Dobar mic za snimanje akustične gitare

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Dobar mic za snimanje akustične gitare

Post by Kristijan » 05 Sep 2012, 18:46

И ако имаш могућности да заједно са магнетом провериш да ли случајно шљака Behringer ADI21, уради то обавезно. То свакако за тих тридесетак ајвара не може бити идеална справа, али ради сасвим солидно, и нећеш имати посебне замерке. Само је невоља што не ради са свим магнетима довољно срећно. Рецимо са некима изазива невероватно јак брум, потпуно је неупотребљива, и не знам у чему је фора. Ја доста често помињем ову справу из простог разлога што сва пратећа опрема за акустичне инструменте кошта доста, ово је једина приступачна справа. Осим тога, користим ту справу већ пар година, и шљака подједнако поуздано ако и првог дана.

milanko
Posts: 6
Joined: 06 Nov 2008, 18:11

Re: Dobar mic za snimanje akustične gitare

Post by milanko » 15 Oct 2012, 14:52

dobar je koji se stavlja na rupu L.R Baggs m1 ili sunrise magnetic mada po meni najbolja stvar je ozvuciti gitaru sa K&K Pure Mini western pickup.jeftin je,jednostavna ugradnja i caran prirodni ton,koriste ga vrhunski gitaristi ali to kod nas ne moze da se nabavi u sve radnje sam pitao ali niko nema pojma sta je to a dilberi odmah uvaljuju svoje kina hitove stagg ili beringer...http://www.kksound.com/puremini.html

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Dobar mic za snimanje akustične gitare

Post by nebeskacarica » 15 Apr 2016, 22:09

http://www.mitrosmusic.com/proizvod/335 ... ---------/

Ima li neko iskustva sa ovim magnetom? Je li on namenjen za snimanje ili žive nastupe ili i jedno i drugo? Mene bi trenutno prvenstveno zanimala neka sprava, ovako neki magnet ili dobar mikrofon za recimo stotinjak evra s kojim bih mogao praviti malo kvalitetnije kućne snimke, ali i dobiti bolji zvuk kad se ozvučim na razglas ili pojačalo, znači, želim izbeći taj piezo prštavi zvuk preko gitarine ozvuke, ona ovako neozvučena zvuči odlično i hoću taj zvuk da pokupim. A pošto pročitah na prethodnim postovima da je s mikrofonom nezgodno se zajebavati na live svirkama, ovo mi deluje kao dobro rešenje.

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Dobar mic za snimanje akustične gitare

Post by nebeskacarica » 15 Apr 2016, 22:27

Nađoh ovaj rivju...
https://www.youtube.com/watch?v=jNhRgSITszg
Pogledao sam samo jednom, ali ako sam dobro shvatio, postoji mogućnost, ukoliko se često postavlja na gitaru (a ne pazi se), i nastanka nekih tragova - oštećenja na ploči. Još jedna stvar mi možda malo bode oči - taj kabl, mogao bi mi zasmetati pri sviranju, nekako imam manir sviranja da mi prsti dosegnu ekad i tuda kud se on provlači. Ali kontam, navikao bih se .... Sviđa mi se kako zvuči, i to je valjda najjači razlog za kupovinu.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Dobar mic za snimanje akustične gitare

Post by tommytigh77 » 16 Apr 2016, 09:05

Pazi, ovde na snimku se i dalje čuje akustara ozvučena mikrofonom u sobi. Bolje poslušaj treći deo gde poredi normalan zvuk sa zvukom magneta iz miksete pa razmisli još jednom. Meni su soundhole magneti ok rešenje za živu svirku, mada, bar za moje uvo, imaju gotovo isti zvuk koji bi dobio ako uključiš električnu gitaru direkt u mikser. Hoću reći, prenose zvuk žica, ali ne i rezonaciju instrumenta. Moj ortak/kolega ima Seymour Duncan Mag Mic koji je maltene tri puta skuplji od ovog, pa opet radi na istu foru dok se ne pojača mikrofon na njemu, ali onda ima probleme sa mikrofonijom... Mislim da bi za stotinak eura morao da se odlučiš, ili-ili. Ako ti je bitnije da u studiju praviš dobre snimke, onda je kondenzatorski mikrofon nezamenljiv; bolje rezultate ćeš postići sa nekim entry-level kondenzatorom, nego sa bog-zna-kakvim sistemom ozvuke. S druge strane, ako ti je bitniji zvuk uživo, onda vredi razmisliti o ovakvom magnetu, ali i o nekoj preamp pedali koja bi malo oblikovala i popravila zvuk postojeće piezo ozvuke. Za nekih dodatnih pedesetak eura, idealan ''middle ground'' bi bio da nabaviš neki soundoard transducer, poput K&K Pure Mini ili B-Band AST, na taj način bi dobio mnogo prirodniji i bogatiji ton uživo, a završio bi podobar posao i za kućno snimanje. P.S. Ako uzmeš neku drugu ozvuku i ne budeš više koristio undersaddle piezo koji trenutno stoji na gitari, skloni element iz kobilice i napravi novu kosku (pošto stara verovatno neće imati dovoljnu visinu kad se izvadi piezo element). Dobićeš mnogo bolji zvuk ''na suvo'', čime ćeš takodje pomoći i novoj ozvuci da zvuči još bolje.

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Dobar mic za snimanje akustične gitare

Post by nebeskacarica » 16 Apr 2016, 11:25

Poslušao sam i treći deo, u pravu si...gubi se tu dosta. Važnije mi je sada snimanje kućno, imam Focus Scarlet USB, jak komp, akustičnu gitaru od 350€ i neke ideje i ženski vokal koji bi otpevao pojedine stvari. Ne bih ulagao više od stotinjak evra, što znači najbolje je ići na neki kondenzatorski mikrofon. Tu bi mi dobrodošla takođe neka preporuka, šta je neki standard ili best of za snimanje akustike? Imam najjeftiniji Shure SV100, s njim je svaki snimak loš definitivno.
Hvala za info za K&K Pure Mini / B-Band AST, pogledaću o tome...


Čini mi se da bi ova sprava meni završavala posao, mada je više keša nego što sad mogu izdvojiti:

http://www.mitrosmusic.com/proizvod/211 ... 2020-USB-/

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Dobar mic za snimanje akustične gitare

Post by tommytigh77 » 17 Apr 2016, 02:47

Ne mogu ti preporučiti ništa konkretno, jer nemam toliko iskustva sa mikrofonima ovog tipa u odnosu na druge kolege s Foruma, ali ako je tako kao što kažeš, drago mi je bar da sam te naveo na dobar trag, pa će se već naći ljudi ovde koji imaju konkretnije predloge. Sigurno će se naći na oglasima neki povoljan a dobar mikrofon koji bi ti završio posao. I da, drago mi je što se ova tema konačno vraća na 'on topic' posle X godina. Jer i mene zanima.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Dobar mic za snimanje akustične gitare

Post by Baba Slim » 17 Apr 2016, 12:49

nebeskacarica wrote:Čini mi se da bi ova sprava meni završavala posao, mada je više keša nego što sad mogu izdvojiti:

http://www.mitrosmusic.com/proizvod/211 ... 2020-USB-/
Nemanja Velimirovic ima taj mikrofon vec dugo, cimni ga za utiske... Inace, sto se tog mikrofona tice (doduse ne USB verzija) pouzdano znam da je jedan drugar koji ima studio s njim bas svasta snimao, cak ga koristio kao i overhead mic za bubanj u live situacijama, i rekao mi je da ga je taj mic spasio nebrojeno puta, jednostavno dobija dobre rezultate u razlicitim situacijama i primenama.

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Dobar mic za snimanje akustične gitare

Post by nebeskacarica » 17 Apr 2016, 15:12

Baba Slim wrote:
nebeskacarica wrote:Čini mi se da bi ova sprava meni završavala posao, mada je više keša nego što sad mogu izdvojiti:

http://www.mitrosmusic.com/proizvod/211 ... 2020-USB-/
Nemanja Velimirovic ima taj mikrofon vec dugo, cimni ga za utiske... Inace, sto se tog mikrofona tice (doduse ne USB verzija) pouzdano znam da je jedan drugar koji ima studio s njim bas svasta snimao, cak ga koristio kao i overhead mic za bubanj u live situacijama, i rekao mi je da ga je taj mic spasio nebrojeno puta, jednostavno dobija dobre rezultate u razlicitim situacijama i primenama.
Hvala ti Baba Slim, pitaću i Nemanju za mišljenje. Ima jedan, baš taj ne USB, već standardni, na KupujemProdajem
https://www.kupujemprodajem.com/Audio-T ... -oglas.htm pa sam se već čuo sa prodavcem i moguće da ćemo se danas - sutra videti da pogledam mikrofon.
Koliko vidim iz oglasa, on ne dolazi s kablom, a i stalak poseban će mi trebati.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Dobar mic za snimanje akustične gitare

Post by Baba Slim » 17 Apr 2016, 16:28

Pa ok, mislim da u Artistu ima solidnih kablova za ne velike pare 1500rsd recimo, a i stalci mogu jeftino da se nadju. Malo je samo bezveze sto mislim da je jaka cena za stvar koja nije iz radnje, koliko god da je ocuvan, nekoriscen bla bla. Mozda gresim, ali jbg.

Edit:
Evo novog.
http://www.audiopro.rs/index.php?route= ... ame=At2020

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Dobar mic za snimanje akustične gitare

Post by nebeskacarica » 17 Apr 2016, 18:23

Svakako, nije problem dodati mi i za kabal. A pričao sam danas i sa Nemanjom, i on ima samo reči hvale za ovaj mikrofon, služi mu pouzdano već godinama, snimio je njime sve i svašta. Setio sam se i čoveka, drugara, jednog muzičkog producenta u NS, da ga ne reklamiram sad, isto se slaže - kupuj tu spravu slobodno i nećeš pogrešiti. Takođe, sve sam bliži odluci o pazaru novog mikrofona, u Mitrosu je 128 €, a eto ima i povoljnijih novih. Što da rizikujem bilo šta, za malo još novaca dobijem fino i garanciju i račun i divota. :D
EDIT: Mada, kad sve saberem, stalak i kabl još, to ispod 150€ neće biti, ako ne i više.

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Dobar mic za snimanje akustične gitare

Post by nebeskacarica » 18 Apr 2016, 20:16

Na kraju sam se odlučio za kupovinu polovnog iz dva razloga: prodavac je pristao spustiti cenu na 90€ a novog ionako nema trenutno na stanju ni u Mitrosu ni u Artistu ni u MixMusicu i neće ga izgleda skoro naručivati (dalje, u ostalim radnjama, a nema ih još mnogo, ne vredi ni pokušavati). Sutra još moram neki stalak nabaciti i to je to. Zasad je prvi utisak odličan. Hvala za savete plemenite, ljudi! :ziveli:

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Dobar mic za snimanje akustične gitare

Post by nebeskacarica » 28 Aug 2016, 20:14

Evo jedan test snimak koji sam upravio napravio koristeći Audio Tehnica 2020.

https://soundcloud.com/zeljcek-green/change-the-world-sigma-000mc-1ste-audio-tehnica-2020-test

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests