Zice za klasicnu gitaru

Post Reply
User avatar
Stratocaster
Posts: 72
Joined: 26 Dec 2015, 20:19

Zice za klasicnu gitaru

Post by Stratocaster » 30 Dec 2015, 19:43

Malo sam omasio temu, pa postavio ovo pitanje u temi o ciscenju zica, ali imam jos nesto pa da ne spamujem tamo, dodacu ovde.
Imaju li zice neki vremenski rok trajanja ukoliko su postavljene na gitari, ali se ona ne svira? Moje su stajale (najlonske) 10ak godina, nastimao sam gitaru preko GuitarTuna aplikacije, zvuci ok, ali nemam ja toliko ostar sluh jos uvek da bi procenio ako nesto sitno nije u redu.
Iskreno mislio sam da stavim metalne, ali vidim da to ne moze na klasicnu gitaru :| Postoje li neke najlonske da imaju bar malo ostriji ton, priblizniji akusticnoj. Znam da ne moze isto, ali bar da vuce ka tome i koje preporucujete?

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Zice za klasicnu gitaru

Post by Rockatansky » 30 Dec 2015, 19:54

Mozes ti slobodno metalne, 90% ljudi tako svira :D ali ako nemas sipku u vratu, a najcesce nemas, onda je sva prilika da ce ti se vrat iskriviti, jer metalne imaju mnogo jacu tenziju...

User avatar
Stratocaster
Posts: 72
Joined: 26 Dec 2015, 20:19

Re: Zice za klasicnu gitaru

Post by Stratocaster » 30 Dec 2015, 20:15

Znaci ne mogu :D Yamaha C40 je u pitanju, ne verujem da ima sipku, to je jedna od najjeftinijih yamahinih.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Zice za klasicnu gitaru

Post by Rockatansky » 30 Dec 2015, 23:38

Pa mozes, ali... ;)

User avatar
Stratocaster
Posts: 72
Joined: 26 Dec 2015, 20:19

Re: Zice za klasicnu gitaru

Post by Stratocaster » 31 Dec 2015, 00:22

Ma jok, necu metal, samo me zanima da li bi valjalo menjati nakon 10ak god iako nije svirana i da li ima nekih razlicitih vrsta, pa bar da stavim te neke ''ostrije'' pribliznije akustari.

User avatar
Stratocaster
Posts: 72
Joined: 26 Dec 2015, 20:19

Re: Zice za klasicnu gitaru

Post by Stratocaster » 31 Dec 2015, 01:12

I koja je neka prosecna/normalna udaljenost zice od praga. Koliko sam izguglao to se meri na 12om pragu. Kod mene je udaljenost najdeblje 7-7.5mm, a najtanje 5-5.5mm od praga. Imam inace utisak da je previse, a vidim po netu za C40 pominju setup gde je udaljenost 3-4mm, to je skoro duplo blize.

User avatar
Haralampije
Posts: 1312
Joined: 04 Sep 2009, 15:00

Re: Zice za klasicnu gitaru

Post by Haralampije » 29 Jan 2016, 10:25

4mm bi trebalo na 12. pragu.mozes da skines zice, pa kobilicu da spustis malo(ono beko da stanjis malo) ili da odneses da to majstor odradi

Ja na klasicnoj koristim adario ej46. Mozda da vidis neke sa manjom tenzijom, za malo ostriji zvuk, ali neces dobiti isti, tj onaj tanki kao na akusticnim.Ipak je to druga vrsta instrumenta.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Zice za klasicnu gitaru

Post by bancika » 29 Jan 2016, 11:02

Rockatansky wrote:Pa mozes, ali... ;)
nemoj da mu savetujes to. Jbg, i ja sam iz neznanja furao 3 godine u srednjoj skoli zice za elektricnu (jer sam hteo sve vreme da sviram elektricnu gitaru) na klasicnoj gitari i nista joj nije bilo. Ali moze da podje po zlu. Kobilica je napravljena da izdrzi tenziju plasticnih zica, ne metalnih koje vuku vise od duplo jace. A i letvice sa unutrasnje strane glavne ploce su napravljene za manju tenziju. Svasta lose moze da se desi :)

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Zice za klasicnu gitaru

Post by mr.bluesman » 24 Feb 2016, 01:00

Metalne žice uništavaju klasičnu gitaru. Ja sam kao klinac to radio i tako upropastio gitaru. Prvo stradaju čivije, pa pragovi i na kraju kobilica. Sve se urpoasti od metalnih žica. Gitara jednostavno nije za metalne žice.
Ako ćeš već da sviraš sa metalnim žicama, bolje pređi na akustičnu gitaru. Ovako ćeš samo da upropastiš gitaru vremenom. Pričam na osnovu mog iskustva.
Malo okasnih sa odgovorm...

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Zice za klasicnu gitaru

Post by tommytigh77 » 24 Feb 2016, 01:35

mr.bluesman wrote:Metalne žice uništavaju klasičnu gitaru. Ja sam kao klinac to radio i tako upropastio gitaru. Prvo stradaju čivije, pa pragovi i na kraju kobilica. Sve se urpoasti od metalnih žica. Gitara jednostavno nije za metalne žice.
Ako ćeš već da sviraš sa metalnim žicama, bolje pređi na akustičnu gitaru. Ovako ćeš samo da upropastiš gitaru vremenom. Pričam na osnovu mog iskustva.
Malo okasnih sa odgovorm...
:1: Plus je'n
Mada smo svi okasnili sa odgovorom, pošto upitavača nema da se javi na temi već dva meseca... :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest