Mikrofonski kablovi

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Mikrofonski kablovi

Post by Gitaroholicar » 17 Apr 2016, 18:28

Pozdrav ljudi,

Planiram da kupim mikrofon, i pratecu opremu. Za mikrofon sam se manje-vise odlucio, ali oko kablova ne znam da li ima neka posebna filozofija. Pa ako imate neke predloge :)

Da li da uzimam gotove, da pravim sam, koja duzina je preporucljiva itd?


Hvala u napred :)

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Mikrofonski kablovi

Post by komil » 17 Apr 2016, 21:05

Pa zar ima nešto od čega ljudi ne prave filozofiju? :)
Predpostavljam da ti treba oprema za kućno sviranje i eventualnu manju tezgu. U tom smislu verovatno nemaš opravdanje da uzimaš skupe i pouzdane utičnice Neutrik. Verovatno ti je onda bolje uzeti već gotov kabl.

Generalno je filozofija kao za gitarske. Mikrofonski signal je još manja struja nego instrument, ali je zato balansirani kabl. Problem toga je što može da prođe nekvalitetniji kabl od gitarskog, jer ih vadi ta konstrukcija. Predpostavljam da ti treba nešto dužine reciom 4m, što su relativno male dužine da bi zbog toga bilo dodatnih problema. U Novom Sadu sam poslednji put radio mikrofonske kablove u PSP Elektroniku u Doža Đerđa. Imaju kvalitetne utičnice, ali i one još uvek solidne Rean što se prave u Kini. Kablovi su im Klotz. Sve leme u ceni, ako uzmeš kod njih utičnice i kabl. E sad, nije to najjeftinija varijanta. Možda je za tebe isplativije da uzmeš neki gotovi u muzičkoj radnji.

One priče oko toga koji kabl se više lomi, koji je elastičan itd. - ne veruje u to ni malo. Ako loše motaš kabl, zbog torzije će se svaki pokvariti, ako dobro motaš - neće nijedan. Fora je u tome da se jedan krug mota kabl u jednu a naredni u drugu stranu, pa naizmenično.

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Mikrofonski kablovi

Post by Gitaroholicar » 17 Apr 2016, 21:18

Pa trebao bi mi za svirke na manjim binama. Kontam da bi 6 metara bilo sasvim dovoljno. Al kad vec kupujem, da uzmem nesto malo zglavnije da ne moram da se njakam stalno :)

Iz radnje recimo ovako nesto: http://www.mitrosmusic.com/proizvod/20141-Stagg-NMC6R/ ?

Sad da li cena/kvalitet tog kabela moze da se meri sa pravljenim?

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Mikrofonski kablovi

Post by Gitaroholicar » 17 Apr 2016, 23:53

:bambi:

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Mikrofonski kablovi

Post by komil » 18 Apr 2016, 00:06

Nisam uzimao Stagg, uzimao sam u Mitrosu samo Proel mik. kablove, za tu cenu sam dobijao ono što sam očekivao.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Mikrofonski kablovi

Post by Baba Slim » 18 Apr 2016, 00:44

Ja uglavnom imam pravljene mikrofonske kablove od nekih 6m i kroz praksu mi se pokazalo da je to za male bine dovoljna duzina do miksete.

Potrazi po radnjama, Artist, Mitros, Stringer, naci ces sigurno krstene kablove te duzine do 2000rsd plafon.

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Mikrofonski kablovi

Post by Gitaroholicar » 18 Apr 2016, 01:28

Pogledao sam na sajtu tog PSP i moze se za oko 2000 namestiti kabel od 6m, sa nekim Amphenol konektorima. Pretpostavljam da je to kvalitetnije od kupovnog ?

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Mikrofonski kablovi

Post by Baba Slim » 18 Apr 2016, 13:02

To je sasvim kul ako ti nije frka za lovu, verujem da ce te to sluziti odlicno.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Mikrofonski kablovi

Post by bancika » 18 Apr 2016, 15:12

ok je Amphenol - poor man's neutrik :). Imam jedan kabl sa tim konektorima skoro 9 godina.

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Mikrofonski kablovi

Post by Gitaroholicar » 21 Apr 2016, 12:55

Uzeh na kraju tako, klotz kabel i amphenol konektori, i jeftinije me izaslo nego gotov Staggov iz mitrosa. Sluzice nadam se :)

Hvala komile na preporuci :ziveli:

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Mikrofonski kablovi

Post by komil » 22 Apr 2016, 19:41

Odlično si prošao! :ziveli:
Probao sam na brzinu da nađem kako pravilno motati kablove a da se ne uništavaju torzijom. Bonus je što se ovako lako i odmotovaju.

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Mikrofonski kablovi

Post by Gitaroholicar » 22 Apr 2016, 21:17

Znam da bi tako trebalo da se mota, al izgleda mi kao da ovaj iz radnje nije tako. Ja kad sam uzmem tako da motam, uvrne se, i onda nekad moram 2 put u istu stranu :krstise:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest