Ujedinjena scena, jaka scena!

Moderators: dejankuki, Critical, Trooper

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: UJEDINJENA SCENA, JAKA SCENA!

Post by Bluesko » 17 Aug 2009, 00:00

Ovo me toliko podseca na intervju sa jednim nasim muzicarem koji je trazio da se svim "estradnim umetnicima" dodele penzije,sa argumentima "Mi toliko dugo sviramo u zagusljivim prostorijama,bez klima uredjaja,u zadimljenim kafanama,nas `lebac je krvav,znate,mi putujemo stalno u kombiju na kojoj malo malo pa rikne pumra za vodu,pa rizici,pa ovo pa ono"... :shock: :shock: :shock: :O.o: :O.o: :O.o:
Pravljenje sindikata muzicara je kod 98% ljudi zgrtanje para,a ne odbrana prava kao muzicara.... 98% ljudi su za pravljenje sindikata muzicara ili slicnih stvari samo da bi ne mogli da budu zakinuti od strane vlasnika lokala u kom sviraju,tj. da ne ispadnu mazge posle svirke,jer bi tu bilo pravila koja bi morala da se postuju sto se tice honorara,jelte....
Pre svega,svako od nas ovde zna,kao sto zna i svaki muzicar koji krene sa tezgarenjem sta ga ceka u toj prici,tako da svi koji kukaju na hladnu vodu u klonji imaju svoj izbor i ako nece da se bavi muzikom,strafta.... Drugo,ako je zagusljiva prostorija i celava guma na kombiju problem za jedan Vokalno Instrumentalni Ansambl,te se zbog istog trazi zasluzena penzija,onda doticni moraju da pogledaju prirucnik o sljakama,ako takav postoji,gde se penzije daju rudarima,tetkicama u skoli,inzenjerima,arhitektama,komunalcima..... Svirka je izbor muzicara u kojoj se zarada stice na osnovu dobre volje slusalaca.... Ne racunam reklame za Cola colu i Nike.... To vec nema veze sa muzikom....
Da predjemo na lovu.... Uglavnom,bar po mom iskustvu,na losu kintu po tezgama se zale ljudi koji sem tezgarenja nemaju neki veci izvor prihoda,ne racunajuci staru majku etc... Tako da cesto svadje oko honorara zapocinje cikica koji je zavrsio srednju skolu,u trecoj godini iste je odlucio da napravi bend,sa kojim i dan danas svira,ali je zapostavio skolu,pa radi kao magacioner u obliznjoj firmi za izvoz porcelana..... A treba deci za ekskurziju,`leba,sa s` `leba.... E,onda u prvi plan dolazi umece sviranja gitare,pa sto da se ne profitira i tu..... Ne kazem ja da samo masinbravari sviraju,ali mi ide Bora Corba na ono kad kaze kako mu je bedak sto od prodaje novog albuma ne moze da kupi novu gajbu pa trazi penzije za estradne umetnike,a u pauzama izmedju "jako teskih i iscrpnih svirki,ooooh kako to moze da bude isrcpno" drka ***** po kladionici.... Dok god se muzika u Srbiji bude shvatala kao posao,tako ce i biti.... Ne razumem zasto se toliko insistira na tome da se pobiju svi vlasnici kafana koji su zakinuli harmonikasu ili basisti 500 dinara posle gazhe? I sto se uglavnom,bez uvrede,kuka kako os toga ne moze da se zivi....... Pa ***** mu sve,kome je svirka "ono od cega se zivi",ne mora da svira,nek` sljaka!! Jako mi je krivo sto se iz dana u dan sve vise ovakvih tripova pojavljuje medju ljudima koji slusaju nesto drugo sto nje Ok band ili Boban Rajovic,koji,gle,imaju 600 jura po svirci......
NJima je muzika posao...... A dok bude bila i tebi,dragi citaoce ovog smarackog posta,onda ti i nisi muzicar,ti si snob :wink:

User avatar
Stalker
Strelok
Posts: 2071
Joined: 26 May 2009, 21:52
Location: Novi Beograd

Re: Ujedinjena scena, jaka scena!

Post by Stalker » 17 Aug 2009, 09:54

bitno je da sviras za sebe. ako smislis nesto originalno, sve ce to narod pozlatiti, cast izuzecima (life is unfair sometimes). ono sto ja hocu reci je da treba naci resenje za onu neku licencu estradnih umetnika, koju izmedju ostalog moraju da plate i rock-metal bendovi da bi mogli da sviraju u inostranstvu (nisam najbolje obavesten o kojoj cifri se radi, ali ona nije zanemarljiva). A imam nekoliko kontakata u HR i u CG, i ladno bi mogli ako bog da, u buducnosti neku turnejicu da napravimo...

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: Ujedinjena scena, jaka scena!

Post by Cicmila!! » 17 Aug 2009, 10:14

Od kada je ekonomija postala toliko bitna za rok? :lol:
Ako dobro sviras, zadovoljan si sa time sto sviras i ako pruzas dobru energiju publici, publika ce da uzvrati. Pare ce doci ako trebaju da dodju.
Realno gledano, ljudi kada idu na koncert ne gledaju cenu karte i piva. Vise gledaju da li ces ti da izadjes na binu, odsviras pesme onako kao sa snimka i da odes ili ces da pruzis potpuni dozivljaj i energicnost svirke.
Al' dobro, mozda i ja malo filozofiram. Moze covek i da ima dve ljubavi.

User avatar
Stalker
Strelok
Posts: 2071
Joined: 26 May 2009, 21:52
Location: Novi Beograd

Re: Ujedinjena scena, jaka scena!

Post by Stalker » 17 Aug 2009, 10:22

nene, jeste to istina, ali nije fer sto je pevacima albanskog popa(tzv. grand) pruzena sansa da zive od svoje muzike, a rokerima ne, cast izuzecima.

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: Ujedinjena scena, jaka scena!

Post by Cicmila!! » 17 Aug 2009, 10:30

Ima sigurno i grandovca koji se dosta trude i pokusavaju da ostvare nesto od sebe na folk sceni bezuspesno i bez para.
Muzika je ipak umetnost, a uspeh umetnosti se odredjuje od trenutnog stanja i situacije drustva. Ali se valjda podrazumeva da si svestan toga kad ulazis u taj biznis.
Jebiga, biti muzicar je oduvek bila jedna od tezih profesija.

spartak
Posts: 19
Joined: 10 Dec 2009, 18:36

Re: Ujedinjena scena, jaka scena!

Post by spartak » 19 Dec 2009, 03:19

Sve u svemu, vidim da nam pomoci nema."Mala bara puno krokodila",kako rece neki krimos devedesetih.Pored svega navedenog mislim da je glavna fora da bendovi ukapiraju da ne treba da postoji nesto sto se zove "tezga" jer automatski sebe stavljaju u poziciju da budu na "pijaci",a na pijaci vladaju pijacna pravila.Dakle,ako ukinemo termin tezga a sa njim i manir da se sviraju tudje pesme,mozemo poceti da razmisljamo na temu: " Revitalizacija umetnickog izraza u Srbiji"(u to naravno spada i rock'n'roll, koji je odavno izasao iz okvira subkulturnog).
Potkrepicu to sa nekoliko primera.Pre nekog vremena imao sam priliku da slusam(citaj:drugari me izvukli iz gajbe na silu Boga,da ne bi istrulio u istoj)par tribute band-ova(imena nisu bitna jer nije poenta u pjuvanju nego u drugarskom ukazivanju na problem).I eto cuh razne azre,maiden-e,whitesnake-ove,sabbath-e,purple..... i sjebah se najstrasnije.Ne zelim da ispadnem neki nadobudni mamlaz koji sere po svemu ,niti da se prodajem kao neki strasan muzicar iza ekrana ali...evo pokusacu da budem blag:STRASNO!Da budem jasniji,sve je tu poskidano kako treba(ako je skidano a ne resavska-tablaturno-midifajlovska-pusti video jos jednom da vidim kako je namestio prste- prepisivacka skola)bilo je cak i nekih emocija(mislim,ljudi vole te pesme koje sviraju)ali...ALI....neke od tih pesama volim i ja i uopste mi nije bilo lepo i osim dosade vec nakon prve dve pesme nisam osetio nista...NISTA(razocarenje je nastupilo tek kasnije kad sam postao svestan problema).
JOS JEDNOM PONAVLJAM:NIJE MI CILJ DA PLJUJEM NIKOGA JER NI SAM SE NE BIH USUDIO (osim na probama) DA IZVODIM TE PESME.To jednostavno nije dobar put.To su oni a mi smo mi,i to svako ponaosob.Rock'n'roll (kao uostalom kompletna muzika ili bilo koja druga umetnost) je pre svega autentican izraz pa onda sve ostalo.Da me ne bi pogresno razumeli,skidanje i sviranje tudjih kompozicija je neophodno u razvojnom putu svakog muzicara ali to se radi kuci ili na probi ili na nekom jamm-u,moze se naravno izvesti neki ukusan tribute i u okviru zvanicnog nastupa,to je sve ok, ali celu noc drviti stvari koje vise ni njihovi autori ne mogu ocima da gledaju, je potpuno pogresno(pa pogledajte samo Blackmore-a kad mora da svira Smoke...,prevrce ocima,x -puta svira solo kao da se podsmeva publici,u fazonu: "sta je ljudi 'ocete hita,Rikajlo je nesto hitova sit-a...ha,ha,ha,ili tockova izjava kako mu ne pada na pamet da svira Harem ili nesto iz starog repertoara, kad su ga Krle Bocek i Bata zvali za srpski G4.Izjava je bila mnogo socnija ali nije u redu da je prenosim izvorno pa sam je malo stilizovao).
Da ne bi ispao totalni Prsan iz kapelskih kresova(miner gresi samo jednom) ja jesam za UJEDINJENJE,obracun je neophodan,sve pohvale za temu!Ali pre nego sto pocnemo da misionarimo po udaljenim predelima svesti naseg napacenog naroda i pre nego sto "odrubimo glave"hidri zvanoj gazda-robovlasnik,bilo bi dobro da se obracuna svako sa samim sobom,onako nepristrasno i nemilosrdno.
Stvarajmo ljudi,ne plagirajmo,samo tako mozemo napraviti neku scenu a zatim i neke normalne uslove za egzistenciju iste.
Long Live Rock'n'Roll!

User avatar
ivan ipi
Posts: 125
Joined: 28 Apr 2009, 17:44
Location: Krusevac, bre!

Re: Ujedinjena scena, jaka scena!

Post by ivan ipi » 26 Dec 2009, 14:26

Ok... ja nisam procitao sve ovo sto ste pisali, ima ga mnogo...i ne znam ko ce ovo moje da cita, ali svejedno, moram da kazem :)
Prvo mislim da je koncept teme pogresno postavljen.
Prvo, muzicari i muzicka scena se nalaze u zacaranom krugu. MI NEMAMO SCENU. jel hoce neko da mi kaze ko je ovde u vrhu te scene o kojoj pricate? u ovoj zemlji nije nista iskristalisano. ne zna se ko je najbolji ili medju najboljima. nema top lista, nema zastupljenosti u medijima, nema ozbiljnih izdavackih kuca, nema ozbiljne publike, pa onda nema ni para.
mi kao muzicari smo 40 godina u zaostatku za Zapadom. prvo, kazite mi koji je nas gitarista u svetskom vrhu? ili klavijatursta...
Pa ljudi na zapadu imaju fenomenalne muzicare, fenomenalne skole, fenomenalne producente i izdavace. Oni vide potencijal u nekom bendu i sve mu daju. "lovci na talente" otkriju bend, oni su i menadzeri, nadju tom bendu izdavaca, on im da vrhunskog producenta, snime u vrhunskom studiju, i onda ih forsiraju na medijima, trziste amerike i evrope od gotovo milijardu bogatih ljudi, i eto resenja.mi sve to nemamo. imamo potencijal, ali nista osim toga. koliko nasih gitarista ima lampasko pojacalo?! o tome vam pricam....i ko ce onda da plati kome?! i dobro je dok sviramo za dzabe.
ja sam dao 40.000 din za casove gitare, ulozio 1400 evra za opremu,sviram 7 godina i nemam bend i bio bih srecan da sviram i za dzabe.
:ziveli:

User avatar
Stalker
Strelok
Posts: 2071
Joined: 26 May 2009, 21:52
Location: Novi Beograd

Re: Ujedinjena scena, jaka scena!

Post by Stalker » 26 Dec 2009, 15:19

ivan ipi wrote:jel hoce neko da mi kaze ko je ovde u vrhu te scene o kojoj pricate? u ovoj zemlji nije nista iskristalisano.

van gogh :bambi:
iskreno, mislim da jedini bend koji je zaista underrated i pati od ovoga zestoko jer imaju enormni potencijal Consecration.
ivan ipi wrote:ne zna se ko je najbolji ili medju najboljima. nema top lista, nema zastupljenosti u medijima, nema ozbiljnih izdavackih kuca, nema ozbiljne publike, pa onda nema ni para.
ima top lista na B92 :bambi:
hello music
ivan ipi wrote:mi kao muzicari smo 40 godina u zaostatku za Zapadom. prvo, kazite mi koji je nas gitarista u svetskom vrhu?
ja znam koji je definitivno bio: Tocak.
a sada...hm, djule VG :bambi:

valjda se oseca ironija u mojim izjavama

os da ti kazem cega najvise nema? KVALITETNE MUZICKE TELEVIZIJE. Ok, metropolis radi, ali to je apsolutni djene djene. Treba neka tevelizija koja ce da radi ozbiljno na izvestajima, intervjuima sa mladim domacim bendovima (i onima koji dolaze u BG il tako nesto), treba da se snimaju dobre svirke, da se promovise NASA MUZIKA! ne treba mi drugi srpski MTV, vec imamo sad ovaj pravi, preveden je. Dajte nesto novo!

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Ujedinjena scena, jaka scena!

Post by nenadnenad » 26 Dec 2009, 15:30

Ja recimo nemam Tv Metropolis , ne znam kakva je situacija u ostatku srbije.
Osim toga znam jos za gruvanje na rtsu al ne pratim posto nemam tv u sobi. :mrgreen:
Nesto sto ide simultano na teveu i na internetu bi bilo najbolje, sumnjam da jedan rts ili b92 nemaju te mogucnosti.

User avatar
Stalker
Strelok
Posts: 2071
Joined: 26 May 2009, 21:52
Location: Novi Beograd

Re: Ujedinjena scena, jaka scena!

Post by Stalker » 26 Dec 2009, 15:44

nenadnenad wrote:Ja recimo nemam Tv Metropolis , ne znam kakva je situacija u ostatku srbije.
Osim toga znam jos za gruvanje na rtsu al ne pratim posto nemam tv u sobi. :mrgreen:
Nesto sto ide simultano na teveu i na internetu bi bilo najbolje, sumnjam da jedan rts ili b92 nemaju te mogucnosti.
Popboks radi sta moze.
ali mislim da mora postojati televizija koja ce se baviti iskljucivo muzikom i to domacom+intervjui i te zezancije sa izvodjacima koji ce nastupati u BGu+vesti iz sveta muzike (izasao album, najavili turneju) i tako. sve u svemu, metropolis ne radi kako treba. slazem se to za internet+tv, to je win kombinacija.
bilo bi dobro kad bi imali TV koja bi radila slicno kao sto Popboks radi na netu.

na PTC-u pustaju Exit cesto, imao sam zadovoljstvo da na RTSu gledam Apocalypticu i Meshuggah, sto me je veoma prijatno iznenadilo, ali ne treba ni ocekivati od PTCa da se bavi muzikom.

sto se tice televizije B92, koju mrzim iz dna duse jer sere svaki dan onako liberalno o poremecenim sistemima vrednosti i gubitku kulture, a angazuje vamo Aleksandra Maatica i emituje VB - B92 ima onaj helou nedeljnu top listu koja je nebulozna i nikad je ne je6em 2%.

User avatar
Wook
Posts: 403
Joined: 28 Aug 2008, 16:40
Location: Beograd

Re: Ujedinjena scena, jaka scena!

Post by Wook » 26 Dec 2009, 15:54

Stalker wrote: os da ti kazem cega najvise nema? KVALITETNE MUZICKE TELEVIZIJE. Ok, metropolis radi, ali to je apsolutni djene djene. Treba neka tevelizija koja ce da radi ozbiljno na izvestajima, intervjuima sa mladim domacim bendovima (i onima koji dolaze u BG il tako nesto), treba da se snimaju dobre svirke, da se promovise NASA MUZIKA! ne treba mi drugi srpski MTV, vec imamo sad ovaj pravi, preveden je. Dajte nesto novo!
To stoji, ali, moras uzeti i u obzir koliko bi to ljudi zaista gledalo? S obzirom na okolnosti, ne garantujem neki veliki uspeh i opstu popularnost :? uvek je nekako cela nasa muzicka "scena" bila underground.. [bar sto se tice svega ostalog sto nije grand i mejnstrim pop].. Ja, iskreno, ne vidim neko resenje u tome.. sve nekako gledam "promenice se vreme, nece uvek biti ovako" mada.. Uh, ne znam stvarno.. :?

User avatar
Stalker
Strelok
Posts: 2071
Joined: 26 May 2009, 21:52
Location: Novi Beograd

Re: Ujedinjena scena, jaka scena!

Post by Stalker » 26 Dec 2009, 16:12

i to stoji, ali treba napraviti nesto tako. mozda bi neka bogata tevelizija mogla da napravi tako neki dodatak, kao npr PTC satelit ili B92 info il nesto tako...ako razumes.

User avatar
Wook
Posts: 403
Joined: 28 Aug 2008, 16:40
Location: Beograd

Re: Ujedinjena scena, jaka scena!

Post by Wook » 26 Dec 2009, 16:15

Pa znam, ali niko nije lud da daje silne pare za ulaganje u projekat koji nema bas velike sanse da uspe.. Mogu ljudi da imaju para kol'ko oces, ali niko nece da radi nesto sto mu nece doneti makar mali zagarantovani dobitak..

User avatar
ivan ipi
Posts: 125
Joined: 28 Apr 2009, 17:44
Location: Krusevac, bre!

Re: Ujedinjena scena, jaka scena!

Post by ivan ipi » 26 Dec 2009, 16:25

Stalker wrote:
ivan ipi wrote:jel hoce neko da mi kaze ko je ovde u vrhu te scene o kojoj pricate? u ovoj zemlji nije nista iskristalisano.

van gogh :bambi:
iskreno, mislim da jedini bend koji je zaista underrated i pati od ovoga zestoko jer imaju enormni potencijal Consecration.
ivan ipi wrote:ne zna se ko je najbolji ili medju najboljima. nema top lista, nema zastupljenosti u medijima, nema ozbiljnih izdavackih kuca, nema ozbiljne publike, pa onda nema ni para.
ima top lista na B92 :bambi:
hello music
ivan ipi wrote:mi kao muzicari smo 40 godina u zaostatku za Zapadom. prvo, kazite mi koji je nas gitarista u svetskom vrhu?
ja znam koji je definitivno bio: Tocak.
a sada...hm, djule VG :bambi:


valjda se oseca ironija u mojim izjavama

os da ti kazem cega najvise nema? KVALITETNE MUZICKE TELEVIZIJE. Ok, metropolis radi, ali to je apsolutni djene djene. Treba neka tevelizija koja ce da radi ozbiljno na izvestajima, intervjuima sa mladim domacim bendovima (i onima koji dolaze u BG il tako nesto), treba da se snimaju dobre svirke, da se promovise NASA MUZIKA! ne treba mi drugi srpski MTV, vec imamo sad ovaj pravi, preveden je. Dajte nesto novo!
Last edited by ivan ipi on 26 Dec 2009, 16:33, edited 1 time in total.

User avatar
Stalker
Strelok
Posts: 2071
Joined: 26 May 2009, 21:52
Location: Novi Beograd

Re: Ujedinjena scena, jaka scena!

Post by Stalker » 26 Dec 2009, 16:28

da li shvatas da sam bio ironican? :)

@ vuk: pa da nema bar mali dobitak, metropolis danas ne bi ni postojao, zar ne?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest