Imate li "tonca" za live nastupe?

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Imate li "tonca" za live nastupe?

Post by Overdrive » 04 Mar 2015, 19:16

U poslednje vreme malo istražujem uživo nastupe bendova, pa u tom dugu i ovo pitanje.

Naime, svi koji sviraju neki instrument (a naročito džitaristi), znaju šta znači potraga za pravim tonom.
Menjanje / modifikovanje pojačala / pedala / procesora..lemljenje žica kod potenciometara..mikrofon ovaj, mikrofon onaj..žice, trzalice itd

Međutim, slušam te neke nastupe što uživo što sa snimaka, i ne mogu da se dovoljno nazaprepašćujem kako to loše zvuči.

Evo jedne ilustracije tome u prilog:

kaže mi moj pevač (koji inače peva u još jednom bendu) kako su imali svirku na nekom splavu, pogodili lovu, vreme, repertoar sve - došli na mesto događaja i - nema razglasa.

Gde je razglas, nema se pojma..sad će neki lik da dotera..drži povezuj, kači, publika već cupka, gde su utikači, gde su kablovi..uključuj, probaj, pojačalo prekida, drugi mikrofon takođe..sve u svemu - tiha jeza

Pa jel bila svirka? - pitam ja
dadadada - kaže on, naravno...bio pun splav, haos..Nismo baš čuli šta sviramo neko vreme, ali ok.

ok?!

Mislim se, mene kada sam u ulozi publike, na keca odbija loš zvuk.
Loš zvuk mi je kao i loš miris, da ne kažem smrad. Što moram da trpim to bre?

Elem, odem na YT, slušam (uvažavam ograničenja koja imaju telefoni kada snimaju zvuk) ali, neke stvari ne mogu da se sakriju.

Pogotovo ne može da se sakrije da izgleda niko (i slovima: niko) od tih bendova nema čoveka, koji sedi tamo negde u dubini publike sa miksetom i doteruje zvuk takod a bude prijatan.
Za mene, tonac je najvažniji čovek u lancu. Konobar od koga zavisi kako će da donese gostima ono što muzičari skuvaju na bini.

A koliko vidim, ulogu tog tonca preuzima svako..od gitariste, preko pevača pa dalje..Ubadaju u miksetu, vrte dugmad kako im se čini da treba (90% dugmadi i ne znaju čemu služi), probaju, bataljuju..i onda teraju po sistemu kako ispadne.

Kakva su vaša iskustva sa zvukom uživo?
Na šta pristajete a na šta ne?
Imate li tonca, na kraju krajeva..i zašto ne? :D

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Imate li "tonca" za live nastupe?

Post by Cope » 04 Mar 2015, 21:42

Dok sam svirao u klubu Plato, imao sam priliku da mi Dejan tonac (sjajan momak) namesti bend i sve oko zvuka, i to toliko pozitivno utiče na komotitet svirke da tek kada sam bio u sitaciji kao što si naveo - nema razglasa, tonca i sl. shvatio svrhu istog...
Lično sam ozvučavao manje svirke, konferencije i govorancije, pa sam imao sreću da naučim nešto oko tehnike zvuka, i kadkad pomognem svom bendu oko tona, a imam i svoju opremu koju dobro poznajem, tako da meni osim gubljenja malo vremena oko čačkanja ne predstavlja problem da namestim ton, ali nikada na bini nemam pravu sliku šta izlazi u publiku i to nije dobro...
Svaki klub koji ima dobar i skup razglas i koji drži do muzike i zvuka, praktikuje da ima tehničko lice zaduženo za ton, u protivnom razne havarije mogu da se dogode sa skupom tehnikom kada neuki čačkaju, što bi recimo bila katastrofa kada je petak veče, kafana puna ljudi, a gazda ima pištolj...

ps. Kada nema tonca i kada zvučna slika i akustika u prostoru nije baš najjasnija, moje iskustvo je da bend zauzme formu polukruga i da se sluša međusobno dok svira...

pss. Dešavalo mi se da na pojedinim mestima tonci ne znaju šta je D.I. box...

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Imate li "tonca" za live nastupe?

Post by Overdrive » 04 Mar 2015, 23:16

Cope wrote: ali nikada na bini nemam pravu sliku šta izlazi u publiku i to nije dobro...
eto rekao si ključnu stvar koja je izgleda prisutna svuda..

Ti si video šta znači imati tonca, ali mi nisu jasni bendovi koje upravo baš briga šta ide u publiku

toliko toga treba da se podešava, glasovi, bubnjevi..da se izbalansira, ali eto, izgleda da je ljudima "tonska proba" pred nastup isto što i gubljenje vremena, nego uzmi instrumente i praši..

Užas

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Imate li "tonca" za live nastupe?

Post by Cope » 04 Mar 2015, 23:33

Overdrive wrote:
Cope wrote: ali nikada na bini nemam pravu sliku šta izlazi u publiku i to nije dobro...
eto rekao si ključnu stvar koja je izgleda prisutna svuda..

Ti si video šta znači imati tonca, ali mi nisu jasni bendovi koje upravo baš briga šta ide u publiku

toliko toga treba da se podešava, glasovi, bubnjevi..da se izbalansira, ali eto, izgleda da je ljudima "tonska proba" pred nastup isto što i gubljenje vremena, nego uzmi instrumente i praši..

Užas
Na malim binama i malim klubovima u kamernim postavama još kudikamo... Veće bine i glasnije svirke su gotovo nemoguće bez tehničara...

SomiKnight
Posts: 83
Joined: 04 Jun 2008, 13:35
Location: Beograd, Borca

Re: Imate li "tonca" za live nastupe?

Post by SomiKnight » 06 Mar 2015, 14:40

Ljudi provode toliko vremena i novca u trazenju idealnog zvuka, i onda se popnu na binu kad ono ... buka. Uzasna buka. Da li je pravi gitara od 200e ili 2000e nema nikakvog uticaja.

Zasto tako? A sve sto treba je da se utisaju. I zvucace 10 puta bolje nego da su pukli jos para na opremu.

Te pare daju nekom toncu i svi zadovoljni.

Ali...

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Imate li "tonca" za live nastupe?

Post by andrej] » 06 Mar 2015, 14:47

Naravno da se ljudi pojacavaju, da bi nadglasali bubanj. Cak i u premalim prostorima. I onda je to neprijatno.
A ako bi se utisali, to tek ne bi licalo ni na sta, jer bi se samo bubanj cuo. A ako bubnjar pipka bubnjeve, to kvari koncepciju dobrog dela muzike.
Elektronski bubanj ne moze da zavrsi posao uvek. Najbolje bi bilo da postoji pregrada za bubnjara od pleksiglasa, da je bubanj ozvucen i da tonac kontrolise sve levele na mikseti. A to je skupo i ozbiljan posao, pa ljudi traze najbolje od losih resenja.

Get off your high horse.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Imate li "tonca" za live nastupe?

Post by nebojsak » 06 Mar 2015, 15:25

+јеан

Ali ima i tu leka. Postaneš veliki bend koji dobro zarađuje, i onda možeš da priuštiš sebi skupu opremu, dobre prostore i dobrog tonca.

SomiKnight
Posts: 83
Joined: 04 Jun 2008, 13:35
Location: Beograd, Borca

Re: Imate li "tonca" za live nastupe?

Post by SomiKnight » 06 Mar 2015, 21:35

Eh jeste, glasan im bubanj... Pa onda otpanje vokal koji ce da kresti i pisti u usima, gitara isto tako, odlican nacin da skrenes paznju sa bubnja.

Eto, i zasto ljudi nemaju tonca?
Kao sto vidite, lakse je naci izgovor za los zvuk nego potruditi se da to lici na nesto.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Imate li "tonca" za live nastupe?

Post by Overdrive » 06 Mar 2015, 21:47

Bubanj se svira, a ne lupa

Ako se svira, onda ima leka, ali ako se lupa, onda..

:)

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Imate li "tonca" za live nastupe?

Post by dejankuki » 06 Mar 2015, 22:33

Kako rece jednom nas Tiky the Boyler... sranjce u miksetu, stranjce iz miksete...
Ni najbolji tonac ne moze ispraviti zvuk koji ulazi u miksetu.. zato jos na probama obratiti paznju na zvuk, ton, jacinu... i onda ce i "moja baba" da smiksuje i da je upotrebljivo. Pre neki dan se neki clan zalio na kolegu "ego manijaka" koji ne ume da se stisa... tako da...

User avatar
Avlijaner
Posts: 259
Joined: 04 Nov 2010, 21:51
Location: Mladenovac
Contact:

Re: Imate li "tonca" za live nastupe?

Post by Avlijaner » 07 Mar 2015, 21:43

Mene nikad nije mrzelo da nosim svoju opremu na svirke... Jebga glasno je pojacalo, ali je onakvo kakvo hocu, ali je i glasan bubnjar i basista... i glasan bend, i ja se derem ko magarac, pa nam sve lepo :)
Kenjam, ali sam svirao od maleckih klubova gde samo vokal ide u razglas do velikih bina... Jedino iskustvo koje imam je da se ne uzdam u monitorski sistem... posebno u srbiji... nit zvucnici rade, nit imaju snage, nit nekog zabole da ti to namesti... ovo najvise dodje do izrazaja na velikoj bini kad moras da se ustekas u neko govno od pojacala koje stoji 5m od bubnja, a pevas 7m dalje... to smo resavali tako sto svoja pojacala maknemo blize bubnju i namestimo se ko na probi i gruvaj... jebo monitore... tako uvek ispadne najbolje, jer ako je nama kul da sviramo, valjda ce onaj ludak za mikserom uspeti da spakuje kakav takav ton, ako ne cujem ni sebe ni druge, samo kidam zice i mrzi me da sviram i pitam se kad ce kraj...

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Imate li "tonca" za live nastupe?

Post by Tiki the Boyler » 24 Mar 2015, 00:53

Moglo bi se o tome nadugačko i naširoko...

Ali sve se svodi na dvije stvari: koliko je bendu stalo i koliko bend može da plati.

U malim prostorima (gdje se svira za male pare) uglavnom nema love za tonca, a pored toga ne postoje ni elementarni tehnički uslovi: veličina bine, postavka razglasa i monitoringa (ako ga ima), te pozicija miks pulta. (Kad vlasniku kluba kažete da treba da izbaci sto da bi se pozicionirao tonac obično poteže gorepomenuto vatreno oružje.)

Na velikim binama uglavnom postoje korektni tehnički uslovi i tu je uglavnom sve pitanje odluke i pristupa benda poslu koji radi. Dok jedni ne idu na svirke bez svoga tonca, drugima ne pada na pamet da žrtvuju dio honorara za kvalitetan sound vani. Jbg. to je prosto tako.

U svojoj karijeri sam bio tonac zamalo svim bitnim bendovima sa prostora bivše Juge i sretao svašta. Sa nekima od njih sam napravio finih kilometara, a neke sam pak sretao kao domaćin, jer prosto ne smatraju bitnim da imaju svog čovjeka za to. No, tako je kako je...

Trebam li dodati svoje lično mišljenje o potrebi benda da ima svog ton majstora? :D

p.s. Da ne budem nekorektan... moram reći da ima sjajnih ljudi za mikserom, koji razumiju, vole i trude se oko svog posla. S druge strane, mnogo je veći broj onih koji su zalutali za mikser, pa onda naprave više štete nego koristi; i što je najgore... kod muzičara stvaraju negativnu predstavu o toj profesiji. :/

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Imate li "tonca" za live nastupe?

Post by Frostensen » 14 Apr 2015, 19:44

Nekako, prica se, da, kad sebi dobro zvucis na bini, to cesto lose izlazi, ali ako se lose cujes na bini (tj. ne cujes se jer _____________ ), onda to dobro izlazi je tonci vole kad je ulaz tisi. I nemam pojma, nekako mi je nepojmljivo to malo. Razumem otrplike problematiku ali nekako to vaganje da li ce meni da bude dobro ili publici i da je uvek ili/ili mi je postalo jako zamorno. I uvek se sve radi u minut do 12 i uvek nesto kasni i uvek je neki problem kao da svaki klub i festival u zemlji organizuje svirku prvi put u zivotu. Ne znam da li se to i vama cini, ali svaka svirka ili festival su kao da ste dosli sa ljudima koji su prvi put organizaciji neke svirke. I sve cemo "lako" i za "5" minuta, a zavrsi se onako kako je vecina vas gore opisala.

Offtopic - Jedino sto je meni ostalo urezano je jedan bend iz poznatijeg kluba u gradu. I tako je taj bend svirao tu godinama, gitarista je imao neko dupe od miskete pored sebe i sami su sebi bili tonac (Gitara, bas, bubanj i vokal). Rok bend. I tako su oni svirali na svoju ruku i to je treslo i grmelo kako u prvim redovima tako i u pozadini kluba ali nikad da ne valja tj. nije bila buka nego se sve culo. E onda je klub angazovao tonca. Napravili mu kabinu i sve. Kao profi lik. I jeste sve se lepo culo i kad je on radio...samo sto je sve bilo ravno, nista se vise nije treslo i nista nije grmelo, sve je bilo upeglano i ....nikakvo.... Ubrzo posle toga sam prestao i da idem u taj klub. Nemam pojma sto sam ovo ispricao, valjda zato sto svaki dobar tonac nije nuzno dobar za taj bend? Jedan lik me je na nekom festivalu (pokusavajuci da me pozuri) pitao sta ce mi vise drajva iz krepalog Marshalla kojeg su izvukli ko zna odakle jer cu da izgubim cist zvuk (jedini koje je pojacalo imalo). Pritom lik nema pojma koji pravac sviram i savrseno ga ne zanima sto to snima televizija, sto su pozvane i neke "face" muzicke scene i tako to na tu temu....

A da, cesto mi se desavalo da sa strpljenjem sacekam dobrih 15 minuta da nameste bubanj, nameste bas, nameste vokal, trt, mrt, jednu gitaru i onda kad dodje druga gitara koja je i solo, onda je aj' izgubili smo dosta vremena, samo se ustekaj matori pa ako je ok da zavrsavamo. Najbolje tonske su bile sa ljudima koji i sami sviraju.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest