Preporuka za vokalni mikrofon

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Preporuka za vokalni mikrofon

Post by Gitaroholicar » 02 Mar 2015, 16:58

Pozdrav,

Prosledjujem pitanje jedne drugarice. Naime, treba joj mikrofon za pevanje, cena da ne prelazi 20000 din. nov/polovan. Ja se slabije razumem oko ozvucenja, al predlozio sam joj da gleda dinamicke mikrofone, standardne modele npr. : Shure SM58, Shure Beta 58 i Rode M1

Bilo bi dobro da neko ima jos neki mikrofon za predloziti, pa da se to sve lepo isproba i vidi sta najbolje lezi :)


Hvala u napred :)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Preporuka za vokalni mikrofon

Post by tommytigh77 » 02 Mar 2015, 18:30

Shure SM58 ili Sennheiser e835. Oba mikrofona imaju u bilo kojoj radnji, pa neka proba koji joj se više sviđa i to je to. I obavezno nov neka uzme.

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Preporuka za vokalni mikrofon

Post by Gitaroholicar » 02 Mar 2015, 18:47

mhm, fala :D

A nesto u poslednje vreme hejtuju taj SM 58. Navodno nije isti kao pre?

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Preporuka za vokalni mikrofon

Post by tommytigh77 » 02 Mar 2015, 18:50

Ma, nostalgija, žal za mlados' i te fore. Isto radi. Poredili mi SM58 iz ranih osamdesetih, moj koji je 2005. godište i još jedan iz 2014. Nema razlike.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Preporuka za vokalni mikrofon

Post by Baba Slim » 03 Mar 2015, 08:47

Svakako preporucujem da proba BETU SM58, jer je u odnosu na standardni SM58 razlika nebo-zemlja u korist Beta modela. A i razlika u ceni nije zanemarljiva. Standardna SM58 ume da bude muljava do zla boga, dok Beta nema taj problem. Od Sennheisera preporucujem e845, imam ga, i zadovoljan sam, i koga god da sam cuo na tom majku da ga je koristio zvucalo je ok. Takodje ako joj je u cenovnom rangu neka proba AKG D5 ili jos jaci D7.

Rode M1 je proglasen bio za best buy te godine kada je izasao ako se ne varam i lepse je radio od obicnog SM58 kada sam isao sa pevacicom da biramo mikrofone za nju. Ona se na kraju odlucila za Audio Technica ATM610 (oko 110e je bio ako se ne varam, nov u Artistu tada), koji je beskprekorno sluzi vec 5 godina. Mada, za nju Beta SM58 takodje radi odlicno i nju koristi u poslednje vreme.

I takodje podrzavam predlog uzimanja novog mikrofona ako je u mogucnosti. Jednostavno, to je malo pipav deo opreme, nikad ne znas kako ga je neko koristio, da li je ispadao, itd, osim ako ne nadje da uzme polovan od nekoga u koga ima poverenja da nece slagati oko tih stvari.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Preporuka za vokalni mikrofon

Post by Kristijan » 03 Mar 2015, 10:57

Baba Slim wrote:Svakako preporucujem da proba BETU SM58, jer je u odnosu na standardni SM58 razlika nebo-zemlja u korist Beta modela.
:1:

Нисам наишао ни на певача, ни на певачицу који није био задовољан Бетом. Имају људи разне прохтеве, умеју људи да имају неки свој омиљени микрофон који им се у неким финесама више допада од Бете 58, али нисам срео никога ко активно пева а да има неку озбиљну замерку везану за овај микрофон.

Једино је људима који и певају и свирају потребно мало времена да се навикну ако су пре тога користили обични 58, будући да обични има кардиоидну шему, а бета 58 хиперкардиоидну шему, па зато хвата мало уже, и кад се баца поглед на инструмент приликом свирања то мора да се ради дискретније, јер очас посла изађеш из зоне у којој те микрофон хвата како треба.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Preporuka za vokalni mikrofon

Post by tommytigh77 » 03 Mar 2015, 11:15

Kristijane, ja baš imam potpuno suprotno iskustvo sa Beta 58, meni je delovao previše otvoreno, kao kondenzator maltene, i imao sam stalno problema sa mikrofonijom. Inače ''modernije'' radi od SM58, ima više basa i visokih, otvoreniji zvuk, ali baš ti visoki meni malo neprirodno rade. Prodao sam ga, uzeo SM58 i nisam se pokajao. Za SM imam utisak da je praktično gluv posle 15cm udaljenosti, i nikad nisam imao problem sa mikrofonijom, koliko god da je pojačan, a obično su u pitanju male bine, monitoring iza benda, itd. Meni je SM58 takav kakav je, zlatni standard, a ko voli malo drugačiji ton, opet pre predlažem Sennheiser nego Betu, ali normalan cardioid model, e835. Moje iskustvo sa mikrofonima koji imaju taj ''moderan'' zvuk je da oni oduvaju SM58 i slične na maloj snazi, npr. kad se proba u radnji, ili na tihoj ozvučenoj akustičnoj svirci, ali na malo većoj glasnoći počinju da uzrokuju glavobolje. Možda je najbolje bilo da je postavljač teme konkretnije opisao za koju namenu je njegovoj drugarici potreban mikrofon.

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Preporuka za vokalni mikrofon

Post by Gitaroholicar » 03 Mar 2015, 13:16

@babaslim, znam da si ti rekao da ti beta zvuci bolje, zato sam ga i predlozio. :)

Namena mikrofona je za akusticne svirke, manje bine i prostore. Svakako bi otisli sve te mikrofone da probamo, hteo sam samo jos neki predlog posto se ja slabije razumem :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Preporuka za vokalni mikrofon

Post by Kristijan » 03 Mar 2015, 14:02

tommytigh77 wrote:previše otvoreno, kao kondenzator maltene
Разне певачице су ми рекле да им баш због тога одговара, посебно ове што раде тезге, кажу да се много мање умарају током наступа, просто могу за нијансу тише да певају.

Ја немам Бету, али имам микрофон који ради врло слично, и мени савршено одговара. Будући да га користим искључиво за мирнију свирку, углавном акустичну, и да сам тенор који не режи када пева, мени далеко више лежи од SM58, лепше се чују неке финесе које су мени врло битне.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Preporuka za vokalni mikrofon

Post by Cope » 04 Mar 2015, 00:31

Gitaroholicar wrote:@babaslim, znam da si ti rekao da ti beta zvuci bolje, zato sam ga i predlozio. :)

Namena mikrofona je za akusticne svirke, manje bine i prostore. Svakako bi otisli sve te mikrofone da probamo, hteo sam samo jos neki predlog posto se ja slabije razumem :)
Moj predlog je ako je curica u pitanju AKG D5 ili D7, pa čak i C900 koji je sjajan!

SM58 je mikrofon napravljen za ozbiljna grla, predviđen za kupanje u mnogo znoja, pljuvačke, na ozbiljno glasnoj bini - nešto nalik na ratište... :mrgreen:
Last edited by Cope on 04 Mar 2015, 00:37, edited 2 times in total.

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Preporuka za vokalni mikrofon

Post by Gitaroholicar » 04 Mar 2015, 00:34

Hvala na predlozima svima :)

Oticemo ovih dana, isprobati nadam se sve predloge, pa javljam :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest