Mackie C300 aktivna kutija?

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Mackie C300 aktivna kutija?

Post by Cope » 30 Mar 2009, 23:13

Ima li neko iskustva sa Mackie C300 aktivnim kutijama? Dobio sam preporuke od nekih ozbiljnih tezgaroša pa me interesuje podrobnije mišljenje ako neko ima iskustva sa njima kao i pandam u toj klasi (JBL, RCF, EV, itd....), te cena i firma koja ih uvozi - prodaje kod nas...

Hvala...

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Mackie C300 aktivna kutija?

Post by Tiki the Boyler » 31 Mar 2009, 00:09

Koliko ja znam C300 je pasivna kutija.
U aktivnoj verziji se zove SRM450. Na njoj sam svirao. Iskreno... nije me nešto ostavila bez daha. Mada to od kutije te cjenovne klase ne treba ni očekivati.
Kao i obično... kada mi CD na aktivnoj kutiji zazvuči do jaja znam da od svirke nema ništa. Kutija ima poprilično napakovan ton, što je očigledno posljedica poprilično nisko postavljenog limitera. Na malim radnim snagama to zvuči OK, ali ako pokušaš da gurneš kutiju malo jače - od toga nema ništa. Limiter odradi svoje i naprosto uguši kutiju. Ukoliko se koristi sa basovima situacija je nešto bolja, ali... ne očekuj previše.

I još nešto...SRM450 se i ne kvari previše, ali kad se pokvari onda si na belaju. Pojačalo je modularno - i to napravljeno tako da se prilikom crkavanja određenog modula kompletan zamijeni novim. I to bi bilo fino da Mackie ima čestitog ditributera. Ovako dođeš u situaciju da ne možeš da kopaš po modulu a rezervni ne možeš da zamijeniš. I onda te nema nigdje.

Što se drugih tiče... JBL je kao i Mackie najveći dio proizvodnje prebacio u Kinu. U matičnoj zemlji se rade samo top modeli koji imaju i top cijene, tako da uglavnom ispadaju iz domena našeg muzičara. Kineske modele zaobiđi u širokom luku. Plaćaš kvalitet ranga Behringera po cijeni firmirane robe. Po meni loša solucija.
RCF i dalje radi odlične gole zvučnike - komponente. Međutim, što se tiče zvučnih kutija - zadnjih nekoliko modela koje sam čuo (ART300, ART500 te neke male kompakte sisteme) stvarno zvuče očajno!

Od (smrtnicima dostupnih) firmi koje nisu otišle u Kinu ostali su ElectroVoice i Dynacord. Za distributere pogledaj na oficijelnim sajtovima. Jedini je problem što je Srbija prepravljena kopijama EV-a i Dynacorda, zbog čega ih ljudi masovno kupuju u Bosni gdje je jako dobro riješena distribucija.


p.s. Nemoj da stavljaš duple teme. Ako moderator ne obriše onu na zvučnicima, ja ću sutra obrisati ovu.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest