Нови микрофон, Electro Voice N/D 767

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Нови микрофон, Electro Voice N/D 767

Post by Kristijan » 27 Aug 2012, 10:48

Image

Коначно сам узео микрофон о коме сам одавно размишљао, Electro Voice N/D 767.

Имао сам прилике раније да га на кратко користим, али то је микрофон на који се ретко наиђе, и нисам имао прилике да га баш темељно поредим са разним другим микрофонима. Онда се у последње време случајно десило да сам могао да га чујем упоредо са Shure SM 58 и Shure 58 Beta, и ту сам дефинитивно одлучио шта купујем. У суботу сам имао баш доста времена на располагању, и баш сам на миру могао да га поново упоредим са поменута 2 модела. У суштини нисам видео неке страшно упадљиве разлике између Electro Voice N/D 767 и Shure 58 Beta, за неку нијансу је продорнији Electro Voice, али није то ништа што би било апсолутно одлучујуће. У поређењу са Shure SM 58 по мом мишљењу, и узевши у обзир мој глас, ценим да је Electro Voice N/D 767 далеко бољи избор. Једноставно је некако... детаљнији. Ако то има смисла да се каже тако. Сваки шуш у нижем регистру се чује разговетно, и генерално тонови имају лепу дефиницију. Истовремено је и микрофон који не прашта грешке, дакле мора и певање да буде ваљано, јер се СВЕ чује. Доста је строго усмерен, тако да треба да обратим пажњу у ком тренутку спуштам поглед на гитару да не би глас "нестао", али за сада ми то није претерани проблем, и видим да сам у ових пар сати ухватио фазон, тако да чисто сумњам да то може убудуће да ми прави компликације. Моје ћерке су пробале да певају заједно испред микрофона, и због овакве усмерености то не даје сјајне резултате, чује се како треба она која стоји у средини, а ове 2 са стране доста, доста слабије. Свакако га и нисам купио зарад тога :) Као што се да видети на фотографији, микрофон нема прекидач. Немам никакав став према томе, мени лично прекидач не фали, мада знам да су ту мишљења доста подељена.

Микрофон користим последњих пар дана, и за сада сам потпуно одушевљен. Пар сати у студију, пар сати код куће... Па да, није то довољно времена да може да се напише нешто што би било веома информативно за некога ко размишља о куповини. Свакако је бољи микрофон од свих које сам до сада користио, а свестан сам да није најбоља куповина на планети. Кад узмем у обзир како ради и колико кошта само могу да будем презадовољан. Будући да певам пратеће вокале чисто сумњам да ће ми икад требати било шта боље од овог микрофона. Свакако могу накнадно, кад будем имао далеко обимније искуство са овим микрофоном, да допишем неке додатне информације.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Нови микрофон, Electro Voice N/D 767

Post by Boogie Woogie » 27 Aug 2012, 12:30

imal neki snimak da počujemo?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Нови микрофон, Electro Voice N/D 767

Post by Kristijan » 27 Aug 2012, 12:35

Нема, нити имам могућности да направим пристојан снимак без поприличног малтретирања. Ако ми се укаже прилика да направим неки снимак у догледно време свакако ћу да окачим.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Нови микрофон, Electro Voice N/D 767

Post by sinisake » 27 Aug 2012, 12:40

тако да треба да обратим пажњу у ком тренутку спуштам поглед на гитару да не би глас "нестао"
Eh, kao i svi dinamicki mikrofoni... :)

Fino, meni je od onih koje sam probao beta58 bio ponajbolji, svakako bi vredelo odvojiti vreme i probati/cuti i ovo... :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Нови микрофон, Electro Voice N/D 767

Post by Kristijan » 27 Aug 2012, 12:45

Па има и мало толерантнијих на то врпољење и певање не баш најдиректније у капсулу, а ето овај је баш нетрпељив по том питању. Мада не видим то као неки посебну фрку.

Истина је, 58 Beta је много фин микрофон, али је и безмало двоструко скупљи, а моје уши нису регистровале суштинску разлику.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Нови микрофон, Electro Voice N/D 767

Post by Tiki the Boyler » 27 Aug 2012, 23:39

Odličan mikrofon. Ovde je otprilike bio u rangu Bete i cijenom, tako da si ga očigledno maznuo po nekoj dobroj cijeni kad kažeš da je znatno jeftiniji od Bete.
Siguran sam da će te jako dobro služiti u klupskim svirkama i na lošim razglasima, ali... zna biti užasno iritantan i naprosto pretvrd na kvalitetnim, brzim i prezentnim razglasima.

@sinisake
Usmjerenost mikrofona je kategorija koja nije nužno vezana uz to da li je mikrofon dinamički ili kondenzatorski.
U ovom slučaju i 767 i pomenuta Beta su hiperkardioidi i samim tim mnogo osjetljiviji na pomjeranje sa ose mikrofona, od recimo klasičnog SM58, a svi navedeni mikrofoni su dinamički.

User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Re: Нови микрофон, Electro Voice N/D 767

Post by nikolic025 » 28 Aug 2012, 00:03

Ne znam,nisam probao EV,ali po meni je Sennheiser e845 najbolji izbor u tom nekom rangu...Poredio sam ga i sa AKG D5 i sa SM58 (betu nisam imao pri ruci) i radio sam svirke na sva tri i ubedljivo,ubedljivo bolje radi,opet kazem po meni...To sam imao pri ruci,a za ostalo ne znam...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Нови микрофон, Electro Voice N/D 767

Post by Kristijan » 28 Aug 2012, 10:13

Tiki the Boyler wrote:tako da si ga očigledno maznuo po nekoj dobroj cijeni kad kažeš da je znatno jeftiniji od Bete
Хтео сам да купим нов микрофон, ваљда зато што сам до сада увек имао неке акане и олупане микрофоне, па рекох - ваљда заслужујем сада кад су седе почеле да се појављују да имам један пристојан микрофон :) Осим тога, по огласима, ако не тражиш бежичне микрофоне, углавном имаш Shure SM 58 у свакојаком стању, вероватно треба да гледаш огласе чешће него пошту не би ли упецао нешто друго, а ја нисам био вољан да се с тим патим. Елем, платих га 98 евра. Мислим да овде нов Shure Beta 58 не могу да нађем за мање од 180 евра.

Што се тиче те иритантности, то ми је продавац скренуо пажњу и рекао ми је да се не надам да ћу на сваком озвучењу да се снађем лако, и да посебно обратим пажњу на подешавање високих тонова. С друге стране, баш та продорност уме да буде корисна за пратећи вокал, што ја и јесам, јер се ту најређе пева тако што се баш прилепиш уснама за микрофон, а овај микрофон има фину разговетност и кад се одмакнеш.

Оно што мени значи пуно јесте како овај микрофон прима тонове из нижег регистра. Мој глас је меки баритон, што ће рећи да једва дохватим оне најниже тонове за хорски баритон, а могу донекле да зађем у опсег тенора. Будући да не могу баш истом снагом да изгурам те ниже тонове, дешава се на већини микрофона које сам користио да сав тај нижи регистар буде некако смуљан, а N/D 767 избаци све то јако лепо дефинисано и разговетно.

AKG D5 и D7 су фини микрофони, мада су просто другачије обојени. По мени су оба затворенијег тона од Beta 58 и N/D 767. Sennheiser e845 сам пробао само у продавници, нисам имао прилике да га користим ни на проби, ни на наступу, нити сам имао прилике да га упоредим са стандардним микрофонима, тако да немам праву представу о томе како функционише. Но ето, у продавници ми је оставио врло солидан утисак.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest