Neophodnost DI box-a u akustičnoj svirci?

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Neophodnost DI box-a u akustičnoj svirci?

Post by Baba Slim » 26 Jun 2011, 18:50

Već neko vreme razmišljam o pokretanju akustičnog cover sastava, i uskoro će se izgleda i početi sa vežbanjem u sastavu - akustična gitara (moja malenkost), violina i truba (dobar prijatelj i dugogodišnji saborac - violinista iz Tundri i Neozbiljnih Pesimista) i ženski vokal (devojka koja peva sa mnom u bendu, sa kojim sviram tokom zadnje 2.5 godine - Pop Shot).

Elem, razmišljam o tehničkoj strani cele priče. Imaćemo na raspolaganju malu Behringer miksetu sa 4 XLR ulaza, 2 stereo ulaza, ugrađenim efektom (naravno, tamo gde već ne bude na raspolaganju neka mikseta sa svim potrebnim stvarima). Planiram da najverovatnije uz akustičnu gitaru koristim i par efekata koje imam na raspolaganju, konkretno Behringerov VD400 Vintage Delay i Nux Vintage Chorus CH2. Violinista će verovatno takođe koristiti Behringerov delay za violinu. Električna violina je u pitanju, koja će ići u razglas, jer su problemi sa ozvučavanjem akustične violine pomoću kondenzatorskog mikrofona krajnje očigledni. :)

E sad, ono što me najviše zanima, što se tiče i violine i gitare - da li je neophodan DI box, koji će se nalaziti u signalnom lancu između poslednje pedale i miksete?

Ubih se čitajući o impedansama i razlikama njihovih vrednosti kod linijskog i balansiranog signala i ostalim stvarima vezanim za tu problematiku. Uglavnom nalazim da je to preporučena stvar, ali nigde se ne napominje koliko zaista korišćenje DI boxa pri spajanju akustične gitare na miksetu utiče na sam zvuk.
Svuda se napominje da je korišćenje DI box-a standardna praksa, naročito kod velikih dužina kablova koji onda degradiraju signal. Ali u našem slučaju, u pitanju će verovatno biti kablovi ne veće dužine od 5 metara, od pedale do miksete, tako da mi to nije primarni problem.

Svestan sam da sam DI box ne predstavlja veće ulaganje. Od mnogih sam čuo hvale i dobre utiske o Behringerovom DI20, tako da to u suštini ne bi bila velika investicija. Pošto je dvokanalni DI, mogao bi da reši pitanje balansiranja signala i za mene i za violinistu o istom trošku, jer niko od nas nema potrebu za korišćenjem stereo povezivanja svog instrumenta na miksetu.

Ali koliko je to peglanje signala zaista neophodno u slučaju akustične gitare i violine, i šta se time dobija?
Nebitno da li je sa pedalama ili bez, pošto pedale kojima raspolažemo svejedno nemaju balansirani signal na izlazu. Neki čak tvrde da nema nikakve osetne razlike u zvuku sa i bez DI, već je to kao, tehnički ispravnija izvedba čitave priče zbog oblika i nivoa signala.

Takođe bih pitao, pominjana je upotreba i korišćenje Behringerovog ADI21. Zanimaju me vaši utisci, ako ga je neko koristio ili detaljnije isprobavao, pošto nisam našao nikakav lepo snimljen demo koji bi sve to pokazao. Takođe je dobra stvar što piše da kada je u bypass-u, on se ponaša kao DI, ima XLR izlaz. Sava je davno na svojoj temi o svojim ''Behringerovim radostima'' ( :) ) izneo utisak da je zvuk pedale dosta muljav. Nisam razumeo doduše da li je tako kada pedala radi, ili u bypass-u...

Svakako imam nameru da probam u radnji na razglasu sa svojom akustarom kako se čuje sa uključenim ADI21, zatim kroz njegov balansirani XLR izlaz kada je u bajpasu pedala, i naravno samo gitara-kabel-mikseta (bez peglanja signala), i da vidim sve moguće razlike, ali me zanima da mi neko objasni ko zna šta-i-kako™, i na kraju krajeva, ko ima nekog većeg iskustva u datim stvarima.

Hvala unapred :ziveli:

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Neophodnost DI box-a u akustičnoj svirci?

Post by Baba Slim » 30 Jun 2011, 11:03

Pa dobro, zar je moguće da od 70 pregleda teme, ama baš niko ništa nema da kaže o ovome? :grummel_2:

Svakako ću izneti svoje jučerašnje utiske, u slučaju da ikog bude zanimao sličan problem u budućnosti...

Bio sam u Artistu u Novom Sadu, i cilj mi je bio da isprobam sledeće:

- pošto ću koristiti Digidelay u toj svirci, hteo sam da svakako gitaru spojim na miksetu preko njega, da vidim kako to zvuči.
- hteo sam da iskoristim činjenicu da pedala ima 2 izlaza, i da pedalu i gitaru iz jednog izlaza gitarskim kabelom direktno spojim na miksetu (nebalansiran signal), dok sam na drugi izlaz Digidelay-a kratkim patch kablom nadovezao Behringerov ADI21, i iz njegovog blanasiranog XLR izlaza sledi kabel u miksetu.

Napominjem da ukupna dužina kablova koju ću koristiti u svirci verovatno neće prelaziti 10 metara, tako da DI box nije neophodan zbog predugačkih kablova i njihovog opterećivanja signala. Hteo sam da vidim kakav ima krajnji uticaj na sam zvuk, naravno pod uslovom da su (pre)dugački kablovi izbačeni kao faktor. Namestio sam jednake jačine/glasnoće na oba kanala, EQ na gitari i na mikseti ravan, da bi po nekom sopstvenom nahođenju test bio što merodavniji.

Gitara je bila Washburn WD10SCE - http://www.washburn.com/acoustics/wd10-series/
Mikseta Peavey - http://www.peavey.com/products/proaudio ... 3BUSB.html
Zvučnici Cerwin Vega 2x8, 2 komada - http://www.artistsystems.net/mex/artika ... 9&art=5198
Digidelay - http://www.digitech.com/en-US/products/digidelay
Behringer ADI21 - http://www.behringer.com/EN/Products/ADI21.aspx

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Neophodnost DI box-a u akustičnoj svirci?

Post by Baba Slim » 30 Jun 2011, 11:18

Zaključci:

- Naizmenično sam palio i gasio ta dva kanala, svirao iste stvari, i gitara zvuči identično sa i bez balansiranog signala. Drugar koji radi u radnji je bio dodatni par ušiju, i složili smo se da i ako postoji razlika u zvuku, ona je možda 1%, i to ne bismo baš znali kako da je objasnimo. I to, ako uopšte postoji, ako nije autosugestija/psihoakustika.

- Behringer u bypass-u inače treba da igra ulogu DI box-a. On čak PRAVI VIŠE ŠUMA na BALANSIRANOM izlazu u bypass-u nego kada je signal pušten mimo te pedale (samo gitara-Digidelay-mikseta ima manje šuma). Ne znam zašto, ali to mi je bio baš poražavajuć zaključak. Ok, jeftina je pedala i sve je to ok, ali ipak... :shock: :grummel_2:

Onda sam malo isprobavao kako radi ADI21 kao efekat. Po meni, katastrofa. Totalna. Niti jedan jedini zvuk nisam mogao da nađem koji bi mi se više svideo nego što je zvuk bez te pedale, odn. zvuk same gitare. Koliko god čačkao, svaki put kada sam je isključio, čim odsviraš prvi akord bez nje imaš osećaj kao da ti je neko ko je težak 200kg ustao sa leđa, dođe ti da se smešiš koliko si progledao. Definitivno sam odustao od ove kupovine.

Što se mene tiče, biće gitara -> Digidelay -> mikseta. Osim ako ne iskrsne neki drugi problem ili nedoumica koju će trebati otkloniti.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Neophodnost DI box-a u akustičnoj svirci?

Post by Tiki the Boyler » 01 Jul 2011, 23:29

Iskreno... ja sam odustao od komentarisanja kada sam vidio da je u opciji Behringer, jer na te spravice zaista više ni riječi ne želim trošiti.

Ako ćeš raditi u tako malim prostorima gdje je mikser tik uz tebe mani se bacanja novca na DI box. Zabodi se u mikser (koji je takođe Behringer pa će da ti sjebe šta god da gurneš u njega) i zaradi neku kintu, pa onda da pričamo o ozbiljnijim stvarima! :)

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Neophodnost DI box-a u akustičnoj svirci?

Post by Baba Slim » 03 Jul 2011, 18:34

Ok Tiki, iskreno, tvoj odgovor sam očekivao. :ziveli:

Ako se zaradi para, možda padne neki mali Allen&Heath iz ZED serije koju vidim da si hvalio (malo sam potražio i video, sviđa mi se), pa ćemo onda dalje da pričamo za neki savet oko potrebe za DI boxom. :)

Ali dok do toga ne dođe, u međuvremenu, ako vidiš ovaj post i ne mrzi te da odgovoriš, kaži mi molim te koliko je po tvom iskustvu (i za takvu svirku odn. instrumente) DI box neophodan u celoj priči (i dalje - mikser relativno blizu, kratki kablovi itd.), pod uslovom da se radi na kvalitetnijem mikseru?

Pitam jer je gore pomenuti Behringer samo nužno-zlo-rešenje tamo gde ne postoji već nešto bolje, i gde mi moramo da donosimo svoju spravu.

Hvala unapred. :ziveli:

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Neophodnost DI box-a u akustičnoj svirci?

Post by Tiki the Boyler » 05 Jul 2011, 20:23

Dobra stvar kod malih ZEDova je upravo što imaju instrumentalne ulaze (nešto kao integrsani DI) koji rade sasvim OK.

A u perspektivi... ja bih prije razmišljao o nekom kvalitetnom predpojačalu koje će osim funkcije balansiranja signala ponuditi promjenjivu Gain strukturu a samim tim i neku boju. A tu već ima solucija... stvar je samo cjenovnog ranga u koji se ide...

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Neophodnost DI box-a u akustičnoj svirci?

Post by Baba Slim » 05 Jul 2011, 20:34

Ok Tiki, hvala na odgovoru. :ziveli:
Tiki the Boyler wrote:A u perspektivi... ja bih prije razmišljao o nekom kvalitetnom predpojačalu...
Ok, o tom po tom. :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest