Pomoc oko pevanja!!!

Post Reply
Milos_Mitrovski
Posts: 46
Joined: 05 Apr 2009, 01:47
Location: Zajecar

Pomoc oko pevanja!!!

Post by Milos_Mitrovski » 05 Apr 2009, 02:40

Pozdrav svima, zovem se Milos, imam 18 godina.Klavijature sviram od svoje 6 godine, isao sam u privatnu skolu u kojoj sam radio po nekom programu koji obuhvata opismenjavanje ( note, akordi itd itd ) ali taj program nije obuhvatio pevanje tj solfedjo ili notalno pevanje ne znam ni ja kako se tacno kaze.
Pre nekih godinu dana, kupio sam ozvucenje i posto vec sviram resio sam da pocnem da pevam jer mislim da imam talenat i sluh ( to je moj profesor i potrvrdio ) ali moj problem je u tome sto imam osecaj da na primer kada pevam neku pesmu, u delovima kada se pevaju nizi tonovi to dobro otpevam, ali kada trebam otpevati visoke tonove cini mi se da se bukvalno dernjam, pokusavam da "provalim" tehniku disanja, mozda kako postaviti grlo, kako izbaciti vazduh ( IZVINJAVAM SE AKO SAM LUPIO NESTO, NE ZNAM STRUCNO DA SE IZRAZIM ALI NADAM SE DA ME RAZUMETE STA HOCU DA KAZEM :) )
Da li mozete da mi pomognete oko nekih vezbi kojima bih mogao da povecam svoj raspon glasa ( ne znam koliki mi je raspon sada ) da formiram pevacki glas znaci da mi glas bude cist da nema nesto da " skripi " u njemu.
KAo sto sam rekao imam 18 godina, ne znam da li jos mutiram, da li zbog toga imam osecaj da mi nesto skripi u glasu, ( ne stalno ali ponekad ).
IZVINJAVAM SE SVIMA JOS JEDNOM AKO SAM MLATNUO NESTO, NE ZAMERITE JER IPAK SAM SE JA CELOG ZIVOTA SKOLOVAO DA BIH SVIRAO A NE DA BIH PEVAO TAKO DA MI JE PEVANJE NE POZNAT POJAM ( ZNAM SAMO 2...3 VEZBICE ZA RASPEVAVANJE NPR C D E F G A H I TAKO NEKE VEZBICE )
Hvala vam unapred svima :))))
Primite puno pozdrava

KirilStipsa
Posts: 510
Joined: 09 Oct 2008, 14:15

Re: Pomoc oko pevanja!!!

Post by KirilStipsa » 05 Apr 2009, 10:32

Cao Milose!
Tvoj problem nije nista neobicno... zapravo, kada predjes granicu tzv. chest voice-a, ti ne znas sta dalje, pa guras vazduh u grlo, koje pritom grcis... a to je prirodna reakcija organizma koji stiti glasnice od povrede!

Ja nisam neko ko to moze dobro da ti pojasni, pa ne bih hteo nesto da zabrljam :oops:

Mada mogu par stvari da napisem.
Pomenuti chest voice je zapravo glas kojim govoris, glas koji rezonira u grudima, i odnosi se na donji deo registra. Podizanjem intonacije, i rezonacija se podize ka glavi, i - takozvanom HEAD voice-u, i to je glas koji rezonira u glavi... on je mnogo delikatniji, jer zahteva jaci vazdusni stub (protok vazduha) a i glasnice su otvorene jako malo (u odnosu na chest voice)! Najbolji i najlepsi glas je tzv. MIXED VOICE, koji rezonira u celom "instrumentu", mesanjem chest i head voice!

Jos jedna stvar za pocetak: Polako se raspevavaj, i dok se raspevavas BUDI U INTONACIJI SVE VREME (trudi se), jer misici pamte! Pevanje vezbaj sto tise mozes... i bez naprezanja, samo polako, dobar glas nije nesto sto se postize preko noci!

Milos_Mitrovski
Posts: 46
Joined: 05 Apr 2009, 01:47
Location: Zajecar

Re: Pomoc oko pevanja!!!

Post by Milos_Mitrovski » 05 Apr 2009, 12:23

Dok pevam meni nije problem da budem u intonaciji, sto se toga tice nemam problem jedino sto visi tonovi mi dodju nekako grubi da tako kazem, nemaju cistinu kao neki nizi tonovi i ispada da se derem nekako iako sam u intonaciji :s
Od malopre od kako sam video tvoju poruku, probao sam da "pronadjem" taj head voice ali ne znam da ga nadjem tj otpevam.
Ja sam snimio jednu demo pesmu ali kad sam hteo da je zakacim na forumu ona se cuje kao pokvarena ploca pa sam je zakacio na rapidshare i evo linka pa mozes da skines i pogledas na sta to lici

http://rapidshare.com/files/217646897/M ... a.mp3.html

User avatar
milosch
Posts: 95
Joined: 15 Mar 2008, 15:49
Location: u magnovenju :P
Contact:

Re: Pomoc oko pevanja!!!

Post by milosch » 05 Apr 2009, 19:07

Evo bas sam sada poslusao tvoju izvedbu pa cu probatii da uz ovo moje, inace skromno znanje :D (koje je uzgred pokupljeno sa ovog foruma :D , hvala "Muzickom forumu " sto postoji ) izanaliziram ono sto sam cuo.
Za pocetak meni se svidela tvoja boja glasa :) .Drugo intonativno si tacan, a to je (prema onome sto sam ovde naucio) jedna od najbitnijih stvari.Dalje, mislim da si svirao i pevao za osam polustepena (tj. prekomernu kvintu ili malu sekstu ako se ne varam :) ) nize nego sto je u originalu i ako je suditi po tome rekao bih da si bariton pa verovatno zato imas problema sa malo visim tonovima ali kontam da vezbom mozes da otklonis i taj problem tako sto ces prosiriti svoj raspon :D .
Inace, malo ti fali ukrasa u pesmi ali i to ces nadoknaditi iskljucivo vezbom, vezbom i samo vezbom (sto si verovatno procitao jos negde na forumu :lol: ).
Pozdrav, i nastavi sa vezbanjem, sve najbolje.

Milos_Mitrovski
Posts: 46
Joined: 05 Apr 2009, 01:47
Location: Zajecar

Re: Pomoc oko pevanja!!!

Post by Milos_Mitrovski » 06 Apr 2009, 00:01

Da, u ovoj pesmi konkretno fali ukrasa i to dosta.Vibrato mi nije problem jedino sto mi ova pesma lepse zvuci bez vibrato-a.Sto se tice mog glasa, nikada nisam odredio tacno raspon svog glasa ali uglavnom se krecem u intonacijama H,C,C#,D,D#
Hvala vam svima na pomoci :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest