Potreban savet za izbor akusticne

Post Reply
Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Baba Slim » 28 Feb 2014, 12:12

Ja se aktivno bavim tezgarenjem u okviru akusticnog tria nesto vise od godinu dana (akusticna gitara, bass [elektricni doduse, direkt u mix], zenski vokal), i neka moja iskustva su sledeca... (Naravno, sve ovo ipak uzmite sa odredjenom dozom rezerve, ima daleko iskusnijih ljudi od mene sto se tice live akusticnog nastupanja... :) )

- Ama bas nigde, nikad nisam dosao u situaciju da me neko drugi ili sam sebe ozvucavam mikrofonom, cak i na mestima gde bi postojali uslovi za to, u smislu - blago izdignuta bina, dakle imas svoj zaseban prostor gde bi mozda i mogao da se postavi mikrofon. Znaci, u 100% slucajeva, jedino i iskljucivo spajanje u mix preko preampa na akusticnoj gitari, sto znaci samo i jedino piezo ozvuka.

Kapiram da bi ozvucavanje mikrofonom bilo neprakticno na toliko razlicitih nivoa, da jednostavno iz tog razloga nikome ni ne pada na pamet da se bakce time. Ja recimo ne volim da sedim dok sviram. Cak i ako sedim jedan deo veceri, uglavnom se desi da ustanem i djuskam, jer jednostavno, meni je tako lepse, sviram muziku koja me koliko-toliko "vozi", i prosto bi mi mozda cak bilo i neprijatno kad bih MORAO da sedim citavo vece. Tako da, ako ni zbog ceg drugog, mikrofon defintivno otpada zbog toga. Ali opet, kapiram da je to samo moj problem. :)

- PREAMP na samoj akustari izuzetno utice na krajnji zvuk u razglasu. Svirao sam i lose i dobre i solidne i odlicne akustare, i cesto se desi da cak i losa akustara sa dobrim preampom zvuci mnogo bolje nego recimo, i vise nego pristojna akustara sa losim/prosecnim preampom. Za sada sam svirao na 4-5 razlicitih gitara u ovih godinu i kusur dana, i mogu reci da, moja akustara koja je verovatno ubedljivo najlosija od tih 4-5, i na koju je naknadno ugradjen Fishmann Classic 4 preamp - na moje veliko iznenadjenje zvuci ubedljivo najlepse i najprijatnije u razglasu, iako je u pitanju omrazeni piezo. Kako/zasto, nemam pojma ni sam. :lol:

- EQ akusticne gitare - jedna od, ako ne i najvaznija, presudna stvar od koje zavisi kako ce gitara zvucati na kraju. Uvek sam isao pristupom da na preampu manje-vise namestim zvuk koji mi se svidja pa onda korekcija na mikseru ako je potrebna (ako postoji parametricki EQ za srednje frekvencije), a u namestanju EQ-a i na preampu i na mikseru se trudim da se vodim idejom da pre oduzimam ono cega ima u visku i sto smeta, nego da to kompenzujem dodavanjem svega ostalog ne bih li neutralisao to sto smeta.

- DI Box - meni se pokazao kao apsolutno nepotreban. Zasto? Njegova upotreba se preporucuje zbog:

a) prilagodjavanja impedanse signala koji salje preamp akustare onoj impedansi koju mikseta ocekuje da vidi na ulazu -
Naime, nepodudaranje impedansi ima svoj neki ruzan smek, koji mi je jedan prijatelj opisao kao out-of-phase prizvuk, ali ne bas bukvalno tako, vec je to taj neki smrad koji ne prija plus jos nesto lose u zvuku pored toga. Nezgrapan i mozda netacan opis, ali tako rece covek, parafraziram. :)

E sad, ja sam nakljukan tim svim informacijama otisao u radnju, i neku akustaru sa zida spojio jednim kabelom u Digitech Digidelay koji sam koristio u akusticnoj svirci, i iz njegova dva izlaza dalje - iz jednog u DI box pa u miksetu u jedan kanal, a drugim kabelom iz pedale (ukupno sve duzine 6m) direkt u miksetu, na drugi kanal. Naizmenicno sam palio jedan pa drugi kanal - i apsolutno nikavu razliku nisam cuo izmedju balansiranog signala (iz DI boxa XLR mikrofonskim kabelom u miks) i nebalansiranog (doduse pedalom baferovanog) signala gitarskim kabelom u miks (6m ukupno kabel, nikada na svirci nemam ukupno duzi put do miksete jer je mikseta UVEK pored bine, barem svuda gde sam svirao do sada). Tada sam jednostavno shvatio da u uslovima u kojima ja nastupam, DI box mi apsolutno ne treba.

b) sprecavanje gubitka kvaliteta signala zbog dugackih kablova, time sto se nebalansirani prevodi u balansirani signal niske impedanse -
ovo se uglavnom desava kad je ukupna duzina kabela preko 6-10m (podatak varira kod razlicitih izvora), jer na tim duzinama kabela dolazi do izrazaja nagomilavanje kapacitivnosti koja za rezultat ima taj gubitak high-end-a, i jednostavno zvuk postane mutav, bezivotan. Ja u praksi nikad ne koristim vece duzine kablova, i kao sto sam napisao gore, bez obzira koju akustaru koristio do sada, nisam zbog toga imao problem, mozda i zbog toga sto uvek u lancu izmedju akustare i miksete imam bar jednu baferovanu pedalu.

- Poslednje cega trenutno mogu da se setim, ali nikako i najmanje bitno - OBAVEZNO, ali OBAVEZNO uvek imajte uz sebe onaj gumeni zapusac za rezonatorski otvor. To sam kupio istog onog momenta kad sam i akustaru pazario, zajedno sa motalicom za zice.

Ne mogu da nabrojim svirke na kojima sam bio gde se gitarista non-stop bori sa mikrofonijom odn. brundanjem na bini jer trup akustare krene da rezonuje sa nekom frekvencijom - bilo da je u pitanju glasan podni monitor, raglasni zvucnici i wooferi, ili jednostavno sedis u cosku gde se zadesi da je neka frekvencija preterano izrazena, pa se sve to lepo poklopi a ti si u devetom krugu pakla jer umesto da se koncentrises na sviranje ti si zaokupljen borbom sa brundanjem cele prostorije, i to sve tvojom krivicom. A zbog cega - jer ljudi nece, ili im ni ne padne na pamet da daju 600rsd za nesto sto ce im se ispostaviti kao najbolja investicija za live nastupe posle kupovine samog instrumenta.

Nadam se da ce nekome ove informacije biti od koristi. :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Kristijan » 28 Feb 2014, 12:39

То је од прилике то. Посебно ово за гумени чеп, ја без тога не радим уживо. Има још једна ствар, ја рецимо волим да током свирања мало ударам по резонатору, и то озвука преноси, али мршаво. Кад се стави овај чеп, у зависности где клепиш по резонатору можеш да извучеш тон који је скоро као бас бубањ. Не знам тачно у чему је фора, али ради :) Исто тако никад не седим током свирке, и ту је стварно најпрактичније да имаш сву озвуку на гитари.

Е сад, нешто је ту и до индивидуалне перцепције, ја баш никако не волим звук пиеза :( Али је врло практичан, и то је то, за сада нисам нашао бољу варијанту за тезгарење.

Него, поменуо си да би евентуално трампио Бед Манкија за претпојачало у форми педале. Сад ме је ово што каже Баба Слим подсетило да ти можеш да искористиш и ту педалу. Прво, ако држиш гејн на нули, можеш да је користиш као бустер за соло деонице, а друго - ова педала има 2 излаза, један је за миксер. Испробај и ту варијанту.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Baba Slim » 28 Feb 2014, 12:55

Ni meni zvuk pieza nikako nije omiljen, ali imajuci na umu koliko je neprakticno koriscenje mikrofona u ovom kontekstu (a narocito kondenzatorskog), ne preostaje nista drugo nego da se i dalje korsisti piezo.

Naravno ima skupljih modela preampa koji u sebi imaju i ulaz za mali unutrasnji kondenzatorski mikrofon, ciji zvuk onda moze da se blend-uje sa zvukom pieza preko kontrola na samom preampu, ali to vec kosta.

Sto se Bad Monkey-a u ulozi boost-a tice, moze da proba svakako, sto da ne, s tim sto njegov "Mixer" izlaz na sebe ima spojenu simulaciju kabineta koja ne moze da se iskljuci, i taj izlaz jednostavno utice (u tom pravcu simulacije kabineta, mislim 4x12") na kompletnu frekventnu sliku, pa ne znam koliko bi to bilo dobro koristiti sa akusticnom gitarom.

Ja sam u ulozi Volume boostera za odredjene deonice (solo, ili u deonicama gde pored trzalice koristim i prste) sasvim uspesno koristio EQ pedalu, sve frekvencije podesene "na ravno", samo pojacan sveukupni Level onoliko koliko mi je potrebno. To sam resio na taj nacin (upotrebom pedale), jer sam shvatio da mi je izuzetno neprakticno da u toku svirke stalno cackam Volume kontrolu na samom preampu na gitari, sto je pipav posao sam za sebe, i ne mozes to obaviti dovoljno brzo i precizno, i naravno da moras da prekines samo sviranje dok to radis...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Kristijan » 28 Feb 2014, 13:29

Једно позитивно бројање за еквилајзер педалу :) Врло практично за чист буст.

Јест' у праву си, није Бед Манки идеално решење, али будући да човек свира и електричну гитару имам утисак да је штета да Манкија мења за некакво претпојачало, посебно ако заправо није сигуран шта тражи због недостатка искуства, па рекох - да проба шта може да извуче с оним што има на располагању.

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 28 Feb 2014, 19:13

Hvala vam na nesebičnim i opširnim savjetima, baš sipate informacije. Al ovo za taj gumeni zapušač za otvor na gitari baš zlata vrijedi, iskreno nahodao sam se po raznim svirkama i takođe se naslušao gitarističke mikrofonije samo takve ali ne sjećam e da sam učio da neko to koristi.
Srećom ne košta puno i to ću svakako kupiti prije prve svirke... a što se tiče Bad Monkey-a, skroz je zanimljiva ideja prikopčavanja akustične gitare i kroz njega, jer zaista ima izlaz za Mixer. To ću gledati da isprobam kod drugara koji radi u studiju za uvježbavanje. Mada, u varijanti 1 gitara + 1 glas, nemam baš puno prostora za klasično soliranje, osim nekog sopstvenog chord rhythym melody aranžmana između strofa.
Zamjenu sam više spomenuo kao opciju, jer u suštini, mankija sam kupio vrlo povoljno preko oglasa, stigo je ko „ispod čekića“ sa sve japanskim adapterom, kutijom i papirima i ako bih već tražio neko pretpojačalo, onda bolje da iskeširam još koju hiljadu nego da ostajem bez pedale s kojom se moj fender jako dobro slaže, čak i po pitanju boje :)
Al, ko što tvrdi Baba Slim, možda ću se provući i bez toga...tj, možda i neće trebati ništa više od ovog što imam a to je gitara i prsti.
Inače, kad sviram električnu gitaru, dolazi u obzir samo da stojim a kad držim akustičnu obrnuto, tako da mi u tom smislu ne bi smetalo ozvučavanje mikrofonom. Ali, niti sam ja kalibar muzičara za velike stejdžove niti očigledno ima potrebe toliko se baktati ako ovaj preamp u mojoj gitari može odraditi stvar. U suštini, samo da ne bude iritantan zvuk, to je sve što očekujem kad se prikopčam, a ono što sam čuo na razglasu u Mitrosu prije kupovine mi je bilo skroz podnošljivo, da ne kažem: korektno.
Kabla imam tri na raspolaganju, jedan Proel-ov od 5m (oko 1600 dinara bješe), drugi što sam ga dobio uz Fender AVRI'57 Reissue, sivi sa pozlaćenim džekovima i treći, najjeftiniji Stagg-ov „telefonski“ - rođendanski poklon, u svakom slučaju su svi kraći od kritičnih 6m.
Vidjećemo, sad kad imam instrument s kojim se može i nastupati, kontam da je najvažnije svakodnevno vježbati, ostalo će se riješavati samo od sebe.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Baba Slim » 28 Feb 2014, 20:07

Ako si jedina gitara u kombinaciji, i kako sam kazes, nemas nekog prostora niti potrebe za soliranjem, onda ti mozda uopste ni ne treba nikakva dodatna boost pedala, ili bilo sta tome slicno, ali to ces verovatno vec videti vremenom.

Sto se tice ozvucavanja gitare mikrofonom - nije uopste pitanje kalibra muzicara, vec jednostavno puke prakticnosti. :) Mnooogo vece face od svih nas sviraju ozbiljne koncerte samo preko piezo ozvuke, i nikom nista. :) Ne kazem da ne treba teziti boljem resenju i sveukupnom krajnjem zvuku (mikrofoni u kombinaciji sa preampima, itd.), ali obzirom na uslove u kojima nastupamo, piezo direkt u miksetu zavrsava posao u 99.99% slucajeva.

Takodje, kad odes u studio za vezbanje (a obavezno idi barem jednom pred svirku, iako se akusticne probe mogu raditi i u stanu, opusteno) posveti malo vremena cackanju samog preampa na gitari, da cujes kakve su mu mogucnosti podesavanja, i kako se koja promena na EQ preampa ponasa u razglasu. Uz malo srece, ono sto ti se najvise svidi - takav rezultat bi trebao manje-vise da imas svuda, uz eventualno izvesne korekcije u zavisnosti od samog razglasa/kutija i prostorije/kafica/kluba, itd.

I iskrena preporuka - ako vec mozda imas gitarski delay, slobodno probaj da ga koristis i sa akustarom. Meni barem, puno znaci kada ga imam ukljucenog (suptilno namestenog naravno, sa ne-bas-izrazenim ponavljanjima), da lepo popunjava u pozadini, ume bas da oplemeni ukupan zvuk, a naravno moze da se koristi i agresivnije - U2/PinkFloyd fazon sa osmina-sa-tackom ponavljanjima. Ja sam do sada u te svrhe koristio Behringer Vintage Delay VD400 na par poslednjih svirki, a pre toga skoro godinu dana sam koristio Digidelay: 4. mod - Tape delay 99% vremena, i ponekad 2. mod - Digital mod, kad mi trebaju kristalna ponavljanja, mada i Modulated delay ume lepo da popuni prostor sa modulisanim ponavljanjima. Uglavnom - svakako vredno eksperimentisanja.

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 01 Mar 2014, 19:57

Da, svakako ću navratiti ovih dana do studija, radoznao sam kako se ponašati u tim uslovima.
Delay nemam, nažalost, jedini gitarski efekat koji imam je taj manki overdrajv.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Baba Slim » 01 Mar 2014, 20:01

Nema veze sto nemas, cisto sam hteo da kazem ako ga posedujes (ili kad ga budes posedovao) koristice ti i za elektricnu i za akusticnu svirku. :ziveli:

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 16 Mar 2014, 18:19

Evo, prođe tri pune sedmice od kako sam priuštio sebi novi instrument, pa ne mogu da ne podijelim utiske. Osim tragova koji ostaju na vratu od korišćenja kapodastera, primjećujem još jednu zabrinjavajuću stvar - izgleda da čivije imaju malo praznog hoda, ne sve, već ove četiri srednje (A, D, G i H žica), jer kad se otpusti za pola do čitavog kruga pa krene da se zateže, veoma često se osim te praznine pri okretanju začuje i prilično glasan klik, da ne kažem prasak. I pored toga, štim je prilično stabilan, raštimavanja je bilo prvih dan - dva nakon stavljanja novih žica, ali potom se uglavnom drži dobro... Ne znam da li imam pravo reklamacije zbog tog lufta u čivijama, za te sitne tragove od kapodastera u radnji su mi rekli da je vjerovatno zbog neosušenog i još uvijek dosta mekog drveta. A i to je više stvar kozmetike...
Sve drugo je besprekorno - prelijepa gitarica, svirljiva i iznenađujuće glasna, otkako je stigla, broj sati koje provodim dnevno za instrumentom se bezmalo udvostručio :)

SomiKnight
Posts: 83
Joined: 04 Jun 2008, 13:35
Location: Beograd, Borca

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by SomiKnight » 16 Mar 2014, 19:34

Po tome sto pricas mislim da nije problem u civijama nego u nut-u, zaglavljuju se zice u njemu, pa kad otpustas onda pod tenzijom naglo u jednom trenutku se otpusti zica i eto ga klik.

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 16 Mar 2014, 20:37

Aha, znači "klik" bi mogao biti time prouzrokovan. Kako se to riješava, zamjenom nuta, pretpostavljam? Ali i pored te mogućnosti ostaje problem i povremena pojava praznog hoda pri otpuštanju pa ponovnom zatezanju, srećom nije toliko izraženo... ponajviše na čivijama za D i G žicu i za vrijeme njegovog trajanja nemam reakciju ni na štimeru (AP Tuner koristim na računaru). Valjda zavisi na kom sam stepenu punog kruga u tom trenutku.

SomiKnight
Posts: 83
Joined: 04 Jun 2008, 13:35
Location: Beograd, Borca

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by SomiKnight » 16 Mar 2014, 22:11

Prazan hod u tom slucaju je ocekivan ako otpustas zicu, medjutim ako imas prazan hod dok zatezes zicu onda je verovatniji problem u civiji, mada ne znam koji bi to bio moguc problem sem da su otisli zupcanici.

striderXIII
Posts: 13
Joined: 31 May 2010, 06:16
Location: Novi Sad

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by striderXIII » 01 Apr 2014, 02:17

Hm... Što se tiče tog "pucanja", da li si siguran da nemaš suviše namotaja žice na čiviji,
pa da ti pri štimanju žica ne sklizne, pa dobiješ pucanje i nešto praznog hoda?

Mada, to bi se u tom slučaju dešavalo samo sa "wound" žicama... ili bi na njima intenzitet zvuka bio veći nego kada se desi na žicama koje nemaju namotaje.

I činjenica da ostaju mrlje na vratu od kapodastera je zabrinjavajuća...
samo se nadam da ne farbaju neko drugo drvo u crvenu da bi izgledalo kao rosewood... -.-
Doduše, na mom kinezu su farbali rosewood u crno, pa sam tek kada je spala farba od sviranja
dobio onu kul crvenkastu boju, so, go figure. x.x

Kakvi su utisci što se tiče akustičnog zvuka? I da nisi kojim slučajem probao neozvučenu varijantu ove gitare?
Planiram kupovinu iste Sigme (samo neozvučene), ali me pomalo brine kada naiđem na ovakve utiske. x.x
I mrzim da idem u Mitros u NSu jer su likovi tamo... ugh.

kraki
Posts: 16
Joined: 28 Mar 2014, 10:26
Location: Kragujevac

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by kraki » 01 Apr 2014, 10:52

Pre nekog vremena odlučih ja da je vreme za promenu "tambure".
I naravno ovom problemu pristupim vrlo studiozno.
Prelistam ovde na forumu šta se preporučuje, pročitam razna mišljenja.
Pregledam sajtove prodavaca da vidim gde šta od toga ima i za koju kintu.
Pregledam na netu ko od naših poznatijih muzičara šta svira.
Iskonsultujem naravno i sve moguće drugare i poznanike koji se ikako razumeju u problematiku.
Diskretno "ispitam" i mog majstora koje gitare mu najčešće dolaze na popravku.
(I saznao sam šta bi trebao da izbegavam ali nikome nećemo da pravimo negativnu propagandu)
Poslušam naravno i sve savete ovde sa foruma da je jedini pouzdan kriterijum, polako i bez predrasuda isprobati sve modele u okviru budžeta i do 10% preko.
I krenem... Naravno povedem i suprugu kao stručnu pomoć.
Da ne davim mnogo, isprobao sam kod većine trgovaca skoro sve modele sa solid top-om koji su se ovde pominjali.
Jedino što mi je žao što nisam isprobao Cort Earth 200. ali šta je tu je.
Utisak je sledeći:
Nije bilo jeftinih modela a da me je zvuk oduševio.
Bilo je skupih i zvučnih modela a da zvuk nije bio ništa posebno.
Bilo je modela koji su me jednostavno razočarali.
Na kraju je izbor pao na Takamine G320S a kriterijum je bio sasvim prost.
Presudila je moja supruga koja nema pojma o cenama, markama, modelima, solidima...
Rekla samo jednu stvar: "Uzmi ovu."
Zašto baš nju, pitao sam?
"Sve druge kad si probao čula sam zvuk, a nju kad si probao čula sam muziku..."
Savršeno objašnjenje.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Baba Slim » 01 Apr 2014, 11:19

kraki wrote:"Sve druge kad si probao čula sam zvuk, a nju kad si probao čula sam muziku..."
Savršeno objašnjenje.
:1: Na to se svodi, na kraju krajeva. :bravo: :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest