Zice za klasicnu gitaru preporuka?

Post Reply
User avatar
Korenjak
Posts: 341
Joined: 21 Dec 2007, 21:14
Location: Vrnjačka Banja

Zice za klasicnu gitaru preporuka?

Post by Korenjak » 19 Oct 2013, 23:04

Pozdrav ljudi.....

Nabavio sam jednu melodija menges klasicnu gitaru ... nije losa...
Na njoj su neke uzasne kineske zice u raznim bojama.....

Moze li neko da mi preporuci neke dobre zice ... ja bih neke kda se malo ostrije cuju kad se svira prstima bez noktju...

Secam se da sam jednom davno svirao neke crne Dadario i da su bile vrhunske....

Ako neko moze da mi preporuci odredjeni model zica.... ne treba mi neke preskupe nesto do 1000 din....

Prvi put imam klasicnu gitaru pa ne znam ni koje tu opcije postoje....? debljine i to.... treba mi da ima basova ali da tenzija ne bude prejaka i da se gole zice cuju ostrije...tj da imaju atak...

hvala

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Zice za klasicnu gitaru preporuka?

Post by Kristijan » 20 Oct 2013, 03:45

Нема ту баш различитих дебљина жица, односно углавном то нигде видно назначено, а и где јесте назначено - видиш да су у питању неке једва уочљиве разлике. Постоје различите тензије жица, и ја до сада нисам уочио да постоји увек јасна корелација између дебљине и тензије. За ово што тебе интересује, бар кад су високи тонови у питању, мислим да су потребне жице јаче тензије. А опет, можда једноставно нећеш моћи то да постигнеш без ноктију. Стартовао сам са најлонским жицама пре неких 28 година, и за то време нисам имао нокте само у првој години учења, када ми је и иначе тон био онако несигуран, почетнички, па нисам ни могао да причам о уочавању неких разлика, а онда са касније још годину дана био без ноктију док сам био у војсци. Да ти искрено кажем, мени је тада све звучало апсолутно безлично и анемично, кад год уђем у неки живљи пасаж само нестане дефиниција тонова, добије се једно бескрајно муљање. Какве год да су биле жице - ништа се то мени није допадало.

Могу да ти наведем неке жице које су мени биле прихватљиве, а да ли ћеш да добијеш с њима оно што тражиш - не могу да гарантујем: Augustine Red Label, Augustine Blue Label, D'Addario EJ50 Pro-Arte. Augustine ми се више допадају, али се теже нађу. Врло је могуће да си свирао баш на овим наведеним D'Addario жицама, будући да их има и у верзији са прозирним најлоном, и са црним најлоном.

Жице које никад више не бих користио: La Bella Criterion C800, D'Addario EJ27. Имају релативно прихватљив тон у почетку, али веома брзо изгубе квалитет тона, и намотаји на 4. жици рикну екстра брзо (то је и иначе жица која ће прва да страда у сету најлонских жица, али овде је то било супер-брзо).

Једном сам користио и неке скупље La Bella, и те су биле онако... Није за избегавање, али по мени није ни да се посебно препоручују. Жице које коштају 1300, 1700 динара и више и не помињем, јер мислим да ти за те најскупље жице треба и нека озбиљнија гитара. Није да нема разлике, али није све у жицама.

User avatar
Korenjak
Posts: 341
Joined: 21 Dec 2007, 21:14
Location: Vrnjačka Banja

Re: Zice za klasicnu gitaru preporuka?

Post by Korenjak » 21 Oct 2013, 10:02

Hval ti puno na odgovoru...
Ja sam nekad davno imao plasticne zice na mojoj akusticnoj koja je inacwe za metalne zice... to nije bilo nesto....

A te crne koje sam nekad svirao na drugovoj gitari su bile savrsene...godinama su cuvale bistar ton.... prva je bila providna iz nekog drugog kompleta a druga i treca su bile te crne.... razlika je bila ogoromna... imale su bistar i lep ton bilo da sviras prstima ili noktima.... davno je to bolo pre 18 godna...

Probao sam jednom jednu klasicnu gitaru koju je drugov otac doneo iz hondurasa perua ili tamo neke zemlje... bila je izradjena od nekog lokalnog drveta koje ima jako puno jako velikoh pora i krupnih.... i glasnjaca je bila od nekog ''indijanskog'' drveta..... radila je savrseno...ton pravo cudo....
U pitanju je bila klasicna gitara... to drvo je bilo toliko lagano da je cela gitara bila ko pero..... i uprkos losim zicama i malo neobradjenim pragovima radila je izuzetno....

Sto se zica tice mislio sam da uzmem ili d'adario crne ili Ernie Ball 2406 Ernesto Palla ...sta mislis?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Zice za klasicnu gitaru preporuka?

Post by Kristijan » 21 Oct 2013, 12:11

Нисам користио поменуте Ерни Бол, па не знам шта да ти кажем. Користим њихове челичне жице и на електричној и на дреднот акустичној, па имам велико поверење у ту фирму, али са њиховим најлонским жицама немам никаквог искуства, нити знам некога ко их користи.

User avatar
Korenjak
Posts: 341
Joined: 21 Dec 2007, 21:14
Location: Vrnjačka Banja

Re: Zice za klasicnu gitaru preporuka?

Post by Korenjak » 21 Oct 2013, 13:01


Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Zice za klasicnu gitaru preporuka?

Post by Kristijan » 21 Oct 2013, 19:34

У реду је то, али ја могу да причам само о ономе што сам лично користио и имао прилике да чујем уживо. Уздржавам се од коментарисања снимака.

User avatar
Korenjak
Posts: 341
Joined: 21 Dec 2007, 21:14
Location: Vrnjačka Banja

Re: Zice za klasicnu gitaru preporuka?

Post by Korenjak » 21 Oct 2013, 21:45

naravno poslao sam samo kao privju... nije to to dok se ne proba...

hvala u svakom slucaju.... uzecu ili pro arte ili ove zavisno kolko bude novca.....

desert sun
Posts: 82
Joined: 05 Mar 2015, 19:02

Re: Zice za klasicnu gitaru preporuka?

Post by desert sun » 12 Jun 2016, 18:05

Da postavim ovde pitanje,da ne otvaram novu temu.

Dobio sam neku gitaru melodija menges,pa me zanima koje bi zice bilo najbolje da stavim zbog tenzije,posto nema sipku u vratu?Na njoj su trenutno metalne zice i ako su civije kao za klasicnu gitaru samo metalne.Koje zice imaju najmanju tenziju za obicnu akusticnu,klasicnu ili pak mozda da stavim neke 9-tke za elektricnu posto je cesto sviram preko racunara(imam neki magnet za akusticnu gitaru).

Ovakav je model doticne gitare

https://www.google.rs/search?q=melodija ... x2662iM%3A

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Zice za klasicnu gitaru preporuka?

Post by Kristijan » 12 Jun 2016, 19:19

Ако је гитара преживела челичне жице онда можеш да ставиш било коју тензију најлонских жица, јер је свакако слабија тензија од челичних. И без обзира што је до сада остала читава са челичним жицама ја бих што пре то скинуо, јер класична гитара није прављена за ту врсту тензије. Може да почне да се деформише врат, може превише да се натегне предња плоча и да се озбиљно деформише, па самим тим и да се тонирање комплетног инструмента поремети, може да се одлепи кобилица... Проблема на претек.

desert sun
Posts: 82
Joined: 05 Mar 2015, 19:02

Re: Zice za klasicnu gitaru preporuka?

Post by desert sun » 12 Jun 2016, 23:31

Vazi,skidam onda ove metalne i uskoro stavljam najlonske sa sto manjom tenzijom.

User avatar
laza
Posts: 282
Joined: 27 Jun 2008, 23:26
Location: Beograd

Re: Zice za klasičnu gitaru -- preporuka?

Post by laza » 13 Jun 2016, 20:25

~ ~ ~
Ako dopuštaš, nemoj na klasičnu gitaru da metneš najlonke sa što manjom tenzijom. Viša tenzija obično daje bolji zvuk, naročito na instrumentima skromne izrade. A kad je tvoja gitara preživela metalne žice, podneće bez problema i malo tvrđe najlonke, čija je tenzija neuporedivo manja.

Preporučujem ti žice Luthier. Ja pazario u Mix Music, a ima ih i drugde po Beogradu. Baš plemenito zvuče. Doduše, ne traju dugo. O skupljim i boljim da ne pričamo, pošto ih verovatno ne vredi stavljati na Melodiju Mengeš. (Mada, ako su neke žice skuplje za četvrtinu a traju upola duže, to možda i nije loše: u tom slučaju, Savarez Corum+Alliance, u svako doba.)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest