mikser.
Nije neophodno previše kanala, ali bi bilo jako lijepo da ima bar parametarski srednji na EQ-u i pristojan interni efekat. 110mm regler preporuka, kao i mogućnost direktne veze na comp. (što zbog mogućnosti snimanja svake svirke, što zbog mogućnosti puštanja muzike u mnogo prihvatljivijem kvalitetu nego što je to preko integrisanih sranjca na laptopima) U principu... ja imam jako lijepa iskustva sa malencima iz Allen&Heath ZED serije, tipa ZED 10FX ili ZED 12FX.

2. Razglas.
Ja glasam za dvije aktivne zvučne kutije. (rješenje sa pojačalom je uglavnom prekomplikovano, kabasto i uvodi u neke nove dileme, te je u praksi i skuplje)
Preporuka... 12" bas i 1" visoki. (izbjegavaj 2" visokotonce koje će ti trgovci hvaliti zbog dobre decibelaže... oni prosto nisu dobro rješenje za taj tip svirke jer si previše "čš čš čš čš" umjesto "cs cs cs cs") Proizvođač bilo koji (sem šrot kineza tipa SAL, Omnitronic, P-Audio, Super Blaster Kung Fu itd.) s tim što moraš voditi računa da danas svaki proizvođač ima više klasa, od najniže koja se po pravilu pravi u Kini, do visokih klasa koje se uglavnom rade u matičnim firmama. Naravno... cijena prati tu priču. Što dalje dobaciš tim bolje za vas. Pravićete manje buke a više zvuka!

3. Pristojni stativi i kablaža
Koliko god glupo zvučalo da ovo spominjem... ovo je po meni jako bitan faktor. Ako kupiš stativ od 30 EUR raspašće ti se na sedmoj svirci (koja je, po Marfiju, najbitnija i najbolje plaćena bankarska zabava) i moraćeš da ga lijepiš selotejpom da bi kutija stajala tamo gdje ti želiš. Slična priča je sa kablovima i konektorima... Sav trud pada u vodu ako imaš krš kabl koji će da zakaže čim plavuša štiklom stane na njega (nevjerovatno je kako špicokarom pogodi kabl od 6mm ali ga pogodi). Dakle... Klotz + Neutrik i nemaš brige. Naravno... jedan kabl uvijek u rezervi.
Još jedan razlog zbog kog ovo pominjem je što se cijena kablaže, konekcija i staitiva očas posla približi cijeni bar jedne razglasne kutije.

Sve u svemu... dovoljno opreme za raskusuravanje u slučaju raspada benda! :)

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: live nastupi za dvije gitare i dva vokala

Post by Tiki the Boyler » 18 Apr 2011, 20:26

Akustična pojačala su super stvar, ali... pod uslovom da sviraš na velikoj bini gdje imaju ulogu personalnog monitoringa + postaju dodatni izvor zvuka za ozvučavanje mikrofonom čime se kvalitet sveukupne zvučne slike diže na viši nivo.

Da... postoji i ta varijanta da se takvo pojačalo koristi u kafanici za pokrivanje pedesetak duša, ali... sa poda je to jako teško postići, tako da... prije ili kasnije ta pojačala završe na nekim "visećim" kafanskim stolovima gdje glume razglas sa početka priče... a to... em je malo bezvezno, ružno i neefikasno, em su kontrole pod rukom publici a ne vama...

Tako nekako ja to vidim... :)

bane025
Posts: 11
Joined: 11 Dec 2010, 11:03

Re: live nastupi za dvije gitare i dva vokala

Post by bane025 » 18 Apr 2011, 21:12

@ Tiki hvala puno !
nazalost nas je budzet 450-500e max za 2 aktivne kutije...ima li tu nekog izbora sem Behringera ?
Ili da vijamo polovno za taj novac,to je opet"macka u dzaku"... :shock:
jedino jos ne znamo kakve su Peavey PR10P i PR12P aktivne kutije,vredi li ici na to?

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: live nastupi za dvije gitare i dva vokala

Post by Tiki the Boyler » 18 Apr 2011, 21:17

Šta znam... u toj klasi para se sve i svodi na taj Peavey PR12P ili Behringer. S tim što B212A stvarno radi grozomorno, pa bih u tom slučaju ipak tipovao na B215A. Ako negdje naletiš na Kempton... to ti je sasvim OK Kinez (varijanta FBT-a), pa probaj...

bane025
Posts: 11
Joined: 11 Dec 2010, 11:03

Re: live nastupi za dvije gitare i dva vokala

Post by bane025 » 19 Apr 2011, 08:37

@ Tiki hvala,nema nam druge nego obilaziti prodavnice i slusati sve redom,pa sta se pokaze kao manje tvrdo i plasticno(mislim na sound,ne na izradu) da udje u uzi izbor,a valjda ce se i budzet vremenom malo popraviti.... :roll:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: live nastupi za dvije gitare i dva vokala

Post by Kristijan » 19 Apr 2011, 20:06

OK, hvala puno. Vrlo korisne informacije.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: live nastupi za dvije gitare i dva vokala

Post by Baba Slim » 27 Jun 2011, 17:25

Prvo, oprostite na oživljavanju teme, ali me zanima sledeća stvar - koliko je neophodna upotreba DI-boxa za spajanje akustične gitare i violine na miksetu? I još bitnije , da li korišćenje DI boxa pri povezivanju na miksetu utiče na sam zvuk instrumenta? U pitanju su ozvučena akustična gitara (Takamine EG363SC) i električna violina (mislim da je Stagg u pitanju)...

Unapred hvala na odgovoru. :ziveli:

Detaljan opis situacije, da ne kažem problema, imate na ovoj temi, na kojoj još niko ništa nije odgovorio nažalost.

viewtopic.php?f=77&t=17299

Svejedno mi je da li ćete napisati nešto ovde ili na temi koju sam pokrenuo...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest