Cream

Moderators: dejankuki, Critical, Trooper

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 30 Sep 2007, 17:12

Ne postoji najbolji gitarista, ali ima mnogo odličnih gitarista u svetu pa i kod nas.

Kada se posmatra veličina, ozbiljnost i značaj nekog događaja ili procesa mora da se sagleda u svetlu vremena u kojem je nastao. Cream su praktično prva grupa koja je nazvana "super grupom". Nakon euforičnog nastanka i ekspanzije rock muzike i stvaranja istorijski velikih grupa došlo je do neminovnog raslojavanja. Muzičari su se razvijali i shvatali da ne mogu biti sputani okvirom neke grupe pa su ih napuštali i stvarali nove grupe muzičara. Tako su se našla trojica već svetski poznatih muzičara i napravili Cream. Trajali su u tom obliku tačno onoliko koliko je bilo potrebno da pokažu svetu svu svoju veličinu. Njihov značaj je ogroman jer su otvorili velika vrata mnogim muzičarima koji su se osmelili da napuste grupe u kojima su postali poznati i da započnu nove projekte.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 30 Sep 2007, 17:46

Koliko se ja sećam, Clapton je rekao da je muzika Creama bila kvalitetna, ali malo agresivna za njegov ukus. Nešto slično je govorio i moj otac, znam da se slušao Cream u kući, ali isto tako znam da u jednom trenutku u kolekciji mojih roditelja nije više bila ni jedna njihova ploča, dok je Claptonovih solo albuma bilo ihaaaaa... Kad sam pitao oca gde su Creamovi albumi, on je rekao da ih je trampio, nije mogao više da ih sluša, sve on to poštuje, dobar bend i ostalo, ali mu ta njihova vibracija nije bila dovoljno draga da želi i pod stare dane da ih sluša. Ne verujem da bih ja isto tako uradio, ja pak volim da imam sve ploče iz svih svojih uzrasta, ali kad je Cream u pitanju, dosta mi je neka kompilacija, koliko da deci mogu da prikažam zvuk šezdesetih, ne bih jurio pojedinačne albume.

Meni je najjači utisak vezan za Cream rad Ginger Bakera. Iz tih godina, to su najzanimljiviji bubnjevi koje sam slušao. Ako me pamćenje dobro služi, Jack Bruce je svirao short scale bas, i meni se taj zamućeni ton basa nije dopadao. Ne poričem njegovo sviračko umeće, samo pričam o zvuku. Ma imali su neki pomalo opterećujući zvuk...

Poštujem Claptona, ali sam siguran da se nikad ne bi našao na mojoj Top 5 listi najuticajnijih gitarista. Pri tom, ja bih ga cenio i da je najsporiji gitarista, jer ne dajem 5 para na sprinterske sposobnosti, zaista me to ne fascinira. Dovoljan broj pravih nota vredi više nego pregršt makar kakvih nota.

User avatar
Keef
Posts: 21
Joined: 19 Oct 2007, 16:21
Location: A Million Miles Away

Post by Keef » 23 Oct 2007, 16:10

Samo kratak osvrt na "sporog" Claptona...

...Mnogo puta sam od nekih naših bajatih "rokera", kojima su btw najbolje "rok" balade "Krivo je more" i "Crni leptir" čuo tu floskulu "Slowhand" (koja se uopšte ne odnosi na brzinu sviranja nego na promenu žice prilikom jedne svirke), koju su oni pokupili usput u nekom bircuzu i drže se nje kao svetog slova...

Clapton ni slučajno ali ni slučajno nije spor gitarista, a vrlo interesantan komentar je ostavio i Duda Bezuha kada je rekao ..." I pauza je nota" ... :wink:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 23 Oct 2007, 18:25

Keef wrote:Clapton ni slučajno ali ni slučajno nije spor gitarista...
Word.

User avatar
Harrison
Posts: 47
Joined: 22 Oct 2007, 04:16
Location: Under the Sea

Post by Harrison » 23 Oct 2007, 21:25

Jel to znaci da bi nesto bilo dobro mora da bude ultra brzo i cisto tehnicki odsvirano sa gomilom nepotrebnih skala i izivljavanja tapingom?

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 23 Oct 2007, 21:28

Harrison wrote:...cisto tehnicki odsvirano sa gomilom nepotrebnih skala i izivljavanja tapingom?

Kako kome.

Ali evo da ti pojasnim malo,za primer cu uzeti pisanje

Da bi znao da pises treba da znas slova ,a kada znas slova onda polako pocinjes da kuzis i reci pa i recenice ,e sada da ti ne bi svaka recenica isto zvucala imas znakove interpunkcije za koje moras da znas kada se koriste ,da bi neko moga da procita to sto si napisao treba da bude citko napisano,tvoj izbor ,a nekad je i izbor onoga ko diktira ,da li ces pisati brzo ili sporo,kada kuznes sve ovo tezis da ulepsas svoje pisanje metaforama koje naravno moras lepo da znas da bih ih upotrebio ,tj. treba da budes mastovit.

E sada zamisli da je "VRAT" prazan papir,a tvoji prsti olovka i sve ce ti biti jasno.


BTW,ovo ode u OFF
Last edited by Critical on 23 Oct 2007, 21:34, edited 1 time in total.

vbraca
vrabac
Posts: 2107
Joined: 14 Aug 2007, 14:55

Post by vbraca » 23 Oct 2007, 21:29

Apsolutno! :off-topic:

User avatar
vikator
MF veteran
Posts: 114
Joined: 05 Aug 2007, 22:03

Post by vikator » 23 Oct 2007, 22:22

Critical wrote:
Harrison wrote:...cisto tehnicki odsvirano sa gomilom nepotrebnih skala i izivljavanja tapingom?

Kako kome.

Ali evo da ti pojasnim malo,za primer cu uzeti pisanje

Da bi znao da pises treba da znas slova ,a kada znas slova onda polako pocinjes da kuzis i reci pa i recenice ,e sada da ti ne bi svaka recenica isto zvucala imas znakove interpunkcije za koje moras da znas kada se koriste ,da bi neko moga da procita to sto si napisao treba da bude citko napisano,tvoj izbor ,a nekad je i izbor onoga ko diktira ,da li ces pisati brzo ili sporo,kada kuznes sve ovo tezis da ulepsas svoje pisanje metaforama koje naravno moras lepo da znas da bih ih upotrebio ,tj. treba da budes mastovit.

E sada zamisli da je "VRAT" prazan papir,a tvoji prsti olovka i sve ce ti biti jasno.


BTW,ovo ode u OFF


hehehhe.Na primer,ja sam stigao do treceg razreda elektrtehnicke skole,i sad sam u trecem josh,a nemam pojma sta je imenica,glagol,zamenica i te ostale stvari,a ni ne znam sta su metafore i te ostale "figure" i "gluposti",ali sam opet pisemen,i znam da napisem sastav i bez svih tih stvari.Kako moja profesorica srpskog kazhe,10 redova dosta,ali 10 pravih redova,tako i Clapton 10 nota,ali 10 pravih nota.

Eto

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Post by Mithrandir » 23 Oct 2007, 22:38

Posle Rory-a, na listu slusanja ulazi Cream ;)

@ Vikator : Covece... Nisi morao da se hvalis ;)
Last edited by Mithrandir on 24 Oct 2007, 09:58, edited 1 time in total.

User avatar
Harrison
Posts: 47
Joined: 22 Oct 2007, 04:16
Location: Under the Sea

Post by Harrison » 23 Oct 2007, 23:18

Svaka cast na dobrim recima... :D
Neko uradi pismeni iz prve, a neko ode i na popravni...pa ipak ne uradi ni tad nista :wink:

User avatar
Harrison
Posts: 47
Joined: 22 Oct 2007, 04:16
Location: Under the Sea

Post by Harrison » 23 Oct 2007, 23:20

Ovo nije off topic, trenutno razmatramo metafore i stilske figure na primeru Cream-a :)

User avatar
vikator
MF veteran
Posts: 114
Joined: 05 Aug 2007, 22:03

Post by vikator » 24 Oct 2007, 10:18

Jednostavno se moze reci,da bez creama i hendrix expirience (prve supergrupe) ne bi bilo danas ni Deep Purple-a,ni Cepelina,ni ovi metalaca

User avatar
blaze
Posts: 144
Joined: 15 Aug 2007, 08:39
Location: Krusevac
Contact:

Post by blaze » 06 Dec 2007, 13:28

Ne kazem da je Clapton najbolji gitarista ali je moj omiljeni gitarista.Mislim da nije bitno koliko je tehnicki slozeno vec kako zvuci.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 06 Dec 2007, 14:12

Jednostavno se moze reci,da bez creama i hendrix expirience (prve supergrupe) ne bi bilo danas ni Deep Purple-a,ni Cepelina,ni ovi metalaca
Ziva istina,samo sto to ove mladje generacije ne shvataju (nisam ni ja nesto mator ali ima mladjih)da kada slusaju Metallicu ,Kreator ,bilo koji pravac u metalu da u stvari slusaju Hendrixa i Claptona :lol:

Koliko to god cudno zvucalo tako je.

User avatar
Chord-Master
MF veteran
Posts: 829
Joined: 15 Feb 2007, 23:17
Location: Beograd

Post by Chord-Master » 06 Dec 2007, 17:07

Pa i ne zvuci bas toliko cudno... mislim blues i rock su srodni, metal je nastao od rocka (Black Sabbath), tu dodas jos promena u muzici i nastajanje novih zanrova i podzanrova tokom godina, dodas jos nekoliko faktora i sve ti bude jasno.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest