Ah ti tezgaroši...

Moderator: Trooper

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Ah ti tezgaroši...

Post by sirac-šunka » 21 Feb 2009, 09:37

Evo bash se nesto pitam, ko sve ovde tezgari za koji repertoar ste se opredelili? Ako neko zeli da napise koliko vas placaju, i to me zanima :D (Mozda razmenimo i po neku tablaturu, bese li to u skladu sa zakonom?)
Znam za Dejankuki-ja, vbracu sam skoro uhvatio onoj temi da je naprasno poceo da slusa domace hitice :) , ko jos?

Ja sam od skoro u jednom ovakvom projektu (nije bas da pre toga nikad nisam bio, ali proslo je dosta vremena) :oops:
Da..., na trenutnke sam se malo stideo, al sta da se radi. Pozeli covek da ima redovne svirke pa jos i za pare. Mada, jos uvek se delimicno nadam da ce da me izbace :mrgreen:

Evo i repertoara:

01) No no no – DAWN PENN
02) Sunny – BONEY M
03) Boom Boom Boom – JOHN LEE HOOKER
04) Light My Fire - DOORS
05) Lady - MODJO
06) I Feel Good – JAMES BROWN
07) Grizi Metak - PLEJBOJ
08) Dobar dan - DLM (ova stvar je super, narocito ako ste basista :D )
09) Superstitious – STEVIE WONDER
10) Set Them Free - STING
11) Free - ULTRANATE
12) Spojimo se sad – ELEKTRICNI ORGAZAM
13) I Wish I Didn't Miss You – ANGIE STONNKY E
14) The Same Love That Made Me Laugh - QUEEN LATIFAH
15) You Sexy Thing – HOT CHOCOLATE
16) I Say a Little Prayer – ARETHA FRANKLIN (Cm, Ebm, Bb, Eb7m, G#maj, G#7, G)
17) Give Me the Night – GEORGE BENSON (refren: G#m, F#, Ebm, C#; E, C#, Eb, D#m)
18) Always on the Run – LENNY KRAVITZ
19) Nije za nju – OLIVER MANDIC
20) Ti si mi u mislima – DINO DVORNIK
21) Are You Gonna Go My Way – LENNY KRAVITZ
22) Cream – PRINCE
23) Zajedno – EKV
24) Part Time Lover - STEVIE WONDER
25) Kiss – PRINCE
26) People Are Strange – DOORS
27) Istina masina – EKV
28) Danas sam luda – JOSIPA LISAC
29) One Way or Another – BLONDIE
30) Secret – MADONNA
31) Hanky Panky – MADONNA
32) Ljuljaj me nezno – OLIVER MANDIC
33) Freedom - GEORGE MICHAEL
34) Deeper and Deeper - MADONNNA
35) ... da pricamo… o ljubavi – BEBI DOL
36) Krv, sreca, suze i znoj – BEBI DOL
37) Tainted Love – SOFT CELL
38) Sing It Back - MOLOKO
39) Take It Easy – MIKA

40) E7/9 – OKTOBAR 1864
41) Znaj – PLEJBOJ
42) Zelim te - OKTOBAR 1864
43) Konji ritma – DLM
44) Play that Funky Rhythm – WILD CHERRY


(Italic stvari su u planu za sledeci vikend)


Eto, neke stvari su mi totalno :vomit: neke su ono :bow:



I jos jedna stvar me zanima. Sta mislite u kojoj je meri moguca koegzistencija jednog ovoliko tezgaroshkog projekta i autorskog rada?
Kad se spomene ova problematika, ljudi uglavnom navode primer: "Neverne bebe". Nekima je to argument za, nekim protiv, meni svakako protiv. Ma time se ionako nista ne dokazuje... Neko odredjenije misljenje...?




P.S. Poceh ovo da pisem u "Cekaonici", ali nekako mi najblize ovom forumu, posto se ionako obicno tezgari pop/rock repertoar (a i ovaj forum, uglavnom zvrji prazan...) Ako urednici smatraju da sam promasio forum, premestite.

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Ah ti tezgaroshi...

Post by cccira » 21 Feb 2009, 10:55

Skoro je posle mog benda probu imao neki tezgaroski bend. Posto smo se zadrzali malo ispred studija culi smo ih kako sviraju. Znaci ljudi razvaljuju! Sedimo mi tu i slusamo i nailazi lik iz studija i pitamo ga mi ko su ovi i tako to. I on kao ma to su neki tezgarosi, pusti ih, mrze sebe zbog toga sto sviraju to sto sviraju, ne podnose se medjusobno, na probu dolaze kao na robiju. Tuzno jednostavno...
Ne znam za vas ali nema te kinte koja to moze da isplati

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Ah ti tezgaroshi...

Post by sirac-šunka » 21 Feb 2009, 11:21

Pa tako to biva... Posle jedno 10 svirki jednog te istog :grummel_2: :( Tezga postaje lagano robija...

Ajd Deki, Bane kazte i vi nesto!
Last edited by sirac-šunka on 21 Feb 2009, 11:24, edited 1 time in total.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Ah ti tezgaroši...

Post by Rocket Roll » 21 Feb 2009, 11:23

Svirati standarde, na njima može da se ostavi autorski pečat.

Isto tako ne otvarati set sa tako depresivnim pesmama kao što je "No, No, No". Otvoriti sa nekim lepim pozdravom kakav je "Feelin' Allright" Džoa Kokera.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Ah ti tezgaroši...

Post by sirac-šunka » 21 Feb 2009, 11:26

Pa nisu to pesme po redu, vise onako kako sam ih ja skidao.
A ovamo se uglavnom trazi cirilica, ne znam na koje si ti standarde mislio. Uz to je i politika kluba, nema duzeg sola od trajanja jednog korusa :shock:

KirilStipsa
Posts: 510
Joined: 09 Oct 2008, 14:15

Re: Ah ti tezgaroši...

Post by KirilStipsa » 21 Feb 2009, 11:29

Posle jedno 10 svirki jednog te istog :grummel_2: :( Tezga postaje lagano robija...
Sto se tice jednog te istog... tezgarosi tipa od silvane-do-nirvane se najlakse osvezavaju (tj. njihov repertoar). A i nisi neki - ako nemas repertoar bar 3 puta duzi od prosecne svirke! To se stice kilometrazom (benda, ne sviraca)!

Ma sve zavisi kako zabodes... ako ne volis ono sto sviras, onda bas mozes da se smoris... ako volis, onda ti je dojaja... a uglavnom je tako kao tebi - NESTO IZMEDJU!

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Ah ti tezgaroši...

Post by sinisake » 21 Feb 2009, 11:34

Samo nemojte Proud Mary da svirate, i sve ce biti dobro... :D

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Ah ti tezgaroši...

Post by Duane » 21 Feb 2009, 11:35

ima tu haos pesama! fina je to lista... george benson, aretha, stevie... al su uglavnom ono sve "hitovi" :D
al ono sto se tezge tice, mene to fascinira... jer su ljudi MAXIMALNO usvirani, dakle stice se ogromno sviracko iskustvo, jedino to sto se osecate ogranicenim i ono k' u lancima... al tu su pare da isprave mozdane vijuge :D

it's a long way to the top if you wanna rock n' roll

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Ah ti tezgaroši...

Post by Rocket Roll » 21 Feb 2009, 11:36

sirac-šunka wrote:...ne znam na koje si ti standarde mislio.
Džez & bluz standarde. "Everyday I Have The Blues", "Take Five".
sirac-šunka wrote: 03) Boom Boom Boom – JOHN LEE HOOKER
"Boogie Chillun" ili "The Healer".
sirac-šunka wrote:21) Are You Gonna Go My Way – LENNY KRAVITZ
"Where Are We Going".
sirac-šunka wrote:25) Kiss – PRINCE
"Vicky Waiting" ili "Sign O' The Times".

Možda ti bude manje dosadno.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Ah ti tezgaroši...

Post by dejankuki » 21 Feb 2009, 15:38

Predgovor:
Sta da kazem, imam tolko iskustva sa bendovima da mogu tri knjige da napisem.. od narodnog (tipa Sneg je opet Snezana ili Mostovi na Moraci.. ili Cica drljo pa nadrljo... ) pa sve do metalica, accept iron maiden.. neavy metal...repertoara.
Od pocetnickih "jedva se zbrasmo" bendova (ili pocinjemo iz "E", ako se nadjemo - dobro je, a ako se ne nadjemo - jos bolje je), do kulturnih profesionalnih bendova.. tipa eee pazi sad ides Amaj7 pa ulazis u E-add9 u trecem taktu sinkopine kontre ( mislim ... kontate...) .. od aj' budemo drugari do "ja nisam dosao da se socijalizujem ovde, dosao sam da sviram...

I deo:
Ne znam sta sve nisam prosao.. i sta sve nisam doziveo. Trenutno sam bas u jednom ovakvom bendu "od silvane - do nirvane" & beyond..

Sve u svemu mogu da kazem, tezgaroski bend na okupu drzi novac, cim lova prestane da kaplje - tu je razlaz neminovan ubrzo. Druga stvar, VRRRRLO bitna.. u svakom bendu postoje neka pravila, nazalos neka su realna a neka nerealna.. neka pisana neka nepisana, ali uglavnom se ta pravila prenose s' kolena na koleno..

1. pavilo - Pevacicu u bendu zadrzava patka.. bilo cija.. nebino... samo da je patka...
2. pravilo - obavezno samo dvoje vuku bend - ostali lelemudaju i traze opravdanja..
3. od sest sviraca u bendu obicno dvoje a reeetko troje zna sta svira i ima neke veze sa muzickim obrazovanjem, ostali su priuceni muzicari.. e sad, moze se desiti da taj priucen svira mnoogo dobro, ali ostaje cinjenica da sa njime mozes samo da pricas o traktorima, kucicima, svalerkama.. i svim drugim stvarim NEVEZANIM za muziku..
4. opet dvoje - troje je zainteresovano za tudji rad i "kradju fazona" od drugih bendova, u smislu da posecuju druge kolege , razmenjuju iskustva.. razgovaraju o opremi.. ostali sve to ignorisu. Samozadovoljni su.
5. Zvuk, ili nema veze sto se raspada, vazno je da "mi" dobro sviramo, ili obrnuto, "joooj kakav zvuk imamo" a kako sviraju neema veze...
6. ...

u stvari kad porazmislim, sve se svodi na dva tri clana.. a ostali.. kako ko! Sa druge strane, vrlo retko se desi da su svi u bendu majstori i dobri instrumentalisti, ali opet vrlo cesto se takvi bendovo raspadnu iz dva razloga..
a) nema para
b) "znas kako, ja trazim veci izazov, ne svidja mi se ovo sto radimo... "

Veoma retko, ponavljam veeeeeeeeoma retko se nadju pe-ses muzicara koji se skapiraju i rade godinama bez svadje i bez nekih rasprava.. a usput svi ZNAJU DA SVIRAJU K'O BOGOVI, ili andjeli, ili koju vec asocijaciju d' upotrebim...

jbga, kolko god da sam upoznat sa ovim cinjenicama, ja jos uvek vise volim da mrdam, sviram i budem u muzici, nego da sedim kuci i razmisljam, kako bi bilo lepo .. dakle ja sam uvek za svirku. U bendu naravno, jer nijedan drugi oblik (matrice, fajlovi, backigtrack... i t d ) nije po mom ukusu...

Odavno sam svestan da muzicka i TV zvezda necu biti, ali barem mogu da pokusam da zaradim kolko se zaraditi moze SA bendom i muzikom..

Poseban osvrt na pevace... Iako nemaju dve blage veze sa teorijom, najzahtevniji su i naj vole da tupe i da mudruju.. a tek sto posle dve-tri - deset svirki se tolko dignu da ih vise ne spusti niko..
Pevacice??? pitate.., dakle znam SVE moguce izgovore.. reetko koji moze da me zapanji, a jos manje, da im poverujem.. a sve to kao odgovor za nedolazak na probu..

pocnimo od najbanalnijih..
Znas kako, ja sve te pesme znam, zovni me na jednu probu pred svirku.. da probamo, i sutra sviramo!
Hmm, ovako cemo, ja cu to da vezbam kuci, a vi vezbajte na probi i samo cemo pred svirku da se dogovorimo ... koje cemo pesme da sviramo..

onda idu malo jace:
Znas, mama mi je branila da idem u drustvu sa cetri muskarca..
AAaaa jel moze da dodje moj decko, jer ne veruje da idem na probu...
E, drugarica me molila da joj pravim drustvo, bila sama kuci... a ima fobiju..
Jooj dobila sam, pa mi glas nije kako treba...
E imala sam da ucim...za kontrolni ja svaki dan ucim do 8 uvece, (a ja je vid'o u kaficu od 18h pije kaficu u kaficu u najvece, kada sam joj to rekao, ona ce meni, paaaa npravila sam pauzu. pa sam izasla da kupim papirnate maramice i videla sam drugaricu u kaficu . ii svratila sam da je pitam oko jednog zadatka ????? Ahaaa..rekoh ja).


pa do onih okorelih u koje ni same ne veruju..

Joooj, izvinite stvarno.. oprala sam patike i nisu se osusile...
Bila sam u bolnici, izaslo mi nesto na grlu..
Imam teperaturu.. i mama mi kuvala cajeve i piree

uhhh necu vise... dosta je bilo..


Dolazimo do jos jednog aspekta rada u bendu...

SEF,!!! ??? ko je sef benda..
obicno to bude onaj ko je sastavio bend.. sad.. postoje sefovi koji su puni razumevanja sa drugove clanove benda ali ima i onih tipicnih autokrata..
U pvom slucaju, tog sefa uopste neslusaju, pa se bend usled opsteg rasula brzo raspadne..
Drugi slucaj.. bendu brzo dosadi cvrsta ruka i razbeze se kud koji mili moji...

Opet ponavljam. koliko god negativnih elemenata da sam ovde naveo, postoji nesto sto ozari lica svih clanova u bendu..

1. DOOOOBRA svirka, posle dobre svirke svi su drugari i zaboravljaju se SVE zadjevice prethodnih meseci..
2. podela love... jel treba nesto dalje da pricam...
3. kada bend bude pozvan na neku prestiznu manifestaciju u gradu, okolini ili daj boze u BGD.. da vidite tih dana kako se svi uozbilje i shvate da treba da se radi
4. spremanje da se nesto snimi.. bilo kako, samo da se snimi, e ti su momenti nekako posebno lepi..
5. Kada tezgaroski bend posle duuugo vremena u lokalu, naajzad izadje iz svog grada i pocne da svira u okolnim gradovima...
6. kada dodje u bend neko ko osvezi grupu pa jos bude i bolji od onog predhodnog .. e to je milina!

Dakle ima lepih stvari i u sviranju, nemojte da mislite da nema... samo dug je put ... najzad, upotrebite onu: bez muke nema ni muz'ke i naoruzajte se zivcima...


Sve ovo sto pricam, odnosi se na bilo koju vrstu benda, i tezgarosku i autorsku.. pocetnicku ili profesionalnu..


Jednostavno, svaki bend je hmmm kao brak, (a za brak kazu da je kao orkestar. Doh!) znaci dogovor, tolerancija, kompromisi, zivci.. u smislu bez nerviranja, ponekad i saka o sto.. ali ... u svakom slucaju, trazite se dok se ne nadjete...


Hmm da ne zaboravim... pozeljno je dasvaki cla ima svoj instrumenat.. jasam godinama jurio sve i svasta mojim muzicarima drugarima, palice, ciele, gitare, mikrofone, kablove, stalke, zice... ma samo sto im nisam bre kupio instumenat... a oda sam rek'o STOP ja za sebew imam sta mi treba. vi trazite sta vama fali...
Znaci, ne verujte i ne polazite mnogo nade u bendu gde ljudi nemaju svoju opremu... ma kog nivoa da su..

E tu ima jos jedna stvar! Kupovina zajednickog razglasa, koliko je to potrebno, tolko je i opasno. Kupovinom zajednickog. uopste zajednickog, mozete nekog "naterati da misli "I'm in THE band', ali sadruge strane, kad neko resi da ide... moze doci CAK i do tuce!! u smislu "hocu da znam koliki je moj deo"

II deo
Kada je rec o skidanju tj. repertoaru..

U SVAKOM SLUCAJU vrrlo je vazno da se skinu i sviraju stvari koje ce da dizu ljude, da se vesele, da igraju, da mrdaju kukove i guze... bez onih smarackih pJesmica tipa balade ili dosadne smor stvari koje ce da slucajno dosade ljudima vec posle prvih taktova.. ni publika,ni gazde ne vole bendove koji tako tupe...da se tako izrazim.. Znaci zivo i smo zivo, da se ljudi p'jane od piva i vina... jebes koktelcice i romantiku.. to je za slabice.. ;)

E sad.. tu mooora da postoji koncenzus u bendu da se nesvira za pojedine clanove benda, morate shvatiti da smo svi mi muzicari causi, tj. zabavljaci koji ce zarad lepog provoda mase da sviraju i amaadeus band i Smak i Koketu i Bobana RajOvica... i Silvanu i Hanku i Gorana BregOvica... ma sve, samo da se bude vejselo.. Naravno, nije lose sve maaaalkice rasporediti u blokove. Malo razdvojiti rok od pop-a i narodnjaka.. dakle tzv. blokovi.. pa sad, gde kako odgovara....

Jes da jos uvek ne sviramo sa ovi mojim bendom, nesto aktivno, (iskreno jos uvek pretezno vezbamo, a i neko zatisje je u gradu...) ali sami gazde kafica samo kazu kako zele da tece vece..
"Ej, slusajte.. do 00:00 cepajte rock!!! a posle ga obrnite na cirilicu.. do daske..." ili "Staaa, ove ce se svira samo rock" i suprotna suprotnost "Nemoj da sam cuo nesto od onija tresoglavci" ili cak "Mani me od erkondisn, juce sam ih slusao i jos me boli glva.. samo na uvce da svirate.. tako da. sve zavisi i od lokala do lokala...

Skidanje... kad je rec o skidanju, i tu sam imao JA raznih iskustava, i ja sam kao i ti sirac (i braco) umeo da skidam i po 50-60 stvari za dve nedelje.. onda naravno opsta koMfuzija u glavi... ne znam ni kako pocinje pesma, ni solo, ni refren.. samo znam da ima A-mol u drugom refrenu... (ipak morate priznati, vi basisti imate manje briga, razmisljate samo o bas liniji, mi gitarosi i rifove i ritam i solo i eventualno tonske linije.. ono pratim bas ili mu zviram tercu...bla bla bla.. ) Tako da... a bilo je slucajeva kada ne skinem pesmu - odem na probu i skinem je po uvce jos do refrena... ihaaa.. laganitza..

Jedino sto me tu "spasava" je iskustvo.. sad posle eto 25 godina sviranja, imam u glavi tooolko pesama... pa jedino skidam ovo novo... hit za jedan week.. pa taman se uvezba, ono treba daskidam novo. Ali opet i tu me spasava sto ceo opus nekih "majstora" sadrzi isti raspored akorda, samo se menja pocetak ( hint: Amadeus...) tako da tu klavijaturistima ostavljam da se malo muche!!


Zakljucak...

Eto. moj dosadasnji rad u bendovima, ko procita, procitao je.. koga interesuje.. interesu je ga.. ja sam morao da kazem (pitan sam)..

Sve u svemu.. svirajte deco sve to nije sramota, jer bez muzike nema ni zivota... :) :D ;) pJesma nas je odrzala k-njojzi hvala... ;)

vasko
Posts: 1045
Joined: 12 Feb 2008, 13:21
Location: Nis

Re: Ah ti tezgaroši...

Post by vasko » 21 Feb 2009, 16:56

dejankuki wrote:1. pavilo - Pevacicu u bendu zadrzava patka.. bilo cija.. nebino... samo da je patka...

ne razumem bas?

User avatar
muki17
Urednik
Posts: 1472
Joined: 16 Apr 2007, 17:59
Location: Bg

Re: Ah ti tezgaroši...

Post by muki17 » 21 Feb 2009, 17:23

@ dejane :bow: ...al' ono za pevacice... :rlol: :rlol:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Ah ti tezgaroši...

Post by sinisake » 21 Feb 2009, 18:40

Dejankuki za preCednika foruma!

A i ja bih molio da se ovo o pevaljkama malo bolje objasni...

Hahahahaha, Dejane, stari vraze.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Ah ti tezgaroši...

Post by dejankuki » 21 Feb 2009, 22:46

Ehhh jbga, pa nesto mora ostati i tajna, ne morate sve da znate .. aaaaaa i vi cete to isto, al', neko sutra, a neko malo sutra. ;)

Salim se ljudi.. ali nazalost.. u 90% slucajeva jeste tako kad su pJevac'ce u pitanje... Opet ima i odstupanja od pravila kao i mnooooogi drugim slucajevima, ali nesto je tipicno i ne moze da se pobegne..


Eh, da.. u predhodnom tomu moje trilogije... nisam naveo platu..

uh, to je tek saroliko.. od toga da neko svira humanitarne koncerte non-stop. citaj ne ume da trazi pare, racuna gazde ce prepoznati kvalitet pa ce sami platiti, ili ja volim da viram pare mi ne trebaju.. pa do ko ja ne ukljucujem se u miksetu bez 1000 dinara..

Dakle ima ih... ali cena je uglavnom 1000-2500 hiljade po clanu ako se svira u kaficu/klubu.. svadbe i ostalo. e to je stvar pogodbe i srece (baksis)..

S tim da je neki grupni cenovnik oko 12-15000 pa se to deli po clanovima. Na ravne casti... Shvatate da najbolje prodju bendovo koji imaju 2-4 clana, vec peti.. dobija mrske poglede...


E da, pitanje.. zasto se pevac i harmonikas uvek gledaju popreko...i ocigledno se mrze... a na kraju svirke se skidaju jedan drugog naravno..?



odgovor na pitanje...
E to je zato sto jedan drugome ne veruje da je posteno izvadio sav baksis zaradjen tokom svirke..


E to kad dozivite, da vam pevac/ 'armunikas mazne pare od baksisa onda ste polozili drzavni muzicki ispit.. ma moz' da svirate gde hocete i kako hocete..


oooo, nemojte da mislite da su nezniji pol gluplji, i one maznjavaju.. pa dele sa onim sto joj uvaljuje .. (eto opet dodjosmo do gorepomenute!!)






Ooo, boze, evo vam bre.... nemojte vise da ste bezobrazni...

http://i328.photobucket.com/albums/l336 ... initio.jpg


http://www.prezziesplus.co.uk/user/prod ... g-duck.gif

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Ah ti tezgaroši...

Post by sirac-šunka » 22 Feb 2009, 04:43

Stigoh sa svirke...
Strasno je bilo...
Mnogo meni sve to glasno...
Mrzim kad ne mogu da iskontroliram zvuk i samo rovarim po onom basu jer se svi deru iz sve snage... dinamika nista... :hide:

Valjda ce bude bolje...

Samo, nema nista od bluz i jaz standarda u ovoj varijanti, traze vise domaceg popa... :grummel_2:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest