Izbor miksete za vokal

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
albert
Posts: 6
Joined: 13 Sep 2014, 16:02

Izbor miksete za vokal

Post by albert » 13 Sep 2014, 17:04

Pozdrav!

Želim da nabavim manju miksetu koja bi služila uglavnom samo za vokal. Mikseta je potrebna za live nastup sa bendom.

Mora da ima:

- ne manje od 4 mic ulaza + bar jedan stereo.. standardno;
- insert po bar dva mic ulaza za direkni spoljni efekat;
- fx send za spoljni efekat po svakom mic kanalu;

Ne bi bilo loše da ima interni efekat-što bolji mada nije proritet;
Poželjni volume šiberi a ne gumb potovi;

Ideja je da ja koji, da tako kažem, upravljam mikrofonima, zbog čestog korišćenja i modifikovanja efekata u toku nastupa, i više mikrofona u pevanju imam svoju miksetu iz koje bi signal išao u glavni mikser koji prima ceo bend, kako bih imao svu kontrolu i moguć i lak pristup kontrolama, nezavisno od glavnog miksa.

Zato bi bilo zgodno da mikser bude manji samim tim i sa manje kanala zbog gabarita a i cene.

Budžet je oko 250 evra (gore dole) u obzir dolaze i polovne miksete mada bih radije novu. Mikser bi trebalo da ima što kvalitetnije mic preampove i solidan efekat što je donekle u drugom planu jer inače koristim eksterne efekte.

Dosta sam gledao po netu i došao do zaključka da kvalitet a i ono što meni treba od ulaza nude

- allen heath zed 12 fx, i
- soundcraft efx 8

ipak te su miksete nešto veće - gabaritom, za moje potrebe, a i daleko premašuju budžet. Opet manje verzije ovih proizvođača ne pokrivaju moj zahtev što se tiče ulaza, npr allen heath zed 10 fx - nema insert po mic kanalu..

Od manjih mikseta koje zadovoljavaju specifikaciju video sam recimo:

- Mackie Pro fx8
- Alesis Multi Mix 8USB FX
- RCF LivePad 8CX

e sad o kvalitetu navedenih nemam pojma.

Molim Vas za mišljenja iskustva i eventualne preporuke ako imate neku ideju.

Izvinjavam se na dužem postu.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Izbor miksete za vokal

Post by Tiki the Boyler » 16 Sep 2014, 23:12

Ispod ZEDa nemoj da gledaš jer je to uglavnom jako loš preamp. A i ZED ima jedan parametarski opseg... ne znam. Nekako mi se čini da si sve to malo bespotrebno zakomplikovao.

albert
Posts: 6
Joined: 13 Sep 2014, 16:02

Re: Izbor miksete za vokal

Post by albert » 18 Sep 2014, 00:24

Imaš li neku ideju kako bi moj zahtev mogao da se reši?
Dakle.. koristim više efekata i par mikrofona.. i to je u manje-više čestoj promeni i dinamici.

albert
Posts: 6
Joined: 13 Sep 2014, 16:02

Re: Izbor miksete za vokal

Post by albert » 18 Sep 2014, 14:21

.. i ako možeš malo da mi objasniš. Ja ne poznajem materiju a i nisi bio baš najjasniji pa nisam baš siguran šta si mislio u vezi ZED. Da li je i ZED loš (što se tiče preampa) ili si mislio samo na miksete koje sam nabrojao ispod. I šta znači, i šta praktično znači u mom zamišljenom slučaju, jedan parametarski opseg.

Značili bi mi odgovori, planiram da ubrzo rešim tu situaciju pa bih da uradim najbolju moguću varijantu bez kasnijeg kajanja.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Izbor miksete za vokal

Post by Tiki the Boyler » 18 Sep 2014, 14:40

ZED je minimum preampa ispod kog ne bi trebao da ideš ako ti treba trajno rješenje.
Jedna parametrika je malo za bilo kakav ozbiljan tretman vokala.

Ostalo mi nije jasno. Zbog čega više mikrofona? Zbog čega više efekata?
Jedan dobar mikrofon i namjenska sprava (vokalni procesor) uglavnom završava posao.

albert
Posts: 6
Joined: 13 Sep 2014, 16:02

Re: Izbor miksete za vokal

Post by albert » 18 Sep 2014, 22:23

Razumem, pokušaću da odgovorim..

Deo komplikacije sigurno leži u mom neiskustvu sa bilo kakvim voice procesorom ili procesorom uopšte koji verovatno i mogao da pokrije celu priču. Vidiš, pitaću u drugoj temi o eventualnim preporukama.
Do sad sam koristio gitarske papuče kao efekte i one rade vrlo dobro. Zbog toga bar dva majka. Jedan je na efektu a drugi ide normalno. Dok efekat vozi neku svoju priču.. moram da koristim drugi majk. Ako hoću još neki efekat a da nije na red vezan sa prvim.. opet treći majk. I to je dosta.

E sad, gledao sam neke procesore koji to rade sa jednim majkom, tj. imaju praktično više realtime kanala koji rade i x efekata što je super. Npr Boss RC 505, je recimo rešenje. Opet on je cene oko 520/530 evra.. i bez obzira na, bar ono što sam video na You Tube, izvanrednu funkcionalnost, deluje malko kao plastikaner i kao nešto što će se brzo poderati. Naravno, ne mora da znači. Mada bi rado voleo takvu neku igračkicu. Opet, moje bavljenje muzikom je toliko amatersko, neintezivno i bez ikakvih profita, da moram da vodim računa sa cenom igračaka. A opet.. nije sve to tako ni neozbiljno što se tiče svirke i stalo mi je do dobrog kvaliteta komocije i uživancije pre svega.

Uglavnom, neko rešenje mi je bilo da imam par jednostavnih gitarskih papuča koje mi je jednostavno da koristim bez većeg programiranja, kuckanja i upuštanja u menadžment efekta, i jednu miksetu gde sve to mogu da podižem i spuštam kako želim. Svakako da si u pravu što se tiče procesora ali za sad je to za mene sledeća priča.

Verovatno ću uzeti Zed fx10, nema insert ali mogu i direktno u efekat da idem..

Puno hvala na odgovorima i interesovanju. Ako imaš da dodaš još nešto ili preporučiš nešto molim te izvoli.

Pozdrav!

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Izbor miksete za vokal

Post by Tiki the Boyler » 18 Sep 2014, 23:24

Kao što rekoh... zakomplikovao si jako.
I nisam siguran koliko to može dobro da zvuči...

Razmišljaj bar u nekom praktičnom smjeru...

http://www.tc-helicon.com/

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Izbor miksete za vokal

Post by Trooper » 19 Sep 2014, 08:30

Ili to ili procesor za bas. Dub FX koristi looper i bas procesor prilicno uspesno. Programiras presete kao da si gitarista, i saltas tokom pesama

Ili neko TC helicon resenje svakako, imas cak one koji se montiraju na stalak za mikrofon, da rukom palis i gasis

albert
Posts: 6
Joined: 13 Sep 2014, 16:02

Re: Izbor miksete za vokal

Post by albert » 19 Sep 2014, 09:56

Da, video sam šta dubfx koristi i kako. Vrlo vešto u sv sl.
Kul je to sa presetima ali u situacijama kad postoji završen i uvežban aranžman i kad je krajnje jasno šta, kako i kad.
Ja više improvizujem i pri tom često menjam, u toku jedne pesme, vrednosti efekata.. npr. reverba itd. Slažem se da je lakše/bolje imati presetove i gotova stvar.. ali u situaciji gde je to moguće i gde to ide tj. u gotovim i jasnim situacijama. Ozbiljniji višekanalni looper i dobar efekat pride, solidno košta, i iako je to neki budući plan, za mene je u ovom trenutku to jaka investicija. Tako da mi je ideja bila da postojeće efekte gurnem u sub-miksetu (da tako kažem) i time završim stvar. U tom smislu sam pitao za što bolju (sa boljim predpojačanjima itd.) manju miksetu po mogućstvu sa internim efektom što bi meni a ne toncu omogućilo kompletnu produkciju u smislu boja itd.
Shvatam da je komplikovanije nego koristiti samo procesor recimo. Ali ima i neke prednosti (možda sam u zabludi). Imam utisak da je kontrola i ono šta se želi neposrednija i jednostavnija, bez displeja i čitanja u toku nastupa, gde sam i šta sam na efektu. Ali, kažem nemam iskustva u tome, možda je stvar navike. Npr. dubfx -iako se naš pristup razlikuje, čovek u sred noći da ga probidiš nakuco bi u par trenutaka sto čuda na njegovoj skalameriji-bez ikakvih problema.
Tako mislim za sad, te ću verovatno ići na nabavku miksete. Budžet može i da varira - ne previše. Naravno i drugi komentari van ovog rešenja su dobrodošli kao što su predložili urednici, koje molim da daju još konkretnija mišljenja o mikseti za ovu svrhu pa da eventualno završim izbor.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest