Oprema Koju Nemate

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Oprema Koju Nemate

Post by bancika » 08 Mar 2018, 15:56

Overdrive wrote:
08 Mar 2018, 14:40
Inače, slažem se da treba izdvojiti oko 1500 eu za strat (sa svim manama) i to bi jednom normalnom gitaristi bila sasvim dovoljna gitara do kraja života.
Da, ali ono sto je mozda najveci problem sa Fenderom je sto i za tih 1500eu treba da probas vise komada od istog modela, da eliminises one koji imaju nepopravljive probleme i proberes onu kojom bi bio zadovoljan. Musicmana bi mogao da kupis na nevidjeno (ako si probao taj model vec pa znas da ce da ti odgovara). Ibanez Prestige seriju takodje (tako sam kupio svog)...ali Fender nikako.

A ovo "normalan gitarista" je jako tesko definisati. To je samo tvoje misljenje. Svako moze da ima onoliko koliko misli da mu treba i koliko moze da priusti. Niko drugi nema prava da kaze da li je to normalno ili ne. Od mojih 4 elektricnih se ne bih odrekao ni jedne, svaka ima svoj neki ton i svoju pricu. Ne ide da sviram Dream Theater na stratu, niti Deep Purple na ibanezu, itd. Na tezgama bi verovatno proslo sve, ali koga briga :)

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Oprema Koju Nemate

Post by eg303 » 08 Mar 2018, 16:29

Elaborirasmo(R) tu temu par iljada puta, jeste Strat keva, od Henk Marvina do Hendriksa, sve može da se svira na njemu i jeste deo čari tog instrumenta to "rvanje" sa njim, tremolom, štimom, ne poričem, kome je tremolo "floating" što više benduje žicu to istovrermeno raštimava ostatak žica, više nego dražesno, svi su kroz to prošli a ljudi poput Hendriksa, Vona postaše Bogovi još za života...
I taj šum singlkoila jeste trejd-mark, na nekin način takođe dražesan, niko ne poriče da zvuk Blekmora (recimo) nije sjajan za tu vrstu muzike ali čak je i on vremenom počeo da ubacuje hambakere i da džara mečke iako važi za svojeglavog, krajnje osobenog lika...
Ne vidim šta je loše kada se napravi gitara koja te probleme rešava bar u nekoj meri a opet daje jasnu asocijaciju tom (sigurno legendarnom) tonu, pa čak i ta cena u odnosu na Fenderove "neserijske" uratke nije suluda a verujem da Pol Rid Smit nema "gafova" po pitanju izrade i finiša...

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Oprema Koju Nemate

Post by Overdrive » 08 Mar 2018, 21:12

sve zavisi šta ko svira.

Slažem se da treba birkati i naći nešto što ti leži, ali manje više..sve je to isto.
Sa tim nekim sitnicama može da se živi.

Ko svira neke nove vrste muzike, nek traži sintisajzere ili neka ide u Di Džejeve.
Strat je strat, Fender, Squier, vamte namte..sve je to isto.

Ne poričem da sam konzerva i da bi mi jedan Fender i jedan Gibson bili dovoljni za bilo koji žanr, jer ja se prilagođavam instrumentu, a ne obrnuto. I izvlačim sve šta mi treba iz njega. Tu i tamo neki efekat i to je to. Možda bi sa nekim PRS-om ili ne znam ni ja kojom gitarom to išlo lakše..nemam pojma niti me interesuje. Za mene je gitara alatka i 99% me interesuje sama muzika, a gitara tek 1% i to tek ako nešto treba da pritegnem, zamenim žice ovo ono..

Sad da tražim neku "savršenu" gitaru za mene ? PRvo, trebalo bi da sam savršeni gitarista, pa da mogu da se zajebavam sa akcijama tipa "dam im moj otisak leve šake a oni urade vrat koji će savršeno tu da legne"..

Ili da se zajebavam sa magnetima ceo život, ne pada mi na pamet.
Ako do sada, sa svojih 5 banki nisam uspeo da nađem ton koji mi treba, onda nešto sa mnom nije u redu, right ?

Da sam otkrio neki "svoj ton", pa da i razumem potrebu za picajzliranjima, ovako...ja sam manje više kao Mao Ce Dung - svim gitaristima bih podelio po jednan reprezentativan primerak španske gitare, akustične, jednog strata, jednog LP-ja, jednog 335, jednog telca, jednu bass gitaru, mandolinu, ukulele, rezonator i tako to..i to bez prava da mnogo mrsomude (možda boja da bude različita) i teraj.

Jedno akustik pojačalo, jedno za bass gitaru, jedno za električnu i možda eto još i jedan procesor i ćao. Ostalo bi sve moralo da bude u prstima i talentu, pa da vidimo. 8)

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Oprema Koju Nemate

Post by alfonso » 08 Mar 2018, 21:21

Tom Morelo je lutao, pravio, menjao i nikako da ubode. Kad je seo da svira shvatio da ima gitaru kakva mu odgovara iako je mislio suprotno.
Mislim da je malo do ovoga, malo do onoga.
Treba se probati svasta. Treba se menjati svasta. Ali takodje se treba i prilagodjavati.
A opet imamo situaciji gitariste Mjuza (ne znam ime). Posto nisam ljubitelj njihov tek juce sam saznao da ima ugradjen neki kao procesor i da prstom (neka vrsta tac skrina) moze neke efekte da drnda. To i ne zvuci lose, verovatno moze mnogo ludackis zvukova da se izvuce sa tim.
O5 sve zavisini za sta vam treba. Nekomebne treba ni distorzija jer svira samo na od, nekome ne treba wah (imam drugara kojinga ne podnosi. Da ne radi tezge, ne bi ga ni koristio).
Ja sam kao dete u prodavnici slatkisa, sve bi probao. Pa sta mi se svidi :)

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Oprema Koju Nemate

Post by MIKI-DJORDJE » 09 Mar 2018, 10:21

Schecter ladno porako oznake od Washburna , doduše straih....

Image

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Oprema Koju Nemate

Post by fattwang » 09 Mar 2018, 16:25

Overdrive wrote:
08 Mar 2018, 21:12
...ja sam manje više kao Mao Ce Dung - svim gitaristima bih podelio po jednan reprezentativan primerak španske gitare, akustične, jednog strata, jednog LP-ja, jednog 335, jednog telca, jednu bass gitaru, mandolinu, ukulele, rezonator i tako to..
Mao nudi samo Jolanu. Pa teraj.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Oprema Koju Nemate

Post by Overdrive » 09 Mar 2018, 20:23

fattwang wrote:
09 Mar 2018, 16:25
Mao nudi samo Jolanu. Pa teraj.
Dok smo svirali Jolane i bilo je neke muzike
Čim ste počeli da birkate otišlo je sve u kjurac..

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Oprema Koju Nemate

Post by eg303 » 11 Mar 2018, 10:58

Image

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Oprema Koju Nemate

Post by eg303 » 11 Mar 2018, 12:47

Overdrive wrote:
08 Mar 2018, 21:12
Strat je strat, Fender, Squier, vamte namte..sve je to isto.
Ako i sada voziš VW Bubu (i to ne bilo koju nego onu sa razdvojenim staklima pozadi, koja nema migavce već joj iskaču pokazivači skretanja iz stuba sa strane) onda ovo sve stoji, arhetip je dovoljan, nema potrebe za daljim razvojem, tačka A-tačka B i ostale mudrosti...

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Oprema Koju Nemate

Post by Overdrive » 11 Mar 2018, 13:04

eg303 wrote:
11 Mar 2018, 12:47
Ako i sada voziš VW Bubu (i to ne bilo koju nego onu sa razdvojenim staklima pozadi, koja nema migavce već joj iskaču pokazivači skretanja iz stuba sa strane) onda ovo sve stoji, arhetip je dovoljan, nema potrebe za daljim razvojem, tačka A-tačka B i ostale mudrosti...
Suviše je mala razlika između strata iz 57 me i savremenih stratolikih gotara da bi tvoja alegorija bila primenjiva..

(da ne pominjemo da je 57mica i dalje sveti gral kod gitarista..)

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Oprema Koju Nemate

Post by MIKI-DJORDJE » 11 Mar 2018, 13:33


Ne pedala nego pedala najbolja svih vremena....Sick Sick Sick samo da mi je da nađem šemu........

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Oprema Koju Nemate

Post by eg303 » 11 Mar 2018, 16:56

Overdrive wrote:
11 Mar 2018, 13:04
Suviše je mala razlika između strata iz 57 me i savremenih stratolikih gotara da bi tvoja alegorija bila primenjiva..
(da ne pominjemo da je 57mica i dalje sveti gral kod gitarista..)
I ta VW Buba koju opisah, sa "palačinka" farovima i splitovanim zadnjim prozorom je "sveti gral" za ljubitelje oldtajmera tako da je alegorija primenljiva, isto može da se njome "ide na more" ali će to malo ko uraditi (kao što će malo ko svirati na turneji bilo koji od "svetih gralova") jer će da bude malo frka kad je vrućina, bez klime, vazdušno 'lađenje motora isto frka na vrućini, no, svako ko je iole zaljubljenik u automobile bi voleo da je ima u garaži i na godišnjem okupljanju fanova...

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Oprema Koju Nemate

Post by MIKI-DJORDJE » 11 Mar 2018, 17:16

Jes ali zato i posle 200 godina pali odma...


User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Oprema Koju Nemate

Post by Overdrive » 11 Mar 2018, 17:23

sve je stvar love, s jedne i šišanja majmuna, s druge strane.

WV Buba je propala jer je bila skoro pa savršena. Nije se kvarila itd.
Kad nekom prodaš Bubu, taj je ima do kraja života i praktično si izgubio kupca.
Kad mu međutim prodaš vozilo koje se kvari, on će stalno da dolazi po rezervne delove, sevis isl.

Tako je i sa mnogim gitarama.
Imaš muzičare koji imaju svirku u prstima, i imaš one druge kojima svaka dlaka smeta.

Aj da su stovrili neku muziku na tim novim gitarama koja opravdava sve te neke nadrgadnje, nego su najveća dela odsvirana upravo na "Buba" gitarama - tj osnovnim modelima.

Što je najsmešnije, i danas najbolji gitaristi sviraju upravo na tim modelima.
Sve u svemu..po jedan osnovni model svakome, ostali čibe na sintisajzere pa se tamo akajte i muzicirajte kolko vam volja.

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Oprema Koju Nemate

Post by Tenji » 11 Mar 2018, 21:39

Overdrive wrote:
11 Mar 2018, 17:23

Imaš muzičare koji imaju svirku u prstima, i imaš one druge kojima svaka dlaka smeta.

Aj da su stovrili neku muziku na tim novim gitarama koja opravdava sve te neke nadrgadnje, nego su najveća dela odsvirana upravo na "Buba" gitarama - tj osnovnim modelima.
Novi sport, naci gde je Overdrive uspeo sam sebi da bude kontradiktoran u najkracem vremenskom razmaku. Krecemo od ove dve vezane recenice. Da li ce uspeti da kontrira sam sebi u istoj recenici? Videcemo u sledecoj epizodi.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest