Muzičko vaspitanje u školama

Moderators: dejankuki, Critical, Trooper

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Muzičko vaspitanje u školama

Post by Sava » 10 Nov 2008, 09:50

Na jednoj news grupi sam naišao na lep i sažet tekst o istoriji rocka koji se nalazi u udžbeniku za 8. razred osnovnih škola u Hrvatskoj. Ako se urednici foruma slože mogu putem copy/paste da prenesem taj po meni poučan tekst.

Kada sam ja išao u školu i u osnovnoj i gimnaziji se iz oblasti muzičke umetnosti isključivo proučavala klasična muzika. Većina vas je nedavno izašla ili još uvek ide u te škole pa vam tema možda nije zanimljiva, ali mene interesuje šta se u današnjim školama uči o oistoriji rock muzike.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by sinisake » 10 Nov 2008, 09:53

Kad sam ja isao u osnovnu (20+ godina), bilo je nesto kratko, jedna strana ili manje, pomenuti su The Beatles, i tako...
Mozda su konacno dali nekom neautisticnom da napravi udzbenik, ko ce ga znati.
P.S. Nabavicu nas udzbenik, koliko vec danas, pa cu da pogledam da li smo opet, kao i uvek, iza Hrvata. :wink:

Ipak, besmrtna lekcija u udzbeniku za 8. razred zvala se "Sintetizator zvuka". To nikad necu zaboraviti. :lol:

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by Critical » 10 Nov 2008, 09:57

Ako se urednici foruma slože mogu putem copy/paste da prenesem taj po meni poučan tekst.
Ja se slazem i bas me zanima sta pise :D
Mozes slobodno da paste-ujes ovde ,samo navedi dole direktan link tog clanka :)

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by dejankuki » 10 Nov 2008, 09:58

Hehe, zanimljivo, kako idemo unazad kad je rec o skolovanju... krajnja muzicka forma je jos nazadnija..


Eto, kad ja bejah osnovac, zadnja lekcija u mom udzbeniku je bila pola strane o Jazz-u kao poslednjem PRIZNATOM obliku muzike... a to bese razdoblje 1979-1983 kada ja bejah u razredima od petog do osmog...


Ja se slazem, ali moramo paziti na copyright.. dakle copypastuj ...

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by dweezil » 10 Nov 2008, 18:04

ma klinci danas koliko ja znam iz priche, pevaju narodnjake i hitove granda, pakao, al nisu deca kriva nego skola i nastavnici. Raspad i ispod svakog nivoa ne obrazovanja, nego kulture i umetnosti. Cak i deca koja idu u muzichke shkole slushaju najvise teheran, cast izuzecima. Pakao

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by Sava » 10 Nov 2008, 19:40

Znam da ovde ima mnogo školaraca pa će neki valjda da napiše i nešto pozitivno. Upravo je ovde kod mene devojčica koja ide u V razred i kaže da je čula za roc`n roll, ali ne zna šta to znači. Inače je dobar sluhista i peva u jednom divnom horu koji se zove Zvezdane staze. Volim to što rade, a jako cenim i Leontinin rad sa decom, ali to je za drugu rubriku.

Tekst koji ću kopirati je da ponovim sa hrvatske news grupe o gitarama, a prenet je iz udžbenika za VIII razred.

Citat
"Popularna glazba

Nakon Drugoga svjetskog rata pojavili su se novi smjerovi u popularnoj glazbi. Jazz je ostao popularan, premda više kao umjetnička nego kao popularna glazba. U SAD-u, a potom i u Velikoj Britaniji pojavili su se glazbenici koji su se oslanjali na tradiciju bluesa I country glazbe, s tim da su svoj glazbeni izričaj pojednostavili ne bi li se dopali široj publici. Tako je rođena rock and roll glazba. Izraz rock and roll prvi je 1951. godine upotrijebio američki radijski disc-jockey Alan Freed.

Kasnije se udomaćio jednostavniji izraz rock za prilično raznolike vrste popularne glazbe u drugoj polovici 20. stoljeća.

Nova se glazba poput zaraze širila Amerikom; mladi su je obožavali dok su, stariji bili sumnjičavi. Riječi pjesama bile su (za ono doba) izazovne, teme uglavnom ljubavne, a ponašanje izvođača I slušatelja na rubu dopuštenoga. Riječ je o buntovničkoj glazbi koja uznemirava učmalo poslijeratno društvo. S druge strane, riječ je o komercijalnoj glazbi
oko koje se vrti veliki novac.

$izvor
"Otac rock and rolla", Alan Freed izjavio je krajem 1950-ih godina: "Velika bitka je gotova I mi smo pobijedili. Mislim da je rock and roll glazba sada definitiv no ovdje, premda su kritičari i sumnjičavci tvrdili da neće trajati dugo. Danas, kritičara više nema; svi su uskočili u vagon rock and rolla. Oni su sada glavni u glazbenoj industriji, izdaju ploče s rock and roll glazbom i hvale se tako da bi čovjek pomislio kako su oni sami izmislili tu glazbu." Zašto su nekadašnji kritičari odjednom počeli podržavati rock and roll?

Slika: Elvis Presley
Potpis: Najpopularniji glazbenik ranoga rocka bio je Elvis Presley. On je vjerojatno i najpopularniji rock glazbenik uopće. Bio je izrazito zgodan, vitkog stasa i guste crne kose. Fotografija je sa snima¨a filma "Zatvorski rock", tako da je odjeven u stiliziranu zatvorsku odjeću - traper jaknu sa zatvorskim brojem

Izvor
Rokeri su često optuživani da potiču mladež na slobodnu ljubav, uzimanje droga i obožavanje vraga. Posebno su na udaru bili Rolling Stonesi zbog pjesme Sympathy For
Devil (Suosjećanje s vragom):

"Dopusti mi da se predstavim
Ja sam čovjek bogat i profinjen
Ovdje sam već jako dugo
Mnoge sam duše ukrao
Bio sam tamo kad je Isus Krist
Imao svoj trenutak sumnje
Da se uvjerim da je Pilat oprao
ruke
I zapečatio njegovu sudbinu
Bio sam u Petrogradu
Kad došlo vrijeme promjena
Ubio sam cara i njegove ministre
Anastazija je uzalud vrištala
Gledao sam sretan stoljećima
Vaše kraljice i kraljeve $
Kako se bore u ime bogova
Koje su sami izmislili
Vozio sam tenk
Bio sam general
Kad je blickrig div<ao
A leševi vonjali
Drago mi je što te vidim
Mislim da znaš tko sam
Ali zbunjujem te
Jer ne znaš što hoću"

Koje povijesne događaje možeš
prepoznati u pjesmi?

1960-ih godina pojav<uju se prve velike rock grupe. U Celikoj Britaniji najpopularniji su bili Beatles (Bube) i Rolling Stones (Kotrljajuće kamenje). Rockeri nove generacije javljaju se početkom 1960-ih i u Americi: istaknimo Boba Dylana. Do prave eksplozije rocka dolazi u drugoj polovici 1960-ih. Nove grupe i pjevači nastaju svakodnevno. The Doors (Vrata), Led Zeppelin (Olovni Cepelin), Pink Floyd (prema imenima dvaju blues glazbenika), pjevačica Janis Joplin i mnogi drugi.

Slika: dvije električne gitare
Potpis: Rock je prvenstveno američka i engleska glazba, premda vrlo brzo postaje popularan među slušateljima diljem svijeta, a rock grupe i izvođači niču u mnogim zemljama. Ključni instrument rocka bez sumnje je električna gitara. Umijeće sviranja na tom instrumentu bilo je u u krugovima rock glazbenika, ali i među slušateljima, neobično cijenjeno. Najcjenjeniji "gitaristički heroji" rocka bili su Jimi Hendrix i i Eric Clapton.
Obojica su, uz to, bili i skladatelji I tekstopisci."
Završen citat


Napomena: u tekstu očigledno nedostaju fotografije za koje se vidi da postoje u udžbeniku.

Kao savremenik većeg dela opisanog vremena mislim da je ovo sasvim dobar sažetak istorije rocka. Odlično je zapažanje za Beatlese, Stonese i Dylana. U to vreme kako je i napisano svu tu modernu muziku smo jednostavno nazivali "rock", a sa ove distance bih jasno istakao Englesku i Beatlese kao rodonačelnike moderne pop muzike, a Dylana i ostale Amere kao rodonačelnike rocka. Dakle, rock je američka tvorevina, a da izuzetak potvrđuje pravilo je postojanje Engleza Stonesa kao najvećih rockera u istoriji muzike.

User avatar
Dete epruvete
MF veteran
Posts: 261
Joined: 07 Jul 2007, 23:53
Location: Bg

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by Dete epruvete » 10 Nov 2008, 19:42

pocicu od moje generacije i mljadjih (1990,01,02...). postoji narodna muzika, zabavna i strana. i to je to, kakvo obrazovanje. dobro ima i onih koji kada cuju neki malo tvrdji zvuk kazu "vidi onaj slusa metaliku" (vrstu muzike :D )

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by sinisake » 11 Nov 2008, 09:03

Volim to što rade, a jako cenim i Leontinin rad sa decom, ali to je za drugu rubriku.
Pa (k)od Leontine nikad nece ni nauciti sta je rokenrol. :D
A nju, Mandu, Bajone(t)a i ostale kreature trebalo je (pored jos gomile drugih) izvesti na sud zbog zloupotrebe djece.
Eh... Izvinite, mor'o sam ovo da kazem. :wink:

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by Nyarlathotep » 11 Nov 2008, 13:39

inspektor Izi trese se u krizi.
Manda je stari pajdoman.

poznavao sam lerdija koji je Mandi valjao pajdo. hehe...

User avatar
Santana
Posts: 600
Joined: 31 Jul 2008, 14:15

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by Santana » 11 Nov 2008, 14:38

Pa ovo do sad sto radim u gimnaziji je dosta dosadno. poucno u onom smislu da ne lupis da neki kompozitor iz 15. veka pripada pravcu nastalom u 20. veku. (ko Palma sto malo mesa vekove)
Inace ja stalno gnjavim profesorku da spremim neka predavanja o modernoj muzici ali nista od toga.
ovaj tekst je ok ali ako je to sve onda je ipak malo-naravno,ne moze ceo udzenik o dzezu bluzu i rokenrolu ali, daj, covece, sta ce meni Davorin Jenko (neki lik iz osnovne) i takvi kompozitori-oni se ne pominju u svetu i niko ih vise ne izvodi.
Ako odeljenje ima jednom nedeljno cas muzickog obrazovanja onda daj 2-3 casa u godini da budu posveceni modernoj muzici

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by Nyarlathotep » 11 Nov 2008, 14:58

ja bih u srednjim skolama predavao Filipa Glasa, Klausa Shulcea, Dzona Zorna, Dzona Kejdza, Terija Rajlija, Moondog-a... da deca lepo spoznaju sta je savremena muzicka umetnost. :mrgreen:

User avatar
Joxoleon:D
Posts: 13
Joined: 11 Nov 2008, 14:55

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by Joxoleon:D » 11 Nov 2008, 16:56

E ja sam mnogo chuo o john cage-u i jedan drug mi je bash opsednut njim ali nisam chuo ni jednu njegovu kompoziciju...
kakav je on???
Shta je pisao???

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by Sava » 11 Nov 2008, 17:20

sinisake wrote:
Volim to što rade, a jako cenim i Leontinin rad sa decom, ali to je za drugu rubriku.
Pa (k)od Leontine nikad nece ni nauciti sta je rokenrol. :D
A nju, Mandu, Bajone(t)a i ostale kreature trebalo je (pored jos gomile drugih) izvesti na sud zbog zloupotrebe djece.
Eh... Izvinite, mor'o sam ovo da kazem. :wink:
Prvo ne čitaš post pažljivo, piše "... cenim I Leontinin rad..." iz čega se jasno vidi da mala ne peva kod nje već u ranije pomenutom horu ZVEZDANE STAZE profesorke Bajčetić. Drugo, to što Leontina radi niko pre nje nije radio sa decom u toj meri i na taj način. Obrade nekoliko svetskih hitova su odlične i ja joj skidam kapu i vrlo sam ponosan što tako nešto postoji u mom gradu i u mojoj zemlji. Kada sam prvi put čuo taj hor mislio sam da je italijanski jer oni imaju takve dečije horove odavno. Zvezdane staze su takođe divan hor za koji komponuje i Ogi Radivojević. Poslušaj pesmicu "Jelena" malog Bajčetića na Youtube.
Santana wrote:Pa ovo do sad sto radim u gimnaziji je dosta dosadno. poucno u onom smislu da ne lupis da neki kompozitor iz 15. veka pripada pravcu nastalom u 20. veku. (ko Palma sto malo mesa vekove)
Inace ja stalno gnjavim profesorku da spremim neka predavanja o modernoj muzici ali nista od toga.
ovaj tekst je ok ali ako je to sve onda je ipak malo-naravno,ne moze ceo udzenik o dzezu bluzu i rokenrolu ali,
Dobro je poznavati kompletnu istoriju muzike uključujući i srednji vek. Eto daj profesorki ovaj tekst da pročita i reci joj gde se isti nalazi. Napisano po meni nije malo jer sažeto prikazuje istoriju nastanka rocka, za opšte obrazovanje je to sasvim dovoljno.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by Duane » 11 Nov 2008, 17:22

Nyarlathotep wrote:ja bih u srednjim skolama predavao Filipa Glasa, Klausa Shulcea, Dzona Zorna, Dzona Kejdza, Terija Rajlija, Moondog-a... da deca lepo spoznaju sta je savremena muzicka umetnost. :mrgreen:
al si ih naredjao... uhuu... steta sto 98% domace populacije nikad nije poznavalo nekog ko je cuo da neki njegov prijatelj zna nekog da je cuo za bilo kog od gore napomenutih... aj glassa jos i nekako, preko nekog filma(npr. sati ili trumanov shou), al za dzonija zorna ili kejdza neverujem... al opet bi bilo poucno upoznati srbiju sa modernijom muzikom... npr minimalizmom(iako je nastao 60'), eto teri rajli i filip glas iz gore napomenute skupine i dodati stiva rajha, majkla najmana...

User avatar
LazaRocker
Posts: 739
Joined: 15 Mar 2008, 21:58
Location: Nis

Re: Muzičko vaspitanje u školama

Post by LazaRocker » 11 Nov 2008, 17:31

Evo, kao ucenik da odgovorim na ovu temu... U nasim udzbenicima od 5. do 7. rareda jedino priblizno tome bilo je obradjivanje pesme Yesterday, a i tu su Bitlsi pomenuti kao pop sastav (sto, da ne gresim dusu, i jesu). Nema apsolutno niceg drugog. Ali srecom nastavnici muzickog su uglavnom u tim vodama, tako da od njih mozemo da dobijemo zadovoljavajuce odgovore.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest