Kupovina klasicne gitare - treba mi savet

Post Reply
skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Kupovina klasicne gitare - treba mi savet

Post by skublja » 03 Sep 2010, 09:52

U srednjoj skoli sam svirao klasicnu gitaru, samouk, bila je to neka "Melodija". Na fakultetu sam imao neku no name, nije bila losa. Svirao sam i neke komplikovanije melodije, sa tremolom: Asturias, Secanje na Alhambru itd. Mogao sam da odsviram i Mesecevu sonatu (mogu jos uvek), Bure, Preludijum br. 1 itd. To je zvucalo kako je zvucalo, meni je bilo lepo, sto je najbitnije. Zbog prirode posla i vezbanja morao sam da odsecem nokte na desnoj ruci, a bez toga nema sviranja.

E sad, kako kaze moja zena, u'vatila me kriza srednjih godina (41) pa sam pozeleo ponovo da sviram, barem da se vratim na nivo sa fakulteta. Zajedno sa krizom srednjih godina :D ide i polozaj i prestanak treniranja (ponovo mogu da pustim nokte), kao i neki novac: zvuci otrcano, ali pare mi nisu problem, tako da mogu da izdvojim i do 2000 evra za gitaru. Medjutim, mislim da bi to bio klasican overkill, niti sam ja za takvu gitaru niti mi treba, jer cu svirati samo za svoju dusu i ponekad za prijatelje. Kad me u'vati kriza poznih godina :D otici cu u Spaniju ili Nemacku samo zbog kupovine gitare, u neku majstorsku radionicu i bice to gitara sa potpisom koju ce naslediti moji sinovi (kojima inace ne pada na pamet da sviraju). Btw, ovo nije smesno, sa 30 godina sam otisao u Rusiju samo zbog kupovine noza i kupio sam ga (san mai celik, 1000 puta presavijen, drska od stare slonovace, intarzije i gravure itd, ali to nije tema).

Necu Yamaha gitare. Od Yamahe mogu da kupim motor ili 5.1 risiver. Ocu da mi se gitara zove nekako drugacije, ramirez, huarez, gonzales, ili vougt. Washburn ne zvuci lose. Treba da bude lepa (subjektivna stvar), pomalo neuobicajena, meka za sviranje, sa tanjim vratom (imam kratke prste, jbg), sa odlicnim stimom koji ce da drzi. Voleo bih da bude i glasna. Molim sve koji ovo citaju samo za konkretne predloge, bez suvise filozofiranja.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Kupovina klasicne gitare - treba mi savet

Post by Kristijan » 03 Sep 2010, 21:31

Pre svega, da kažem da je kod nas i dalje skromna ponuda ozbiljnijih modela klasične gitare. Svega par modela vredi da se pomene, a i tih par su najčešće u ponudi kao nešto što trgovci poruče pa se čeka.

Evo par gitara koje su se meni dopale:

Cashimira Palosanto 142
Rodriguez E (mogli bi da se uzmu u obzir i modeli D i FF)
Takamine TH5C (ova je i ozvučena, što ne znam da li dolazi u obzir, ali je i na suvo skroz, skroz ubedljiv instrument)

Predpostavljam da ako Yamaha nije atraktivna, da slično važi i za Takamine. Ipak, kada su skuplji modeli u pitanju, ja sam poprilično fasciniran Takamine gitarama, ipak je to firma koja 60 godina pravi samo akustične gitare, nsu svaštari. Pa i kad je Yamaha u pitanju, GC serija su baš opasne gitare, sa sve šelak finišom i perverzijama od drveta. Samo je pitanje koliko se šoldi izbroji.

Washburn kao proizvođač klasičnih gitara za mene je gotovo potpuno nepoznat, nisam ni jedan jači model imao prilike da sviram.

Javi da li imaš prilike da isprobaš neke od navedenih gitara, pa ako je to problem da se pozabavimo malo slabijom katgorijom, ali opet sa vrlo pristojnim modelima.

skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Kupovina klasicne gitare - treba mi savet

Post by skublja » 04 Sep 2010, 01:39

Hvala, Kristijane, bas si bio brz.
Pogledao sam po Netu i naleteo na jedan video sa ovom Takamine - mnogo mi se svideo zvuk. Naravno da to treba probati uzivo. Prilicno je skupa, ali mi se nesto zasvidjala na prvi pogled. Ove druge dve su OK. To sa ozvukom nisam nikada probao, mozda bi vredelo eksperimentisati, zasviram ja ponekad i u drustvu.

Nemam nista protiv Yamahe, jednostavno mi je glupo da mi se gitara zove Yamaha, bez nekog posebnog razloga. Ima neki video na Youtube, neki kosooki uporedjuje Yamahu c40 i jednu iz CG serije - stvarno se cuje razlika.

Ne znam ni sam, pored dobrog zvuka i stima, gitara mora jednostavno da mi legne, da mi se zasvidja i da kazem: to je to. Ne znam kako to da opisem i objasnim. Mozda stara dobra analogija sa zenama, a oblik gitare asocira, jel' tako: iz nekog neobjasnjivog razloga ponekad ti se svidi neka devojka / zena koja po opste prihvacenim standardima nije nista posebno, ali ti se vise svidja nego neke bombe. A posle nekog vremena shvatis da ste potpuno kompatibilni. Odoh ja opet u neku drugu pricu :D Nista, trazicu jos, ocekujem jos predloga, mislim da mi treba nesto neobicno, ne konfekcijsko. U srednjoj skoli, D. Kovacevic je imao koncert u Uzicu, ortak i ja smo otisli, startovali ga posle koncerta, covek nam dao da sviramo malo na njegovoj ultraskupoj gitari (a kofer joj k'o od kontrabasa), svaka mu cast! Bila je to neka nemacka gitara, mislim da se izgovara vogt ili tako nesto, tvrdio je da kosta 80000 (osamdeset hiljada) maraka. Gitara je bila ruzna na prvi pogled, ali kada sam poceo da sviram... E kad bih ponovo osetio takav filing, naravno sa dve nule manje... Javicu se sa rezultatima!

User avatar
Ramirez
Posts: 119
Joined: 01 May 2008, 17:50

Re: Kupovina klasicne gitare - treba mi savet

Post by Ramirez » 04 Sep 2010, 08:40

Pre nekih mesec dana bila je u ponudi majstorska gitara Mije Bockaja, trebao bi malo pregledati oglase.Imao sam prilike pre nekih dvadesetak godina da sviram jednu od njegovih gitara i utisak je zaista bio impresivan.
Sto se tice "vogt" gitara, cena nije slucajna.Ove gitare su iz majstorske radionice koja je radila samo za najvece svetske laureate, pobednike velikih takmicenja i nije bilo sanse da se komercijalno kupe.

fric
Posts: 151
Joined: 08 Jun 2009, 11:04

Re: Kupovina klasicne gitare - treba mi savet

Post by fric » 06 Sep 2010, 08:17

skublja wrote:Treba da bude lepa (subjektivna stvar), pomalo neuobicajena, meka za sviranje, sa tanjim vratom (imam kratke prste, jbg), sa odlicnim stimom koji ce da drzi. Voleo bih da bude i glasna. Molim sve koji ovo citaju samo za konkretne predloge, bez suvise filozofiranja.
ako ste zainteresovani da probate neke od mojih radova, PM mi.

skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Kupovina klasicne gitare - treba mi savet

Post by skublja » 30 Sep 2010, 16:18

Kupio sam Takamine TH5C. Polovnu, mada se uopste ne primecuje da je polovna. Za 450 evra (prodavac je u pocetku trazio 700 ;-). Odlicna gitara! Kristijane, hvala ti na savetu.

P.S. Jeste da to nije bas ono sto sam trazio, odnosno gitara je ipak konfekcijska i nema onaj smek posebnosti. Priznajem, i zena je nanjusila da spremam neku zaveru preko 1k evra, pa je postala opasno sumnjicava.
P.P.S. Zvuk i opsti filing su odlicni i sasvim sam zadovoljan. Jbg, sto kaze moj ortak kad vidi Andjelinu Dzoli: "Ja i nisam za bolju ribu". Ziveli!

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Kupovina klasicne gitare - treba mi savet

Post by Kristijan » 30 Sep 2010, 19:40

E pa čestitam, i osobito mi je drago što sam bio do pomoći! A sad - svirka!

Asharak
Posts: 28
Joined: 26 Sep 2010, 17:52

Re: Kupovina klasicne gitare - treba mi savet

Post by Asharak » 30 Sep 2010, 21:46

Cestitam, dobar izbor, zaista sam slusao neke pesme odsvirane na toj gitari, strasan zvuk.

U zdravlje da iskidas zicu =)

I to cenkanje sa 700 do 450e, e to ti je za svaku pohvalu =P

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest