Sad moram da ti odgovorim onako... akustične su sve koje nisu električne
Akustične su sve gitare koje imaju rezonator, akustični trup. Samo su neki trgovci lenji pa klasične gitare (koje su očigledno akustične) trpaju u jednu zasebnu kategoriju, a dreadnought, jumbo, folk, parlor i kojekakve druge umeju da strpaju u kategoriju "akustiče", a neki su manje lenji pa pojedine od ovih stave u kategoriju "western", ali ništa od toga nije baš precizna podela. Recimo F310 i F370 su dreadnought gitare, taj oblik trupa se tako zove. Martin je prvi počeo da ih pravi, pa se ie koje se kod njega uobičajilo "zalepilo" i svima ostalima koji su takve gitare pravili. Pa su tu onda jumbo gitare, ali ima najmanje 2 veličine rezonatora koji se vode kao jumbo (mada ima i onih koji tvrde da je samo najveći jumbo pravi jumbo, a da sve ostale gitre treb da nose drugačiju oznaku, ma koliko ličile na jumbo gitaru). Pa 00. Zatim 000. Pa OM rezonator. Folk rezonator. Parlor rezonator. Pa veliki niz rezonatora inspirisanih izgledom i konstrukcijom violine, dakle gitare sa trbučastom gornjom i donjom pločom rezonatora i sa "f" zvučnim otovrima, uglavnom korišćeni za jazz gitare. Pa gitare evropskih graditelja koje su posebno popularisane u okviru gitane jazz podžanra. Svi oni se razlikuju po veličini i obliku, negde su te razlike sitne, a negde vrlo upadljive. Sve u svemu, računaj da su dosta zamešatelstva napravili trgovci da bi lakše sortirali svoju ponudu. Pri tom, većina njih je flamenko gitare izgurala van svake kategorije, jer ako ćemo da budemo iskreni - klasična muzika se ne svira na flamenko gitari, i flamenko muzika se ne svira na klasičnoj gitari, nije to isti instrument, iako neodoljivo podsećaju jedna na drugu. A tu su, da posebno zakomplikuju žvot, i razne "na pola puta" gitare, za gitariste koji vole zvuk najlonskih žica, ali ne vole dimenzije klasične gitare, pa imaju malo uži vrat, drugačiji rezonator, drugačiju skalu... Dakle gitare na kojima se definitivno ne svira ozbiljna muzika pisana za klasičnu gitaru, ne svira se školski repertoar, ali koje daju ton vrlo srodan klasičnoj gitari. E njih trgovci smeštaju gde im je zgodno, malo među klasične, malo među western... a ni jedno nije sasvim tačno...
Nisam ti sada mnogo pomogao... Da probam da pojednostavim. Za većinu gitara sa čeličnim žicama (a tu su pomenute dreadnought, jumbo, OM, 00, 000, folk, parlor, raznorazne jazz i gitane jazz...) će trgovci da kažu da je u pitanju neka od western gitara, a oni posebno lenji trgovci će da kažu da je u pitanju akustična gitara (iako smo gore razjasnili da je to najšira kategorija, dakle ne praviš nikakvu posebnu distinkciju ako kažeš da je neka gitara akustična). Dok će za većinu gitara sa najlonskim žicama većina trgovaca da kaže da je u pitanju klasična gitara (gde bi upale klasične i flamenko gitare, iako smo gore razjasnili da to nisu iste gitare). I to je od prilike to.
Poenta je da akustične gitare ne mogu tako lako da se podele u 2 grupe, jer instrument koji se koristi par stotina godina, a samo je u poslednjih 130 godina doživeo nebrojeno mnogo modifikacija i različitih izdanja stvarno teško može da se smesti u 2 kategorije. Pa ni električne, koje su aktuelne tek od sredine 20. veka ne mogu da se podele u samo 2 kategorije.
Je li sada malo čistija situacija? Ma pitaj ako si zapeo negde...
Ja nemam lepo mišljenje o akustičnim SX gitarama, posebno ne iz ove kategorije. Što ne znači da ne može da se nađe i neki boli komad. Ja do sada nisam video takav komad, dakle govorim o mom iskustvu, i ne isključujem mogućnost da je neko imao i drugačije iskustvo.