Dal ste radili zimsko setovanje šipke?

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

User avatar
laza
Posts: 282
Joined: 27 Jun 2008, 23:26
Location: Beograd

Re: Dal ste radili zimsko setovanje šipke?

Post by laza » 09 Dec 2012, 19:44

strugo88 wrote:[...]kad zuje prvi pragovi treba da se dotegne oko pola kruga i to je to
Ako se ne varam (a varam se često :) ), kad zuje prvi pragovi, to znači da je vrat previše zategnut. Treba ga opustiti, malo-pomalo. Šipka se odvrće nalevo, osem ako gitaru nije pravio Jean, u kom slučaju moždabidne nekad vako nekad nako.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Dal ste radili zimsko setovanje šipke?

Post by Cope » 09 Dec 2012, 20:35

strugo88 wrote:
Trooper wrote:podigni sedlo? Ako je samo jedna zica u pitanju
samo g. ok, uradicu to, pitam jer sam cuo nesto kad zuje prvi pragovi treba da se dotegne oko pola kruga i to je to
Ako su ti ravni-jednaki pragovi, onda šelovanjem sedla ili vrata...

User avatar
strugo88
Posts: 73
Joined: 21 May 2011, 14:12
Location: Beograd

Re: Dal ste radili zimsko setovanje šipke?

Post by strugo88 » 09 Dec 2012, 21:17

pa da, sve to stoji, nego kad je kobilica podesena kako treba, a zice zuje na prvim pragovima treba da se opusti (opusti, a ne zategne, moja greska) za pola kruga da bi bilo sve pod konac

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Dal ste radili zimsko setovanje šipke?

Post by Tiki the Boyler » 10 Dec 2012, 11:15

Takođe prvi put čujem za "zimsko setovanje šipke". Moji basovi idu svuda, ali iskren da budem... šipke u vratu nisam dirao godinama, tačnije od prvog setupa instrumenta. Vodim računa o uslovima u kojim čuvam instrumente, stavljam uvijek žice iste tenzije i to je to!

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Dal ste radili zimsko setovanje šipke?

Post by Funkd » 10 Dec 2012, 14:21

Da pogadjam - tvoji instrumenti su od kompozita? Ili od drveta iz mikrotalasne susare? :lol: :ziveli:

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Dal ste radili zimsko setovanje šipke?

Post by Cope » 10 Dec 2012, 17:06

Hehe, dobro, dobro, pitaću vas za neki dan - mraz, sunce, kiša, opet mraz, pa centralno, pa svirka na otvorenom sa rukavicama... :mrgreen:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Dal ste radili zimsko setovanje šipke?

Post by Kristijan » 10 Dec 2012, 17:50

Свирао сам неко кратко време с басистом који има ММ Бонго, дакле фин инструмент. Он је радио та сезонска штеловања шипке. Не разумем се довољно, не знам да ли има по том питању разлике између гитаре и баса. На гитарама кад једном наместим шипку, никад више не дирам, мада ја волим мало вишу акцију, па можда не примећујем да се ту нешто мрда током године.

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Dal ste radili zimsko setovanje šipke?

Post by nemanjavelimirovic » 10 Dec 2012, 17:53

Ja sam recimo u fazonu da se namesti sipka prvi put i da se po potrebi samo sedla pomeraju za po koji deo milimetra ili ajde jedan ceo milimetar i to je to...E sad...kad nosite gitaru u agresivno okruzenje, kupite kofer, ne moze to u gigbegu nikako...Prema gitari se ponasajte kao i prema sebi...ne idete na -10 u jednoj majici? Kapiram da imate i bar jednu jaknu ako ne i dzemper! :ziveli: Sipka trazi zatezanje samo kad se dese drasticne promene u smislu da gitara bez stimanja proputuje pola sveta, sedi u hladnim magacinima, pa u toplim avionima/kamionima i kad stigne kod nas u radnje, naravno da je treba setapovati i to pod hitno... :)

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Dal ste radili zimsko setovanje šipke?

Post by nebojsak » 10 Dec 2012, 19:49

Već sam pominjao, meni je gitara običavala samovati po nedelju dana u prostoriji na minusu, kao i na +40. Nikad ništa.

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Dal ste radili zimsko setovanje šipke?

Post by nemanjavelimirovic » 10 Dec 2012, 19:52

nebojsak wrote:Već sam pominjao, meni je gitara običavala samovati po nedelju dana u prostoriji na minusu, kao i na +40. Nikad ništa.
Pa kad si uzeo aluminijumsku gitaru.... :D hehhe zezam se. Mr Gerison je kontam toliko osusen da nema sanse da se pokrivi jer nema vode u sebi. :ziveli:

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Dal ste radili zimsko setovanje šipke?

Post by nebojsak » 10 Dec 2012, 19:55

Jok. Kako kažu pametni, optimum vlage u drvetu je između 5 i 1o odsto. Apsolutno suvo drvo se ponaša kao sunđer, tj upiće vlagu ako je ima u okolini i kriviće se. To je problem kod novih đitri iz fabrika.

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: Dal ste radili zimsko setovanje šipke?

Post by Bozha » 10 Dec 2012, 21:06

nebojsak wrote:Jok. Kako kažu pametni, optimum vlage u drvetu je između 5 i 1o odsto. Apsolutno suvo drvo se ponaša kao sunđer, tj upiće vlagu ako je ima u okolini i kriviće se. To je problem kod novih đitri iz fabrika.
e tu smo! 10% vode! a kakve vode? kako se sa njom postupalo? kakvog su raspolozenja bili radnici dok su to drvo obradjivali? dzaba prazne price dok mi ne proucimo tu vodu...



a ne treba zanemariti ni uticaj antena...

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Dal ste radili zimsko setovanje šipke?

Post by michabass » 10 Dec 2012, 23:35

nebojsak wrote:...Apsolutno suvo drvo .....
:shock:

Šta ti je sad pa to? Apsolutno suvo drvo?

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Dal ste radili zimsko setovanje šipke?

Post by nebojsak » 10 Dec 2012, 23:41

Maksimalno osušeno drvo.

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Dal ste radili zimsko setovanje šipke?

Post by guv'nor » 10 Dec 2012, 23:49

nebojsak wrote:Jok. Kako kažu pametni, optimum vlage u drvetu je između 5 i 1o odsto. Apsolutno suvo drvo se ponaša kao sunđer, tj upiće vlagu ako je ima u okolini i kriviće se. To je problem kod novih đitri iz fabrika.
:1: :ziveli:
Meni je vrat na gitari prestao da radi™ kada sam ogulio lak otpozadi i par puta je valjano prehladio pa oznoJio.
Tada je štim bežao min po pola stepena pri tim promenama, ali od kada se to stabilizovalo - nada™.
Kapiram da je Gherson to natenane odradio ovih decenija, ja sam svojoj priredio crash course. :mrgreen:

Opet, moguće da ima razlike u vratovima međ' bassinama i sopranima.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest