Znam da nista ne znam

Moderators: dejankuki, Critical, Trooper

satelit995
Posts: 4
Joined: 17 Oct 2016, 21:55

Znam da nista ne znam

Post by satelit995 » 17 Oct 2016, 23:03

Pozdrav svim clanovima foruma!
Ne znam da li je ovo veliko- mali ili malo- veliki problem!?!
Naime, dobio sam akusticnu gitaru 2006. godine (11 godina), medjutim kako mi to tad nije bilo interesantno odlucio sam da zavrsim sa njom vec posle 3. casa :lol: Medjutim, 2011. , usled previse slobodnog vremena, prelaska sa rep i narodne muzike na 'rok en rol' ( jedna od boljih promena u zivotu da sada ) odlucio sam da je izvadim iz podruma i pozabavim se istom. Temeljno sam sve prelazio ( teorija+ praksa ), mali milion sajtvova prelistao mali milion puta ( isto toliko knjiga procitao )...i sada, kada bih se ocenjivao od 1 do 10, nskromno bih se ocenio sa 8+ tako da smatram da je vreme za jos jednu veliku promenu, akusticna ---> elektricna. Medjutim, problem nije u tome koju elektricnu, vec sa kakvom konfiguracijom. O cemu se zapravo radi... Kada ide 'Alisa u lancima' ja sam ubedjen da bih kupio gitaru sa samo jednim H u bridzu, kada ide Birth of joy ubedjen sam da bih kupio S/S/S i koristio vintidz tremolo (jer kako to da sviram bez tremola?), kada ide Nirvana ubedjen sam da bih kupio mustang, kada ide 'Cepelin' ja bih HH konfiguraciju bez tremola (sta ce mi koj djavo da se bakcem), kada ide John Lenon- Come together ja bih istu konfiguraciju kao on... kada ide royal blood ja bih ipak bas gitaru. Kao sto vidite ovde nije problem da li je vrat C, D ili kombinaciju oba oblika, da li je telo, LP, strat, hollow tip, da li su pragovi medium, jumbo... vec nesto sasvim drugo. Iako znam da mi pomoci nema :XD: ipak se odlucih da postavim ovo ne bi li mi neko, bar malo, na bilo kakav nacin, pomgao.

Ziveli! :ziveli:
Nikola.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Znam da nista ne znam

Post by fattwang » 17 Oct 2016, 23:44

Na nezgodnom si mestu. Na kraju ćeš da kupiš 5 gitara.
Image

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Znam da nista ne znam

Post by Rockatansky » 18 Oct 2016, 08:13

Cekaj, jel pitanje samo koja konfiguracija magneta?

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Znam da nista ne znam

Post by alfonso » 18 Oct 2016, 09:27

Moj savet ti je da uzmes gitaru koja moze da ti pruzi najraznovrsniji izbor zvuka,a da ti prija u ruci. Neko ce iskusniji verovatno da ti navede bolji primer,ali mislim da neki hss strat ili neki ibanez rg serije najbolji bili za pocetak

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Znam da nista ne znam

Post by ProfessorBaltazar » 18 Oct 2016, 10:07

Probo jedan lik da napravi nesto u tom smislu odavno.

Image

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Znam da nista ne znam

Post by fattwang » 18 Oct 2016, 14:07

Steve Morse je sklon preterivanju.
Image
A bogami bio je i J.J.Cale
Image

satelit995
Posts: 4
Joined: 17 Oct 2016, 21:55

Re: Znam da nista ne znam

Post by satelit995 » 18 Oct 2016, 15:14

Rockatansky wrote:Cekaj, jel pitanje samo koja konfiguracija magneta?
Da, da, samo to. Nikako da shvatim koji je 'zvuk za mene', jer mi se u 10 razlicitih trenutaka dopada deset razlicitih zvukova koji se emituju sa deset razlicitih gitara. Ovo mi se desava, npr., slusam Schecter PT i kazem sebi " Ma da, ovo je gitara za mene" , a po zavrsetku toga slusam Vintage reissued v6 (po meni bolja gitara od stratokastera) i kazem " Ma bez razmisljanja kupujem ovo". Jako nezahvalna pozicija :D

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Znam da nista ne znam

Post by alfonso » 18 Oct 2016, 15:52

Sad zavisi i sta planiras da sviras na gitari. Ja vise volim stratolike gitare (igrom slucaja trenutno sviram telca i super mi lezi,a nikad mi nije bio privlacan) i mislim daa hss strat daje puno mogucnosti. Ton ko ton,dok ne pocnes da sviras malo vise neces da znas sta ti lezi. U svakom slucaju probaj sto vise razlicitih da probas,pa vidi st ti se svidja
Srecna svirka u svakom slucaju

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Znam da nista ne znam

Post by Historik » 18 Oct 2016, 17:59

satelit995 wrote:
Rockatansky wrote:Cekaj, jel pitanje samo koja konfiguracija magneta?
Da, da, samo to. Nikako da shvatim koji je 'zvuk za mene', jer mi se u 10 razlicitih trenutaka dopada deset razlicitih zvukova koji se emituju sa deset razlicitih gitara. Ovo mi se desava, npr., slusam Schecter PT i kazem sebi " Ma da, ovo je gitara za mene" , a po zavrsetku toga slusam Vintage reissued v6 (po meni bolja gitara od stratokastera) i kazem " Ma bez razmisljanja kupujem ovo". Jako nezahvalna pozicija :D
Nećeš postići sve sa jednom gitarom, to je sigurno. Ipak, mislim da najviše možeš da dobiješ sa nekom H-S-S konfiguracijom, posebno ako u bridge poziciji ubaciš neki splitabilni hambaker. Na taj način imaš po malo od oba sveta. Naravno, posebno ti je pitanje onda koje magnete, da li aktivne ili pasivne, da li vintage ili hot... A imaj na umu i da pojačalo takođe izuzetno mnogo utiče na definiciju zvuka.

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Znam da nista ne znam

Post by ProfessorBaltazar » 18 Oct 2016, 22:42

satelit995 wrote:
Rockatansky wrote:Cekaj, jel pitanje samo koja konfiguracija magneta?
Da, da, samo to. Nikako da shvatim koji je 'zvuk za mene', jer mi se u 10 razlicitih trenutaka dopada deset razlicitih zvukova koji se emituju sa deset razlicitih gitara. Ovo mi se desava, npr., slusam Schecter PT i kazem sebi " Ma da, ovo je gitara za mene" , a po zavrsetku toga slusam Vintage reissued v6 (po meni bolja gitara od stratokastera) i kazem " Ma bez razmisljanja kupujem ovo". Jako nezahvalna pozicija :D
Imaj u vidu da nije u pitanju samo konfiguracija magneta. Ulogu igra i konstrukcija, big time. Duzina skale, pozicija magneta, kombinacija drva za telo, kombinacija drva za vrat, neck joint type, headstock angle. I pri tome, gde se tu bridge/tailpiece/vibrato resenje (mada to spada u domen konstrukcije). Zato sam ti i okacio sliku one gitare gde je svako od tih pitanja adresirano, sto ne znaci da je i reseno na sveopste zadovoljstvo. Koncept je bataljen. For the time being anyway.
Last edited by ProfessorBaltazar on 18 Oct 2016, 22:54, edited 2 times in total.

satelit995
Posts: 4
Joined: 17 Oct 2016, 21:55

Re: Znam da nista ne znam

Post by satelit995 » 18 Oct 2016, 22:49

alfonso wrote:Sad zavisi i sta planiras da sviras na gitari. Ja vise volim stratolike gitare (igrom slucaja trenutno sviram telca i super mi lezi,a nikad mi nije bio privlacan) i mislim daa hss strat daje puno mogucnosti. Ton ko ton,dok ne pocnes da sviras malo vise neces da znas sta ti lezi. U svakom slucaju probaj sto vise razlicitih da probas,pa vidi st ti se svidja
Srecna svirka u svakom slucaju
Historik wrote:
satelit995 wrote:
Rockatansky wrote:Cekaj, jel pitanje samo koja konfiguracija magneta?
Da, da, samo to. Nikako da shvatim koji je 'zvuk za mene', jer mi se u 10 razlicitih trenutaka dopada deset razlicitih zvukova koji se emituju sa deset razlicitih gitara. Ovo mi se desava, npr., slusam Schecter PT i kazem sebi " Ma da, ovo je gitara za mene" , a po zavrsetku toga slusam Vintage reissued v6 (po meni bolja gitara od stratokastera) i kazem " Ma bez razmisljanja kupujem ovo". Jako nezahvalna pozicija :D
Nećeš postići sve sa jednom gitarom, to je sigurno. Ipak, mislim da najviše možeš da dobiješ sa nekom H-S-S konfiguracijom, posebno ako u bridge poziciji ubaciš neki splitabilni hambaker. Na taj način imaš po malo od oba sveta. Naravno, posebno ti je pitanje onda koje magnete, da li aktivne ili pasivne, da li vintage ili hot... A imaj na umu i da pojačalo takođe izuzetno mnogo utiče na definiciju zvuka.
U svakom slucaju i ja sam nekako bio najblizi odluci da bi mi H/S/S (split coil, pasivni) najbolje legla. Samo se nadam da kasnije necu cuti neku pesmu sa epiphone sg i ubedi ti sebe da je to gitara za mene :D

Hvala vam jos jednom da pomoci!

satelit995
Posts: 4
Joined: 17 Oct 2016, 21:55

Re: Znam da nista ne znam

Post by satelit995 » 18 Oct 2016, 22:54

ProfessorBaltazar wrote:
satelit995 wrote:
Rockatansky wrote:Cekaj, jel pitanje samo koja konfiguracija magneta?
Da, da, samo to. Nikako da shvatim koji je 'zvuk za mene', jer mi se u 10 razlicitih trenutaka dopada deset razlicitih zvukova koji se emituju sa deset razlicitih gitara. Ovo mi se desava, npr., slusam Schecter PT i kazem sebi " Ma da, ovo je gitara za mene" , a po zavrsetku toga slusam Vintage reissued v6 (po meni bolja gitara od stratokastera) i kazem " Ma bez razmisljanja kupujem ovo". Jako nezahvalna pozicija :D
Imaj u vidu da nije u pitanju samo konfiguracija magneta. Ulogu igra i konstrukcija, big time. Duzina skale, pozicija magneta, kombinacija drva za telo, kombinacija drva za vrat, neck joint type. I pri tome, gde se tu bridge/tailpeace/vibrato resenje (mada to spada u domen konstrukcije). Zato sam ti i okacio sliku one gitare gde je svako od tih pitanja adresirano, sto ne znaci da je i reseno na sveopste zadovoljstvo. Koncept je bataljen. For the time being anyway.
Naravno, sve to stoji. Mada nekako najvise jurim zvuk koji ce mi odgovarati, premda sam probao vise 10-ina gitara (sa svim mogucim kombinacijama) i nekako kao da su mi sve univerzalne (mozda sam i ja cudan), sem sto bih uzeo mapple fingerboard cisto zbog estetike i C vrat, a to se generalno na svakom cosku nalazi :D

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Znam da nista ne znam

Post by ProfessorBaltazar » 18 Oct 2016, 23:05

Kazem, probali drugi pre tebe. Ne ide. Model te gitare koju sam okacio je 'Logic' jer su sve najlogicnije ideje o dizajnu najversatilnijeg moguceg instrumenta uzete u razmatranje (a da ona zvuci kao neke poznate gitare koje su joj uzori, a ne nesto osmo - kao nijedna druga gitara). I ne mos bas ni dve da uklopis u jednu a nekmoli 3 ili vise. AL to je nesto najpribliznije sviranju dve gitare istovremeno sto sam ja cuo/video/probao.

Mogo bi da ti pricam satima o problemu jer je to moja gitara koju je napravio lik koji zna sta radi, a on bi mogo da ti prica danima. Gitara je trenutno rashodovana, da ne kazem rastavljena jer smo menjali vratove i nikako da se predelimo za idealno resenje (poslednji je bio all maple). U jednom trenutku smo aminovali setove magneta al od tad je prosla decenija, sad ima novijih resenja koja mozda i bolje rade zajedno. Pipav posao.

Image

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Znam da nista ne znam

Post by fattwang » 19 Oct 2016, 00:02

Pogledaj John Fogerty - Premonition Live Concert 1997
Prava enciklopedija zašta koja gitara služi. Promenio ih je desetak. Sve sa razlogom. Nema univerzalnog rešenja. Ako želiš sve stilove, počni da praviš kolekciju.

User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re: Znam da nista ne znam

Post by clapton » 19 Oct 2016, 01:26

ma uzmes tele sa hamom i blizu si svemu.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest