Zvucne kutije ili mikser..???

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Zvucne kutije ili mikser..???

Post by dejankuki » 03 May 2009, 12:33

Dakle, imamo jedno krucijalno pitanje... kao bend!?

Naime, obzirom da smo kao poceli da svircamo i da uvidjamo neke probleme povela se diskusija o zvuku.. zvuku benda..

Naravno kad bi odmah imali novca ja bih znao sta da kupim... (al' sam pametaaaaan!!!) medjuim posto to nije slucaj, poceli smo da se glodjemo... sa jednim pitanjem..

Sta je vaznije za zvuk.. ????

mikseta ili zvucne kutije..

Miksetu znate tj. mozete da vidite u rubrici moja oprema na forumu ovom.. suva je i bez efekata. Pojacalo, snagas je H H i radi vrlo dobro.. 2x250W je.. Zvucnici su neki skarabudzeni i prepravljani.. ( bass bin i neka dva satelita,) snagu trpe, ali su zapreminski mali.. tako da smo sinoc imali los zvuk... a bogami ni na prosloj svirki se nismo proslavili zvukom...

E sad, jasno mije da cemo morati da kupimo i miksetu i zvucnike, ali po vasem misljenju, sta prevashodno da jurimo, kutije ili miksetu...

obzirom da kao imamo nase, ne znam koliko je pametno da ipak iznajmljujemo razglas.. mislim..

Necu da kazem moj stav da ne ispadne da navodim, ali recicu ga negde ... u nekom trenutku...

I da, predlozi, polovno, novo... jace, slabije... kupujem-prodajem...


Dakle, hajd'mo o prioritetima..

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Zvucne kutije ili mikser..???

Post by Tiki the Boyler » 03 May 2009, 15:34

Mnogo teško pitanje. I jedno i drugo značajno utiču na zvuk u cjelosti.

Ako ti nešto znači... ja još nikada nisam odbio posao (kao tonac na velikim koncertima) zbog lošeg razglasa, ali nekoliko puta jesam zbog lošeg miksera i nedostatka outboarda. Tako da ja lično puno više obraćam pažnju na ono što mi je pod rukama.

Međutim... kad malo razmislim... u malim prostorima i tzv. klubskim varijantama bih možda ipak prevagu dao zvučnim kutijama. Da se razumijemo, još jednom ću ponoviti, jedno bez drugog ne može, ali... kada se priča o jeftinim varijantama, koliko god bila dobra mikseta iz pravljenje krš kutije neće izaći ništa!
Recimo da bi dobitna kombinacija za početak bila: par dobrih zvučnih kutija i ispravan mikser! Recimo, par Peavey Impulse 1012 ne bi trebao biti nedostižan. Eventualno HK Audio PR:O 12... sve ispod toga smatraj bačenim parama.

E da... možda sam nešto propustio, ali... sastav benda je jako bitan kada se priča o izboru adekvatne opreme.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Zvucne kutije ili mikser..???

Post by sirac-šunka » 03 May 2009, 21:13

Ja također, po mojem skromnom iskustvu, ako bi moralo da se da odgovor na pitanje novi miks ili nove kutije, a u ovom konkretnom slučaju, glas dajem novim kutijama.

Sam si priznao da su skarabudžene... A tvoj miks, koliko se sećam nije toliko loš. Možda mu fali efekat ( c... c... c... :D ), pa možda da nabavite neki eksterni. :?:
Prodade pre par mesece xspaceman Alesis-ov midiverb, čini mi se, za baš nevelike pare... Koliko mi se čini, ima ovih rekova za 30 do 50 evra svremena na vreme po oglasima.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Zvucne kutije ili mikser..???

Post by dejankuki » 04 May 2009, 15:26

Prvo, bend je petoclani...klasika...
Bubnjevi, bass, klavijature, gitara i glas. Bubanj se ozvucava sa 5 ili 6 mikrofona, a pratecih ima dva.. ah da klavijaturista ima dve klavijature.. znaci brat-bratu 12-13 kanala su potrebni uvek.. Moja mikseta nema efekte, ali sem reverba za klupske svirke (po meni) i ne treba vise, inace ne mogu da smirim mikrofoniju u malim kaficima tipa 60-80 m kvadratnih. Midiveb ili Quadraverb je najbolja solucija.. nego samo da ga naFatamo.. u krajnjem slucaju Pikoverb. Behringer solucija - samo polovno, mada i to je diskutabilno...
EQ na mikseti je ok, zadovoljava potrebe, s tim da bi mogli da uzmemo neki eksterni pa ili na aux ili Konzola>EQ>snagas.. dakle otom-potom..

Tiki the Boyler wrote:koliko god bila dobra mikseta iz pravljenje krš kutije neće izaći ništa!
upravo tako i ja razmisljam..

E, sad.. i moje misljenje je da ipak treba vise paznje da se usmere na kutije, iz prostog razloga; Za te potrebe i tu snagu.. cist zvuk iz kutija mi vise znaci nego sva "pomagala i mogucnosti" iz i od miksete. Uglavnom, mi na toj opremi vezbamo, zvuk je fin u prostoriji za vezbanje, u kaficu npr imamo sat - sat ipo da se postavimo i krenemo sa svirkom... znaci nema tu neke "filozofije" trazenja zvuka.. mikseta je u 70-80% slucaja da se kolko-tolko nivelisu instrumenti.. i da glas bude jasan i glasan... sve ostalo se nekako steluje po nekom defaultu... (Otprilike: "Cek, kako bese...high na 6-8 sat, mid na 3 i bass na 5-7, za gitaru.. EQ sam sredio na procesoru.. i cepaaaaj.." to je taj fazon, eventualno manje varijabile..), hocu reci da u tim uslovima ne mogu da produkcijski budem zahtevan... i plus u toku svirke se akustika menja svakih 10 minuta... to valjda znaju svi koji se malo bave miksanjem u kaficima... narocito ako bas bin ili zvucnik pokrije neko od gostiju.. telom, jaknom.. stolicom..


Sad, Tiky, jesi ti u pravu kad pricamo o velikim i open svirkama i koncertima... imam dovoljno iskustva da znam o cemu ti pricas i sta mi treba... imam i iskustva sa malim svirkama/koncertima, ali ovde se radi o tipicnim tezga-svirkama... pa eto nije na odmet da se doedukujem..i skontam kojim putOm da krenem... tj. da li prvo da jurimo kutije ili miksetu i oko miksete... (I proverim da li JA razmisljam u pravom smeru... :oops: )



meni nesto ove upadaju u oko i kao resenje..

http://www.artistsystems.net/mex/artika ... 9&art=3000

ili ove.. http://www.artistsystems.net/mex/artika ... 39&art=445

ove koje si ti predlozio sa sad su van naseg domasaja... cenom..

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Zvucne kutije ili mikser..???

Post by sirac-šunka » 04 May 2009, 18:26

Molim vas ne mojte da ozvučavate bubanj sa 5-6 mikrofona. :(
Mislim, klub, obično je tu i mala bina, mnogo mikrofona na jednom (malom) mestu... pa obično može više da škodi nego da koristi. :? A nije da tečovanim, ali kojih 5-6 mikrofona koristite? Ako su neki sa buvljaka, pa bolje dva dobra nego 6 sranje...

A za efekte, pade mi na pamet i Behringer Virtualizer, nisam imao praktičnog iskustva, ali sam iz više izvora čuo baš lepe reči za ovaj komad Behringer-a, a i cena mu je korektna, plus, viđao sam ga par puta na oglasima za 50-tak, možda i manje, evra.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Zvucne kutije ili mikser..???

Post by dejankuki » 04 May 2009, 20:00

http://www.thomann.de/gb/audio_technica_mbdk5.htm za bubnjeve... i iskreno nisu losi. Cak, dobro se drze u ukupnoj slici zvuka. (eventualni sesti je SM58 za overhead..)

A virtulizer.. novo ima samo ovo http://www.thomann.de/gb/audio_technica_mbdk5.htm znaci opet samo polovno.. ako se nadje.. mada sam pre za alesisa, jer mi je mnogo pristupacniji za rad sa njim.. (znaci licne preferencije first)

E, sad bina... negde je ima ali u vecini slucaja smo u istom nivou sa publikom...

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Zvucne kutije ili mikser..???

Post by sinisake » 04 May 2009, 20:04

eventualni sesti je SM58 za overhead..
SM 58 za overhead? To mi je zanimljivo...

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Zvucne kutije ili mikser..???

Post by dejankuki » 04 May 2009, 20:19

Paaa, siri je u hvatanju nego ova pet.. jeste unidirekcioni, ali je siri od ovih pet u kompletu...tako da je pogodniji za over..

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Zvucne kutije ili mikser..???

Post by sinisake » 04 May 2009, 20:27

Da... Al' moram priznati da nikad nisam cuo da to neko radi, kontam da je prisilno resenje... :(
Ovi moji drugari kupili su neki Stagg komplet mikrofona i to odlicno radi poso za manje svirke. Tu su dva kondenzatorska, ona tanka, znas, idealna za overhead.

Cudi me da u ovom kompletu koji si linkovao nema jos 2 kondenzatorska... Fonjare... :)

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Zvucne kutije ili mikser..???

Post by sirac-šunka » 04 May 2009, 21:57

Hm... nešto nije baš sa linkovima. Trebalo bi još uvek da ima ovo: http://www.thomann.de/gb/behringer_dsp2 ... er_pro.htm
Mada i jes nebitno, sigurno da je Alesis sto-put bolji...
A i ovo bi trebalo da je prelepo: http://www.thomann.de/gb/lexicon_mx200.htm
odn. http://www.musiccentar.com/www/singleitem.php?id=1833

... i dalje mi se čini da je neki mik za bubanj tu višak, a neki manjak... :hmm: naračito, ako se svira "međ publikom"... ali dobro, ako vam bolje zvuči tako nego nekako drugačije, OK :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest