Faza i kontrafaza ("reverse phase" na mikseti)?

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Faza i kontrafaza ("reverse phase" na mikseti)?

Post by Cope » 21 Feb 2009, 17:00

Pozdrav,
Skoro sam provalio da na mikseti pored podešavanja panorame postoji i podešavanje faze signala, dakle - "normal" i "reverse" phase. Ja praktično čujem razliku kada je promenim, ali me zanima teoretski u kojim slučajevima se to koristi i šta se konkretno dobija?

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Faza i kontrafaza ("reverse phase" na mikseti)?

Post by Tiki the Boyler » 21 Feb 2009, 18:09

Reverse Phase okreće fazu signala za 180º.
U normalnim uslovima slušanja pritiskanje tog dugmeta ne možeš čuti. Ali ako hoćeš da čuješ kako radi napravi jedan stereo fajl koji ima identične L i R kanale (praktično je mono) i onda jedan kanal gurni u jedan kanal miksera, a drugi u drugi. Prvo poslušaj bez okretanja faze, a onda na jednom kanalu obrni fazu. Ako si napravio korektan fajl zvuka bi trebalo nestati.

Kakva je upotrebna vrijednost te opcije na mikseru (uglavnom je imaju kvalitetniji mikseri)?
Pa uzmimo za primjer ozvučavanje doboša. Osnovni mikrofon postaviš sa gornje strane doboša, a pomoćni sa donje.
Posmatraj sad jedan izuzetno kratak vremenski period (udarac palice o opnu). U tom trenutku se opna fizički kreće na dole, povlači vazduh za sobom, a njime i membranu osnovnog mikrofona (koja izlazi iz kalema mikrofona). Istovremeno donja opna takođe ide na dole (tj. ka pomoćnom mikrofonu) i pomjera membranu mikrofona (koja ulazi u kalem mikrofona).
Praktično imaš situaciji da jedan mikrofon ima pozitivan pomjeraj membrane, a drugi negativan. Logički gledano, u takvoj situaciji se ne može reći da mikrofoni baš sarađuju. Štaviše, rade jedan protiv drugog!
E, tu stupa na scenu Phase Reverse kojim, elektronskim putem, okrećeš fazu jednog mikrofona (obično pomoćnog) i tako da se on usklađuje sa osnovnim mikrofonom, nakon čega se njihovi signali sabiraju a ne pobijaju.
Isti princip se primjenjuje kod ozvučavanja gitarskog pojačala sa obe strane. U stvari... svugdje gdje su mikrofoni okrenuti jedan nasuprot drugom.

Možda zvuči malo konfuzno, ali... probaj. Imaš mikser sa Phase Reverse funkcijom pa probaj na opisanom primjeru.
Javi ima li logike. :)

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Faza i kontrafaza ("reverse phase" na mikseti)?

Post by Rocket Roll » 21 Feb 2009, 18:10

Ozvučavaš gitarski zvučnik sa dva mikrofona, ideš standardnom metodom (oba na istom zvučniku, jedan bullseye ili na ivici kalote a drugi bliže obodu), nemaš vremena da ih lepo namestiš i krene fazno poništavanje - guraš master regler ili reglere mikrofona naviše, a zvuk se stišava umesto da se pojačava. Šta radiš? Obrćeš fazu jednom od mikrofona.

Nemaš uslova da napraviš vocal booth, tako da moraš da snimaš nekog drugara kako nešto peva dok sedi na tvom krevetu, usred akustički neobrađene sobe. Šta radiš? Jedan mu mikrofon stavljaš pored usta, a drugi postavljaš da "sluša" sobu. Okrećeš fazu na mikrofonu koji "sluša" sobu i poništavaš šum sobe.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Faza i kontrafaza ("reverse phase" na mikseti)?

Post by Cope » 21 Feb 2009, 22:23

Hvala! Dobio sam i više nego precizne odgovore.
Ja sam ukapirao da se menja zvučna slika u odnosu na promenu faze, al mi je trebao školski primer korišćenja u praksi :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest