Upotreba kompresora (u pedal-formatu) na gitari i bas gitari

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Upotreba kompresora (u pedal-formatu) na gitari i bas gitari

Post by Rocket Roll » 08 Feb 2009, 23:27

Naročito gitaristi pate od onog što drugi članovi benda nazivaju "neopravdano & ničim izazvano odvaljivanje pojačala". Zašto?

Drndanje po električnim žičanim instrumentima (gitari, bas gitari) u mnogo većoj meri zavisi od sustaina (srednjeg dela note, vremenski posmatrano) i squisha (velike kompresije koja izjednačava odziv svih žica) nego što je to slučaj sa "folk" i "klasičnim" žičanim instrumentima. Dok muzičare koji sviraju akustične žičane instrumente (gitaru, klavir) pre svega zanimaju attack (početni deo note, vremenski posmatrano) i dinamika, "muzičare na struju" pre svega zanima šta se dešava sa sustainom i da li je odziv žica podjednak.

Pritom ovo nije ograničeno na Santana-stil sviranja (note koje beskonačno traju). Razlog zašto (vaš) gitarista insistira na tome da svoje pojačalo svira "all the way to eleven" jeste potreba za kompresijom - ma šta vam on govorio o overdrajvu, Baxandall tonskim sekcijama u koje samo preopterećivanje pretpojačala može da vrati srednje ili o želji da izbegne pedale (koje bi mu vratile srednje i "ispeglale" signal) radi "prirodnog" tona.

Šta se zapravo dešava kada se signal gitare protera kroz, recimo, namunjenog vrištavca tipa Marshall JCM800?

"Kulturni" signal gitare, velike dinamike, sa tipičnim osobinama žičanog instrumenta - velika amplituda u početku (jak attack), kratko trajanje (slab sustain)...

Image

...postaje izobličen i u tom procesu gubi dinamiku i jak attack a dobija veći sustain...

Image

...a to je upravo ono bez čega vaš gitarista ne može da zvuči kao Sleš.

Poenta ove priče može da glasi: kako da izbegnete teror gitariste nad ostatkom benda?

1) Skupo ali dobro rešenje je pojačalo manje vataže ili manji kabinet sa neefikasnijim zvučnicima. Ako pričamo o profesionalnoj opremi, pojačalo male vataže neće biti bitno tiše nego bitno kompresovanije i distorziranije (u poređenju sa pojačalom veće vataže). Da bi obezbedilo istu decibelažu, manje pojačalo više napreže svoje stepene pojačanja i time ranije distorzira & kompresuje signal - što znači da može da bude i tiho i da zvuči kao rokenrol. Pojačalo veće vataže će morati da se napregne da bi došlo u istu takvu "money zone", a u tom procesu će biti preglasno. Naravno, "neefikasniji zvučnici" ne znači "krš zvučnici" nego zvučnici male vataže tipa Celestion Greenback, koji brzo dodaju svoju distorziju iz istih razloga kao i pojačala manje vataže (više se naprežu).

2) Tradicionalno jeftino rešenje su overdrajvovi i distorzije. U njima vas pre svega fascinira ono "režanje", ali ako razmislite videćete da nema "režanja" bez kompresije. Pokažite mi pedalu koja dodaje distorziju i pokazaću vam pedalu koja dodaje kompresiju (isto što važi i za distorziju pojačala važi i za distorziju pedala). Nažalost, mnogi gitaristi ih ne obožavaju jer im zvuče "veštački" - do trenutka kad počnu da dodaju veliku količinu kompresije, mnoge pedale zvuče "zujavo", pa ih gitaristi koriste više kao ekvilajzere nego kao glavni izvor gaina. Stoga bi bilo poželjno da u setup gitariste koji je svestan da ne sme biti preglasan uđe

3) Kompresor (ispred pojačala). Kompresor signalu dodaje najbolje osobine distorzije (izjednačen odziv žica, smanjen attack i povećan sustain) bez dodavanja loših osobina distorzije (neprirodnog i preširokog harmonskog spektra). Na stranu forme muzike kojih nema bez kompresora u obliku pedale (country, western), njih koristi veliki broj gitarista drugih žanrova koji ne žele da maltretiraju sebe/publiku/tonce.

Dve tipične upotrebe kompresora u obliku pedala su

a) Kompresor pre ostalih efekata (a posle waha). Najmanja količina dodatog šuma i potencijalno najsuptilnija kompresija. Dejvid Gilmur bi bio najbolji primer kako se kompresija koristi s merom - neki od njegovih kompresora je uvek uključen, a podešeni su tako dobro da vi to i ne shvatate (sve dok ne pokušate da odsvirate neke od njegovih solo deonica i ne napravite potpune budale od sebe u toku tog procesa).

Image

b) Kompresor posle overdrajva, "Nashville style". Rok-škola ovakav setup poznaje samo marginalno, i to uglavnom preko recepta "kompresor mi služi da se pojačam za solo", ali ovakav pristup ima svojih prednosti (ako ne preterujete sa kompresijom). Kompresor "pegla" razlike u dinamici između čistog i overdrajvovanog zvuka gitare, pa overdrajv pred kompresorom zvuči kao veoma "glatko" dodavanje gaina. Poslušajte kako taj trik koriste Trej Anastasio (Phish, Oysterhead) i Bob Brit (Dixie Chicks, Bob Dylan) i sve će vam biti jasno.

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Re: Upotreba kompresora (u pedal-formatu) na gitari i bas gitari

Post by Mithrandir » 09 Feb 2009, 09:54

Jako poucan tekst! Hvala, Rocket.

Mislio sam da se kompresor obicno pali tokom solaza (sustain, pa i mali boost), a nikako za sviranje ritma npr. (pod distorzijom). Cini mi se da sam izvukao drugaciji zakljucak iz teksta?

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Upotreba kompresora (u pedal-formatu) na gitari i bas gitari

Post by Funkomat » 09 Feb 2009, 12:15

Ja sam bio protiv kompresora dok nisam cuo CS-2, onda sam prosao kroz fazu kad sam ga koristio povremeno (uglavnom za clean) a posle taga sam jedno pola god-god svirao pod kompresorom ukljucenim sve vreme. Sad ga gotovo uopste ne koristim. Kod kuce nikad a sa bendom samo na par pesmama koje to zahtevaju...
Cak je i moj hibrid imao vise nego dovoljno sustaina sa lepo podesenim eq-om a sa bassmanom bih bio lud da palim kompresor. :mrgreen:
Veoma je bitno ne preterati sa kompresijom jer mislim da je mnogo losije nemati nikakvu dinamiku nego nemati sustain.
Bar za ove izrazajnije vrste muzika... :D

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Upotreba kompresora (u pedal-formatu) na gitari i bas gitari

Post by Rocket Roll » 09 Feb 2009, 13:24

Nema na čemu, i drugi put.
Mithrandir wrote: Mislio sam da se kompresor obicno pali tokom solaza (sustain, pa i mali boost), a nikako za sviranje ritma npr. (pod distorzijom). Cini mi se da sam izvukao drugaciji zakljucak iz teksta?
Izvucimo pouku iz sviranja akustične gitare - kompresor je skoro neophodan kada se prangijaju akordi, jer lepo "stegne" sve udarce i drži konstantan nivo signala (što, na primer, pogoduje "tri akorda i istina" stilu sviranja i "Neša Galija feat. Bajaga" tipu muzike). No distorzija retko zahteva dodatnu kompresiju!
Funkomat wrote:Cak je i moj hibrid imao vise nego dovoljno sustaina sa lepo podesenim eq-om...
Dokle god nije preglasan, a ima sustaina i dinamika nije prevelika (BAM na početku i onda ništa)... Nema čvrstih pravila, samo predloga. Zaboravih da pomenem - hambakeri pomažu pojačalima da zvuče "izravnato" i "puno" i kada se svira tiho.
Funkomat wrote: Veoma je bitno ne preterati sa kompresijom jer mislim da je mnogo losije nemati nikakvu dinamiku nego nemati sustain.
Kompresije, rekosmo, generalno ima mnogo u signalu električne gitare (overdrajvovi, distorzije, gitarska pojačala koja su dizajnirana da uvek budu preopterećena, zvučnici) jer sa električnom gitarom to prosto tako treba i gotovo sve na putu signala električne gitare kompresuje na ovaj ili onaj način, a kad je u pitanju preterivanje sa kompresorom u formatu pedale - pa, zavisi šta se svira.

Na primer, chicken pickin' ne zvuči kako treba ako kompresor ne "savija" (ducking, spori attack) kao lud. :D Metal i hard-rok su generalno ništa bez teeeške kompresije, ali na drugi način (brz attack, limiting) i iz drugih izvora ("vreli" hambakeri, prekompresovana distorzija pojačala kao Maršali i Rectumfryeri).

Najopštije rečeno, tek kad se svira polako (bluz, balade, sporije solaže) i sa malo gaina može da se pretera sa pedal-kompresorom, jer tu uho slušaoca prati svaku notu od njenog početka do njenog kraja i oseti "gušenje" preagresivnog kompresora. Delom je to greška i samih kompresora (većina popularnih pedal-kompresora ima spor attack). Paradoksalno, upravo kad se svira polako i sa malo gaina čujemo najveće prednosti kompresije...

Kako se kompresor namešta da ne bude preagresivan? "Sustain" se polako povećava dok ne počne ducking, a onda se malkice vrati unazad.

Opšte pravilo - što se čistije svira, tj. što manje distorzije, to više koristi od kompresora. Overdrajvovima kompresija može da pripomogne. Distorzije retko trebaju dodatnu kompresiju, one već "peglaju" kao lude. Lampaši dodaju puno kompresije, zato su i toliko slavljeni. Još ako imaju lampaško ispravljanje - uhu!

User avatar
Шмајсер
Хинт-Лорд
Posts: 1055
Joined: 17 Feb 2008, 22:03
Location: Мош пит

Re: Upotreba kompresora (u pedal-formatu) na gitari i bas gitari

Post by Шмајсер » 09 Feb 2009, 13:55

Rectumfryeri :D

ја имам на овом мом ленију компресор дугме, али га користим претежно за слеп, а пошто и нисам неки слепац ретко га користим :)

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Re: Upotreba kompresora (u pedal-formatu) na gitari i bas gitari

Post by Mithrandir » 09 Feb 2009, 20:08

Rocket Roll wrote:Kako se kompresor namešta da ne bude preagresivan? "Sustain" se polako povećava dok ne počne ducking, a onda se malkice vrati unazad.
Da li mozes da pojasnis sta je tacno ducking?
Шмајсер wrote:Rectumfryeri :D
Stalno ih tako zove :lol:

User avatar
Jack Nape
Posts: 163
Joined: 09 Dec 2009, 00:35
Location: Beograd

Re: Upotreba kompresora (u pedal-formatu) na gitari i bas gi

Post by Jack Nape » 26 Nov 2010, 13:55

I ja bih da cujem nesto u vezi pomenutog ducking-a, ako neko zna?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest