AKG D5

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
cokanovic
Posts: 28
Joined: 11 Apr 2009, 17:57
Location: Šabac - Beograd

AKG D5

Post by cokanovic » 06 Jun 2009, 05:56

Intersesuje me da li neko na forumu ili neko koga znate ima iskustva sa ovim mikrofonom?

Dosta sam kopao po netu i naisao na zaista sjajne komentare u vezi ovog mikrofona. Najnoviji proizvod AKG-a, a i na trzistu mikrofona uopste. Interesuje me i kakav je u poredjenju sa Shure 58, posto se dvoumim koja od ta dva da kupim. Sama proba u prodavnici nista ne znaci. Prava slika se vidi tek na stage-u, za vreme svirke.

Pevam u bendu koji najcesce nastupa na manjim binama, na kojoj iza sebe imam bubnjara i gitaristu koji znaju ponekad da budu malo glasniji. Imao sam problem sa prethodnim mikrofonom koji je dosta "hvatao" njihove zvukove, tako da mi treba mik koji je otporan na to, a opet i da bude pojacan u mid-range-u, kako bi se prbio kroz mix.

Hvala. ;)

User avatar
cokanovic
Posts: 28
Joined: 11 Apr 2009, 17:57
Location: Šabac - Beograd

Re: AKG D5

Post by cokanovic » 08 Jun 2009, 02:26

Nemoguce da niko nema komentar na pitanje...piiiih...

Ili svi koriste Shure 58??? :D

Dajte, ljudi, nemojte da ga kupujem na slepo! :D

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: AKG D5

Post by Tiki the Boyler » 08 Jun 2009, 11:38

Odeš u prodavnicu, poneseš matricu, pustiš je na adekvatan razglas i pjevaš uz nju smjenjujući mikrofone koje porediš.
To je apsolutno jedini način da izabereš mikrofon. Upamti, ono što se meni sviđa i godi apsolutno ne mora da se tebi sviđa i godi.

User avatar
cokanovic
Posts: 28
Joined: 11 Apr 2009, 17:57
Location: Šabac - Beograd

Re: AKG D5

Post by cokanovic » 08 Jun 2009, 22:59

Ma, znam ja to... Ali, pomogao bi mi neko ako ga je vec koristio.

Svejedno cu ga uzeti, da probam. Po svemu sudeci je u klasi Bete, a cena je sa 25%popusta do kraja leta. Greota ne kupiti, ne mogu tako lako da se ispalim. Eto, kad kupim, javicu vam kakav je! :D

User avatar
Cilal Najed
Posts: 283
Joined: 24 Apr 2008, 19:47
Location: Beograd

Re: AKG D5

Post by Cilal Najed » 09 Jun 2009, 09:27

Koristio sam ga na jednom koncertu, vlasnici razglasa su se kleli u njega, ali iskreno, ako nadjes staru shure sm58 made in usa, nemoj razmisljati nego uzmi polovan shure.
Mana supercardioid mikrofona je sto mnogo skupljaju sa bine, u nekim slucajevima cak naprave i problem, takav salucaj sam imao sa senheiserom e945, a mislim da su ta dva mic-aveoma slicna.
Najbolje je da probas mikrofon i sam odlucis.

User avatar
cokanovic
Posts: 28
Joined: 11 Apr 2009, 17:57
Location: Šabac - Beograd

Re: AKG D5

Post by cokanovic » 09 Jun 2009, 10:40

Pih...majku mu...Pa na nekim review-ima bas pise da je pravljen za bucan stage. Da je fokusiran na vokal i da ima max gain before feedback. Kome sad da verujem? :shock:

Znam ja da su USA Shurke neprevazidjenje, ali ih nije lako naci, bar ne u dobrom stanju. Povrh svega, AKG D 5 trenutno kosta 7 500 dingera, sto je smesna lova za dobar mik. Trenutno je na popustu, inace kosta oko 100 e.

Cuo sam bas dosta dobrih preporuka, pa sad ne znam. Probacu ga, svakako, ali da mogu poveo bih i bubnjara sa sobom da ma lo "lema" po prodavnici da vidim da li onda radi lepo. :D

Ja ipak mislim da se AKG dobro pokazao ovih godina i da je prednost sto se ovi mikrofoni prave u Poljskoj, a ne u Kini i sl. Inace, ako naletim na 1. seriju, ona je made in Austria.

Bitno mi je samo da se dobro probija kroz mix i da ga ima u mid range-u. Ne trazim puno... :) :)

dpa
Posts: 2
Joined: 02 Jun 2009, 15:33

Re: AKG D5

Post by dpa » 09 Jun 2009, 15:48

Ja sam imao priliku da radim sa tim mikrofonom i moj utisak je da za te pare zaista vredi kupiti ovaj mikrofon. Poredjenje sa sm 58 je nepotrebno jer ima vokala koji sigurno bolje izlaze sa d5 nego sa sm58. Konkretno meni je na tom koncertu vokal bio mnogo bolji i definisaniji sa d5 nego na shuru. Ima naravno i drugih primera koji govore u prilog sm58. Jedno je sigurno a to je da je provereno da teze ulazi u mikrofoniju od sm58. To je bilo moje iskustvo. Samo da dodam da superkardiod direktivnost mikrofona ne skuplja toliko "scenu" kao kardioda.

User avatar
cokanovic
Posts: 28
Joined: 11 Apr 2009, 17:57
Location: Šabac - Beograd

Re: AKG D5

Post by cokanovic » 09 Jun 2009, 22:20

Hvala na odgovorima. Sutra idem da ga uzmem. Nadams e da ce napraviti dobar posao.

Vec za vikend cu ga probati pa cu da javim rezultate. :D

User avatar
Cilal Najed
Posts: 283
Joined: 24 Apr 2008, 19:47
Location: Beograd

Re: AKG D5

Post by Cilal Najed » 09 Jun 2009, 23:00

To je povoljno, sada na taj mikrofon gledam iz druge perspektive jer sam mislio da je skuplji.
Tako mi se i vise svidja vokal na senheiseru e835 (cardioid), nego na e845 (super-cardioid), i na nekim razglasima je e835 bolje zvucao od dobre stare sm58, ali to ne znaci da je bolji mikrofon.
Mislim da neces pogresiti ako kupis D5 za te pare, samo da ti se dopadne njegova boja.

User avatar
vikator
MF veteran
Posts: 114
Joined: 05 Aug 2007, 22:03

Re: AKG D5

Post by vikator » 10 Jun 2009, 12:47

Mi smo osvojili jedan takav mikrofon na gitarijadi, i ne moze da se poredi sa Shure Sm58.58-ica je mnogo bolja.
Ta supercardioda hvata sve zivo. Bas sam primetio kada se udalji pevac od mikrofona, da glasnoca ostaje ista, dok sa shure-om ne.Kod shure se smanjuje.A za to da ima max gain pre feedback-a je tacno skroz.

User avatar
cokanovic
Posts: 28
Joined: 11 Apr 2009, 17:57
Location: Šabac - Beograd

Re: AKG D5

Post by cokanovic » 13 Jun 2009, 04:24

Evo, svezi i prvi utisci.

Upravo dodjoh sa svirke i...hm... Mikrofon apsolutno nista ne kupi osim vokala. Stajao sam tacno ispred bubnjeva koji su prilicno glasni i jedva da je kupio signal. Znaci, ono sto kaze specifikacija, tacno je. U startu je pokazao masivan zvuk basa. Vrlo izrazen bas, koji mi mnogo ne prija jer sam bariton, ali to eq na mixeru popravlja vrlo lako. Znaci da se ne moze desiti da vam u svirci zafali basa... Proximity effect je sveden na minimum kao kod kondezatora. Vrlo dobro izrazava sibilante jer je freq opseg u gornjem delu do 20khz (opet slicno kao kondenz). Vrlo je zvucan i izrazen u treble frekvenciji, dok u middle range ipak mora malo mixer da ga pogura. Npr. meni je bilo dovoljno da treble bude na polovini, tj. 12 sati i bio je prilicno cist. Za zenske vokale nije definitivno. Tu prednost odnosi Shure 58. Mada, mora se priznati, da ova dva mikrofona ne lice ni malo. Generalno, D 5 ima dosta odlika kondezatorskih mikrofona, s tim sto je vise usredsredjen na vokal i idealan je za bucniji stage. Ima zaista max gain pred feedback. Mikrofonija nije ni "zamirisala" i pri max pojacanju. Zaista impresivno. Jos ako se poklopi da vam legne na boju glasa, d 5 ce biti best buy. Mislim da je i prilicno univerzalan u pogledu nacina pevanja. Dobro se pokazao i u pesmaam sa agresivnijim pevanjem (rock i rap), a i zbog izrazito "crisp" zvuka fino radi u meksim pesmama (balade).

Sve u svemu, za 7.500 din, ovo je i vise nego sto sam ocekivao. Ako uspem da jos malo poboljsam setup na mixeru, bice to pun pogodak. Jos jednom isticem da mislim da je vise predvidjen za muske lead vokale, narocito na bucnom stage-u!

:ziveli: :ziveli:

User avatar
Cilal Najed
Posts: 283
Joined: 24 Apr 2008, 19:47
Location: Beograd

Re: AKG D5

Post by Cilal Najed » 13 Jun 2009, 10:04

Nek' te dugo sluzi!

User avatar
cokanovic
Posts: 28
Joined: 11 Apr 2009, 17:57
Location: Šabac - Beograd

Re: AKG D5

Post by cokanovic » 13 Jun 2009, 16:29

Hvala, druze. Nadam se da hoce. :D

Imam jos neke mikrofone koje koristim u drugim prilikama. Narocito mi se svidjaju kondezatorski. Ali mi je jedan ovakav bio potreban. :)

Izgleda da sam jedan od onih koji traze realnu alternativu Shureu 58. Il si Shure-man ili Senn-man! ;)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest