Muzičko vaspitanje u školama

Moderators: dejankuki, Critical, Trooper

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by sinisake » 11 Nov 2008, 18:21

Prvo ne čitaš post pažljivo, piše "... cenim I Leontinin rad..." iz čega se jasno vidi da mala ne peva kod nje već u ranije pomenutom horu ZVEZDANE STAZE profesorke Bajčetić. Drugo, to što Leontina radi niko pre nje nije radio sa decom u toj meri i na taj način. Obrade nekoliko svetskih hitova su odlične i ja joj skidam kapu i vrlo sam ponosan što tako nešto postoji u mom gradu i u mojoj zemlji. Kada sam prvi put čuo taj hor mislio sam da je italijanski jer oni imaju takve dečije horove odavno. Zvezdane staze su takođe divan hor za koji komponuje i Ogi Radivojević. Poslušaj pesmicu "Jelena" malog Bajčetića na Youtube.
Zapravo, citam uglavnom pazljivo, ali eto, ovaj put to i mi se omaklo. :wink:
A ja sam naivno pomislio da je u pitanju njezin hor, posto mu je ime, onako, bas indikativno, sto bi rekli...

A glede Ogija i Leontine, od oboje mi se kaki, zao mi je.

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by Nyarlathotep » 11 Nov 2008, 21:39

Duane wrote:
Nyarlathotep wrote:ja bih u srednjim skolama predavao Filipa Glasa, Klausa Shulcea, Dzona Zorna, Dzona Kejdza, Terija Rajlija, Moondog-a... da deca lepo spoznaju sta je savremena muzicka umetnost. :mrgreen:
al si ih naredjao... uhuu... steta sto 98% domace populacije nikad nije poznavalo nekog ko je cuo da neki njegov prijatelj zna nekog da je cuo za bilo kog od gore napomenutih... aj glassa jos i nekako, preko nekog filma(npr. sati ili trumanov shou), al za dzonija zorna ili kejdza neverujem... al opet bi bilo poucno upoznati srbiju sa modernijom muzikom... npr minimalizmom(iako je nastao 60'), eto teri rajli i filip glas iz gore napomenute skupine i dodati stiva rajha, majkla najmana...
jbg, brate, moji drugari i njihovi drugari, naravno oni zainteresovani za "ozbiljnu" muziku, svi manje ili vise slusaju i ove kompozitore. ja ih sve izuzetno cenim, a neke sam i emotivno licno vezan.. tj. za njihovu muziku. a Zorn je superstar... pa skoro svi moji ortaci se godinama kunu u njega kao u boga... racunajuci i mene, naravno. covek je jedan od najvecih inovatora u savremenoj muzici, tokom poslednjih 20 i kusur godina.

A Stiv Rajh - znao sam da sam brzoplet i da sam nekog propustio....hehehe...

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by Nyarlathotep » 11 Nov 2008, 21:41

sinisake wrote: A glede Ogija i Leontine, od oboje mi se kaki, zao mi je.
bilo bi zabrinjavajuce da je suprotno. :mrgreen:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by Duane » 11 Nov 2008, 21:52

ali nyaralthotep rec je o srednjoj skoli koliko sam ja kontao... tesko da ces naci uopste profesore koje ce to da predaju, ali bi to definitvno bio veliki korak napred... nesumnjam ja da u srbiji ima dosta ljudi koji znaju zorna i kompaniju, mislio sam prvenstveno na srednjoskolce, mislim ok je slusati sta hoces i sta te privlaci najvise, ako je to ceca ili su to gunsi, ali bi definitivno trebalo barem cuti ove momke i zasigurno ih postovati... ali problem je uopste moderna muzika u skolama, svedena je na par strana knjige...

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by Nyarlathotep » 11 Nov 2008, 22:02

ma sprdam se, naravno.

ko ce srednjoskolcima da predaje Naked City. :mrgreen:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by Duane » 11 Nov 2008, 22:18

aje napravimo peticiju ;)

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by sinisake » 11 Nov 2008, 22:41

Naked City da se pusta problematicnim ucenicima, za kaznu! :mrgreen:
Ili uciteljicama koje daju djeci da slusaju srpski ''pop''. :lol:

User avatar
roots unite
Posts: 85
Joined: 16 Jan 2009, 10:14
Location: backa palanka

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by roots unite » 01 Feb 2009, 10:59

ljudi ja idem u texnicku skolu i muzicko sam imao valjda samo jednu godinu i to uvek precas od 1-1.25,nista ja tu nisam naucio o rocku,sta ces kad nam politicari sabani

pogle ovo(http://www.youtube.com/watch?v=6l5DIQHneWo)

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by Duane » 01 Feb 2009, 16:10

roots unite wrote:ljudi ja idem u texnicku skolu i muzicko sam imao valjda samo jednu godinu i to uvek precas od 1-1.25,nista ja tu nisam naucio o rocku,sta ces kad nam politicari sabani

pogle ovo(http://www.youtube.com/watch?v=6l5DIQHneWo)
a odkad to politicari uce djecu rocku? da nece dinche da nam zasvira koju njegovu :lol:

User avatar
MICKEY
Posts: 201
Joined: 16 May 2008, 20:42
Location: ...to ti je tamo, jedno selo kod G.Milanovca, zove se Cacak

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by MICKEY » 01 Feb 2009, 16:49

Dete epruvete wrote:pocicu od moje generacije i mljadjih (1990,01,02...). postoji narodna muzika, zabavna i strana. i to je to, kakvo obrazovanje. dobro ima i onih koji kada cuju neki malo tvrdji zvuk kazu "vidi onaj slusa metaliku" (vrstu muzike :D )
..."i verovatno pije drogu!"

robilad
Posts: 93
Joined: 02 Dec 2008, 14:02

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by robilad » 02 Feb 2009, 11:10

Ja sam od onih sto " podsticu mladez na slobodnu ljubav, uzimanje droga i obozavanje vraga" :rlol: Jbt ovo zvuci kao optuznica :" Kriv je Sokrat sto ne veruje u bogove u koje ne veruje drzava, sto uvodi nova bica demonska i sto omladinu kvari ". Posebno mi je zanimljiv onaj prevod "suosjecanje s vragom" :jeej: :butthead:

User avatar
Ivinci
Posts: 111
Joined: 16 Jun 2008, 17:41

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by Ivinci » 01 May 2009, 09:56

hehe, kad sam ja bio u skoli od 1.-4. razreda, pustane su ploce sa nekim pesmama od pre Hrista koje nemaju veze ni sa jednom od "poznatih" vrsta muzike. Po mojoj proceni to su bile neke pesmice koje je Tito birao za njegove pionire...

od 5.-8. razreda se vec situacija iz fundamenta promenila. Nismo imali nastavnika/cu muzickog pa nam je predavao nastavnik francuskog. Naime kasnije smo slusali KASETE (bilo je tu od narodnjaka do zabavnjaka svega - dizel vreme) i sedeli u klupama dok ne prodje cas. Sto se knjiga tice - desavalo se da ovlas preskocimo neku temu o Betovenu i slicnima, cisto radi informacije o njihovom postojanju i to naravno ako je datu temu i profesor pre toga procitao kako bi znao sta da nas pita iz te oblasti. Tako da smo nase knjige muzickog vaspitanja mogli ladno da sa nalepnicom prodamo kao nove.

a da, umalo da zaboravim, obicno su ucenici sa losijim (citaj: katastrofalnim) ocenama imali tu privilegiju da otpevaju svakog casa po neki "dobar" narodnjak kako bi zaradili 1+ ili eventualno 2.

Naravoucenije: "pevaj narodnjake da ne ponavljas u skoli i da te dlan na ruci od pruta ne boli" ;)

jos i jedna poslastica na tu temu, pogledajte do kraja ovaj film, ja sam se prekinuo od smeha

[youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/ui_Gm5Um5-M&hl ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/ui_Gm5Um5-M&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]

User avatar
VoxPopuli
Posts: 107
Joined: 06 Sep 2008, 11:16

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by VoxPopuli » 01 May 2009, 11:19

Ja da sam nastavnik ja bi barem djecu naucio 5 akorda, a ovako samo nesto kenjaju o klasicnoj muzici nit djecu sta nauce nit ih tzainteresuju.
Ja sam zapamtio da je Bah imo trinaestero djece, a komentar nastavnika je bio da je on bio veoma "plodan" kompozitor. :roll:
A onaj ko se klasicno obrazuje to je 90 % zasluga roditelja od cije inicijative zavisi da li ce dijete ici u muzicku skolu.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by sinisake » 01 May 2009, 11:25

dejankuki wrote:Hehe, zanimljivo, kako idemo unazad kad je rec o skolovanju... krajnja muzicka forma je jos nazadnija..


Eto, kad ja bejah osnovac, zadnja lekcija u mom udzbeniku je bila pola strane o Jazz-u kao poslednjem PRIZNATOM obliku muzike... a to bese razdoblje 1979-1983 kada ja bejah u razredima od petog do osmog...


Ja se slazem, ali moramo paziti na copyright.. dakle copypastuj ...
E, Deki, proverio nedavno, ubacili su nove slike, ali taj tekst o jazzu nije promenjen, od tada... nije pola strane, malo vise ima, sto jes' jes'...

Valjda je to apsolut udzbenickkog teksta, ne moze bolje od toga. :D

Izbacena je, odnosno modifikovana lekcija ''Sintetizator zvuka'', sad su turili i nesto o kompujteru, ja mislim... :mrgreen:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by dejankuki » 01 May 2009, 11:34

Sta onda reci, i sta ocekivati... :ziveli: nek ide zivot, samo 'ladno!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest