Šta Mislite O Grupi "Queen"?

Moderators: dejankuki, Critical, Trooper

Post Reply
User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: sta mislite o QUEEN-u

Post by Dushan S » 03 Jul 2008, 16:56

sinisake wrote:Dushane, preterujes sa tim pokroviteljskim tonom. :wink:

Decko ne voli Queen i ne vidim tu nista lose, nema potrebe ni da ih postuje, zasto bi ih postovao?
Moram te upitati da li si siguran da želiš da kažeš ovo što si napisao? Imaš u istoj rečenici "Voljenje" i "Poštovanje" kao da je u pitanju ista stvar. Poštovanje prema nečijem delu je nešto što bi trebalo da bude stvar vaspitanja, ljudskih kvaliteta i toga da neko ima dovoljne intelektualne sposobnosti da shvati da je nešto vredno, iako ne odgovara njegovim afinitetima. Ono što je vredno, poštuje se bez obzira da li nam se sviđa, i da, upravo na tome sam insistirao, jer je poštovanje, ne kao spuštanje glave pred nametnutim autoritetima, već poštovanje kao posledica razumevanja, nešto što nam i kao naciji jako nedostaje. Ljudi sa ovih podneblja ne umeju i ne znaju da poštuju tuđe kvalitete i postignuća, sve se relativizuje i dovodi u pitanje, a olako se pljuje šta god se nekom prohte - a lako je pljuvati kad nam je držanje prsta u nosu i nerad bilo društvena agenda. Dakle, dečko kao i bilo ko drugi ima APSOLUTNO pravo da ne voli Queen i da ih ne sluša, ali ono na šta ja ciljam je "Balkanska pametnjakovićevska psihologija" koja mnogim ljudima ovde dozvoljava da nemaju poštovanja i da pričaju i kritikuju neke ljude kao da je u pitanju grupa malo Jovice iz komšiluka.

A pokroviteljski ton nije preteran - Forum je mesto gde mi ne znamo sasvim jasno ko je naš sagovornik pa se često nameće neka kvazi-demokratija koja meni liči na komunističku ravnilovku, kao svi smo jednaki. U stvarnom životu, prilično očigledno sam stariji i sa većom kilometražom od momka i obraćam mu se iz tog ugla. Nisam nepristojan, i ne vidim da time narušavam njegov integritet. Upravo obrnuto, ne bi bilo logično da pričam sa njim iz ugla nekog forumskog prepucavanja - tako ne bi pričali i da sedimo za stolom u stvarnom svetu. Dakle pokušavam imati realan odnos bez ikakve nepristojnosti. Naravno ako si ti primetio nešto što je uvredljivo suštinski sa moje strane, slobodno skreni pažnju.
Nije to Bach, pa da kazes, jbg, ne razumem taj kontrapunkt, tu polifoniju, tesko pratim te harmonijske vratolomije, ali POSTUJEM, znam da je to nesto objektivno vredno i lepo(ako se moze i sme govoriti o takvim kategorijama!).
U pitanju je jedan pop-rok bend, ipak...
Ja sam inače jako kritian prema dizanju u zvezde klasične muzike kao nečega "Iznad". Da se razumemo, klasični kompozitori su tada pravili svoju muziku za obične ljude, a ne za muzičke stručnjake, da bude lepa nekom ko nije muzički obrazovan. I u okviru pop-rock muzike postoji nešto suštinski vrednije ozbiljnije, i postoji potrošna roba. Taško da možemo da pričamo o minulom radu Queen i Jason a Donovana na istin način.
Meni su Queen uvek delovali kao vrhunski kic, esencija kica, ako mene pitas, i to ''spajanje stilova'' je kic, i Fredijev scenski nastup je kic, i njegovo tehnicki savrseno pevanje kod mene nikad nije izazivalo nikakve emocije, jbg, po mojim kriterijumima Tom Waits je bolji pevac(a da, nema raspon od 23 i po oktave, onda ne valja!)...
Imaš apsolutno pravo da ne voliš, ali opet posle počinješ sa nekom pričom o poštovanju, a izvini ali za mene to nije prihvatljivo. To što se tebi subjektivno ne dopada Queen to je tvoj ukus. To što pričaš o poštovanju i nepoštovanju može samo da govori o tebi kao o osobi koja u životu poštuje i priznaje samo stvari koje ona lično oceni kao "lepe" i "prihvatljive" a to baš i nije neka lepa ljudska osobina.

Dakle nadam se da se kapiramo da sam se ja slučajno uhvatio za Queen, a više pričam o principu i o tome koliko su se ljudi "opustili" i počeli da olako shvataju neke stvari. Nije toliko sad bitan Queen kao sastav, ali je bitno da ljudi prestanu da baš toliko budu spremni da se penju u neke svoje subjektivne ego visine Olimpa i odatle odlučuju za ljude koji su velikim slovima upisani u istoriji muzike da li to što su radili valja i ne valja. Inače ajde da odemo u Jutu ili Arizonu pa da intervjuišemo lokalne farmere kakvi su im komentari kad im se pokažu Pikasovi radovi.
Dakle ne pokušavam da se pravim pametan, i odem na forum o slikarstvu u temu o Pikasu da kažem kako mi se to ne sviđa i kako je to bezvezarija. Kao ja znam. Ne znam brate, ne razumem, pa mi se ne sviđa zato što ne razumem ili zato što mi je estetika drugačija, ali to ne znači da dajem sebi pravo da opljunem Pikasa kako je bezvezarija.
nisam rekao da ne valja nego da MENI ne valja, znaci ti kazes JA VOLIM ZIMU a ja kazem JEBES ZIMU KAD JE LETI VRUCE e to je isto sad ti meni reci jel leto zasluzuje postovanje jer je vruce ili ga ti nerazumes?... i jos plus nisam retard da nerazumem njihovu muziku a hvala bogu ima mnogo komplikovanijih dela i muzicara...
Ja ne sumnjam da ti imaš pomalo problema sa poštovanjem i da nekad nisi siguran šta je to, na primer nepoštovanje je ne pročitati post druge osobe nego samo onako odgovoriti preganjanja radi. Poštovanje je nešto što je stav prema svetu koji te okružuje, afirmativan stav, pozitivan. To je nešto što je stvar vaspitanja i dobre namere. Ako nemaš poštovanje, to je minus za tebe, a ne za druge ljude.
Primer koji si izneo ti logički nije ispravan, pa ga ne mogu prokomentarisati, mogu ti samo ponoviti da nevezano za tamo neke Queen, olako pričanje o nekoj temi, i olako izricanje presuda o nečemu, obično trenutno diskredituju nekog u očima sagovornika (ako su iole ozbiljni poznavaoci onoga o čemu se priča). To je kao da si obukao majcu sa natpisom "Ja pojma ne znam" da bi javno oglasio da nisi upućen u to o čemu pričaš. I nemoj misliti da ovim što pričam išta negativno adresiram na tebe LIČNO, jer te i ne poznajem pa nemam nikakav lični motiv, ali pretpostavljam da i ovako ako ti neko priđe i kaže da te nešto što radiš ne pokazuje u najboljem svetlu, nećeš sa radošću prihvatiti primedbu i izmeniti ponašanje, pa ne znam da li bih mogao očekivati od tebe neki reality check na liniji "Možda se meni nešto ne sviđa zato što ne ukapiram, a ne zato što ne valjam, bolje da ne s...m kad nisam siguran". Evo veruj mi ja to ceo život radim i radiću, jer je normalno - uvek postoji nešto što još ne znamo i ne razumemo u nekoj oblasti.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: sta mislite o QUEEN-u

Post by sinisake » 03 Jul 2008, 17:15

Uf, nisam znao da ste vi srederi tak'i skribomani... :wink:

Nadam se da te ovom posalicom nisam uvredio, stvarno mi nije bila namera. :)

Sustinski detalj oko kog se razilazimo je to da li su Queen zaista ''veliki'' pa da zasluzuju postovanje(cak i ako se MENI, kao individui ne dopadaju).

Sta to moze da bude merilo kvaliteta?
I ko je nadlezan/merodavan da proglasi sta valja, a sta ne, sta je kvalitet, a sta je shit?
Ako je nas, avaj, subjektivan, ukus nepouzdan, sta je pouzdano?
Publika?
Kritika?
Ko?
Sta?

E, tu sade stupamo na brdovito tlo aksiologije(valjda se to tako zove) a ja se u to, da prostis, ne razumem...

Pozdrav!

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: sta mislite o QUEEN-u

Post by Dushan S » 05 Jul 2008, 04:47

sinisake wrote:Uf, nisam znao da ste vi srederi tak'i skribomani... :wink:

Nadam se da te ovom posalicom nisam uvredio, stvarno mi nije bila namera. :)

Sustinski detalj oko kog se razilazimo je to da li su Queen zaista ''veliki'' pa da zasluzuju postovanje(cak i ako se MENI, kao individui ne dopadaju).

Sta to moze da bude merilo kvaliteta?
I ko je nadlezan/merodavan da proglasi sta valja, a sta ne, sta je kvalitet, a sta je shit?
Ako je nas, avaj, subjektivan, ukus nepouzdan, sta je pouzdano?
Publika?
Kritika?
Ko?
Sta?

E, tu sade stupamo na brdovito tlo aksiologije(valjda se to tako zove) a ja se u to, da prostis, ne razumem...

Pozdrav!
Ma što uvredio, pa nisam ja svirao u queen :mrgreen:
Mada sad se malo praviš naivan, i pokušavaš da relativizuješ merila vrednosti, a ne zato što bi ih relativizovao kad se radi o tvom omiljenom bendu nego zato što je u pitanju bend koji ti se ne dopada. Po onim istim merilima po kojima se neki drugi bendovi smatraju jako bitni, isto tako se smatra i queen. Od broja prodatih ploča, poseta na turneji, konzistentosti što se tiče kvaliteta ploča, kvaliteta samih muzičara, toga koliko su se ugradili u pop kulturu, itd. Da ne ulazimo sad u filozofiju u tome "Šta je vrednost" jer onda možemo i Pink Floyd da nazovemo bezvrednim bendom i ja ću ti naći logičke dokaze da je tako, ako mi se baš prohte. Kao što rekoh, nije poenta da mi DOKAZUJEMO da nešto ne valja zato što nam se ne dopada, već obrnuto da iako nam se nešto ne dopada, zato što shvatimo da valja možda pokušamo da bolje razumemo.

Inače, skribomanija mi je pomognuta brzim kucanjem, pa ne žalim tastere! :wink:

Ti onda verovatno nisi slusao Bahove Goldenberske varijacije.....
haha :D Pa i nisam jako veliki fan dotičnog. Gomila danas cenjenih klasičnih kompozitora je imala jedan problem - muzičku izolaciju. Tako da su često ponavljali sebe, i štancovali kompozicije. Samo je nekako nezgodno uperiti prst u neko Bahovo delo i javno obznaniti da je čovek ukrao neku drugu sopstvenu pesmu koju je ukrao od treće još starije sopstvene kompozicije. Ali dobro, šta je tu je, imao je i genijalnih momenata, itekako.

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: sta mislite o QUEEN-u

Post by goodlikesweeper » 05 Jul 2008, 09:51

Dushan S wrote:
Ti onda verovatno nisi slusao Bahove Goldenberske varijacije.....
haha :D Pa i nisam jako veliki fan dotičnog. Gomila danas cenjenih klasičnih kompozitora je imala jedan problem - muzičku izolaciju. Tako da su često ponavljali sebe, i štancovali kompozicije. Samo je nekako nezgodno uperiti prst u neko Bahovo delo i javno obznaniti da je čovek ukrao neku drugu sopstvenu pesmu koju je ukrao od treće još starije sopstvene kompozicije. Ali dobro, šta je tu je, imao je i genijalnih momenata, itekako.
Pa,ne kontam te bas... :D

Spomenuo sam te Gold/ varijacije jer si napisao kako su klasicari komponovali muziku koju obicni ljudi mogu razumeti.Te varijacije malo ko danas uopste moze odsvirati,prakticno sve svoje vreme moras posvetiti tome ako mislis valjano da ih odsviras(Gled Gould je to radio),a kamoli da ih moze jedan obican covek razumeti...

A i Bah se nije toliko ponavljao koliko je cesto pisao varijacije na sve i svasta.Pa onda svako odabere varijaciju koja mu se najvise svidja,ili st aja znam...

Ali ja ne vidim nikakvu slicnost izmedju Tokate i fuge,Koncerata za dve violine,kompozicija za chelo,kompozicija za harpsikord itd itd.Bah je bas vbio verovatno najraznovrsniji muzicar od svih klasicara... :wink:

Sve u svemu,sto se mene tice,klasicna muzika-umetnost(sem izuzetaka,izuzeci uvek postoje),rok muzika-zajebancija,i zaradjivanje para(opet,izuzeci su uvek tu.Eto,po meni,Hendrix na primer je bio umetnik.Ali mnogi nisu bili,pa otud taj moj zakljucak...

Dakle,Klasicna>>>>>>rok.Oprosti mi ako gresim,ali tako ja vidim stvari...

Pozdrav! :D

Oprosti mi ako gresim,ali ja to tako vidim.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: sta mislite o QUEEN-u

Post by Dushan S » 08 Jul 2008, 19:34

Otići ćemo skroz van teme... Fabula je što možda ti kao i dobar deo ljudi generalno, mešaš složenost klasične muzike i složenost orkestracije. Postoje klasična dela koja nisu specijalno komplikovana i harmonski ne idu daleko ispre neke pesme Đorđa Balaševića, ali su jako složeno orkestrirana. Nadalje struktura klasičnih dela je mogla biti duža, komplikovanija. To samo po sebi ne čini muziku "Boljom" tj "Kvalitetnijom", kao što pesma Dream Theater nije sama po sebi bolja od pesme Beatles-a jer je složenija. Nadalje, klasični kompozitori su u nekim slučajevima itekako zabavljali narod i bili poznati po svom radu. To što običan plebs nije sebi mogao da priušti kartu za operu ne znači da po ćoškovima neko nije pevuckao te iste teme. Da klasična muzika nije bila prihvaćena malo šire od dvora i nešto malo plemstva, ne bi je danas imali takvu kakva jeste. To što su se vremena promenila pa "narod" voli nešto drugo, ne čini klasičnu muziku suštinski elitnijom. Pogledaj Jazz, to je jako dobar primer. Muzika koju su u klubovima gde je crna raja dolazila da pijanči subotom uveče i spiska ono malo novca što us zaradili tokom nedelje, a gde su svirali samouki muzičari razvaljeni od heorina i kokaina, gde su adrenalin, znoj, alkohol i seksualnost tekli pomešani na sve strane, sad odjednom neko definiše kao rafiniranu, intelektualnu muziku za ograničenu publiku koja "Ume da ceni prave vrednosti".

Konačno, "Klasična muzika" je nejasan i uopšten termin kojim se zajednički imenuje nešto što je itekako heterogeno, i kad kažeš za neku dvojcu kompozitora da predstavljaju klasičnu muziku, to je blizu toga da kažeš da Iron Maiden i Kylie Minogue predstavljaju tipične predstavnike "Moderne" muzike. Samo zato što je neka dela izvodio simfonijiski orkestar, to ne znači da se muzički nisu suštinski razlikovala u odnosu na dela iz prethodnog perioda.

Elem, ne bi me čudilo da na naekom forumu 2108 godine neko piše kako je pop-rock muzika (koja se u tom trenutku u budućnosti tretira kao umetnička vrednost koju retki mogu razumeti ceniti i uživati u njoj) bila nešto posebno dobro i kvalitetno, u odnosu na muziku koja je moderna 2108 godine.
Dakle klasična muzika je naš uopštavajući naziv za neku muziku iz prošlosti evrope, koja je tad bila aktuelna i razvijala se, bila živa a danas više nije. Nije samim tim suštinski bolja od nečega što se pravi danas, i ne znači da Bach ili Mozart nisu ponekad bili u stanju i da naprave neko generičko smeće, ili, da budem blaži, krajnje prosečnu i nezanimljivu kompoziciju.

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: sta mislite o QUEEN-u

Post by goodlikesweeper » 08 Jul 2008, 20:05

Opa,dvaput sam napisao oprostimi ako gresim...greska :oops:

Back on the temu(al mozda :lol: daleko je ovo od teme)

pa,sa necim se slazem,sa necim ne.
Prvo,naveo sam one varijacije da bih rekao kako u klasici postojala muzika "za mase" ali i ona koja je bila ekstra komplikovana,pa samim time ne bas za mase,cisto da ispravim tvoju generalizaciju ne tu temu. :wink:
Dushan S wrote:Postoje klasična dela koja nisu specijalno komplikovana i harmonski ne idu daleko ispre neke pesme Đorđa Balaševića, ali su jako složeno orkestrirana
pa dobro,jedna komplikovana melodija,vise jednostavnih ali LEPO UKLOPELJENIH to mu na isto dodje.Ne vidim zasto je jedno bolje od drugog.Meni to dodje isto.
drugo,
Dushan S wrote:, "Klasična muzika" je nejasan i uopšten termin kojim se zajednički imenuje nešto što je itekako heterogeno
sa ovim se uopste ne slazem.Svi klasicari su pisali muziku na isti nacin,koristeci prakticno iste instrumente,i bilo koju kompoziciju iz bilo kog od 3 perioda klasicne muzike da cujes,kazaces "klasika".A za kajli i mejdene se to bas i ne bi moglo reci.Kad cujes kajli pomislis,sta ja znam,muzika pravljena na kompjuteru,tako da se dobro proda da bi se moglo zive ti u velikoj kuci,a dok cujes mejdene,pomislis gitara bubnjevi,hevi metal :banana2: .Nisam fan ni nje ni nih pa nagadjam samo,ali otprilike,to je to.

Dushan S wrote:Elem, ne bi me čudilo da na naekom forumu 2108 godine neko piše kako je pop-rock muzika (koja se u tom trenutku u budućnosti tretira kao umetnička vrednost koju retki mogu razumeti ceniti i uživati u njoj) bila nešto posebno dobro i kvalitetno, u odnosu na muziku koja je moderna 2108 godine.
za ovo ne znam,moracemo Milana sa duge da pitamo.... :lol:

Dushan S wrote:bila živa a danas više nije
Zasto ovo kazes?Nije najpopularnija,ali daleko je od mrtve.Na aparatima je,ali mrtva nije :lol: ,orkestracije,neoklasika,na raznim mestima mozes cuti njene uticaje.Prebaci koji put na rts2 oko podne pa ces videti kako je mrtva...... :lol:

salim se malo,ali u principu,GLAVNI razlog iz kojeg mnogo vise cenim muzicare iz tog perioda je ono sto su ostavili iza sebe.

Aj pazi ovako,moze jedan dogovor?Ti mi kazes rok album koji je po overol vrednosti,sta god ona bila,bolji od Mozartovog Requiem-a,i povlacim sve sto sam rekao,i potom prihvatam sve sto si ti rekao.

Ili,ako hoces,moze i malo komplikovanije.Dva rok albuma koja su zajedno bolja od Requim-a i the four seasons.To nije obavezno,ali ajde,ako volis izazove... :D

Deal? :dance:

I opet da kazem,oprosti ako gresim,nisam ja bas prepun iskustva,ali to iskustvo koje imam mi to govori.Ipak su klasicari bili kao prvo,genijalni muzicari,a onda sve drugo,a to se ceni,zar ne?Pogotovo kad vidis ove "moderne" smokljane od muzicara sta rade.....Tad nije svako mogao biti muzicar.


edit:Nesto sad razmisljam,da li se ova rasprava zasniva na nasim ukusima?Mozda ti jednostavno vise VOLI rok,a ja vise klasiku?Sta mislis o tome? :?

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: sta mislite o QUEEN-u

Post by Dushan S » 08 Jul 2008, 20:50

Ja pokušavam da imam balansirano mišljenje o praktično apsolutno svemu i da stvari sagledavam tako da ispoštujem njihovu istorijsku ulogu u okruženju iz kog su nastajale. Sa druge strane ti imaš prilično jasno mišljenje da je nešto bolje od nečeg drugog, i naravno da ja ne mogu racionalnom argumentacijom da se nadvlačim sa tobom da bih nešto "Dokazivao". Pa neće svet propasti ako neko ne ubedi nekog drugog u nešto. Tako da nema smisla da tražiš od mene da ja navedem dva istinski vredna rock albuma, kad ćeš ih ti nakon toga naravno proglasiti za bezvredne. Ja samo pokušavam da ukažem na to da ti je logika razmišljanja pomalo isključiva. To ti je kao kad ljudi diskredituju rap muziku zato što je
- Različita od onoga što oni vole, tj nema mnogo dodirnih tačaka sa muzikom koja ima koren u evropskoj, jako melodiji naklonjenoj tradiciji
- Toliko iskomercijalizovana da je u većini slučajeva postala bezizražajni produkt... A normalno da ljudi misle rap = 50 cents a ne rap = Saul Williams (koga inače toplo svima preporučujem btw)

Takođe primećujem da si vrlo rado preskočio primer sa Jazz muzikom i njenom društvenom tretmanu tada i danas, jer ti nije išao u prilog, a dobro pokazuje koliko je relativno kada mi danas pričamo o nekoj muzici kao "objektivno kvalitetnijoj i ozbiljnijoj".

Konačno, nisi posvetio adekvatnu pažnju onome kad sam napomenuo da postoji razlika između muzike (kao zbira tonova, melodijskih linija) i orkestraciji. zato što koriste iste instrumente smatraš muziku iz različitih razdoblja "istom" a ne vidiš koliko su Kylie i Maiden slični u nekim aspektima, samo zato što su instrumenti i aranžman (tj orkestracija) tehnički jako različiti. Kada bi uradili aranžmane za simfonijski orkestar pesme od bitlsa i pesme od Maiden, odjednom bi video da to sve i nije toliko različito.

Konačno, stručno se klasična muzika i te kako deli. Nemoj mi reći da ne vidiš drastičnu muzičku razliku između Bach-a i Mozart-a? Šopena i Paganinija?

Pozz!

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: sta mislite o QUEEN-u

Post by goodlikesweeper » 08 Jul 2008, 21:05

Sto se tice dokazivanja,to je bila vise sala.Samo sam hteo da cujem koje bi albume tu nabrojao,jer me zanimalo.Ne da bih to posle pobio. :wink:

Jazz sam preskocio jer sam tek poceo da ga slusam tako da se ne razumem dovoljno u njega.U takvim situacijama ne volim da komentarisem nista.Mnogo me nervira kad vidim ljude kako pametuju o stvarima o kojima nemaju blage veze sa vezom,tako da se uvek trudim da ne upadam u takve situacije i ja sam. :wink:

Pa,naravno da ima razlike,zato valjda i postoji podela na 3 razdoblja,ali ono sto sam hteo reci je da su te razlike manje nego kod tog primera sa kajli i mejdenima.

I, na kraju,ne zelim ja da se dokazujem nesto sa tobom,samo sam hteo da kazem svoje misljenje,i da cujem tvoje.Jednostavno me zanimalo jer mi je ta tema interesantna,nista drugo...


Pozdrav! :D

User avatar
XaPa
Posts: 58
Joined: 08 Jul 2008, 19:23

Re: sta mislite o QUEEN-u

Post by XaPa » 10 Jul 2008, 21:13

ne znam dali ste znali ali Braian Mai je inace doktor elektrotehnike i nesto znam da je motao na gitari sa zlatnim zicama,pa je zato dobio tako specifican ton.Ali normalno i zbog VOX-a i GUILD gitare........

User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: sta mislite o QUEEN-u

Post by friedman » 10 Jul 2008, 21:28

Brian je doktor astronomije :)
Rispekt za coveka!

User avatar
XaPa
Posts: 58
Joined: 08 Jul 2008, 19:23

Re: sta mislite o QUEEN-u

Post by XaPa » 10 Jul 2008, 21:59

Onda sam se ja nesto istripovao,ali sam cuo za to sa zlatnim zicama......

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: sta mislite o QUEEN-u

Post by DrGreenthumb » 10 Jul 2008, 22:25

XaPa wrote:ne znam dali ste znali ali Braian Mai je inace doktor elektrotehnike i nesto znam da je motao na gitari sa zlatnim zicama,pa je zato dobio tako specifican ton.Ali normalno i zbog VOX-a i GUILD gitare........
Guild gitare? On svira svoj rucni rad, od pocetka karijere, a to sto je motao, verovatno mislis na pick-up-e, ali ton je specifican zbog gomile switch-eva za kombinacije magneta i out-phase-ing svakog od njih, jedno vreme je imao i fuzz ugradjen u gitaru... Bilo je pokusaja od strane nekoliko firmi da naprave slican signature model, Guild i Burns (Red Special ili tako nesto) pa si verovatno pomislio da je to Guild. A najveca tajna njegovog tona (osim prstiju) je sto ne svira trzalicama vec novcicima, kewl zar ne? Vizionar...

User avatar
XaPa
Posts: 58
Joined: 08 Jul 2008, 19:23

Re: sta mislite o QUEEN-u

Post by XaPa » 10 Jul 2008, 22:44

ok hvala na informacijama,ali prijatelj mi ima GUILD gitaru i pise na papirima da je Braian Mai odobrio proizvodnju i da on licno svira na njoj,inace takvih gitara ima samo 700 u svetu.....

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: sta mislite o QUEEN-u

Post by DrGreenthumb » 10 Jul 2008, 23:23

XaPa wrote:ok hvala na informacijama,ali prijatelj mi ima GUILD gitaru i pise na papirima da je Braian Mai odobrio proizvodnju i da on licno svira na njoj,inace takvih gitara ima samo 700 u svetu.....
Nema na cemu. U stvari proizvedeno je oko 1000+ sredinom osamdesetih ali nikad nisu ispunile ocekivanja niti BM-a niti krajnjih korisnika i sam BM ih je jako malo, ako uopste koristio, jedini modeli koji zasluzuju naziv Red Special su Fryer-ove replike, a video sam pre par godina i Brian May Korejske modele, prilicno jeftini, ali proizvedene pod imenom virtuoza o kom pricamo. Mislim da su za te pare izuzetno verne kopije, pa ko voli...

User avatar
XaPa
Posts: 58
Joined: 08 Jul 2008, 19:23

Re: sta mislite o QUEEN-u

Post by XaPa » 10 Jul 2008, 23:29

prijatelj mi je stvarno fanatic za gitare moguce da je to ta Red Special,alinecu nista da tvrdim...Kad budem isao kod njega pogledacu je pa cu ti napisati o cemu se radi...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest