Britpop

Moderators: dejankuki, Critical, Trooper

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Britpop

Post by Doolio » 16 Apr 2007, 02:03

nisam znao da li ovo da stavljam u rok ili u pop ili u alternativu, ali sam skontao da je najbolje u rok kao neki najsiri pravac/pojam.
Evo, vako, inspirisan tenebrinim vidjenjem stvari, reko da pocnem da se preseravam po forumu:)
Britpop je nastao, jelte, u britaniji, neki kazu krajem osamdesetih, neki kazu pocetkom devedesetih, neki kazu sredinom devedesetih. Sto se mene tice, svi su u pravu, posto je Britpop jedan pomalo nedefinisan zanr i vise je tu stvar u nekoj subkulturnoj manifestaciji nego u unificiranoj muzickoj sceni.
Uglavnom vlada misljenje da je Britpop odgovor na americki grunge, koji je, opet, odgovor na crnacki hip-hop. To je opet delimicno tacno. Ostrvska gitarska pop-rok scena je malo smorila krajem osamdesetih i logicno je da se javljaju neki novi bendovi, kontam da se jako mali deo ovoga odnosi konkretno na neku anti-grunge reakciju, mada se, u nekim sirokim shvatanjima, Britpop moze okarakterisati kao ‘britanski grunge’. To opet govori o nekom globalnom raspolozenju mladih vise nego o nekom medjuzanrovskom previranju:) ipak, rani Britpop se bavi uglavnom cisto britanskim temama, prepoznatljivim britanskim slengom i nekim malo internijim fazonima, tako da se u svemu tome stvarno moze naci neki kvazipatriotski stav u vidu ‘kupujmo domace’:)
Britpop bendovi manje-vise kopiraju (uslovno receno) britanske bendove sezdesetih, tipa beatles ili monkees, kao i bendove nesto skorijeg datuma kao sto su the smiths ili joy division. Joy division neki smatraju i za ‘prazacetnika’ ovog zanra. Sav taj ‘lalala’ fazon je upakovan u nova pakovanja, cesto uz primetnu dozu mladalackog ulicarskog bunta, psihodelije ili muzickog kontrasta (na veselu dursku pratnju ja pevam kako je sve sranje) cime se dobija jedan zanimljiv i cesto refleksivan i kvalitetan miks, koji je opet prijemciv i catchy za uho.
Medju prve Britpop bendove bi spadali suede i the stone roses. Mnogi smatraju ‘suede – suede’ za prvi Britpop album, ali ja licno se ne bih bavio takvim ‘istorijskim’ podacima jer smatram da muzicki zanrovi uplivavaju jedan u drugi i da je jako tesko definisati konkretno neki zanr, a pogotovo pocetak i kraj nekog muzickog pravca. Postojali su i bendovi koje treba pomenuti, a koji vuku korene iz nekih malo tvrdjih stvarcica kao sto je na primer elastica koja vise vuce na buzzcocks ili sex pistols nego na smithse recimo.
Britpop sve vise dobija na popularnosti, pogotovo kada se spajaju pank i pop uticaj sto kulminira ’94. Kada izlaze mozda dva najbitnija albuma mozda dva najbitnija Britpop benda: blurov parklife i oasisov definitely maybe. Od tada krece velika popularnost britpopa i Britpop preplavljuje ostrvske top liste, a u slucaju oasisa i americku. Javljaju se i supergrass, gene, echobelly.
Popularnosti ove muzike svakako je doprineo i (u velikoj meri) isfabrikovan sukob izmedju blura i oasisa koji su se sa svojim prozivanjem, ja mislim svakom popeli na glavu:) oasis izdaje ’95. (what’s the story?) morning glory, najprodavaniji njihov album i, mrzi me da pogledam za tacnost:), najprodavaniji Britpop album uopste, cime se uglavnom stavlja tacka na i.
Sto se mene tice licno, vise sam za oasis, pogotovo sto se tice prvog albuma, posto mi oasis nekako vernije predstavlja ceo taj trip, filing i pokret od blura, blur je rano poceo da eksperimentise i otisao je u neke garazne-indi potpravce, dok je oasis ostao mozda i najtipicniji Britpop bend do dana danasnjeg i smatram da je, sto se cele ove price tice, njihov definitely maybe najbolji i najreprezentativniji Britpop album. Razlog sto dajem glas definitely maybe-u, a ne morning glory-u lezi u tome sto, iako je morning glory meni licno za slusanje lepsi album i vise mi odgovara, definitely maybe je dosta prljaviji album i pesme sa tog albuma su dosta znacajnije i, kako da se izrazim, verodostojnije, pogotovo pesma supersonic, koja je po meni size celog britpopa. Naravno, fenomenalni wonderwall drzi prvo mesto po pitanju komercijalnog dela bodovanja:)
Znaci, zanr dozivljava vrhunac negde sredinom devedesetih (95-95-96) i onda polako tone, kako to vec obicno biva sa mladalackim muziciranjem, naglim probojem i komercijalizacijom. Pojavljuje se i jedan jako bitan bend, a to je radiohead, koji pokazuje da se moze muzicirati i nesto drugo sem britpopa, malo egzoticnije, a da opet bude pristupacno, komercijalno i kvalitetno. Takodje, blur prsnjava i krece u neke eksperimentalije, da bi se kasnije potpuno raspali, a pevac, dejmon albarn lepo covek napravio gorillaz i bole ga paja:) oasis pregoreva i posle morning glory sa be here now pocinje vidan pad, mozda ne u kvalitetu, ali sigurno u idejama, iskrenosti i snazi ‘glazbe’.
Dolazi do skoro potpunog zatisja u masovnoj gitarskoj muzici koja stize sa ostrva, a onda se cela stvar opet zahuktava posle jedne pojave zvane white stripes. Elem, dzek vajt je sa svojom zajebancijom izgleda probudio interesovanje za gitarama i rokicem, tako da se bude (ili formiraju) razni gitarski bendovi koji mozda nisu Britpop, ali su jako, jako slicni tome, tj poseduju tu neku specificnost svojstvenu evropskim, ako cemo jos blize – britanskim bendovima koja se vuce jos od sezdesetih. Tu bi mogli da spadaju franz Ferdinand, arctic monkeys, the raconteurs, the killers, kasabian, muse, bloc party, razorlight, strokes, the vines, yeah yeah yeahs i tako dalje i tako blize.
ono sto mene muzicki privlaci kod ovog pravca (tj stvar sa kojom sam se najvise tripovao) je ekstenzivna upotreba otvorenih izvedenih hvatova na gitari i mogu da kazem da sam otkrio neke super zanimljive stvari, pogotovo sto se tice akusticne ritam gitare i sto se mene licno tice, na mene je ovo izvrsilo veliki uticaj i dosta toga sam inkorporirao u svoje sviranje.
Sto se tice nekih preporuka, pomenuo bih oasis (pogotovo definitely maybe i morning glory) koji po meni ipak nije potpuno prso do dana danasnjeg, stavise, smatram da im je poslednji album (don’t believe the truth) jako dobar i raznovrstan i da su uspeli da se manje-vise drze svoje price sto je meni izuzetno vazno kod nekog benda (jel to neko reko metalika? :) ). Blur mi ne lezi preterano, tako da kod mene nije ni bilo tog famoznog nadznjevanja. Stone roses su mi jako dobri, to mu dodje neka pop-psihodelija i super rade to sto rade. Obratiti paznju na album stone roses (pogotovo pesme made of stone i I wanna be adored). The verve, sta ja znam, kvalitetan pop, ali, sto bi ljudi rekli, nije to to, izdvaja mi se pesma drugs don’t work jer mi deluje iskreno. Supergrass mi je skroz polukvalitetan bend koji mi ne valja nista:).
Od novih bendova izdvojio bih arctic monkeys kao meni skroz super bend kome je svaki aspekt izvedbe na mestu. Novi muse (black holes and revelations) je takodje mnogo dobar, album je preterano kvalitetan i polukonceptualan. Franz Ferdinand su dobri sa oba albuma, mada mi ovaj poslednji deluje nekako zrelije, mada ljudi kazu da je prvi najbolji, ali to je po meni klasican sindrom ‘prvog albuma i ranih fanova’. The raconteurs bih uglavio negde izmedju ferdinanda i monkeysa, znaci catchy riffovi i tako to, ako se ne varam, to je novi bend dzeka vajta, ako se varam, jebiga:). Richard Ashcroft iz verve-a radi neke solo tripove, ali meni je to totalno bezveze i ja ne znam sta je tom coveku, preporucujem da zaobidjete u sirokom luku.
Eto, prosro sam se, stao mi mozak, ne znam sta jos da napisem na ovu temu, mada ima tu jos mnogo stvarcica…
Uzdravlje:)

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 16 Apr 2007, 09:53

Kada te vidim imas gajbu piva od mene .Super da si resio da napises ovako nesto,meni je bas zanimalo kako se naime razvila ova Brit-scena.
Jos jedno svaka chast za txt,nastavi ovako (dobro, mozes slobodno da pises,slajtli manje textove) :lol:

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 16 Apr 2007, 11:16

Iako sam iz nekih razloga gotovo propustio muzičke 80-te dopuniću samo sa par redova istorijske preteče napisanog. Ono što mislim da je veoma važno je znati da su pop muziku "izmislili" ostrvljani, a rock Amerikanci. Da izuzeci potvrđuju pravilo dokazuju Rolling Stones koji su svakako najveći rockeri u istoriji muzike. Uz to neki Englezi su se proslavili u Americi kao veliki rockeri, a neki Amerikanci u Engleskoj kao pop zvezde. Ova podela je (relativno) novijeg datuma jer smo 60-70-ih godina svu modernu muziku nazivali rock muzikom, a ako bi smo precizirali onda smo govorili o bit muzici, a sve učesnike nazivali bitnicima (po Beatlesima, naravno). Do tada pa i u isto vreme na našim prostorima je postojalo nešto što se zvalo "zabavna muzika", a glavni predstavnik je bio Đorđe Marjanović, a njegove pristalice su se zvale "đokisti". Vrlo brzo je stasala nova generacija koja se bavila pop-rock muzikom kako se to najčešće nazivalo označavajući moderan pravac muzike uopšte.

P.S. Jedna mala (valjda) ispravka: ne znam da li su članovi The Monkees Englezi po rođenju, ali su se oni pojavili u Americi 1966. godine svirajući neke stvari Beatlesa i svi uspesi su im vezani za tu prekookeansku zemlju.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 16 Apr 2007, 15:26

aj stend korekted za mankiz:) uvek sam se tripovao da su englezi. ali je tacno da su imali ogroman uticaj na neke od ovih bendova, tako da stoji da su uzori, ali nisu britanci, vidis, to je jako interesantno u stvari:)

kritikale, pazi sta si reko:)))

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Post by Mithrandir » 18 Jun 2007, 22:21

Extra tekst i tema! Ali ne mogu da ne "serem" i ja malo...

Nisam shvatio jel ti navodis ove nove bendove kao evoluciju britpop-a, tj nezavisan pravac, ili samo kao vrstu britpop-a.
Jer nekako mi tesko da povezem npr Muse i Oasis :D

E sad, kao veliki fan, Muse-a, Arctica, pa i Franza (da prvi album im je mnogo bolji, imho, imaju neke skroz lude i catchy stvari :D) ) nekako nikako ne mogu da ih stavim u isti kos, prvo medjusobno, a onda i sa Yeah, Yeah, Yeahs, Bloc Party itd. Ali dobro, mozda sam se je previse istripovao. Ali MUSE nikako u isti kos sa ovim ostalima :P

Dalje, zanimljivo, meni je bas ovaj poslednji album Muse najgori njihov...Origin of Symmetry i Absolution siju Black Holes, BY FAR! :roll:
Then again, ni Black Holes uopste nije los :wink:

Sto se Arctica tice...mislim ne znam sta reci, likovi su mi skroz OK, potpuno otkaceni, ali volim i neke "sporije" stvari od njih. Samo su se dosta "ispeglali" na poslednjem albumu, iako je isti potpuno OK!

Sve u svemu, valjda sam samo hteo da podelim svoja shvatanja sa vama :P Ali da je dobra mjuza, DOBRA :!: :!: 8)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 18 Jun 2007, 23:19

oh, pa skroz je do jaja sto si odlucio da se prokenjas, konacno da malo serendamo i ovde, mislim, da nisam za dzabe pisao ovoliko:)))

-pa sad, stajaznam, recimo da ih navodim kao pola-pola, u smislu da mislim da je to neka evolucija, ali da ipak, uz neki napor mogu da se ubace u britpop. zavisi sad kako kontas britpop, po meni su neke stvari dosta individualne, recimo, ako britpop uzmes kao jako sirok pojam, onda tu ulazi maltene cela gitarska muzika sa ostrva, a ako ga, opet, dosta suzis, onda tu ulazi mozda petnaestak bendova (blur, oasis, stone roses, manic street preachers, supergrass, suede...), a ako ga bas bas skroz suzimo, po meni ostaju oasis i recimo stone roses:)
ja nekako mogu da nadjem zajednicke tacke svim ovim bendovima, uglavnom u nekom smislu koji se tice stila tekstova ili mozda rifova...

-muse jesu dosta originalni, ali opet, ako uzmemo britpop na ovaj siri nacin, mozda mogu da se utrpaju, recimo, blur i stone roses uopste ne lice, a oba su pojmovi britpopa. mada, opet, u pravu si da se muse izdvaja od ostalih po svom nekom tripu.

-pa evo, kad sam pisao tekst bio sam odusevljen albumom, sada mi je onako, ali, izmedju ta tri albuma, ne bih nijedan mogao da izdvojim kao bolji od drugih, mooozda origin of symetry, ali mozda:) ali to sam samo ja, meni je sve od muse-a fantasticno:)

-ja jos nisam stigao da preslusam drugi album, a na prvom mi je najbolja pesma when the sun goes down...stvarno su dobri, bas su nekako, kako da se izrazim, svezi:) jednostavna muzika, ali opet dobra, odlicna ritam sekcija, prosti ali efektni rifovi, plus sto mi se svidja pevacev glas i naglasak:)

-uvek je kul podeliti misljenje:)
mjuza je, meni barem, super, ima veliku dozu individualnosti i dovoljno je razlicita da bi bila interesantna. takodje, moderna je, a nije nekvalitetna, meni je britpop kao pravac lego kao dupe na nosu kad sam se zasitio izandjalih bluz solaza i roka&metala od pre dvaes godina:) nekako mi veliki procenat bendova ima gotivnu energiju, a tekstovi su vecinom urbano proseravanje, a uvek sam bio slab na to.
takodje, britpop kao drustvena, ne samo muzicka pojava me nekako podseca na beogradsku urbanu gitarsku scenu, tako da mi je i time bliska:)

pozdrav:)

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Post by Mithrandir » 19 Jun 2007, 07:28

Doolio wrote:meni je sve od muse-a fantasticno:)
Agreed 8)
Doolio wrote:plus sto mi se svidja pevacev glas i naglasak:)
:bow:

User avatar
Ebete cunt
Posts: 7
Joined: 02 May 2007, 20:19
Location: Split

Post by Ebete cunt » 12 Jul 2007, 20:59

dobra scena dobra

User avatar
Kole man
Posts: 549
Joined: 04 Nov 2008, 21:56

Re: Britpop

Post by Kole man » 28 Sep 2009, 21:20

E i ja volim britpop :ziveli:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Britpop

Post by sinisake » 28 Sep 2009, 21:59

Takodje, blur prsnjava i krece u neke eksperimentalije
...i inkorporira u svoju svirku snazne noise uticaje (mislim da je Coxon negde to i pominjao), odnosno zaprzava malo mocne britanske harme americkom gitarskom prljavstinom :mrgreen: . Rezultati su cujni na ova tri albuma:

http://en.wikipedia.org/wiki/Blur_%28album%29
http://en.wikipedia.org/wiki/13_%28Blur_album%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Think_Tank_%28album%29

U tom, post-britpop periodu daju mozda i svoje ponajbolje hitove. :D

BitlIsovska:


Eksplozivni hard-pop hit: (Coxon kaze da je bio rastiman na snimanju, eto tajne mocnog drajva u pesmi :D )


Remek-delo, koje treba vrlo pomno preslusati, pa videti sta znaci melodijsko-harmonijska inventivnost, a takodje, svi gitaristi koji drze do sebe treba da poslusaju solo (hej solaze, joste zivite!) i cuju sta se moze uraditi sa nekoliko tonova i uz malu pomoc nekoliko efekata: :mrgreen:



S istog albuma, jedna od najmocnijih kombinacija akorada u popu koju su moja usesa cula + melanholicno noisiranje Graham Coxona:



I, za kraj - himna (EPIC tune sto bi rekli dokoni You tube komentatori):



vrhunac i kraj jedne bogate karijere. :ziveli:

I, mislim da pokretac teme nije pomenuo jedan od znacajnijih bendova pravca - Pulp.

Samo dva hita iz nji'ove radiJonice:




Nadam se da ove muzicke ilustracije nece skoditi. :ziveli:

User avatar
million dollar baby
Posts: 90
Joined: 01 Sep 2009, 20:02
Location: Beograd

Re: Britpop

Post by million dollar baby » 28 Sep 2009, 22:28

AAAAA obozavam Pulp!!!!! :mrgreen:
inace nisam neki veliki fan britpop-a ... ali Pulp je nesto genijaaalno!!! ^^

Tiga
Posts: 133
Joined: 02 Jan 2009, 02:46

Re: Britpop

Post by Tiga » 28 Sep 2009, 22:53

Volim britpop, ali Blur me ubija u pojam.

User avatar
Wook
Posts: 403
Joined: 28 Aug 2008, 16:40
Location: Beograd

Re: Britpop

Post by Wook » 28 Sep 2009, 23:28

Tiga wrote:Volim britpop, ali Blur me ubija u pojam.
Zasto?
Ja bas volim Blur :mrgreen:

Tiga
Posts: 133
Joined: 02 Jan 2009, 02:46

Re: Britpop

Post by Tiga » 29 Sep 2009, 00:19

Wook wrote:
Tiga wrote:Volim britpop, ali Blur me ubija u pojam.
Zasto?
Ja bas volim Blur :mrgreen:
Pokušala sam da ih slušam, imala sam dobru volju.
Ali nekako su mi mlitavi, šta znam...

User avatar
Kole man
Posts: 549
Joined: 04 Nov 2008, 21:56

Re: Britpop

Post by Kole man » 29 Sep 2009, 08:39

Oejzis su najaci!Nekako pravi britpop blur je neka progresiva :lol:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest