10" zvucnik za akusticne svirke???

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
banjacNT
Posts: 234
Joined: 15 Jan 2012, 16:25

10" zvucnik za akusticne svirke???

Post by banjacNT » 02 Feb 2014, 01:21

Dakle drugari, pitanje je, na sta bi licila akusticna svirka (jedna gitara i jedan vokal, eventualno, dve gitare i dva vokala) ako bi se odradila na dve dvosistemske kutije sa 10kama i jednim visokotoncem, pod uslovom da se odsvira pristojno :lol: :lol: :lol: ?
Nece li mozda da se jave neki nedostaci u pojedinim ferkventnim opsezima, tipa da se cuje tupo, tanko, i slicno?
Razlog pitanja je moja misao da pravim neke takve kutije sa sto manjim gabaritima, a sve u cilju lakseg transporta.
Jel bi mogao time, i u te svrhe, da se ozvuci lokal od, recimo, 80ak kvadrata?

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: 10" zvucnik za akusticne svirke???

Post by guv'nor » 02 Feb 2014, 03:38

Nekoliko akusticnih svirki sam odradio, a posle jos vise slusao na najobicnijoj Yamaha Stagepas 300 mikseti i njenim kutijama za koje spec sa sajta kazu da imaju:
LF 8" (20cm) Cone
HF 1" (2.54cm) Compression driver
Nikada niko, ko je znao sta radi, nije imao nikakve zamerke na zvuk ili opseg tih kutija kao ni tih satro 2x150W.
Prvenstveno govorim o ljudima koji akustiku sviraju kao takvu, a ne kao sto bi svirali elektriku (jer ima nas raznih... ).
Uglavnom su to bile svirke po kaficima/klubicima do tih nekih 80 kvadratnih metara.

banjacNT
Posts: 234
Joined: 15 Jan 2012, 16:25

Re: 10" zvucnik za akusticne svirke???

Post by banjacNT » 02 Feb 2014, 14:07

Hvala Guv'nor-u na odgovoru, bas ono sto sam i hteo da cujem.
Znaci, trebalo bi da moze da se odradi.
Sad je sve pitanje dizajna, da li je pametno da prosto iskkopiram neku vec postojecu fabricku kutuju, ili sve to zavisi od nmogo sto sta, pa moraju posebne mere?
Jedno potpitanje: da li bi mogla da se odradi akusticna svirka sa Sal pa25 active kompletom zvucnika? Vidim da imaju 2 input ulaza, pa recimo da kupim neku pasivnu miksetu, i output (levi i desni) sa miksete da ustekam i te ulaze...

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: 10" zvucnik za akusticne svirke???

Post by guv'nor » 02 Feb 2014, 15:42

Nikakva frka, drago mi je ako sam pomogao.
Za kutiju ne znam šta bih ti rekao, ima ljudi koji mnogo više znaju o tome od mene.
Sa tim desetkama sigurno možeš da napraviš dobru kutiju, ali ne bih znao kako.
Dizajn kutije jeste bitan, ali Stagepas kutije su ozbiljno osakaćene zapreminom, jer sa zadnje strane obe imaju rupe koje im dosta kradu. U jednu staje mikseta, a u drugoj je ista tolika rupa za kablove.
Daleko je to od neke ozbiljne miskete, ali to toliko dobro radi za te akustične svirke po kafićima da bih ja korišćenje takvih mikseta uveo kao zakonsku obavezu... :mrgreen:

Što se tiče ovih aktivnih (https://www.sal.hu/sal-aktiv-zenekari-h ... x?nyelv=hu), možda deluje ok na papiru, ali bi to ipak bilo pametno, na kvarnjaka, negde isprobati pre kupovine pasivne miksete i sl sitnica.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest