Dvije akustične gitare na bini

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
Devlas
Posts: 20
Joined: 05 Feb 2009, 00:46

Dvije akustične gitare na bini

Post by Devlas » 05 Feb 2009, 00:48

Molim pomoc

drugar i ja smo do sada svirali na klasicnim akustarama, plus ortak na tarabukama i bongosima klupske svirkice nista veliko.
repertoar su uglavnom domace stvari mada ima i dosta stranih koje aranziramo za dve gitare!
Veliki problem nastaje kod nekih solaza koje se slabo cuju, razlaganja a i bezveze je da sviramo na sa dve potpuno
iste gitare! Posto sam priuceni tonac :-) znam neke osnovne stvari i pravila pri povezivanju
i ozvucavanju instrumenata!

ozvuceni smo sa shure mikrofonima, a na tarabuke stavljamo carvin drumset

E sad zeleli bi da se unapredimo pa me zanima koja je najbolja kombinacija

ozvucena akusticna + obicna akusticna

klasicna + akusticna

dve ozvucene akusticne

ili mozda da ubacimo i elektricnu, pa da li mikrofon na pojacalo ili direkt iz izlaza za slusalice
u miksetu ili preko D Boxa, ne znam vise ni sam :-)

Hvala unapred za bilo kakav odgovor!

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Dvije akusticne gitare na bini

Post by Tiki the Boyler » 05 Feb 2009, 13:40

Za ozvučavanje akustične gitare mikrofonom moraš imati zamalo idealne uslove (dovoljno velika bina, monitoring...)
Budući da tih uslova kod nas uglavnom nema jedina stvar koja će vas realno osloboditi muka jeste nabavka dvije ozvučene akustične gitare. Pristoju akustičnu gitaru (ranga Washburn D10SCE) ćete platiti koliko biste platili i odličan mikrofon za ozvučavanje gitare.
Dodatna pogodnost je u tome što većina ozvučenih akustara ima on board preamp sa osnovnim frekvencijskim kontrolama, tako da je kontrola tona i prezentnosti gitare u miksu izuzetno laka. U praksi je otprilike dovoljno poigrati se kontrolom MID frekvencija: kad sivraš prateću dionicu povuci MID ispod "nule"... kad sviraš solo gurni ga u plus i nema zime!

Ubacivanje električne gitare možda nema previše smisla, ali ako se odlučite na takvu opciju onda obavezno ozvučite pojačalo dinamičkim mikrofonom (tipa Shure SM57). Povezivanje gitarskog pojačala putem Line Out-a uglavnom daje očajne rezultate.


p.s. Kada navodiš opremu koju koristiš moraš navesti tačan naziv (u ovom slučaju mikrofona), jer navođenje imena proizvođača uglavnom ne pomaže previše.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest