Jim Morrison

Moderators: dejankuki, Critical, Trooper

Post Reply
User avatar
GarryPotter
Posts: 24
Joined: 07 Mar 2009, 20:10
Location: Beograd

Re: Jim Morrison

Post by GarryPotter » 24 Sep 2009, 23:48

long live the Lizard king :ziveli:

User avatar
Djole_BB
MF veteran
Posts: 169
Joined: 18 Jan 2008, 18:49

Re: Jim Morrison

Post by Djole_BB » 27 Sep 2009, 16:25

istok wrote:jim se mucio dok je pevao?:) joj moji muzicki potkovani ljudi....jim je mama i tata ovim pilicima danas sto se tice glasa!
nesto o jimu...pricalo se da je ziv i da je negde u africi i da je tamo radio kao bankar :)....tako pise u knjizi o doorsima
njemu je posle 3 godine pevanja glas otisho u ...

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Jim Morrison

Post by Duane » 03 Oct 2009, 12:18

GarryPotter wrote:long live the Lizard king :ziveli:
:ziveli:

Enterprise
Posts: 187
Joined: 29 Nov 2007, 14:55

Re: Jim Morrison

Post by Enterprise » 03 Oct 2009, 14:54

istok wrote:jim se mucio dok je pevao?:) joj moji muzicki potkovani ljudi....jim je mama i tata ovim pilicima danas sto se tice glasa!
nesto o jimu...pricalo se da je ziv i da je negde u africi i da je tamo radio kao bankar :)....tako pise u knjizi o doorsima
U kojoj to knjizi pise???

User avatar
Djole_BB
MF veteran
Posts: 169
Joined: 18 Jan 2008, 18:49

Re: Jim Morrison

Post by Djole_BB » 05 Oct 2009, 22:16

"no one here gets out alive", odnosno "odavde niko ne izlazi zhiv".
kod nas je to izdavala gradina, josh godine davne '92.

brando
Posts: 6
Joined: 21 Oct 2009, 00:02

Re: Jim Morrison

Post by brando » 21 Oct 2009, 21:59

Čitam neke nebulozne postove ovde i ne mogu da verujem šta čitam... "slaba ličnost, tatin sin, cirkusant" i "precenjen" kao vrhunac gluposti... ne znam da li su ljudi koji ovo pišu na nečemu ili ne, ali govoriti ovo za jednu od ključnih figura u razvoju rock muzike je sramota. E sad, mogu oni mene da napušavaju do mile volje, ali kad "nickname" pljuje po Morrisonu, to je stvarno ludilo. :XD: Jim je bio čovek čiji su tekstovi bili surovo realni, sklopljeni u ko zna kojoj dimenziji uma, u ko zna kakvom stanju... masu tih tekstova nisam razumeo, a nisam se ni trudio. Kad čovek voli muziku, i ljude koji svojim dolaskom i odlaskom ostave takav krater na površini planete, on se tome potpuno prepusti i ne traži savršenstvo po svaku cenu. Rock i ne treba da bude savršenstvo (kad sam zadnji put proveravao bilo je tako), već šamar sistemu vrednosti koje nam nameću država, političari, zatucani verski fanatici itd... Koliko ja mogu da zaključim, Jim je šamarao zatucane majmune širom planete. Ko je drugi imao muda da u toj meri radi na sceni ono što je on radio? Niko. Zato molim vas, ako niste sposobni i dovoljno hrabri da glasno govoreći ono što mislite stavite svoju glavu celom svetu na panj, nemojte pljuvati onoga ko ima "cojones" za tako nešto. Uvek je (posebno na ovim prostorima) nažalost bilo obrnuto.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Jim Morrison

Post by Duane » 22 Oct 2009, 00:33

brando wrote:Čitam neke nebulozne postove ovde i ne mogu da verujem šta čitam... "slaba ličnost, tatin sin, cirkusant" i "precenjen" kao vrhunac gluposti... ne znam da li su ljudi koji ovo pišu na nečemu ili ne, ali govoriti ovo za jednu od ključnih figura u razvoju rock muzike je sramota. E sad, mogu oni mene da napušavaju do mile volje, ali kad "nickname" pljuje po Morrisonu, to je stvarno ludilo. :XD: Jim je bio čovek čiji su tekstovi bili surovo realni, sklopljeni u ko zna kojoj dimenziji uma, u ko zna kakvom stanju... masu tih tekstova nisam razumeo, a nisam se ni trudio. Kad čovek voli muziku, i ljude koji svojim dolaskom i odlaskom ostave takav krater na površini planete, on se tome potpuno prepusti i ne traži savršenstvo po svaku cenu. Rock i ne treba da bude savršenstvo (kad sam zadnji put proveravao bilo je tako), već šamar sistemu vrednosti koje nam nameću država, političari, zatucani verski fanatici itd... Koliko ja mogu da zaključim, Jim je šamarao zatucane majmune širom planete. Ko je drugi imao muda da u toj meri radi na sceni ono što je on radio? Niko. Zato molim vas, ako niste sposobni i dovoljno hrabri da glasno govoreći ono što mislite stavite svoju glavu celom svetu na panj, nemojte pljuvati onoga ko ima "cojones" za tako nešto. Uvek je (posebno na ovim prostorima) nažalost bilo obrnuto.
:bravo:

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Jim Morrison

Post by Doolio » 22 Oct 2009, 02:07

ali time se opet vracamo na ono:
da li moras da budes knjizevnik ili reziser da bi ocenjivao knjizevno delo, odnosno film? ja mislim da ne.
ja sad mogu da kazem da je, recimo, koeljo, los pisac i da to obrazlozim i mislim da je totalno demagoski da mi neko odgovori sa 'kad napises knjigu i kad se proda u milionima primeraka, onda se javi'.

da ne bude zabune, ja se slazem s tobom, samo mislim da ti je arsenal argumenata pogresan.

kide
Posts: 347
Joined: 14 Jan 2009, 03:41
Location: Beograd

Re: Jim Morrison

Post by kide » 22 Oct 2009, 03:26

čuj njega "arsenal"

:bravo:

brando
Posts: 6
Joined: 21 Oct 2009, 00:02

Re: Jim Morrison

Post by brando » 22 Oct 2009, 07:29

Ne moraš da budeš književnik da bi ocenio knjigu, ali ne možeš ni da se drzneš i uletiš u ocenjivanje i pljuvanje iste ako si nepismen. Zašto Saša Matić nema pravo da komentariše novi film Petera Jacksona? Ne zato što je slep, nego zato što je neobrazovani seljak aka. splavar. Ne prozivam nikoga, samo dajem primer. I tu nema trunke demagogije. Nisam mislio da svi moramo da budemo moderni Isusi, žrtve svetske javnosti i domaćih čankoliza da bi mogli da komentarišemo nečiji život i delo, ali smatram da je samim tim što nosi ime "Jim Morrison", čovek svuda u svetu dobio toliko poštovanja da ga ne nazivaju otpatkom. Ali, ne u Srbiji. Ne daj Bože da ovde pokušaš da praviš promenu. Odmah stiže "metak za životno delo", što ova tema fantastično oslikava.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Jim Morrison

Post by Kristijan » 22 Oct 2009, 09:17

Nisam objektivan u ovom slučaju. Kljukali me od malih nogu mama i tata s Doorsima i definitivno sam vezan za njih. Mada, ako ću da budem iskren, meni je ipak stožer benda bio Manzarek, uz sve dužno poštovanje prema ostalim članovima - mislim da je njegov doprinos zvuku bio apsolutno nezamenljiv.

Morrison je bio savršen frontmen, čovek idealan za scenu, skandal majstor i apsolutna poslastica za medije. Odličan tekstopisac, ako mene pitate. Samo ga nikad ne bih poredio sa velikanima poezije. Pisanje tekstova za rok bend nije skroz isto što i baviti se poezijom, i svako ko je ikada pisao ili jedno ili drugo zna gde je linija razdvajanja, tako da je to meni kao da se poredi feljtonista i romanopisac - treba poštovati i jednog i drugog, ali ako ćemo pravo - bave se drugačijom disciplinom, pa je poređenje neumesno. Vokalne sposobnosti... šta znam, može da se stavi zamerka u tom pogledu, ali ja zaista sumnjam da je to u njegovom slučaju presudno. Dylan, Hendrix, Cohen... niko tu nije pevao spektakularno, ali nije ni akcenat na bravuroznim vokalnim sposobnostima, drugo je nešto po sredi. Isto važi i za Morrisona, s tim da mislim da je ipak imao bolje vokalne sposobnosti od ove trojice. Neke stvari je otpevao onako, osrednje... ali što se mene tiče, neke je otpevao tako da ne mogu da zamislim bolje. Mogu u tehničkom pogledu, ali što se tiče funkcionalnosti u sklopu benda - ne.

S druge strane, meni lično je on bio izrazito iritantan oduvek, nervirao me je kao pojava, nerviralo me je što često stičem utisak da se pistovećuje bend sa njim, što mi je delovalo kao nepravda. Sve ono što bi čisto sa stanovišta marketinga bilo sjajno ponašanje u sklopu benda, sve one čisto showbiz stvari koje nemaju zaista veze sa stvaralaštvom su me kod njega poprilično nervirale. I sam sam stekao takav utisak, a kasnije sam dosta čitao o njegovom životu, i to je samo potvrdilo moj utisak da je bio priličan egomanijak i prasac. Ali to valjda i ide tako... frontmen valjda mora da ima nagruvan ego... Ko zna...

Sve u svemu, poštujem njegov rad, ali nikad nisam vario njegovo ponašanje. To je od prilike to.

User avatar
MajorTom
Posts: 22
Joined: 08 May 2009, 10:39
Location: Sarajevo-Beograd

Re: Jim Morrison

Post by MajorTom » 22 Oct 2009, 10:05

Kristijan wrote:... frontmen valjda mora da ima nagruvan ego... Ko zna...
Ne mora, ali je poželjno ako želi da ostane upamćen. Za sve je potreban vođa, po mogućstvu karizmatično-egoističan :twisted: . To ti je kao sa vojskovođama i diktatorima, njih istorija više pamti i od najvećih humanitaraca i mirotvoraca.

kide
Posts: 347
Joined: 14 Jan 2009, 03:41
Location: Beograd

Re: Jim Morrison

Post by kide » 22 Oct 2009, 13:23

pratim majora Tomu i dupliram. nema demokratije u bendu, mora se zna ko je vođa. a ovaj vođa u slučaju je umeo pored dobrih stihova i pevanja da napravi predstavu jer muzički koncert kao forma i jeste najbliži pozorišnoj predstavi, zato često frontmeni postaju glumci i obrnuto.

e sad ja ne volim previše "glumačkog" performansa kod muzičara, ali Džim je izuzetak jer je bio takav medij(um)ski kapacitet. oslobođena jedinka, koja je dopuštala da slojevi nesvesnog kuljaju i prelivaju se ka publici. jer, zapravo, to vidim kao glavnu ulogu i zadatak frontmena - da oslobodi publiku, makar na tih cca čuku i po dve - da se nešto sa ljudima desi, da se probije granica konvencije slušanja koncerta u smislu malo pevamo malo ruke gore popijemo piće i razlaz. a Džim je to umeo još kako, da isprovocira, da pobudi ljude, naročito žene, da ih makar privremeno oslobodi nekih društvenih stega i granica dozvoljenog. Džim je kompleksna ličnost, jer se njegov izražaj kreće od primitvnih nagona do poetskih visina, i zato je tako široko prihvaćen, kao Džoni Štulić. svako je dobrodošao na žurku.

sve je to Džim, i pesnik i pevač i glumac i šaman i veštac i pozer i šoumen, dakle jedno samoistraženo i ostvareno ljudsko biće. nije njegova ego formula bila ja-pa-ja nego ja-pa-ti. znači ne samo uživanje u samom sebi, nego izazivanje slušaoca i čoveka iz publike da ode izvan granica razuma i samokontrole.

User avatar
MajorTom
Posts: 22
Joined: 08 May 2009, 10:39
Location: Sarajevo-Beograd

Re: Jim Morrison

Post by MajorTom » 22 Oct 2009, 13:56

U bre kide al ga složi svaka ti čast! :1: :bravo:
Kad smo već kod glumaca na stage-u, pade mi na pamet Peter Gabriel i njegovi fenomenalni nastupi, pogotovo sa Genesis. Naravno, ne poredim njih dvojcu, Peter je to radio na sasvim drugi. manje buntovan i više 'artistički' način ali suština je ista: puki koncert pretvoriti u nezaboravan performance. Dosta njih je to pokušalo i pokušava ali samo delić je dorastao zadatku.

kide
Posts: 347
Joined: 14 Jan 2009, 03:41
Location: Beograd

Re: Jim Morrison

Post by kide » 22 Oct 2009, 14:21

tako je, ili Bouvi npr. ali ni on ni Gabriel nisu za poređenje sa Džimom jer kad pomenuh samokontrolu kod njih je ceo događaj vrlo isplaniran i kontrolisan, onako grandiozan i operski, dok se kod Džima više radilo o "primitvnom pozorištu" gde se sav props i kulise nalaze samo u telu i umu performera. muzika i tekstovi su tu samo labav scenario, a zapravo se nije znalo šta će glavni glumac da uradi i izgovori na sceni, mislim da ni on sam nije znao. baš u tome, u toj nepredvidljivosti i riziku, je prostor slobode u kome je Morison dosta boravio, a ponekad i publika sa njim.

ali ko što si reko, dosta njih je pokušavalo, pa da, koliko smo puta bili na koncertima gde se frontmen trudi iz petnih žila da naloži publiku, a mi stojimo potpuno ravnodušni. ne može to svako, veliki je to rizik i trebaju muda povelika za takav nastup.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest